rancangan pengajaran harian

8
Rancangan Pengajaran Harian Mata Pelajaran Reka Bentuk Dan Teknologi Tarikh 3 SEPTEMBER 2015 Hari KHAMIS Masa 12.00 TENGAHARI – 1.00 PETANG Tahun 5 Bilangan Murid / 7 Unit 5.0 Teknologi Pertanian Tajuk 5.0 Teknologi pertanian Standard Kandugan 5.1 menanam benih dalam bekas Standard Pembelajaran 5.1.10 mengubah anak benih ke dalam bekas tanaman mengikut prosedur. 5.1.11 melakukan aktiviti penjagaan tanaman iaitu merumput, menggembur, membaja, menyiram dan mengawal perosak. Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat : a) Mengubah anak benih dari bekas semaian

Upload: phillip-mendez

Post on 05-Dec-2015

243 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

pismp

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran Reka Bentuk Dan Teknologi

Tarikh 3 SEPTEMBER 2015

Hari KHAMIS

Masa 12.00 TENGAHARI – 1.00 PETANG

Tahun 5

Bilangan Murid / 7

Unit 5.0 Teknologi Pertanian

Tajuk 5.0 Teknologi pertanian

Standard Kandugan 5.1 menanam benih dalam bekas

Standard Pembelajaran 5.1.10 mengubah anak benih ke dalam bekas tanaman

mengikut prosedur.

5.1.11 melakukan aktiviti penjagaan tanaman iaitu

merumput, menggembur, membaja, menyiram dan

mengawal perosak.

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

a) Mengubah anak benih dari bekas semaian ke

bekas tanaman.

Elemen Merentas Kurikulam Keusahawan EK5 - Boleh menyesuaikan idea

baru dengan keperluan masyarakat,meneruskan

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian

peningkatan kualiti idea.

Kreativiti – menggunakan kaedah atau prosedur

dengan mengenal pasti ciri – ciri yang betul.

Nilai – nilai murni – tekun, berkerjasama,

menghargai masa.

Pendidikan alam sekitar – kebersihan

Bahan Bantu Mengajar a) Bekas semaian

b) Tanah

c) Peralatan tanaman

d) Projektor

e) Komputer riba

Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah menanam dirumah.

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran a) Lembaran kerja

b) Hasil projek murid

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian

Langkah /

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan

Set Induksi

(5 Minit)

- Guru membandingkan bekas

semaian yang telah disediakan oleh

murid dengan batas semaian.

- Guru bertanya soalan berkaitan

dengan batas semaian.

- Guru mengaitkan jawapan murid

dengan pembelajaran hari ini.

KBKK

Menjana idea,

menghubung kait,

berfikir secara logik

NILAI MURNI

Bekerjasama,

Berusaha,

Rasional.

KAEDAH

Sumbangsaran

STRATEGI

Berpusat guru

Langkah 1

(5 Minit)

Pengenalan kepada tajuk

- Guru menerangkan kelebihan

mengubah anak benih ke batas

semaian melalui persembahan

power point.

BBM

Projector

Komputer riba

KBKK

Membuat

gambaran

NILAI MURNI

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian

Berkomunikasi

dengan baik,

berusaha

KAEDAH

Soal jawab

STRATEGI P&P

Berpusat murid

Langkah 2

( 10 Minit)

Demontrasi pemindahan

anak benih

- Guru menunjukkan video

demontrasi pemindahan anak

benih.

- Guru bertanya soalan

berdasarkan video tersebut.

BBM

Video

KBKK

Mengimbas

kembali

NILAI MURNI

Kerajianan,

KAEDAH

Demonstrasi

STRATEGI

Berpusat murid.

Langkah 3

(30 Minit)

AMALI - Guru membawa murid ke batas

semaian

BBM

Peralatan tanaman

KBKK

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian

- Guru.mengarahkan murid untuk

mulakan amali.

- Guru telah menanam gambar-

gambar cara mengubah anak benih

atas batas.

- Guru membimbing murid.

Menakul , menjana

idea

NILAI MURNI

Berkerjasama,

rajin,menghargai

masa

KAEDAH

Amali

STRATEGI

Berpusat murid,

PENILAIAN

(10 Minit)

Membuat penilaian - Guru menilai batas semaian murid

serta memuji mereka.

- Guru mengarahkan murid untuk

membersihkan diri serta memberi

lembaran kerja.

- Guru membimbing murid untuk

menyiapkan lembaran kerja.

BBM

Lembaran kerja

KBKK

Menjana idea

NILAI MURNI

Bertanggungjawab,

patuh pada arahan

guru, yakin

PENUTUP

(5 Minit)

Merumuskan isi pelajaran - Guru merumuskan hasil

pembelajaran pada hari ini sambil

KBKK

Mengimbas

kembali

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian

bertanya soalan kepada murid. Nilai

Patuh pada arahan

guru.

REFLEKSI SEBELUM

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

REFLEKSI SELEPAS

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

ULASAN

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________