rancangan pengajaran harian

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KELAS LINUS Nama Guru : Pavithira Devi a/p Balakrisnan Masa: 10.40- 11.40 pagi Sekolah : SJK (T) Pulau Sebang Mata pelajaran: Bahasa Melayu Tahun : 2 Bilangan murid: 3 orang Tarikh : 14 Ogos 2015(Jumaat) Kehadiran : /3 PERKARA Vivekanandar (Sederhana) Valluvar (Lemah) NAMA MURID 1.Kalaiarasi 2. Sathishkumar 1.Manogar TAJUK 1.0 Membaca dan memahami perkataan 1.0 Mengenal dan menulis huruf. KEMAHIRAN 1.11 Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi gabungan suku kata KV+KVK. 1.3 Mengenal bentuk huruf kecil A-Z. OBJEKTIF P & P 1.Murid dapat mengeja 8 1.Murid dapat mengenal 8

Upload: thiradevi-balakrisnan

Post on 15-Dec-2015

218 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Bahasa Melayu, literasi asas 2.

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KELAS LINUS

Nama Guru : Pavithira Devi a/p Balakrisnan Masa: 10.40- 11.40 pagi

Sekolah : SJK (T) Pulau Sebang Mata pelajaran: Bahasa Melayu

Tahun : 2 Bilangan murid: 3 orang

Tarikh : 14 Ogos 2015(Jumaat)

Kehadiran : /3

PERKARA Vivekanandar

(Sederhana)

Valluvar

(Lemah)

NAMA MURID

1.Kalaiarasi

2. Sathishkumar

1.Manogar

TAJUK

1.0 Membaca dan memahami

perkataan

1.0 Mengenal dan menulis huruf.

KEMAHIRAN 1.11 Membaca dan memahami

perkataan yang mengandungi

gabungan suku kata KV+KVK.

1.3 Mengenal bentuk huruf kecil A-Z.

OBJEKTIF P & P

Pada akhir pengajaran dan

pembelajaran, murid-murid

dapat:

1.Murid dapat mengeja 8 daripada

10 perkataan yang mengandungi

suku kata kv+kvk dengan betul.

2.Murid dapat mencerakin 4

1.Murid dapat mengenal 8 daripada 10

huruf besar dengan betul.

2.Murid dapat menyebut 8 daripada 10

huruf besar dengan betul.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian

daripada 6 perkataan yang

mengandungi suku kata kv+kvk

dengan betul.

3.Murid dapat membaca 8

daripada 10 perkataan yang

mengandungi suku kata kv+kvk

dengan sebuatan yang betul dan

tepat.

.

3.Murid dapat membentuk 6 daripada

8 huruf besar dengan betul.

PENGALAMAN SEDIA

ADA

Mengenal perkataan yang

mengandungi suku kata kv

dan kvk

Mengenal bentuk huruf kecil

ALAT BANTU

MENGAJAR

- Kad gambar

- Kad perkataan

- Bentuk bintang

- Raga kecil

- Lembaran kerja

- Puzzle huruf

- Dulang

- Tepung/Bedak

- Tulisan huruf

- Kepingan kertas warna bersaiz

kecil

- Lembaran Kerja

KEMAHIRAN BERFIKIR 1.Menghubung kait 3. Mengingat semula

2. Menjana Idea 4. Mengelas

PENERAPAN NILAI Jimat- cermat

Kerjasama

Kerajiinan

Set induksi

(7 minit)

Guru membawa murid ke luar dari bilik darjah.

Guru menunjukkan beberapa gambar yang mempunyai satu

bahagian sahaja.

Murid mencari bahagian gambar yang hilang di sekitar kawasan

pokok- pokok.

Guru memastikan keselamatan murid terjamin.

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian

Murid menggabungkan gambar berkenaan dan menamakannya

dengan betul.

Murid dibimbing oleh guru untuk mengaitkan isi pelajaran dengan

aktiviti sebentar tadi.

Perkembangan

Langkah 1

(12 minit)

Permainan

“Satukan Bintang”

1.Murid diberi beberapa kad

gambar.

2.Murid melihat kad gambar

dengan teliti.

3.Murid diberi raga kecil yang

berisi dengan bentuk bintang.

4.Murid perlu mencari suku kata kv

dan kvk yang betul bersesuaian

dengan gambar.

5.Murid mencerakinkan suku kata

tersebut.

6.Murid membaca perkataan

kv+kvk sambil mencerakinkan

suku kata.

7.Permainan diteruskan dengan

murid lain.

Interaksi:

1.Guru beberapa puzzle huruf kepada

murid.

2.Murid dibimbing untuk menyebut

huruf berkenaan.

3.Murid ditunjukkan cara menulis

beberapa huruf besar menggunakan

bedak.

4.Murid dibimbing oleh guru untuk

menulis beberapa huruf

menggunakan dulang yang berisi

dengan tepung.

5.Guru membetulkan kesilapan

murid.

Langkah 2

(15 minit)

Interaksi:

1.Guru menunjukkan kad gambar

berserta dengan perkataan kvk+kvk

kepada murid.

2.Guru mengajar murid mengeja

suku kata berkenaan satu demi satu

berbantukan gambar.

3.Guru membimbing murid

mencerakin suku kata dan

mengejanya dengan betul.

4.Guru menunjukkan kad gambar

dan murid menamakan gambar

Lembaran kerja:

1.Murid dibekalkan dengan lembaran

kerja.

2.Murid mendengar arahan guru.

3.Murid menjawab lembaran kerja

4.Guru menyemak jawapan murid

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian

berkenaan.

5.Guru menunjukkan kad perkataan

sambil murid menacri gambar yang

bersesuaian dengan perkataan

berkenaan.

Langkah 3

(12 minit)

Lembaran kerja:

1.Murid dibekalkan dengan

lembaran kerja.

2.Murid mendengar arahan guru.

3.Murid menjawab lembaran kerja

4.Guru menyemak jawapan murid

bersama- sama dengan murid.

Permainan:

1.Murid diberikan kertas A4.

2.Murid melihat huruf yang ditulis

pada kepingan kertas A4 dengan

teliti.

3.Murid diberi cebisan kertas

berwarna.

4.Murid menampalkan kertas warna

dengan mengikuti bentuk setiap

huruf.

5.Permainan diteruskan dengan

tulisan huruf yang lain.

Penutup

(6 minit)

Guru menceritakan satu situasi kepada murid.

Murid mendengar cerita dengan teliti.

Murid menyeneraikan benda- benda yang guru sebutkan dalam

cerita tersebut.

Guru dan murid merumuskan isi pelajaran.