rancangan pengajaran harian

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 10/3/2015 Masa : 10.00-10.40 pagi (40 minit) Tingkatan : 1 Aman Kedatangan : 23/23 Mata pelajaran : Kemahiran Hidup Bersepadu Tingkatan 1 Tajuk : Asas Elektromekanikal Sub tajuk :1. Pengenalan pergerakan mekanikal Objektif umum : Di akhir proses pembelajaran dan pengajaran, murid dapat mengetahui pengenalan pergerakan mekanikal Hasil pembelajaran : Di akhir proses pembelajaran dan pengajaran, murid boleh: 1) Menjelaskan konsep pergerakan mekanikal dengan tepat 2) Mengenal pasti jenis pergerakan mekanikal terhadap kenderaan Isi pelajaran : Lampiran A ABM : model, kad bergambar, dan slide Strategi pengajaran : Berpusatkan bahan, murid, guru dan pembelajaran koperatif (kumpulan) Bahan rujukan : Wong Siew Foong, Fatimah Jailani, Vickneswary a/p Sitham Parappilai (2006). KBSM Ekonomi Rumah Tangga Tingkatan 4. Johor : Zet Enterprise Pengetahuan sedia ada : Pelajar telah mengetahui jenis-jenis kenderaan

Upload: nicholas-ortiz

Post on 23-Dec-2015

237 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

rp

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 10/3/2015

Masa : 10.00-10.40 pagi (40 minit)

Tingkatan : 1 Aman

Kedatangan : 23/23

Mata pelajaran : Kemahiran Hidup Bersepadu Tingkatan 1

Tajuk : Asas Elektromekanikal

Sub tajuk :1. Pengenalan pergerakan mekanikal

Objektif umum :

Di akhir proses pembelajaran dan pengajaran, murid dapat mengetahui pengenalan pergerakan mekanikal

Hasil pembelajaran :

Di akhir proses pembelajaran dan pengajaran, murid boleh:

1) Menjelaskan konsep pergerakan mekanikal dengan tepat2) Mengenal pasti jenis pergerakan mekanikal terhadap kenderaan

Isi pelajaran : Lampiran A

ABM : model, kad bergambar, dan slide

Strategi pengajaran : Berpusatkan bahan, murid, guru dan pembelajaran koperatif (kumpulan)

Bahan rujukan : Wong Siew Foong, Fatimah Jailani, Vickneswary a/p Sitham Parappilai (2006). KBSM Ekonomi Rumah Tangga Tingkatan 4. Johor : Zet Enterprise

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian

Pengetahuan sedia ada : Pelajar telah mengetahui jenis-jenis kenderaan

Cara penyampaian :

SET INDUKSI (10.00 – 10.03 pagi)

Tajuk : Asas Elektro

1. Guru menunjukkan gambar kereta, motor, mesin kepada murid2. Guru menanyakan soalan:

- Adakah gambar tersebut merupakan objek yang bergerak atau statik?- Bagaimana objek tersebut boleh bergerak?

3. Guru mengaitkan soalan tersebut dengan pengajaran hari ini.

Hari/Masa

Hasil pembelajara

n

Isi pembelajaran Aktiviti guru Aktiviti murid Catatan

Langkah 1

10.03- 10.13 pagi(10

minit)

Menerangkan konsep pergerakan mekanikal

Guru membuat sumbang saran untuk mengenal pasti pengetahuan sedia ada murid mengenai konsep pergerakan mekanikal

Murid menyatakan pendapat mereka mengenai konsep pergerakan mekanikal

Murid mendengar penerangan guru

Kaedah penyampaian :Sumbang saran

Strategi : berpusatkan guru dan murid

ABM:

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian

Guru menerangkan konsep pergerakan mekanikal dan meminta murid membandingkan jawapan mereka dengan jawapan yang diberikan oleh guru

mengenai konsep pergerakan mekanikalMurid membandingkan jawapan mereka dengan jawapan yang diberikan oleh guru

Nilai:Yakin pada diri sendiri

KBKK:Murid memahami konsep pergerakan mekanikal

Langkah 2

10.13- 10.25 pagi

(12minit)

Menyatakan jenis pergerakan mekanikal

Jenis pergerakan ialah : Guru menunjukkan model rumah dan meminta murid kehadapan dan menerangkan pengaruh teknologi tersebut terhadap pengurusan tempat kediaman.

Guru menjelaskan tentang pengaruh teknologi terhadap pengurusan tempat kediaman untuk memberi kefahaman yang jelas kepada

Murid menghuraikan pengaruh teknologi yang terdapat pada model rumah.

Kaedah penyampaian : Soal jawab

Strategi : berpustakan murid, berpusatkan guru.

ABM : Model rumah

Nilai:Berjimat cermatMenghargai masa

KBKK : Menjana idea

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian

murid.Langka

h 310.25-10.35 pagi

(10minit)

Latihan Guru meminta murid membentuk beberapa kumpulan untuk membincangkan soalan jenis pergerakan lurus dan putaran

Guru membincangkan jawapan bagi setiap soalan bersama-sama murid

Murid duduk dalam kumpulan masing-masing

Setiap kumpulan berbincang untuk menjawab soalan yang diberikan

Murid daripada setiap kumpulan diminta berdiri dan menjawab soalan dengan menyatakan sebab bagi jawapan yang dipilih

Murid mendengar jawapan yang diberikan oleh guru

Kaedah penyampaian :Soalan latihan

Strategi :Berpusatkan guru dan murid

ABM :

KBKK : menjana idea

Langkah 4

10.35- 10.40 pagi

(5minit)

Penutup Guru menyimpulkan pembelajaran hari ini bagi mengingatkan murid kembali apa yang mereka faham dan memastikan objektif yang dibina tercapai.

Murid merumuskan pembelajaran yang telah dijalankan secara lisan mengikut kefahaman masing-masing. secara rawak.

Kaedah penyampaian :Penerangan dan soal jawab

ABM:Buku Teks

Nilai:Bersungguh-sungguh

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian

KBKK: Menganalisis

Kesimpulan : Apakah yang telah anda pelajari hari ini?

(10.35-10.40): 1. Fakrtor pemilihan tempat kediaman.

2. Pengaruh teknologi terhadap tempat kediaman.

Penilaian : Pada akhir pembelajaran, guru membuat penilaian :

1. Penilaian berterusan2. Guru bertanyakan soalan :

a. Terangkan faktor-faktor pemilihan tempat kediaman.b. Terangkan pengaruh teknologi terhadap tempat kediaman.

Tugasan : Murid-murid dikehendaki menyenaraikan peralatan teknologi yang terdapat di rumah masing-masing dan nyatakan pengaruh teknologi tersebut terhadap masa, tenaga, perbelanjaan dan kualiti hidup.

Refleksi Diri :