rancangan pengajaran harian

25
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 4 Arif Bil. Murid : 30 orang Tema : Sentiasa Berhemat Kita Selamat Tajuk : Kemalangan Jalan Raya Tarikh : 27 April 2012 Masa :10.35 pagi hingga 11.05 pagi (30 minit) Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat : 1) Menyenaraikan lima kata kerja berdasarkan gambar bersiri yang ditayangkan.. 2) Murid dapat menulis lima ayat yang gramatis berdasarkan gambar.. Fokus Utama : 8.4 Membina dan membina ayat topik dan ayat huraian berdasarkan sesuatu perkara. Aras 1 (ii) Mengenal pasti isi yang sesuai dengan tajuk. Fokus Sampingan : 1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila. Aras 1(iii) Memberikan respon yang sesuai terhadap soalan yang dikemukakan. Kemahiran Bahasa : Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis. a : Kata Kerja : menunggang basikal, melanggar, memandu, terlantar, melawat. Ilmu : Pendidikan Keselamatan Jalan Raya. Nilai : Berhati-hati, mematuhi peraturan. Kemahiran Bernilai Tambah (KBT) : rfikir : Menghubungkaitkan, menciri, mengimbas kembali, menilai, penjanaan idea. Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal Kontekstual: Mengaitkan isu keselamatan dengan pengalaman sedia ada. Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah mengetahui tentang cara-cara menjaga keselamatan di jalan raya. Belajar : Komputer riba, sambungan Internet, LCD, video animasi dari youtube. LANGKAH / MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN

Upload: bocah-sungai-kelambu

Post on 11-Dec-2015

237 views

Category:

Documents


29 download

DESCRIPTION

rph bm

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Mata Pelajaran          : Bahasa Melayu

Tahun                         : 4 Arif

Bil. Murid                   : 30  orang

Tema                                      : Sentiasa Berhemat Kita Selamat

Tajuk                          : Kemalangan Jalan Raya

Tarikh                         : 27 April 2012

Masa                           :10.35 pagi hingga 11.05 pagi (30 minit)

Objektif                      : Pada akhir pelajaran murid dapat :

1) Menyenaraikan lima kata kerja berdasarkan gambar bersiri yang ditayangkan..

2) Murid dapat menulis lima ayat yang gramatis berdasarkan gambar..

Fokus Utama : 

8.4       Membina dan membina ayat topik dan ayat huraian berdasarkan sesuatu perkara.

Aras 1 (ii)  Mengenal pasti isi yang sesuai dengan tajuk.

Fokus Sampingan     : 

1.2       Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila.

Aras 1(iii)  Memberikan respon yang sesuai terhadap soalan yang dikemukakan.

Kemahiran Bahasa   : Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis.

Sistem Bahasa                      : Kata Kerja : menunggang basikal, melanggar, memandu,       

                           terlantar, melawat.

Ilmu                                         : Pendidikan Keselamatan Jalan Raya. 

Nilai                                        : Berhati-hati, mematuhi peraturan.

Kemahiran Bernilai Tambah (KBT) :

Kemahiran Berfikir               :  Menghubungkaitkan, menciri, mengimbas kembali,       

                          menilai, penjanaan idea. 

Kecerdasan Pelbagai           : Interpersonal

Pembelajaran Kontekstual: Mengaitkan isu keselamatan dengan pengalaman sedia        

                      ada.

Pengetahuan Sedia Ada      :  Murid sudah mengetahui tentang cara-cara menjaga

   keselamatan di jalan raya.

Bahan Bantu Belajar            : Komputer riba, sambungan Internet, LCD, video animasi dari  

              youtube.

LANGKAH / MASA

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN

DAN PEMBELAJARAN

CATATAN

SET INDUKSI(3 min)

Tayangan video pendek tentang keselamatan di jalan raya.

1. Guru menayangkan video klip          dari youtube tentang

KB :Menghubungkaitkan,Menciri.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian

Pepatah:“Malang Tidak Berbau”.

keselamatan di jalan raya.

2. Guru bersoal jawab dengan murid tentang pengajaran dan nilai murni daripada video klip tersebut.

3. Guru mengaitkan isi video dengan tajuk pelajaran.

BCB : mendengar aktif

BBB : video klip animasi dari youtube

http://www.youtube.com/watch?v=sPTVn4hzMd0

Ilmu:Pendidikan Keselamatan Jalan Raya (PKJR)

LANGKAH 1

(5 min)

Kata kerja berdasarakan gambar yang dipaparkan.

- Kata kerja:  menunggang  berbual-bual  melanggar  membantu  terlantar

1.Guru menayangkan gambar bersiri daripada persembahan powerpoint kepada kelas.

2.Guru meminta murid menyenaraikan kata kerja daripada gambar bersiri yang ditayangkan.

3.Guru meminta murid membacakan kata kerja yang telah disenaraikan kepada kelas.

KB : Menjana idea

BCB : mencatat

BBB : Persembahan powerpoint :‘Kemalangan Jalan Raya”

Nilai : berhati-hati

Ilmu : Pendidikan Keselamatan Jalan Raya (PKJR)

LANGKAH 2

(7  min)

Membina ayat majmuk daripada kata kerja yang telah disenaraikan:

• Kata kerja

1. Guru meminta murid membina ayat berdasarkan kata kerja yang telah disenaraikan secara lisan

2. Murid diminta membaca ayat-ayat yang telah dibina

KB : Menjana idea

BCB : mencatat

BBB : Persembahan powerpoint :‘Kemalangan Jalan

Raya”

KP : Intrapersonal.

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian

kepada kelas.

3.Murid yang lain diminta mendengar dengan teliti dan sama-sama membetulkan kesilapan sekiranya ada.

 Nilai: kerjasama,berhati-hati

 Ilmu: Pendidikan Keselamaatan Jalan Raya (PKJR).

LANGKAH 3

(10 min)

Membina ayat berdasarakan gambar secara bertulis.

Perbendaharaan kata:• menunggang•berlanggar•meluru• membantu• melawat

1. Guru mengedarkan latihan lembaran kerja kepada kelas.

2. Guru menayangkan persembahan powerpoint tentang panduan membina ayat bahagian A.

3. Murid diminta membina ayat secara bertulis berdasarkan gambar pada lembaran kerja yang diedarkan.

4. Murid menulis lima ayat yang gramatis berdasarkan gambar.

KB : Mengimbaskembali,menghubungkait,penjanaan idea

BCB : mencatat

BBB :Gambar kemalangan jalan raya (lampiran 1)

KP : Interpersonal.

 Nilai: berhati-hati

 Ilmu:Pendidikan Keselamatan Jalan Raya (PKJR)

PENUTUP  (5 min)

Penutup kognitif• Membuat rumusan isi pelajaran.

Penutup sosial• Memberi

1.  Guru menayangkan video pendek dari youtube tentang akibat jika tidak mematuhi peraturan jalan raya..

Nilai: berhati-hati mematuhi           peraturan           jalan raya

BBB::

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian

nasihat dan nilai-nilai murni. 2. Guru membuat

kesimpulan tentang pembelajaran.

3.  Guru memberi nasihat dan peringatan kepada murid-murid supaya sentiasa berhati-hati kerana malang tidak berbau dan kemalangan tidak mengenal usia.

Video klip animasihttp://www.youtube.com/watch?v=2-c_5NDRtkM&NR=1&feature=endscreen

Ilmu:Pendidikan Keselamatan Jalan Raya (PKJR)

RPH

 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN   BAHASA MALAYSIA Mata Pelajaran dan Kelas: Bahasa Malaysia  Tahun  2

Tema/Tajuk: Sihat dan Bersih

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian

Masa: 7.40 pagi – 8.10 pagi

Standard Pembelajaran: 4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur.

4.3 Mengujarkan bahasa yang indah dan menggunakan bahasa badan dengan kreatif melalui lakonan secara didik hibur.

5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.

Objektif Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;

 memahami perkataan dalam seni kata lagu melalui nyanyian dan gerak laku secara didik hibur.

  memahami dan menggunakan kata kerja tunggal dengan betul mengikut konteks.

  mengujarkan dialog dengan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas tentang sesuatu perkara serta menggunakan bahasa badan dengan kreatif melalui lakonan secara didik hibur.

Aktiviti pengajaran

dan pembelajaran:

 Murid diberi penerangan tentang maksud dan penggunaan kata kerja tunggal.

 Guru mempamerkan seni lagu kemudian mengajar murid membaca dan menyanyi bersama-sama.

 Guru dan murid berbincang tentang kata kerja yang terdapat dalam seni lagu.

  Murid dibimbing untuk menyanyi dan menggunakan bahasa badan sambil menggunakan alat-alatan yang disediakan

5.            Murid menghuraikan kata kerja tunggal yang lain.

  Murid memadankan kata kerja yang betul berpandukan kad gambar.

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian

ElemenMerentas Kurikulum (EMK): Ilmu- Kesihatan, kebersihan

Nilai Murni – tolong-menolong,bertanggungjawab, kerajinan

KBT- kreativiti dan inovasi, menjanakan idea

Bahan Bantu Belajar: kad gambar, lembaran kerja, seni lagu, alat-alat (mop, pencedok, berus, kain buruk, baldi)

Penilaian Pengajaran

dan Pembelajaran:

1.murid dapat memahami dan menggunakan kata kerja yang betul.

2. murid dapat mengeja dan membaca kata kerja berdasarkan gambar yang ditunjukkan.

Refleksi: 2 daripada 8 murid tidak dapat mencapai objektif pembelajaran dan akan diberi aktiviti pemulihan. Bagi yang dapat mencapai objektif pembelajaran akan diberi latihan pengukuhan.

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Set Induksi Membantu

amalan terpuji

1. Buat kaitan

dengan

Memberi respon

terhadap

Strategi:

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian

(5 minit) pengetahuan sedia

ada pelajar dengan

menyoal dan

mencungkil idea

murid.

2. mencungkil idea

murid tentang

aktiviti yang 

dilakukan oleh

guru. (seperti

menolak papan

tulis, menulis,

memadam papan

tulis)

3. Untuk

menghubungkan

kait dengan kata

kerja.

pertanyaan guru. Konstruktivisme

Penyoalan

seluruh kelas

menggunakan

bahasa badan.

Langkah 1

(10 minit)

Mencari frasa

kerja yang

terdapat

dalam seni

lagu (tunjuk di

papan tulis)

Contoh:

- cuci lantai

1.Mengutara

kan persoalan

utama:

Senaraikan kata

kerja yang terdapat

dalam gambar.

2. Guru mengajar

1. Murid memberi

respon dan

membaca seni

lagu yang

ditampalkan di

papan tulis.

2.Murid diminta

memberi contoh

Strategi:

Konstruktivisme

-hipotesis,

memahami,

menyebut kata

kerja yang

sedia ada dan

contoh lain.

-perbincangan

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian

mop lantai,

jirus lantai,

tarik pam,

masuk.

Masa

diberikan

untuk

perbincangan

dalam

kumpulan.

murid membaca

seni lagu.

3. Guru minta murid

mencari kata kerja

yang terdapat

dalam seni lagu.

4. Guru

membahagikan

murid 4 orang

dalam 1 kumpulan

untuk berbincang

tentang bagaimana

mempersembahkan

lagu ”ikan kekek”

sambil

menggunakan

bahasa badan dan

alatan yang

disediakan.

kata kerja yang

lain.

3.membuat

hipotesis dan

berbincang dalam

kumpulan

bagaimana

membuat

persembahan

yang menarik.

dalam

kumpulan

Page 9: Rancangan Pengajaran Harian

Langkah 2

(10 minit)

Membuat

persembahan

dengan

menggunaka

n bahasa

badan

dengan

kreatif melalui

lakonan

secara didik

hibur.

1. Guru meminta

murid tampil ke

depan untuk

menyanyi dan

membuat lakonan.

2. Guru meminta

murid

menggunakan

alatan untuk

menarikkan lagi

persembahan.

3. Guru memberi

lembaran kerja

kepada murid untuk

menyiapkan dalam

kelas.

1.Murid-murid

tampil ke depan

untuk membuat

persembahan.

2. Murid lain

memberi

perhatian kepada

kumpulan lain

yang membuat

persembahan.

3. Murid membuat

lembaran kerja

secara individu

dan hantar dalam

masa yang

ditetapkan.

Strategi:

Persembahan

kumpulan

Sumber

pengajaran:

Alatan,

lembaran kerja

Page 10: Rancangan Pengajaran Harian

Penutup

(5minit)

Menyumbang

idea.

Murid bebas

memberi

jawapan.

1. Penyoalan   Guru

mengemukakan

soalan yang

berkaiten dengan p

& p hari ini kepada

semua murid.

2. Adakah murid

pelajari sesuatu

yang baru hari ini?

3. Apa nilai-murni

yang murid dapati

hari ini?

3. Adakah murid

seronok dengan

pembelajaran hari

ini?(murid bebas

memberi jawapan)

4. Guru memberi

pujian kepada

murid yang dapat

menjawab dengan

betul.

1. Pelajar

menjawab soalan

dengan

mengangkat

tangan.

2. Murid membuat

kesimpulan

pelajaran dengan

menyatakan idea

utama serta

mengaitkannya

dengan idea asal.

3. Murid

menjawab soalan

dengan betul.

Strategi:

Penyoalan

keseluruhan

dan penerapan

nilai-nilai murni

Page 11: Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 6

Mata Pelajaran     :   Bahasa Melayu

Page 12: Rancangan Pengajaran Harian

Tarikh                   :   24 April 2012

Masa                      :   9.00 - 9.30 pagi (30 minit)

Tahun                    :   6 Al-Farabi

Bil. Murid             :   41 orang

Tema                     :   Sekolah

Tajuk                     :   Membina ulasan

Kemahiran:

 Fokus Utama        :11.2 Aras 3(i) Merumus perkara yang menarik serta nilai dan pengajaran yang diperoleh daripada bacaan secara kritis.

Fokus Sampingan  : 6.5 Aras 3(i) Membaca dan mengumpul maklumat secara imbasan untuk   

                                                  membuat kesimpulan.

Objektif                 :   Pada akhir pembelajaran murid-murid dapat:

                          1.  Menghuraikan nilai dan pengajaran yang terdapat dalam petikan.

                          2.  Menulis ulasan nilai murni dengan lengkap.

Pengetahuan Sedia Ada :Murid mengetahui dan mengenal pasti 17 nilai murni.

Sistem Bahasa:   Tatabahasa – ayat majmuk

                                                                                                                             kata hubung

                                               penanda wacana

                                               kata bantu

Bahan Bantu Belajar:   LCD projektor, komputer, kad nilai murni.

Kemahiran Bernilai Tambah:   Kecerdasan Pelbagai - verbal linguistik (muzik)

                                                                                                                             Kemahiran Berfikir -  menjana idea                                                                              

                                              Belajar Cara Belajar – membaca

Nilai                      :    bertanggungjawab, berdisiplin, patuh, hormat, berhati-hati                 

                                                                                                                                           

AKTIVITI PENGAJARAN PEMBELAJARAN

Page 13: Rancangan Pengajaran Harian

Langkah/Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan

Set Induksi

(5 minit) Bahan grafik

1. Guru menayangkan 

bahan   grafik.

2. Guru mengaitkan aktiviti dengan tajuk pelajaran melalui soal jawab.

1. Murid 

melihat bahan 

grafik.

2. Murid 

menjawab 

soalan yang 

dikemukakan 

oleh guru.

Kemahiran 

Berfikir

Menghubung

Kait dan

Menghurai

BCB

menonton dengan aktif

Langkah 1

(5 minit)

Petikan teks

1.Guru meminta murid 

membaca petikan teks yang 

dipaparkan.

2. Guru meminta murid mengecam perkataan atau frasa yang menunjukkan kata kerja.

1. Beberapa 

orang murid 

dipilih secara 

rawak untuk 

membaca 

petikan teks.

2. Murid mengecam perkataan  atau frasa dalam petikan yang menunjukkan kata kerja..

BCB

Membaca

BBB

Petikan teks

Langkah 2

(10 minit) Nilai murni

Kata hubung

Kata bantu

Penanda wacana

1. Guru meminta murid 

menggarisi perkataan atau 

frasa yang menunjukkan 

kata kerja.

 2. Guru meminta murid 

menyenaraikan kata kerja 

tersebut,

3. Guru meminta murid 

memadankan aktiviti 

dengan nilai murni yang 

dipelajari.

4.Guru meminta murid melengkapkan ayat dengan kata bantu dan huraian yang 

1. Beberapa 

orang murid 

dipilih secara 

rawak untuk 

menggarisi 

perkataan atau 

frasa yang 

menunjukkan 

kata kerja,

2. Murid 

menyenaraikan 

kata kerja.

3. Murid 

Kemahiran 

Berfikir

Menjana 

idea

Membuat 

keputusan

BBB

Kad nilai murni

Page 14: Rancangan Pengajaran Harian

sesuai. memadankan 

aktiviti dengan 

nilai murni.

4.Murid 

melengkapkan 

ayat dengan 

kata bantu dan 

huraian yang 

sesuai.

Langkah 3

(5minit)

Penyoalan

1. Guru meminta murid 

membina ayat yang 

gramatis dari kata kerja 

dengan nilai murni.

1.Murid cuba 

melengkapkan 

ayat dengan 

kata bantu dan 

huraian yang 

sesuai.

BBB

Bahan 

pengurusan 

grafik

Penutup

( 5 minit)

Nyanyian 

nilai murni

1. Guru meminta murid 

menyebut perkataan nilai 

murni melalui aktiviti 

nyanyian.

1. Murid 

menyebut 

perkataan nilai 

murni melalui 

aktiviti 

nyanyian.

Kecerdasan 

pelbagai

Verbal 

linguistik

(muzik)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Tarikh                           : 10-04-2012

Masa                            :  8.25a.m.-8.55a.m.

Tahun                           :  5E

Bilangan murid           : 38orang

Page 15: Rancangan Pengajaran Harian

Matapelajaran             : Bahasa Melayu

Tema /Tajuk                :  Sekolah

Sub tajuk                      : Aktiviti di bilik darjah

Pengetahuan Sedia Ada:

 - Murid pernah membaca petikan berbentuk cerita semasa tahap 1.

 - Murid pernah melihat sendiri atau mengunjungi bilik darjah sekolah .

Hasil Pembelajaran     :Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat:

i.      mentafsir gambar serta meneliti gambar dengan lebih terperinci dan tersusun.

ii.     menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 kata kerja berpandukan gambar.

iii.    mengembangkan kata kerja hingga menjadi ayat yang lengkap.

iv.    menambah dan meluaskan pengetahuan murid dalam perbendaharaan kata, perkembangan bahasa dan tulisan.

Fokus Utama              :

 8.1 Membina  dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.

Aras 3 ( i )  

Membina ayat majmuk dan ayat tunggal dengan peluasan subjek dan predikat.

Fokus Sampingan       :

8.1  Membina  dan menulis perkatan, ayat tunggal dan ayat majmuk.

Aras 2 ( i )

 Membina ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung.

Sistem Bahasa :

Tatabahasa     : Kata kerja

Kosa kata        :menyapu,menyusun,menghias,mengelap,menampal,memadam

Pengisian Kokurikulum :  

i)  Ilmu                               : Pendidikan Moral, Pendidikan Kesihatan

ii) Nilai murni                     : Kebersihan, menjaga keselamatan diri, kerjasama,

iii ) Penggabungjalinan      : Aspek tatabahasa dan kosa kata                              .

 Kemahiran Bernilai Tambah :

1.       Kemahiran Berfikir – Menjana idea, mengenal pasti, menyenarai

2.       Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi

3.       Kemahiran Belajar Cara Belajar – membina maklumat

4.       Kemahiran melihat, mendengar, bertutur, menulis

Bahan Bantu Mengajar :

Rujukan URL: (slaid/power point), LCD, laptop, video klip, skrin, lembaran kerja

LANGKAH /MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN

Page 16: Rancangan Pengajaran Harian

Set induksi

(4 minit)

Guru menayangkan video klip yang

menggambarkan situasi di bilik darjah.

Berdasarkan tayangan, guru menanyakan

beberapa soalan :

1. Adakah kamu menonton wayang di

pawagam?

2. Apakah yang dilakukan oleh murid-murid

dalam gambar?

3. Di manakah aktiviti dalam gambar ini  berlaku?

Lampiran 1:

  Video klip  http:// www.youtube.com/watch?

v=2vuBTw_aX8A

    1.    Guru

menayangkan video

klip yang berkaitan

dengan taman

permainan dan

bersoal jawab

tentangnya.

    2.    Guru

mengaitkannya

dengan kemahiran

membina ayat

berdasarkan gambar

yang bertajuk Bilik

Darjah Sekolah.

ABM :

laptop, skrin

Kemahiran :

melihat, mendengar

dan bertutur.

Verbal Linguistik :

Rujukan -\\

www.youtube.Aktiviti

bilik darjah.

Langkah 1( 5 minit)

Menyenaraikan kata kerja berdasarkan gambar

yang dipaparkan melalui skrin.

    1.    Menyapu

    2.    Menghias

    3.    Menyusun

    4.    Menampal

    5.    Mengelap

Lampiran 2 :

Slaid power point

    1.    Guru

mempamerkan slaid

power point tentang

suasana di bilik

darjah.

    2.    Guru meminta

murid

menyenaraikan kata

kerja berpandukan

gambar pada slaid.

    3.    Murid

memberikan

sekurang-kurangnya

5 kata kerja.

    4.    Guru memberi

respon terhadap

semua jawapan

murid.

    5.    Guru menghuraikan nilai yang sesuai yang diterapkan dalam gambar.

ICT Konstruktivisme

Interpersonal

Verbal Linguistik

BBM :

Slaid power

point, laptop

Kemahiran:

Melihat dan berfikir,

mengenal pasti

Nilai :

Menjaga

keselamatan diri,

menjaga kebersihan

 Sistem bahasa:

Tatabahasa

(morfologi) – kata

kerja

Langkah 2

( 7 minit)

    1.    Guru meminta murid mengikut langkah

pelaksanaan 5W1H untuk membina ayat yang

    1.    Guru

mempamerkan

ICT

Page 17: Rancangan Pengajaran Harian

lengkap.

5W1H MAKLUMAT

WHO Ah Ming /murid lelaki /murid perempuan  / ketua darjah/Mei LingAminah /

WHAT menyapu / menghias /menyusun /mengelap / memadam

When Pada waktu rehat

WHERE Di bilik darjah

WHY Supaya kelihatan bersih /Agar kelihatan kemas

HOW Menggunakan kain/menggunakan penyapu

jadual maklumat

yang telah dibuat.

    2.     Guru menyoal

menggunakan

kaedah 5W1H.

    3.    Guru membantu

dan membimbing

murid untuk menaip

jawapan mereka

pada jadual yang

telah disediakan.

    4.    Guru membantu

dan membimbing

murid untuk menulis

jawapan pada

jadual.

Sistem Bahasa

Tatabahasa

(morfologi) – kata

kerja, kata nama

Teknik 5W1H:

bertanya dan

menjawab

KBKK:

Menjana idea

Langkah 3

( 10 minit)

Pembentukan kumpulan

Membina ayat berdasarkan gambar.

CONTOH JAWAPAN

    1.    Seorang murid lelaki sedang mengelap

tingkap bilik darjah yang kotor dengan sehelai

kain.

    2.    Dua orang murid lelaki menyusun kerusi dan

meja agar kelihatan kemas dan bersih.

    3.    Ketua darjah sedang menghias meja guru

dengan sejambak bunga.

    1.    Murid diminta

berbincang di dalam

kumpulan untuk

membina ayat

berdasarkan

gambar.

    2.    Guru

mengedarkan

gambar yang sama

seperti slaid kepada

murid.

KBKK:

Menjana idea,

mendengar, menulis

Nilai :

Bekerjasama dalam

kumpulan , berusaha

dan rajin

Belajar cara belajar :

Membina maklumat

ABM:

Page 18: Rancangan Pengajaran Harian

    4.    Mei Ling dan Aminah sedang menyapu lantai

bilik darjah agar kelihatan bersih.

    5.    Seorang murid lelaki yang tinggi sedang

memadam papan supaya kelihatan bersih.

    6.    Dua orang murid perempuan sibuk menampal

hasil kerja mereka pada papan kenyataan.

    3.    Guru meminta

murid membina dan

menulis ayat

berdasarkan gambar

menggunakan teknik

5W1H.

    4.    Setiap wakil

kumpulan menulis

jawapan pada kertas

majung.

    5.    Guru menyemak

jawapan murid

sambil memberi

tunjuk ajar kepada

murid.

-kertas ,pen

BBM:

-lembaran kerja bina

ayat

Penutup(4 minit)

Memberi tugasan yang berkaitan dengan

membina ayat berdasarkan gambar tunggal

sebagai latihan pengukuhan di rumah.

LAMPIRAN 3

Soalan latihan pengukuhan di rumah .

Penutup kognitif:

             rumusan pelajaran

Penutup sosial :

 pujian dan motivasi

    1.    Guru memberi

pujian dan motivasi

atas penglibatan

murid semasa

aktiviti  dijalankan.

     2.    Guru membuat

rumusan tentang isi-

isi penting untuk

tajuk hari ini.

     3.    Guru meminta

murid membaca ayat

yang telah dipelajri.

     4.    Guru

mengedarkan latihan

pengukuhan kepada

semua murid.

Nilai :

Kerjasama

Kemahiran mendengar

Page 19: Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU( PENULISAN )

Tarikh/Hari       : 28-9-2012                                             Masa        : 11.00a.m – 12.00p.m

Kelas                : 5B                                                        Bil. Pelajar : 48 orang

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu(Penulisan)

Tajuk                 : Berkelah Di Tepi Pantai

Objektif              :  i) Murid-murid dapat menganalisis gambar yang diberikan dengan

                                teliti.

                             ii)  Murid-murid dapat membina 5 ayat majmuk atau ayat tunggal di

                                 bawah  bimbingan guru.

.Pengetahuan Sedia Ada: Murid-murid telah mempelajari kata kerja dan mengetahui

                                          hubungan antara subjek dan predikat.

Bahan                             :  Gambar tunggal, kad manila, pen marker, plastisin, kapur,

                                           papan hitam.

Nilai                                 : Menjaga keselamatan diri, menjaga kebersihan alam sekitar.

 

Kemahiran                      : mendengar, menyoal dan menjawab, memerhati,  

                                         menganalisis, perbincangan, membaca, menulis, menerapkan

                                         nilai-nilai moral.

Page 20: Rancangan Pengajaran Harian

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran

Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

(+_ 5 minit)

 Guru meminta 4

orang murid untuk

melakonkan situasi.

Situasi A:

Justina sedang

mengulangkaji

dengan

bersungguh-

sungguh.

Situasi B:

Eric sedang

membuat senaman

agar badannya

sihat.

Situasi C:

Zi Xuan dan Xin

Ern sedang

berbual-bual

dengan

seronoknya.

1)    Guru menyuruh 4 orang murid

untuk berlakon situasi di

hadapan kelas.

2)    Guru meminta semua murid

untuk meneliti situasi yang

dilakonkan.

3)    Berdasarkan lakonan, guru

mengemukakan beberapa

soalan dan murid-murid

menjawab soalan-soalan

tersebut.

Kemahiran:

memerhati,

menganalisis,

menyoal dan

menjawab.

Perkembangan

(Langkah 1)

+- 10 minit

Gambar tunggal

(sila rujuk

lampiran 1)

Membina ayat (sila

rujuk

lampiran 2)

1)    Guru memperkenalkan tajuk

pengajaran hari ini, iaitu “

Bahagian A – Berdasarkan

gambar tunggal yang diberi, bina

5 ayat.”

2)    Guru meminta murid-murid untuk

meneliti gambar tunggal yang

dipaparkan di atas papan hitam.

3)    Guru membimbing murid-murid

untuk membulatkan 5 perbuatan

yang dilakukan oleh setiap

watak.

BBM:

Gambar tunggal,

pen marker, plastisin,

papan hitam.

Kemahiran:

Menyoal dan

Page 21: Rancangan Pengajaran Harian

4)    Murid-murid membina ayat

secara lisan.

5)    Guru membetulkan ayat yang

dibina oleh murid-murid.

menjawab, membina

ayat.

Perkembangan(Langkah 2)+-10 minit

5 contoh ayat:1)    Chee Ming dan

abangnya bermain bola dengan seronoknya.

2)    Adik Chee Ming membina sebuah istana pasir yang besar lagi cantik.

3)    Ibu bapa Chee Ming berkelah di bawah sepohon pokok yang rending.

4)    Seorang budak lelaki mengerang kesakitan kerana digigit oleh seekor ketam kecil.

5)    Beberapa orang budak lelaki sedang bermandi-manda di  laut yang luas

1)    Guru menyuruh beberapa orang murid untuk menulis ayat-ayat yang dibincangkan di atas papan hitam.

2)    Guru membimbing  murid-murid  untuk membaca ayat-ayattersebut.

3)    Guru mengarahkan murid-murid untuk menghabiskan latihan bina ayat.

BBM:Papan hitam,kapur.

Kemahiran:Menulis, membaca.

Page 22: Rancangan Pengajaran Harian

membiru.Penutup(5 minit)

Rumusan pelajaran:Kita harus menjaga keselamatan diri semasa berkelah di tepi pantai.Kita juga harus menjaga kebersihan sekitar supaya alam sekitar tidak tercemar.

1)    Guru menerapkan nilai-nilai moral selepas pengajaran topik ini.

Kemahiran:Menerapkan nilai-nilai moral.

Page 23: Rancangan Pengajaran Harian