rancangan pengajaran harian

9
3.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN : Bahasa Melayu TAJUK : Unit 1 : Suku kata terbuka TARIKH / HARI : 7. 5. 2015 ( Khamis ) MASA : 8.00 pagi – 9.00 pagi ( 60 minit ) TAHUN / KELAS : Pemulihan Tahun 2 BILANGAN MURID : 6 orang KEMAHIRAN : 1.0 Menyebut, mencerakin suku kata KV + KV 2.0 Mengeja, membaca dan memahami perkataan. OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat : - Menyebut nama benda dengan perkataan KV + KV yang betul. - Menyatukan dua suku kata menjadi perkataan yang bermakna berdasarkan suku kata KV + KV. - Mengeja perkataan KV + KV - Memadan perkataan berdasarkan gambar yang ditunjuki dengan betul. STANDARD KANDUNGAN : 1.0 Membaca dan memahami perkataan STANDARD PEMBELAJARAN : 1.1 Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi suku kata terbuka KV + KV BAHAN BANTU MENGAJAR : 1. Kad-kad suku kata dan gambar 2. Slaid powerpoint 3. Komputer dan LCD Projektor

Upload: lee-bee-lee

Post on 25-Jan-2016

31 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

RPH FPR KELAS PEMULIHAN

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian

3.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN : Bahasa Melayu

TAJUK : Unit 1 : Suku kata terbuka

TARIKH / HARI : 7. 5. 2015 ( Khamis )

MASA : 8.00 pagi – 9.00 pagi ( 60 minit )

TAHUN / KELAS : Pemulihan Tahun 2

BILANGAN MURID : 6 orang

KEMAHIRAN : 1.0 Menyebut, mencerakin suku kata KV + KV

2.0 Mengeja, membaca dan memahami perkataan.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat :

- Menyebut nama benda dengan perkataan KV +

KV yang betul.

- Menyatukan dua suku kata menjadi perkataan

yang bermakna berdasarkan suku kata KV + KV.

- Mengeja perkataan KV + KV

- Memadan perkataan berdasarkan gambar yang

ditunjuki dengan betul.

STANDARD KANDUNGAN : 1.0 Membaca dan memahami perkataan

STANDARD PEMBELAJARAN : 1.1 Membaca dan memahami perkataan yang

mengandungi suku kata terbuka KV + KV

BAHAN BANTU MENGAJAR : 1. Kad-kad suku kata dan gambar

2. Slaid powerpoint

3. Komputer dan LCD Projektor

PENGETAHUAN SEDIA ADA : 1. Murid sudah mengenal huruf A-Z

2. Murid dapat membezakan huruf vokal dan

huruf konsonan.

PENERAPAN NILAI : 1. Berani

2. Kerjasama

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MasaDan langkah

Isi Pelajaran Aktiviti pembelajaran dan pengajaran

Catatan

Set Induksi :

( 5 minit )

Menyebut aktiviti

permainan yang biasa

dimainkan oleh murid.

Murid membuat

pemerhatian dan

mencatatkan nama

aktiviti yang dilihat

melalui gambar

tersebut.

Nama aktiviti:

1. Main bola

2. Baca buku

3. Batu seremban

4. Lompat tali

1. Guru menanya murid apakah

aktiviti permainan yang

disukai.

2. Guru memaparkan senarai

gambar aktiviti kepada murid.

3. Murid dinasihati supaya

memerhatikan aktiviti-aktiviti

yang dilakukan oleh watak-

watak dalam gambar yang

dipaparkan serta mencatat

nama aktiviti yang dilihat dan

menjawab soalan guru.

4. Murid menjawab nama

aktiviti yang dilihat melalui

gambar yang dipaparkan.

5. Guru menghubungkaitkan isi

pelajaran dengan aktiviti-

aktiviti yang tercatat oleh

murid.

KBKK :

Menjana idea

pemikiran kreatif.

BBM:

1.Tayangan gambar

melalui LCD

projektor dan

komputer.

Nilai-nilai Murni:

1.Teliti

(pemerhatian)

2.Mendengar

arahan.

Strategi :

Berpusatkan bahan

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian

Langkah 1:

( 3 minit)

Menyebut perkataan

dalam nama aktiviti

yang dipaparkan

dengan betul.

Contohnya :

1. Bola

2. Baca

3. Buku

4. Batu

5. Tali

1. Murid menyebut perkataan-

perkataan KV + KV yang

akan dipelajari atas iringan

guru.

2. Guru memastikan perkataan

yang disebut oleh murid

adalah betul dan tepat.

BBM:

1. Komputer

2. LCD

Projektor

3. Kertas dan

pensel.

Nilai Murni:

1. Mendengar

arahan

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian

Langkah 2:

( 20 minit )

Aktiviti mencerakinkan

suku kata setiap

perkataan.

Contoh:

Gambar yang ditunjuk:

1. Selepas murid mengenal

pasti sebutan perkataan,

guru menunjuk cara

mencerakinkan perkataan KV

+ KV dengan memberi

contoh kepada murid-murid.

Contoh :

Tunjuk cara mencerakinkan

perkataan ‘saya’

sa + ya

(KV) + (KV)

(Murid sudah dapat membeza huruf

konsonan dan huruf vokal)

2. Murid-murid dibahagikan

kepada dua kumpulan (setiap

kumpulan 3 orang murid)

untuk membincang dan

mencerakinkan kelima-lima

perkataan dan

menuliskannya pada kad-kad

yang disediakan berdasarkan

nama benda atau aktiviti

dalam gambar yang

dipaparkan pada skrin putih.

( Perkataan yang telah dicerakin

dikehendaki menulis dalam

warna yang berbeza, contoh :

Bola.)

BBM :

1. Kad suku

kata KV + KV

Nilai-nilai murni :

1. Kerjasama

2. Berani

mencuba.

Strategi :

1. Berpusatkan

aktiviti

Kaedah :

1. Koperatif

Teknik :

1. Bermain

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian

Langkah 3

( 4 minit )

Murid mengeja suku

kata dan membaca

perkataan yang dieja.

1. Murid-murid semak jawapan

sambil mengeja suku kata

kelima-lima perkataan itu.

BBM :

Komputer dan LCD

Projektor

Nilai murni :

Mendengar arahan

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian

Langkah 4

( 25 minit )

Mengenal perkataan

dengan berpandukan

gambar dan memahami

makna perkataan

dengan ayat tunggal

yang disediakan.

Aktiviti berkumpulan :

- Murid menyusun kad-

kad untuk membentuk

gambar.

- Cari perkataan

berdasarkan gambar.

- Cari ayat tunggal

berdasarkan perkataan

yang dijumpai.

1. Murid-murid diberi

sekelompok kad untuk

menyusunkannya menjadi

suatu gambar yang betul.

(puzzle)

2. Selepas disemak dan

dikenalpasti penyusunan kad

adalah betul, murid

membawa gambar tersebut

ke stesen yang seterusnya

untuk mencari perkataan dan

ayat tunggal untuk

disuaipadankan dan tampal

ketiga-tiga bahan bantu

belajar yang disusun pada

papan putih untuk disemak.

3. Seramai empat stesen

disediakan untuk murid

menjalankan aktiviti.

Stesen 1: Main puzzle

Stesen 2: Cari perkataan

berdasarkan gambar yang

disusun.

Stesen 3: Cari kad ayat tunggal yang

berkaitan dengan

perkataan dan gambar

tertentu.

Stesen 4: Menyusun dan menampal

gambar, perkataan dan

ayat tunggal di papan

putih untuk disemak.

BBM :

1. Puzzle

2. Kad

gabungan

suku kata

dan

perkataan

serta kad

ayat tunggal.

Nilai-nilai murni :

1. Teliti

2. Jaya diri

Strategi :

1. Berpusatkan

aktiviti

Kaedah:

1. Pembelajaran

koperatif

Teknik :

1. Bermain

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian

Penutup

( 3 minit )

Ingat kembali kelima-

lima perkataan yang

dipelajari dan diikuti

dengan bacaan ayat

tunggal.

1. Murid-murid memberitahu

guru apa perkataan yang

telah dipelajari dan membaca

kelima-lima ayat tunggal

untuk mengukuhkan daya

ingatan murid.

BBM :

Komputer dan LCD

Projektor.

Nilai Murni :

Berani menyebut