rancangan pengajaran harian

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI Mata Pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi Tahun : 1 Kreatif Bil Murid : 6 orang Tarikh : 17 Mac 2014 Masa : 8.10 9.10 pagi Tema : Sains Fizikal Tajuk : Kulit untuk menyentuh dan merasa STANDARD KANDUNGAN 8.1 Menganalisis ciri fizikal bahan STANDARD PEMBELAJARAN 8.1.2 Membezakan ciri bahan iaitu panas, sejuk, kasar, halus, keras dan lembut melalui penyiasatan. OBJEKTIF Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i. Mengenal pasti bahagian tubuh manusia yang berkaitan dengan deria sentuh ii. Membezakan ciri bahan yang mempunyai ciri panas, sejuk, kasar, halus, keras dan lembut. KEPELBAGAIAN KAEDAH DAN TEKNIK

Upload: kartini-japar

Post on 25-Dec-2015

221 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

RPH

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI

Mata Pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi

Tahun : 1 Kreatif

Bil Murid : 6 orang

Tarikh : 17 Mac 2014

Masa : 8.10 – 9.10 pagi

Tema : Sains Fizikal

Tajuk : Kulit untuk menyentuh dan merasa

STANDARD KANDUNGAN

8.1 Menganalisis ciri fizikal bahan

STANDARD PEMBELAJARAN

8.1.2 Membezakan ciri bahan iaitu panas, sejuk, kasar, halus, keras dan lembut melalui

penyiasatan.

OBJEKTIF

Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Mengenal pasti bahagian tubuh manusia yang berkaitan dengan deria sentuh

ii. Membezakan ciri bahan yang mempunyai ciri panas, sejuk, kasar, halus, keras

dan lembut.

KEPELBAGAIAN KAEDAH DAN TEKNIK

• KB : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman, merancang masa depan

• KP : Verbal linguistik, Intrapersonal dan kinestatik

• BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang imej yang dilihat

• Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan kebersihan dalam

kehidupan seharian.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian

Bil Jenis Bilangan1 Komputer riba 12 LCD 13 Petikan bahan bacaan 204 Gambar tunggal 15 Bahan permainan bahasa 46 Kad arahan 67 Lembaran kerja pemulihan 58 Borang rekod penilaian

i. Contoh Kata Nama Amii. Permainan bahasa

44

Pengetahuan Sedia ada :

Murid mempunyai pengalaman bermain dengan permainan yang mempunyai permukaan keras seperti

batu dan lembut seperti doh.

Fasa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran

Catatan

Orientasi:

Set Induksi

(5 minit)

Klip Video

‘Your sense of

Touch’

1.Guru

menayangkan klip

video lagu your

sense of touch.

2. Murid menyanyi

bersama-sama

guru.

3.Guru

menghubungkaitkan

isi video dengan

pelajaran hari ini.

BBB :

Klip Video ‘Your

Sense Of Touch’

KPS : Pemerhatian

KB :

Menghubungkait

Pencetusan Idea

(15 minit

Penyiasatan di luar

bilik darjah

Cadangan lokasi :

Kantin

Zoo mini sekolah

Taman bunga sekolah

1.Guru membawa

murid keluar dari bilik

darjah untuk membuat

pemerhatian.

2. Guru mengedarkan

lembaran kerja

kepada murid.

2. Guru mengarahkan

murid menyenaraikan

BBB : Kertas A4

KPS : Pemerhatian

KB : Menjana idea

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian

objek yang

mempunyai ciri bahan

seperti panas, sejuk,

kasar, halus, keras

dan lembut di

persekitaran kawasan

sekolah.

Penstrukturan Semula

(15 minit)

Slaid power point

Ciri bahan

1.panas

2. sejuk

3. Kasar

4. Halus

5. Lembut

6. Keras

1. Guru

menayangkan slaid

power point tentang

ciri bahan yang

panas, sejuk, kasar,

halus, keras dan

lembut.

2. Guru

menerangkan

konsep sebenar

deria sentuh.

Aplikasi Penghasilan buku

skrap

Guru

membahagikan

murid secara

berpasangan.

Guru meminta murid

mengambil bahan

yang disediakan.

murid menghasilkan

buku skrap dengn

bimbingan guru.

Refleksi