rancangan pengajaran harian
DESCRIPTION
matematikTRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran Harian
Topik: 6.0 Pecahan
Tingkatan: Tahun 2
Kelas: 2A
Bilangan pelajar: 20
Tarikh: 1 Ogos 2015
Standard Kandungan: 6.1 Menamakan pecahan wajar.
Standard Pembelajaran:
(i) Mengenal pasti pecahan wajar yang pengangkanya 1 dan penyebutnya
hingga 10 dengan menggunakan bahan konkrit, gambar, dan lipatan
kertas.
(ii) Menyebut pecahan wajar satu perdua, satu pertiga, satu perempat,
satu perlima, satu perenam, satu pertujuh, satu perlapan, satu
persembilan dan satu persepuluh.
Pengetahuan Sedia ada:
(i) Murid pernah dengar perkataan setengah, separuh dan suku dalam
kehidupan harian mereka.
Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat,
(i) Mengenal pasti pecahan wajar yang pengangkanya 1 dan
penyebutnya hingga 10 dengan menggunakan bahan konkrit, gambar,
dan lipatan kertas.
(ii) Menyebut pecahan wajar satu perdua, satu pertiga, satu perempat,
satu perlima, satu perenam, satu pertujuh, satu perlapan, satu
persembilan dan satu persepuluh.
Elemen Merentas Kurikulum:
Bahan Bantu Mengajar: slaid PowerPoint, Kad “Puzzle”, Lembaran Kerja 1, 2, 3 and 4.
Langkah/
masa
Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan
Set induksi
(± 5 minit)
1. Guru akan menjelaskan
pecahan bermula
dengan ½
menggunakan slaid
PowerPoint.
2. Guru menegaskan
bahawa bentuk yang
dibahagikan mestilah
sama besar, jika tidak ia
bukanlah pecahan.
3. Seterusnya guru akan
mengajar ¼.
1. Guru menggunakan slaid
PowerPoint untuk
menunjukkan contoh
pecahan yang mudah
kepada pelajar.
2. Guru menjelaskan konsep
pecahan menggunakan
contoh dalam kehidupan
seharian.
3. Guru menegaskan setiap
satu bahagian yang terhasil
sebagai separuh atau satu
perdua. Separuh atau satu
perdua bermaksud satu
daripada dua. Guru juga
menegaskan jika bahagian
yang dipotong tidak sama
besar ia tidak boleh disebut
separuh atau setengah.
Slaid
PowerPoint
Langkah 1
(± 20 minit)
1. Guru mengedarkan
Lembaran kerja 1 kepada
murid-murid.
2. Guru memberi arahan
Slaid Power
Point,
Lembaran
kerja 1,
Arahan guru:
1. Setiap murid akan
diberi Lembaran kerja 1
2. Murid-murid dinasihati
supaya menggunakan
gunting dengan berhati-
hati untuk
mengguntingkan bentuk
yang terdapat dalam
Lembaran kerja.
3. Murid-murid melipat
bentuk yang
diguntingkan tadi
kepada separuh. (guru
akan membuat
demonstrasi)
4. Selepas itu, murid-
murid melukiskan satu
garisan pada lipatan
tadi.
5. Murid-murid warnakan
mana-mana bahagian
bentuk sehingga
garisan untuk
membentuk ½ bentuk
itu.
6. Hanya 2 bentuk yang
akan dibuat di dalam
kelas dan 2 lagi bentuk
ialah kerja rumah.
7. Langkah yang sama
kepada murid-murid untuk
mengunting bentuk-bentuk
dalam Lembaran kerja 1
dengan berhati-hati.
3. Guru membimbing murid
membuat lipatan kertas
bagi menunjukkan
“setengah” atau “separuh”
atau satu perdua.
4. Guru membimbing murid
untuk melukis garisan pada
kesan lipatan tadi.
5. Guru mengarah murid-
murid untuk mewarnakan
separuh daripada bahagian
bentuk tersebut.
6. Murid mempamerkan hasil
kerja murid. Guru
menegaskan bahawa murid
boleh mewarna mana-mana
satu bahagian pada setiap
kepingan kertas untuk
mendapatkan nilai separuh
atau satu perdua.
7. Guru mengedarkan
Lembaran kerja 2 kepada
murid-murid.
8. Guru memberi arahan
kepada murid-murid untuk
mengunting bentuk-bentuk
dalam Lembaran kerja 2
Lembaran
kerja 2
diambil untuk melukis ¼
bentuk tersebut.
dengan berhati-hati.
9. Guru membimbing murid
membuat lipatan kertas
bagi menunjukkan “suku”
atau satu perempat.
10.Guru membimbing murid
untuk melukis garisan pada
kesan lipatan tadi.
11.Guru mengarah murid-
murid untuk mewarnakan
separuh daripada bahagian
bentuk tersebut.
12.Murid mempamerkan hasil
kerja murid. Guru
menegaskan bahawa murid
boleh mewarna mana-mana
satu bahagian pada setiap
kepingan kertas untuk
mendapatkan nilai suku
atau satu perempat.
Langkah 2
(± 15 minit)
1. Guru akan meneruskan
pengajaran pecahan
wajar yang
pengangkanya 1 dan
penyebutnya hingga 10
selain daripada ½ dan
¼.
2. Guru akan memberi
beberapa contoh
kepada murid-murid
1. Guru menggunakan slaid
PowerPoint untuk mengajar
murid-murid pecahan wajar
yang pengangkanya 1 dan
penyebutnya hingga 10
selain daripada satu perdua
dan satu perempat.
2. Guru menggunakan
pelbagai jenis gambar untuk
menjelaskan pecahan
Slaid
PowerPoint,
Lembaran
kerja 3
supaya mereka lebih
memahami pecahan.
selain daripada satu perdua
dan satu perempat.
3. Guru mengedarkan
Lembaran kerja 3 kepada
murid-murid dan memberi
masa kepada mereka untuk
mewarnakan bahagian
dalam gambar yang
memenuhi soalan diberikan.
Langkah 3
(± 10 minit)
Arahan guru:
1. Setiap murid diberi satu
keping kad “Puzzle”.
2. Setiap kad “Puzzle” ada
pasangan kad masing-
masing. Murid-murid
haruslah mencari
pasangan sendiri.
3. Guru mengingati murid-
murid bahawa setiap
bahagian pecahan
adalah sama besar.
4. Apabila guru
memainkan muzik,
murid-murid akan mula
mencari pasangan
masing-masing.
5. Murid-murid haruslah
berhati-hati dan tidak
tolak menolak untuk
mengelakkan
1. Guru mengedarkan kad
“Puzzle” kepada murid-
murid.
2. Guru menjelaskan
peraturan permainan kad
“Puzzle” kepada murid-
murid.
3. Guru akan mengingati
murid-murid supaya berhati-
hati semasa bermain
supaya tidak cedera.
4. Guru memeriksa pasangan
setiap kad “Puzzle”
bersama-sama dengan
murid supaya mereka
betul.
Kad “puzzle”
kecederaan.
6. Guru menghentikan
muzik apabila semua
murid dapat mencari
pasangan masing-
masing.
7. Pasangan murid akan
keluar apabila guru
menyebut pecahan
yang diwakili oleh
gabungan kedua-dua
kad “Puzzle”.
8. Guru dan murid-murid
lain akan menyemak
sama ada jawapan
mereka betul atau tidak.
Penutup
(± 10 minit)
1. Guru membuat satu
kesimpulan kecil
berkaitan dengan
pecahan.
2. Guru mengingati murid-
murid ciri-ciri pecahan.
3. Lembaran kerja 4
diedarkan kepada
murid-murid sebagai
kerja rumah.
1. Guru membuat kesimpulan
tentang pecahan selepas
permainan.
2. Guru mengedarkan
Lembaran Kerja 4 kepada
pelajar sebagai kerja
rumah.
Slaid
PowerPoint,
Lembaran
Kerja 4
Lembaran kerja 1
Lembaran Kerja 2
Lembaran Kerja 3
Arahan:
Warnakan bahagian bentuk di bawah mengikut pecahan yang diberikan.
Pecahan Bentuk
14
17
12
18
110
13
15
16