rancangan pengajaran harian

9
MINGGU : 14 MATA PELAJARAN : KEMAHIRAN HIDUP TINGKATAN: 2 EFISIEN HARI : KHAMIS TARIKH : 07 MEI 2015 MASA : 07.40 PAGI – 09.40 PAGI [ 120 MINIT ] KEHADIRAN : / 13 ORANG TOPIK: BAHAGIAN 1 –REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI Sub Topik : 1.3 Reka Bentuk dan Penghasilan Projek (c) Jenis bahan dan pengikat (d) Alatan tangan dan mesin Hasil Pembelajaran : (a) Mengenalpasti jenis-jenis pengikat (b) Menyatakan ciri penggunaan pengikat (c) Mengenalpasti nama dan fungsi alatan tangan (d) Mengenalpasti nama dan fungsi mesin mudah alih Objektif Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, pelajar dapat: 1

Upload: strawberimadu

Post on 12-Apr-2016

230 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

contoh rph

TRANSCRIPT

Page 1: rancangan pengajaran harian

MINGGU : 14

MATA PELAJARAN : KEMAHIRAN HIDUP TINGKATAN: 2 EFISIEN

HARI : KHAMIS TARIKH : 07 MEI 2015

MASA : 07.40 PAGI – 09.40 PAGI [ 120 MINIT ]

KEHADIRAN : / 13 ORANG

TOPIK: BAHAGIAN 1 –REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

Sub Topik : 1.3 Reka Bentuk dan Penghasilan Projek(c) Jenis bahan dan pengikat(d) Alatan tangan dan mesin

Hasil Pembelajaran : (a) Mengenalpasti jenis-jenis pengikat(b) Menyatakan ciri penggunaan pengikat(c) Mengenalpasti nama dan fungsi alatan tangan(d) Mengenalpasti nama dan fungsi mesin mudah alih

Objektif Pembelajaran :Di akhir pembelajaran, pelajar dapat:

a) menyatakan semula 3 jenis pengikat dengan betulb) melabelkan fungsi bagi 3 jenis pengikat dengan tepatc) menyenaraikan 5 jenis alatan tangan dengan betuld) menjelaskan fungsi bagi 5 jenis alatan tangan dengan tepate) menyenaraikan 3 jenis mesin mudah alih dengan betul

1

Page 2: rancangan pengajaran harian

f) menjelaskan fungsi bagi 3 jenis mesin mudah alih dengan tepat

Pengetahuan Sedia Ada :a) Pelajar pernah melihat komponen pengikat di sekeliling merekab) Pelajar pernah menggunakan dan melihat stapler gun, hot glue gun dalam kehidupan seharian mereka

Alat dan Bahan Bantu Mengajar :a) Kad bergambarb) Fail : Reka bentukc) Kapur tulisd) Buku Teks Kemahiran Hidup Tingkatan 2e) Pemancar LCDf) Kad nama dan fungsig) Lembaran kerjah) Mikrofoni) Pembesar suara

LANGKAH PEMBELAJARAN

Langkah / Masa

Isi Kandungan

Aktiviti Pembelajaran dan PengajaranKaedah / Nilai / KBKK / BBMGuru Pelajar

Set Induksi5 minit

(07.40 -07.45)

Cantum gambar 1. Guru menyusun pelajar mengikut pelan yang telah ditetapkan.

1. Pelajar diminta untuk mencantumkan gambar tersebut oleh guru.

2. Pelajar mendengar penerangan guru berkaitan dengan gambar yang telah ditunjukkan.

Kaedah :PermainanPenerangan Soal jawab

Nilai :Keberanian

2

Page 3: rancangan pengajaran harian

Petunjuk :

Guru

Pelajar

Meja pelajar

2. Guru menampalkan kad bergambar di hadapan.

3. Guru menerangkan objektif pembelajaran.

Yakin diri

KBKK :Menjana idea

ABM/BBM : (a) Fail : Reka

bentuk(b)Kapur tulis(c) Pemancar LCD(d)Kad bergambar(e) Mikrofon(f) Pembesar suara

3

Page 4: rancangan pengajaran harian

PerkembanganLangkah 1

35 minit(07:45 –08:20)

a) Menyatakan semula 3 jenis pengikat

b) Melabel fungsi bagi 3 jenis pengikat

1. Guru menerangkan tentang 3 jenis pengikat beserta fungsinya.

1. Pelajar diminta untuk menyatakan jenis-jenis pengikat yang mereka ketahui dalam kehidupan seharian dan sekeliling mereka oleh guru.

2. Pelajar diminta untuk menyatakan semula 3 jenis pengikat oleh guru.

3. Pelajar diminta untuk melabel fungsi bagi 3 jenis pengikat oleh guru.

Kaedah :Sumbang saranSoal JawabPenerangan

Nilai : KeberanianHemah tinggiYakin diri

KBKK :Menjana ideaMembuat keputusan

ABM/BBM :(a) Kapur tulis(b) Pemancar

LCD(c) Fail:Reka

bentuk(d) Buku Teks

Kemahiran Hidup Tingkatan 2

(e) Kad nama dan fungsi

(f) Mikrofon(g) Pembesar

suara

4

Page 5: rancangan pengajaran harian

Langkah 240 minit

(08:20 – 09:00)a) Menyenaraikan

5 jenis alatan tangan

b) Menjelaskan fungsi bagi 5 jenis alatan tangan

1. Guru menerangkan tentang nama dan fungsi alatan tangan bagi penghasilan projek.

1. Pelajar diminta untuk menyenaraikan 5 jenis alatan tangan oleh guru.

2. Pelajar diminta untuk menjelaskan 5 jenis alatan tangan oleh guru.

Kaedah :PeneranganSoal jawab

Nilai : KeberanianYakin diriDaya usaha

KBKK :Menjana ideaMenyelesaikan masalahMembuat keputusan

ABM/BBM :(a) Kapur tulis(b) Kad nama dan

fungsi (c) Pemancar

LCD(d) Fail : Reka

bentuk(e) Mikrofon(f) Pembesar

suara

5

Page 6: rancangan pengajaran harian

Langkah 335 minit

(09:00-09:35)

a) Menyenaraikan 3 jenis mesin mudah alih

b) Menjelaskan fungsi bagi 3 jenis mesin mudah alih

1. Guru menerangkan tentang nama dan fungsi mesin mudah alih.

1. Pelajar diminta untuk menjelaskan fungsi bagi 3 jenis mesin mudah alih oleh guru.

2. Pelajar diberikan latihan oleh guru.3. Pelajar dibantu dan dibimbing oleh

guru dalam membuat latihan.

Kaedah :PeneranganSoal jawab

Nilai : RasionalKeberanian Yakin diri

KBKK :Menjana ideaMembuat keputusanMenyelesaikan masalah

ABM/BBM :(a) Kapur tulis(b) Pemancar

LCD(c) Fail : Reka

bentuk(d) Lembaran

kerja(e) Mikrofon(f) Pembesar

suara

6

Page 7: rancangan pengajaran harian

Penutup5minit

(09:35 – 09:40)

Rumusan isi pembelajaran

1. Pelajar mendengar penerangan guru mengenai rumusan keseluruhan pembelajaran.

Kaedah :Penerangan

Nilai : Hormat

KBKK :Membuat kesimpulanABM/BBM :(a) Kapur tulis(b) Fail : Reka

bentuk(c) Mikrofon(d) Pembesar

suara

7