rancangan pengajaran harian

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TARIKH : 12 Febuari 2015 MASA : 8.00 pagi – 9.00 pagi TAHUN : 1 Orkid BILANGAN MURID : 30 ORANG MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU TEMA : DIRI SAYA TAJUK : KENALI SAYA STANDARD KANDUNGAN : 2.1 Asas membaca dengan sebutan yang betul. STANDARD PEMBELAJARAN : 2.1.1 Membaca bentuk-bentuk abjad dan membunyikan huruf vokal dengan sebutan yang betul 2.1.2 Mengeja dan membatang suku kata terbuka dengan sebutan yang betul. OBJEKTIF : Pada akhir pelajaran ini murid dapat: 1. Membaca bentuk abjad dengan betul dan tepat. 2. Mengeja dan membatang suku kata terbuka dengan betul. BBM : Gambar/Pensel warna/kad huruf dank ad suku kata Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah mengenali diri sendiri dari aspek makanan kegemaran, umur, rancangan kegemaran.

Upload: adeng120284

Post on 12-Dec-2015

223 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

try

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH : 12 Febuari 2015

MASA : 8.00 pagi – 9.00 pagi

TAHUN : 1 Orkid

BILANGAN MURID : 30 ORANG

MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU

TEMA : DIRI SAYA

TAJUK : KENALI SAYA

STANDARD KANDUNGAN : 2.1 Asas membaca dengan sebutan yang betul.

STANDARD PEMBELAJARAN : 2.1.1 Membaca bentuk-bentuk abjad dan membunyikan huruf vokal dengan sebutan yang betul

2.1.2 Mengeja dan membatang suku kata terbuka dengan sebutan yang betul.  

OBJEKTIF : Pada akhir pelajaran ini murid dapat:

1.  Membaca bentuk abjad dengan betul dan tepat.

2. Mengeja dan membatang suku kata terbuka dengan betul.

BBM                : Gambar/Pensel warna/kad huruf dank ad suku kata

Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah mengenali diri sendiri dari aspek makanan

kegemaran, umur, rancangan kegemaran.

Nilai Murni : Sayang kepada diri sendiri,keluarga,bangsa dan negara.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian

Langkah/Masa Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Set induksi

[±5 minit]

Guru menayangkan video lagu abjad

“ABC…”

Murid menyanyikan lagu ABC bersama video yang ditayangkan.

1. Guru menunjukkan beberapa gambar di slide.

2.Murid membaca perkataan dalam slide.

3. Guru bersoal jawab.

- Guru mengeluarkan kad perkataan dan murid mengeja dengan sebutan yang betul

BBM:

LCD

KOMPUTER

TEKNIK:

Langkah 1

[± 15 minit]

Aktiviti: Permainan Roda Ajaid

1.Guru menyediakan beberapa objek gambar dalam bentuk lipatan

2. Murid diminta memusing roda Ajaib dan menunggu sehingga berhenti.

3. Murid diminta mencabut satu lipatan dan buat gaya objek dalam dalam gambar

4. Murid lain meneka dan mengeja serta membaca jawapan

BBM:

Gambar objek

Roda ajaib

Langkah 2

[± 15 minit]

1. Guru menyebut suku kata dan murid mengikut.2. Guru membaca suku kata murid mengikut.3. Guru mengeja suku kata murid mengikut.4. Guru memanggil murid untuk memegang suku kata dan baca dan eja

Kad Imbasan

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian

5. Murid lain mengikut bacaan dan mengeja tadi.

Langkah 3

[±15 minit]

1. Murid duduk dalam satu bulatan.2. Guru menyediakan beberapa

watak 3. Guru memainkan muzik dan

murid tepuk tangan sambil memberi kotak ajaib kepada murid.

4. Murid sambil bergilir memegang kotak tersebut dan akan berhenti mengikut muzik.

5. Murid yang memegang kotak terakhir akan mencabut situasi dalam kotak tersebut dan melakonkan.

Muzik

Kotak mengandungi soalan         

Penutup

[±10 minit]

1. Guru memilih murid secara rawak

2. Murid diminta membuat bentuk pangkal huruf nama masing-masing menggunakan tubuh badan.

Pergerakan