rancangan pengajaran harian

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Hari : Jumaat Tarikh : 14 Ogos 2015 Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Masa : 5.00 6.00 Kelas : 1 Mutiara Tajuk : Saudara-mara Huda Tema : Hidup Bahagia Standard Kandungan : 3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa, dan ayat dengan betul. Standard Pembelajaran : 3.3.4 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul Objektif : Pada akhir PdP, murid berupaya 1. Membina ayat berpola FN+FK+Keterangan dengan betul. 2. Menyatakan frasa kerja yang ditunjukkan dalam gambar tunggal dengan betul. ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

Upload: hapizah-haron

Post on 14-Dec-2015

246 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

RPH kata kerja tahun 1

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Hari : Jumaat

Tarikh : 14 Ogos 2015

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Masa : 5.00 6.00

Kelas : 1 Mutiara

Tajuk : Saudara-mara Huda

Tema : Hidup Bahagia

Standard Kandungan : 3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa, dan ayat

dengan betul.

Standard Pembelajaran : 3.3.4 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk

dengan betul

Objektif : Pada akhir PdP, murid berupaya

1. Membina ayat berpola FN+FK+Keterangan dengan betul.

2. Menyatakan frasa kerja yang ditunjukkan dalam gambar tunggal dengan

betul.

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN

DAN PEMBELAJARAN

CATATAN

Set Induksi (5 minit)

Pengenalan kepada konsep

frasa kerja 1.Guru menunjukkan

beberapa kad gambar dan

menyuruh  murid meneliti

gambar yang dipaparkan.

Kontekstual

Pengisian Kurikulum:

EMK : kreatif

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian

2.Guru meminta murid ke

hadapan untuk

menyuaipadankan kad

imbasan (kata kerja) dengan

kad gambar.

Nilai: Bersyukur .

KBT: Kemahiran berfikir

Menghubung kait.

KP: Verbal Linguistik

BBM : Gambar tunggal

Langkah1 (15 minit)

Perkembangan – ansur maju

bacaan

- Mencantum frasa

ayat

- Frasa nama + Frasa

kerja

1. Guru membimbing murid

membaca frasa yang

ditulis di papan putih

2. Murid mencantumkan

frasa nama dan frasa

kerja menjadi ayat yang

betul.

3. Murid membaca ayat

yang telah dibina.

EMK :kreativiti

KBT:Kemahiran berfikir -

menghubungkait

KP:Verbal linguistik

BBM: frasa kerja

Langkah 2 (10 minit)

Membina frasa kerja

1. Menulis kata kerja

2. Menulis frasa nama

sebagai objek

1. Murid meneliti gambar

2. Murid menyenarai frasa

kerja transitif berdasarkan

Strategi koperatif dan

kolaboratif.

KBT:Kemahiran berfikir-

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian

3. Membina ayat dasar

berpola FN+FK

gambar-gambar yang

diberi.

3. Murid membuat ayat

berdasarkan gambar

secara lisan.

menghubungkait, menjana

idea

BBM : Kad gambar tunggal

Langkah 3 (15minit)

Inovasi

1. Menjawab soalan untuk

membina frasa dalam

ayat tunggal

2. Mencantum frasa untuk

membina ayat tunggal.

3. Soalan inovasi:-

Siapa?

Buat apa?

Apa?

Di mana?

1. Murid meneliti gambar

tunggal.

2. Murid menjawab soalan

berdasarkan gambar

tersebut

3. Murid mencantumkan

jawapan untuk membina

ayat tunggal.

KP :Muzik

BBM: gambar tunggal

#

Langkah 4 (12 minit)

Menulis ayat

1. Mewarna gambar

perayaan di Malaysia.

1. Murid menyalin semula

ayat yang telah dibina

dengan betul beserta

tanda baca yang betul

dan tulisan yang kemas.

KBT:Kemahiran berfikir-

menghubungkait, menjana

idea

BBM : gambar perayaan di

Malaysia

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian

Penutup (3 minit)

Nilai: Bersyukur,

1) Bagaimana rasanya

jika kita tidak

mempunyai kaki atau

tangan?

2) Apakah perasaan

awak jika terlihat

orang kurang upaya

melintas jalan?

1. Murid melahirkan rasa

kesyukuran kerana

dikurniakan anggota

badan yang cukup.

2. Murid melahirkan

perasaan untuk

memberikan respon

terhadap orang

kurang upaya.

KBT: Kemahiran berfikir

KP : Muzik

Spiritual/Kerohanian

ABM: Komputer riba dan

LCD.