rancangan pengajaran harian

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KELAS LINUS Nama Guru : Pavithira Devi a/p Balakrisnan Masa: 10.40- 11.40 pagi Sekolah : SJK (T) Pulau Sebang Mata pelajaran: Bahasa Melayu Tahun : 2 Bilangan murid: 3 orang Tarikh : 03 Ogos 2015(Isnin) Kehadiran : /3 PERKARA Vivekanandar (Sederhana) Valluvar (Lemah) NAMA MURID 1.Kalaiarasi 2. Sathishkumar 1.Manogar TAJUK 1.0 Membaca dan memahami perkataan 1.0 Mengenal dan menulis huruf. KEMAHIRAN 1.10 Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi suku kata tertutup KVKK+KVK 1.1 Mengenal bentuk huruf kecil a- z. OBJEKTIF P & P Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, 1.Murid dapat mengeja 8 daripada 10 perkataan yang mengandungi suku kata 1.Murid dapat membunyikan 6 daripada 7 huruf dengan betul iaitu a, b, c, d, e ,f dan g.

Upload: thiradevi-balakrisnan

Post on 15-Dec-2015

237 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Bahasa Melayu Tahun 2 , literasi asas 2

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KELAS LINUS

Nama Guru : Pavithira Devi a/p Balakrisnan Masa: 10.40- 11.40 pagi

Sekolah : SJK (T) Pulau Sebang Mata pelajaran: Bahasa Melayu

Tahun : 2 Bilangan murid: 3 orang

Tarikh : 03 Ogos 2015(Isnin)

Kehadiran : /3

PERKARA Vivekanandar

(Sederhana)

Valluvar

(Lemah)

NAMA MURID

1.Kalaiarasi

2. Sathishkumar

1.Manogar

TAJUK

1.0 Membaca dan memahami perkataan

1.0 Mengenal dan menulis huruf.

KEMAHIRAN 1.10 Membaca dan memahami

perkataan yang mengandungi

suku kata tertutup KVKK+KVK

1.1 Mengenal bentuk huruf kecil a-z.

OBJEKTIF P & P

Pada akhir pengajaran dan

pembelajaran, murid-murid

dapat:

1.Murid dapat mengeja 8 daripada

10 perkataan yang mengandungi

suku kata kvkk+kvk dengan betul.

2.Murid dapat mencerakin 8

daripada 10 perkataan yang

1.Murid dapat membunyikan 6 daripada 7

huruf dengan betul iaitu a, b, c, d, e ,f dan g.

2.Murid dapat menamakan 6 daripada 7

huruf dengan betul dan tepat.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian

mengandungi suku kata kvkk+kvk

dengan betul.

3.Murid dapat membaca 8

daripada 10 perkataan yang

mengandungi suku kata kvkk+kvk

dengan sebuatan yang betul dan

tepat.

.

PENGALAMAN SEDIA

ADA

Mengenal perkataan yang

mengandungi suku kata kvkk

dan kvk

Mengenal beberapa huruf kecil

ALAT BANTU

MENGAJAR

- Kad Gambar

- Kad perkataan

- Lembaran kerja

- Kad huruf

- Kad gambar

- Softboard huruf

- Lembaran kerja

KEMAHIRAN BERFIKIR 1.Menghubung kait 3. Mengingat semula

2. Menjana Idea

Set induksi

(7 minit

Guru menunjukkan slaid yang mengandungi taburan huruf kecil dan

besar.

Guru meminta murid mengklasifikasikan huruf kecil dan huruf besar

secara berasingan.

Guru mengaitkan isi pelajaran dengan aktiviti berkenaan bersama- sama

dengan murid.

Perkembangan

Langkah 1

(15 minit)

Permainan:

“Cantum Saya”

1.Murid diberi beberapa kad

gambar yang dimasukkan dalam

sampul surat dan beberapa kad

suku kata kvkk dan kvk secara

berasingan.

2.Murid memulakan permainan

Interaksi:

1.Murid ditunjukkan dengan beberapa kad

huruf satu demi satu.

2.Guru membunyikan satu demi satu huruf

diikuti dengan murid.

3.Guru membunyikan huruf , murid

mengambil kad huruf.

4.Guru menunjukkan huruf , murid

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian

melalui kaedah pengundian.

4. Pemain pertama mengambil

sepucuk sampul surat dan mencari

suku kata kvkk dan kvk yang

bersesuaian dengan gambar yang

diambil.

5.Permainan diteruskan dengan

pemain kedua dan seterusnya.

menamakan huruf.

Langkah 2

(15 minit)

Interaksi:

1.Guru melekatkan beberapa

gambar pada papan putih seperti

langsir,cangkul,pinggan,mangkuk,

tongkat,tingkap dan sebagainya.

2.Guru menamakan setiap satu

gambar .

3.Guru mencerakinkan suku kata

dan mengeja setiap suku kata

secara berasingan diikuti oleh

murid.

4.Guru meminta beberapa murid

tampil ke hadapan dan mengeja

perkataan tersebut dengan

mencerakinkan suku kata.

Lembaran kerja:

1.Murid dibekalkan dengan lembaran

kerja.

2.Murid mendengar arahan guru.

3.Murid menjawab lembaran kerja

4.Guru menyemak jawapan murid

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian

Langkah 3

(15 minit)

Lembaran kerja:

1.Murid dibekalkan dengan

lembaran kerja.

2.Murid mendengar arahan guru.

3.Murid menjawab lembaran kerja

4.Guru menyemak jawapan murid bersama- sama dengan murid.

Permainan:

“Suaikan Saya”

1.Murid dibekalkan dengan softboard

huruf yang kosong dan huruf.

2.Murid diberi masa selama 5-9 minit

untuk menyuaikan huruf- huruf yang ada

ke dalam softboard kosong mengikut

bentuk huruf.

3.Permainan diteruskan sehingga murid

dapat menyuaikan huruf dengan bentuk

huruf secara tepat.

Penutup

(8 minit)

Penutup kognitif :

Guru memaparkan video lagu ‘ABCD”.

Murid membuat rentak mengikut iringan muzik.

Guru merumuskan isi pelajaran bersama- sama murid.