rancangan pengajaran harian
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH
Kelas :- Tahun 4 Bestari
Tema :- Sejarah Awal Negara
Tajuk :- Tokoh-tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka
Masa :- 1 Masa ( 30 minit )
Fokus :-
Standard Kandungan :-
5.1 Mengetahui dan memahami tokoh-tokoh terbilang Kesultanan
Melayu
Melaka.
Standard Pembelajaran :-
5.1.1 Menyatakan maksud tokoh terbilang.
5.1.2 Menjelaskan kedudukan tokoh-tokoh terbilang dalam masyarakat
Melayu lama.
K5.1.4 Menyatakan keistimewaan tokoh-tokoh terbilang Kesultanan
Melayu Melaka dalam pembentukan sahsiah individu.
Objektif :- Pada akhir pembelajaran dan pengajaran ini murid akan dapat :
1. menerangkan dengan jelas maksud tokoh terbilang.
2. menyenaraikan tokoh-tokoh terbilang dalam Kesultanan Melayu
Melaka.
3. menyatakan keistimewaan tokoh-tokoh terbilang dalam Kesultanan
Melayu Melaka
Aktiviti :-
1. Menonton sedutan dari babak Filem Hang Tuah sebagai rangsangan
persediaan murid kepada isi pelajaran. ( TMK )
2. Penerangan tentang maksud tokoh terbilang.
3. Pengenalan tokoh terbilang dalam Kesultanan Melayu Melaka.
EMK :- *Nilai murni - Sahsiah yang baik / keperibadian terpuji
*KPS - Elemen asas sejarah negara
*Kewarganegaraan - Rasa bangga dengan sejarah negara
Mencontohi keperibadian tokoh-
tokoh
berbilang
*TMK - Aktiviti P&P menggunakan TMK.
* KB - Menghubungkait / menaakul
BBM :- Komputer, LCD, kad maklumat, carta Hiraki , lembaran
kerja/buku latihan
Penilaian :-
( DSKP )
Menerangkan :-
i. kedudukan tokoh-tokoh terbilang dalam
masyarakat
Melayu berserta contoh
STRATEGI STRATEGI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITI EMK CATATAN
Set Induksi
(5 minit)
Menonton sedutan tayangan filem
1. Murid menonton sedutan tayangan filem
Hang
Tuah lakonan P. Ramlee
2. Guru bertanyakan soalan kepada murid
berkaitan sedutan filem yang
ditayangkan:
a) Apakah tajuk filem ini?
b) Siapakah tokoh terbilang yang
dikisahkan dalam filem ini ?
c) Di manakah tokoh terbilang ini
berasal?
3. Murid menjawab soalan guru.
4. Guru mengaitkan dapatan dari murid
kepada isi pelajaran pada hari ini.
Nilai Murni
-bersyukur
TMK
KB
-Menjana Idea
-Menghubung
kait
KPS
BBM
-Komputer riba,
LCD
Filem Hang Tuah
Aktiviti 1
(15 minit)
1. Murid diterangkan maksud tokoh
terbilang.
2.Murid didedahkan dengan nama tokoh-
tokoh
terbilang serta kedudukan mereka dalam
zaman
Kesultanan Melayu Melaka. Maklumat
juga
dipaparkan pada papan tulis.
3.Murid meneliti carta Hiraki Kesultanan
Melayu
Melaka.
4. Murid diterangkan tentang setiap
kedudukan
tokoh-tokoh ini di dalam Kesultanan
Melayu
Melaka serta keperibadian mereka.
KESULTANAN MELAYU MELAKA.
Sultan ( Parameswara )
Bendahara ( Tun Perak )
Penghulu Bendahari
KPS
Nilai Murni
- rasa bangga
dengan
sejarah
negara
- keperibadian
yang mulia
Nilai
Kewarganeg
ara-an :-
* taat
* cintakan
negara
* keberanian
* bijaksana
* sahsiah
terpuji
Kad bacaan
BBM:-
Carta
Parameswara
( Sultan )
Tun Perak
( Bendahara )
Hang Tuah
( Laksamana )
Temenggong
Laksamana ( Hang Tuah )
Aktiviti 2
(5 minit)
1. Murid dibekalkan lembaran kerja oleh
guru.
2. Murid diminta melengkapkan tugasan
yang
diberi. ( rujuk lampiran )
KPS
BBM :-
Lembaran kerja
DSP
B3D5E1
Menerangkan :-
i. kedudukan
tokoh-tokoh
terbilang dalam
masyarakat
Melayu beserta
contoh
Penutup
(5 minit)
1. Murid diterapkan nilai kewarganegaraan
dengan
mengemukakan soalan berkenaan tokoh-
tokoh
terbilang yang menjurus kepada
pembentukan
Nilai
Murni :-
*keperibadian
yang mulia
*sahsiah yang
baik dan
terpuji
Nilai
Kewarganegaraan
K5.1.4
sahsiah murid.
Cadangan soalan-soalan dari guru:-
a. Apakah jawatan yang disandang oleh
Hang
Tuah?
b. Apakah keistimewaan yang ada pada
Hang Tuah
sehingga beliau dikenang sebagai tokoh
terbilang
sehingga hari ini?
c. Apakah nilai-nilai yang ada pada Hang
Tuah
patut kamu contohi untuk menjadi murid
yang
bersahsiah terpuji?
KB
EMK
Refleksi :-
Murid telah dibekalkan lembaran kerja. 30 orang murid berjaya melengkapkan tugasan yang diberi dengan betul dengan bimbingan guru.