rancangan pengajaran harian

5

Click here to load reader

Upload: iqah-zamri-ii

Post on 22-Dec-2015

228 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

netball

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani

Tarikh : 6 April 2015

Hari : Isnin

Masa : 7.40 pagi – 8.10 pagi

Tahun : 4 Arif

Bilangan murid : 24 orang

Tunjang : Kemahiran

Tajuk : Bola Jaring

Subtajuk : Kemahiran Asas ( Hantaran Lob )

Objektif

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid akan dapat :-

a) Psikomotor – Melakukan hantaran lob dengan menggunakan

teknik yang betul pada jarak 2 meter sebanyak 5 kali daripada

8 percubaan

b) Kognitif – Menyatakan dua persamaan dan perbezaan antara

hantaran lob dan hantaran aras bahu

c) Afektif – Menunjukkan tanggungjawab terhadap alatan yang

telah digunakan dengan menyusun semula di tempat yang

betul

KBKK Membandingkan lakuan hantaran aras bahu dengan hantaran lob

Pengetahuan

Sedia Ada

Murid telah mempelajari hantaran aras bahu

Murid mempunyai pendedahan awal semasa prasekolah

Penggabungjalina

nDigabungjalinkan dengan tajuk koordinasi dalam tunjang kecergasan

Penerapan Nilai Kerjasama, tanggungjawab dan berdisiplin

Bahan Bantu

MengajarSkital, gelung, bola, bakul dan radio

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian

LL Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Catatan

Set Induksi

( 5minit)

Aktiviti : Regangan

Murid dibahagikan

kepada dua kumpulan

dan membentuk

separuh bulatan

Guru melantik seorang

ketua bagi setiap

kumpulan untuk

mengetuai aktiviti

regangan tersebut

Membuat regangan

bersama iringan muzik

Guru membuat

regangan bersama-

sama dengan murid

Strategi :

Memberi

arahan

Membuat

regangan

bersama murid

Alatan :

Radio

Nilai :

Kerjasama

Disiplin

Kepimpinan

Semangat

Langkah 1

( 10minit )

Gerak kerja

kumpulan

: Square Ball

Murid dibahagikan

kepada 6 kumpulan

kecil

Setiap kumpulan

membentuk segi empat

tepat

Satu kumpulan

diberikan 2 biji bola

Guru membuat

demonstrasi kepada

murid

A/C membuat hantaran

lob kepada B/D. B/D

terima bola dan

membuat hantaran

kepada C/A.

Aktiviti diteruskan

Alatan :

Bola

Mengapa aktiviti regangan dilakukan

sebelum memulakan aktiviti

seterusnya ?

CD

BA

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian

sehingga murid dapat

membuat 5 hantaran.

Lakuan seterusnya

dibuat dalam arah yang

berlawanan.

Penghantar :

Berdiri dan menghadap

penerima masing-

masing

Pegang bola dengan

sebelah tangan

Mata memandang ke

arah pasangan

Bawa bola melebihi aras

kepala dan lontar ke

hadapan

Penerima :

Berdiri menghadap

penghantar

Lihat arah pergerakan

bola

Membuat lompatan

untuk mendapatkan

bola

Hulurkan tangan, tapak

tangan dan jari

diregangkan untuk

mendapatkan bola

Sambut bola dan bawa

ke dada

(ulang aktiviti sehingga murid

dapat menghantar dan

menyambut bola sekurang-

kurangnya 5 kali)

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian

Langkah 2

( 10minit) Permainan kecil :

Tembok China

a

Murid dibahagikan

kepada dua kumpulan,

A dan B

12 orang satu kumpulan

Permainan dimulakan

dari bulatan tengah

Pasukan A akan

memulakan permainan

A akan membuat

hantara lob kepada A1,

A2, A3, A4, A5, A6 dan

A7 sehingga dapat

menghantar bola

kepada A8, A9, A10 dan

A11 yang berada di

dalam gelung

Sekiranya bola dapat

ditangkap oleh pasukan

A yang berada di dalam

gelung, 1 mata

diberikan kepada

pasukan A.

Sekiranya pasukan A

memperoleh mata,

permainan dimulakan

semula oleh pasukan B

sama seperti langkah

yang dilakukan oleh

pasukan A

A8, A9, A10 dan A11

akan kekal di dalam

gelung sehingga tamat

Alat :

Bola

Wisel

Jam randik

Bib yang

berlainan

warna

s

A A A A

BBBB

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian

permainan.

Masa diberikan adalah 5

minit sahaja.

Selepas tamat masa,

mata akan dikira oleh

guru.

Penutup

( 5minit )

Aktiviti :

Cooling down dengan

iringan muzik

Murid-murid berada di

hadapan guru

Muzik akan dimainkan

dan murid-murid akan

melakukan pergerakan

bersama-sama dengan

guru.

Alatan :

Radio