rancangan pengajaran harian

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani Tunjang : Kemahiran Tajuk : Lompat Jauh Sub Tajuk / Kemahiran : Melompat Tarikh : 11 Mac 2015 Masa : 8.00 – 9.00 pagi Tahun : 4 Maju Bil. Murid : 20 orang ( 10 murid lelaki dan 10 murid perempuan) Pengalaman sedia ada : Murid telah mempelajari teknik asas larian dan melompat dengan betul dan selamat secara individu. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid- murid dapat : 1) Psikomotor : i) Melakukan fasa-fasa acara lompat jauh dengan cara dan teknik yang betul 2) Kognitif : i) Menyatakan fasa-fasa yang terlibat dalam lompat jauh.

Upload: vivian-wong-ching-yee

Post on 11-Dec-2015

238 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

-

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani

Tunjang : Kemahiran

Tajuk : Lompat Jauh

Sub Tajuk / Kemahiran : Melompat

Tarikh : 11 Mac 2015

Masa : 8.00 – 9.00 pagi

Tahun : 4 Maju

Bil. Murid : 20 orang ( 10 murid lelaki dan 10 murid perempuan)

Pengalaman sedia ada : Murid telah mempelajari teknik asas larian dan

melompat dengan betul dan selamat secara individu.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat :

1) Psikomotor :

i) Melakukan fasa-fasa acara lompat jauh

dengan cara dan teknik yang betul

2) Kognitif :

i) Menyatakan fasa-fasa yang terlibat dalam

lompat jauh.

ii) Menjelaskan teknik dalam fasa lompat jauh

dengan betul dan tepat

3) Afektif :

i) Melakukan aktiviti dengan berasa yakin,

gembira dan menunjukkan minat semasa

melakukan aktiviti

Penerapan nilai : Amanah, bertanggungjawab, berdisiplin, bekerjasama

Kemahiran Berfikir : Membuat perkaitan, membuat gambaran mental

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian

Penggabungjalinan : Tunjang kecergasan – koordinasi

Kesepaduan : Sains – kesan tarikan gravity

Alatan : Kon (2) , batang kayu (2), tali skipping (4), pita ukur

(1), pemain muzik (1), tali rafia (1), belon (3), wisel (1)

Langkah Pengajaran:

Langkah

Masa

Isi Kandungan Butiran Aktiviti Alatan /

Strategi

Catatan

Set Induksi

(5 minit)

Bertanya kepada

semua murid

tentang:

- Kehadiran

- Kesihatan

Soalan guru:

- Semua hadir

hari ini?

- Adakah semua

sihat hari ini?

Muzik’ Lets Star

Jump’

Memanaskan

badan dengan

iringan muzik

1. Lari setempat

- Lutut tinggi

-Tangan

dihayun ke

atas dan ke

bawah

2. Lompat bintang

- Berdiri tegak

- Kaki rapat

1. Guru mengarah

murid untuk

berkumpul di

padang.

2. Murid diminta untuk

beratur secara

tersusun di depan

guru.

3. Guru bertanyakan

murid soalan.

4. Guru menerangkan

dan menunjukkan

demonstrasi

mengenai aktiviti

yang akan dilakukan

kepada murid.

5. Murid diminta untuk

mengikuti guru

melakukan gerakan

aerobik.

6. Setiap gerakan

diulangi dua kali

dengan iringan

muzik.

Alatan:

-Pemain

muzik

-Pembesar

suara

Nilai Murni:

Bertanggungjaw

ab, berani

mencuba,

mematuhi

arahan dan

peraturan.

Gabungjalin:

Pergerakan

lokomotor

Kemahiran

Berfikir:

Meramal,

menghubung

kait

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian

-Tangan rapat ke

paha

- Lompat

- Kaki kangkang

dan tangan

didepankan

3. Lompat sisi

- Berdiri

menghadap sisi

kanan

- Kaki digerakkan

seluasnya

-Tukar ke sisi kiri

Langkah 1

( 5 minit )

Lompat Bebas

melintasi seutas tali

- Lari 3 atau 4

langkah ke arah

tali

- Lompat dengan

sebelah kaki

- Mendarat dengan

dua belah kaki

- Lutut

dibengkokkan

1. Guru membahagikan

murid secara selari

mengadap garisan.

2. Guru menunjukkan

demonstrasi.

3. Guru menggunakan

wisel untuk

memulakan

lompatan.

4. Murid dikehendaki

berlari ke garisan

dan melakukan

lompatan apabila

wisel ditiupkan.

5. Murid diarah kembali

ke kawasan

permulaan dan

memulakan lompatan

sekali lagi setelah

selesai.

7. Murid diminta lompat

rawak sehingga guru

Alatan:

- Pemain

muzik

- Tali rafia

- Wisel

Nilai Murni:

Berani

mencuba,

mematuhi

arahan dan

peraturan.

Kesepaduan:

Sains

Kemahiran

Berfikir:

Menghubung

kait

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian

kata ‘stop’.

8. Guru memainkan

muzik semasa murid

membuat lompatan.

Langkah 2

( 5 minit )

Lompat Anak Sungai

- Lari 3 atau 4

langkah ke arah

tali

- Lompat dengan

sebelah kaki

- Mendarat dengan

dua belah kaki

pada gelung rotan

- Lutut

dibengkokkan

Lari, Lompat dan

Sentuh Belon

- Lari hujung kaki.

- Mata pandangan

1. Murid dibahagikan

kepada 4 kumpulan

dalam 5 orang.

2. Setiap kumpulan

dibariskan

menghadap garisan

yang telah

ditetapkan.

3. Murid yang paling

hadapan akan

melakukan lompatan

terlebih dahulu

secara giliran

4. Murid dikehendaki

lompat melepasi

garisan yang

ditetapkan dan

mendarat pada

gelung rotan yang

ditetapkan.

5. Setiap pertukaran

murid untuk

melakukan lompatan

akan didahului

dengan isyarat wisel

terlebih dahulu.

6. Lompatan dilakukan

sebanyak tiga set.

7. Setiap set akan

ditambahkan jarak

luas sungai sebagai

cabaran.

Alatan:

- Pemain

muzik

- Tali rafia

- Wisel

- Gelung

Rotan

Nilai Murni:

Berani

mencuba,

mematuhi

arahan dan

peraturan.

Kesepaduan:

Sains

Kemahiran

Berfikir:

Menghubung

kait

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian

Langkah 3

(5 minit)

sasaran

- Kedua-dua kaki

lonjak

- Murid melompat

dan menyentuh

belon pada aras

ketinggian yang

berbeza

- Kaki mendarat.

- Lutut bengkok

- Murid diberi 3 kali

ulangan.

1. Guru menggunakan

wisel untuk

memulakan dan

memberhentikan

lompatan

2. Belon diikatkan pada

sebatang kayu.

3. Guru akan

memegang kayu

pada aras rendah

pada awal dan

meningkatkan aras

ketinggian selepas

cubaan pertama.

3. Murid diminta lari

sehingga ke garisan

dan lompat dua belah

kaki sambil sentuh

belon pada

ketinggian

yang berbeza.

4. Murid dibahagikan

kepada 2 kumpulan.

Alatan

- Batang kayu

- Belon

- Wisel

Untuk tahap

yang lebih

sukar, guru

boleh

mengangkat

belon ke aras

yang lebih tinggi

untuk lonjakan

yang lebih

tinggi.

Langkah 4:

(10 minit )

Lompat Jauh

- Kaki rapat.

- Kira 10 hingga 15

langkah dari

papan lonjak.

- Lari landas

- Lari dengan

maksimum tetapi

terkawal.

- Melonjak

- Melayangkan

badan

1. Murid dikehendaki

berdiri di belakang

garisan dan mulakan

lompatan.

2. Guru mengukur jarak

lompatan murid,

dengan meletakkan

kon-kon kecil di tepi

laluan lompatan

sebagai penanda

aras bagi jarak

lompatan yang

Alatan

- Pita

pengukur

- Tapak

lompat jauh

- Kon kecil

Kemahiran

Berfikir:

Menghubung

kait

Kesepaduan:

Sains

Gabungjalin:

Pergerakan

lokomotor

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian

- Mendarat

- Membengkokkan

lutut.

- Murid diberi 3 kali

ulangan

dilakukan.

Penutup:

(5 minit )

Gerak kendur :

- Murid berjalan-

jalan di sekitar

kawasan skital

secara perlahan

- Tangan dan kaki

dihayunkan

- Berdiri seluas

bahu.

- Tepuk kaki

bermula bawah

pinggang hingga

ke buku lali.

Lunjur kaki

- Duduk melunjur

- Hujung tangan

cuba sentuh

hujung kaki.

(Badan

dibongkokkan /

diturunkan secara

perlahan-lahan. )

1. Murid diberi

kebebasan dalam

kawasan terkawal.

2. Guru bertanya

soalan kepada

murid.

3. Guru menyimpulkan

proses pengajaran

dan pembelajaran

4. Guru memuji semua

murid kerana

memberikan

kerjasama yang baik.

Kemahiran

Berfikir:

Menghubung

kait dan

membuat

kesimpulan

Kesepaduan:

Sains

Gabungjalin:

Pergerakan

lokomotor