rancangan pengajaran harian

10
5 RPH 4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN BAHASA MALAYSIA TAHUN 5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TARIKH : 1 MAC 2013 (JUMAAT) MASA : 0840 - 0940 (60 MINIT) TEMA : KEMASYARAKATAN TAJUK : AMALAN BERBUDI HIDUP HARMONI

Upload: oby-manis

Post on 09-Nov-2015

9 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Rancangan Pengajaran Harian

TRANSCRIPT

RANCANGAN SEMESTER

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA5TAHUNRPH 4

BAHASA MALAYSIA TAHUN 5RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN :

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANTarikh: 28 FEBRUARI 2013 (JUMAAT)Masa : 0840 - 0940 (60 minit)Tahun : 5 BIRUTema : KEMASYARAKATANTajuk Pelajaran : AMALAN BERBUDI HIDUP HARMONIBilangan Murid : 35 orang

Fokus Utama 6.1: Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi tajuk yang sedang dikaji termasuk maklumat daripada internet.

Aras 1 (i): Merujuk kepada kamus untuk mencari makna, sebutan yang betul, ejaan, dan penggunaan perkataan yang tepat.

Fokus Sampingan 8.1 : Membina dan menulis perkataan,ayat tunggal dan ayat majmuk

Aras 1 (i) : Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topik yang diberikan.

2.2 : Melaporkan sesuatu perkara dengan menggunakan bahasa yang sesuai dan tepat.

Aras 1 (i) : Mengemukakan data yang diperoleh tentang sesuatu perkara.

Pengetahuan Sedia Adai) Murid-murid mengetahui tentang konsep berbudi bahasa.ii) Murid-murid telah menguasai kemahiran membaca dan menulis peringkat awal.

Objektif EksplisitPada akhir pelajaran 80% daripada 35 orang murid dapat :i) Membaca dan merujuk kepada kamus untuk mencari makna tiga daripada lima perkataan yang terdapat berdasarkan petikan.ii) Menulis tiga daripada lima ayat tunggal berdasarkan perkataan dalam lembaran yang diberikan oleh guru. iii) Mengemukakan tiga daripada lima data diperoleh berdasarkan hasil perbincangan secara berkumpulan mencari makna perkataan bergaris dalam petikan.

Sistem Bahasa i) Tatabahasa : Kata sendi ii) Kosa kata : sosial, kendiPengisian Kurikulumi) Ilmu : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan, Pendidikan Moralii) Nilai murni: Kerjasama, Berbudi bahasa

Kemahiran Bernilai Tambah i) Teori Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, Intrapersonal, Verbal Linguistik.ii) Kemahiran berfikir: Menjana idea, menghubungkait .iii) Belajar Cara Belajar : Bacaan mekanis.iv) Kemahiran Belajar: Kemahiran komunikasi, kemahiran membaca

Isi Pelajaran :i) Membaca dan bertuturii) Membaca dan berbincang makna perkataaniii) Membaca dan menulis ayat penyata

Bahan Sumber Mengajari. Laptop dan LCDii. Klip video Berbudi Bahasaiii. Petikan Catatan Fahmiiv. Pen markerv. Kad manilavi. Kamusvii. Software Kamus Dewanviii. Lembaran kerjaix. Klip video Budi Bahasa Budaya Kita

Langkah / MasaIsi PelajaranAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan

Set induksi(5 minit)Klip video Budi Bahasa

Contoh Soalan :1. Apakah yang dapat kamu perhatikan dalam klip video tersebut?

2.Mengapakah kita perlu berbudi?

3.Bagaimanakah kita berbudi kepada orang lain?

Murid memerhati klip video yang ditayangkan oleh guru. Murid menjawab soalan yang diajukan oleh guru mengenai klip video tersebut. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran pada hari ini.TKP Interpersonal Verbal linguistik

BSM Klip video Budi Bahasa

Teknik: Soal jawab

FS:2.2 Aras 1(i)

Perkembangan Langkah 1(20 minit)Bacaan Petikan Catatan FahmiSistem BahasaPenerapan Tatabahasa:Kosa Kata1. muzium2. pelancong

Murid secara beramai-ramai membaca teks catatan tersebut. Beberapa orang murid dipilih untuk membaca teks catatan tersebut secara individu. Murid secara beramai-ramai membaca kosa kata baharu (yang dicetak bewarna) dalam teks tersebut. Murid bersoal jawab mengenai makna kosa kata tesebut dengan guru. Murid memerhati guru menunjukkan demonstrasi cara mencari makna kosa kata baharu dengan merujuk kamus. Demonstrasi dilakukan dengan bantuan Software Kamus Dewan. Selepas guru menjalankan demontsrasi, murid membaca makna kosa kata yang telah dicari oleh guru tadi.Kemahiran Berfikir: Menjana idea Menghubungkait

Kemahiran Belajar: Kemahiran Membaca

TKP: Verbal linguistik Interpersonal

BSM: Petikan Catatan Fahmi Software Kamus Dewan Nilai murni: Berbudi Bahasa

Penilaian HPFU 6.1 Aras 1 (i)FS 2.2 Aras 1 (i)

Langkah 2(15 minit)Bacaan Kosa kata Baharu dalam Petikan Catatan Fahmi

Perkataan:a) Monorelb) Stesenc) Sentrald) Perpustakaane) Kesenianf) Rujukang) Tugasan

Murid dibahagikan kepada tujuh kumpulan. Setiap kumpulan dibekalkan kamus. Setiap kumpulan perlu bebincang tentang makna perkataan yang bergaris dalam petikan. Murid perlu membaca dan merujuk kepada kamus untuk mencari makna perkataan tersebut. Hasil perbincangan dicatatkan. Setiap hasil kerja dilekatkan pada papan tulis. Setiap kumpulan secara bergilir-gilir untuk membentangkan hasil kerja. Guru membuat perbincangan dengan murid dan menilai hasil kerja setiap kumpulan.Kemahiran Belajar: Kemahiran Komunikasi

Kemahiran Berfikir: Menjana Idea Menghubungkait

TKP: Verbal linguistik Interpersonal Ilmu: Pendidikan Sivik & Kewarganegaraan Pendidikan Moral

Nilai: Kerjasama

BSM: Kad Manila Pen Marker Kamus

Penilaian HPFU 6.1 Aras 1(i)FS 2.2 Aras 1(i)

Langkah 3(15 minit)Bina ayat penyata dengan menggunakan kata sendi Sistem BahasaPenerapan Tatabahasa:Kata Sendidi, ke, oleh, tentang, kepada

PengayaanKumpulan A dan BCari makna perkataan dan bina ayat penyata

PemulihanKumpulan CEja perkataan, cari makna perkataan dan bina ayat penyata dengan bimbingan guru

Guru menyenaraikan 5 perkataan (kata sendi) daripada petikan yang sama. Guru menerangkan kata sendi kepada murid. Murid secara beramai-ramai membaca perkataan-pekataan tersebut.

Kumpulan A dan B Murid secara individu mencari makna perkataan-perkataan tersebut dengan merujuk kamus. Murid membina tiga atau empat ayat penyata berdasarkan perkataan yang disenaraikan oleh guru dalam lembaran kerja.

Kumpulan C Murid mengeja perkataan, mencari makna dan membina ayat penyata daripada perkataan tersebut dengan bimbingan guru.TKP : Intrapersonal

Ilmu: Pendidikan Sivik & Kewarganegaraan Pendidikan Moral

Kemahiran Berfikir Menjana Idea Menghubungkait

BSM Petikan Catatan Fahmi Lembaran kerja

Penilaian HP FU 6.1 Aras 1(i)FS 8.1 Aras 1 (i)

Penutup(5 minit)Rumusan isi pelajaran

Soal jawab

Penerapan nilai-nilai murni

1. Guru menayangkan klip video lagu Budi Bahasa Budaya Kita.1. Murid disoal mengenai klip video dan dibimbing oleh guru untuk merumuskan isi pengajaran pada hari ini.1. Guru menerapkan nilai-nilai murni dalam kalangan murid sepanjang aktiviti pengajaran dan pembelajaran dilakukan.TKP: Verbal linguistik Interpersonal

Nilai murni: Kerjasama Berbudi bahasa

BSM1. Klip video Budi Bahasa Budaya Kita.

Aktiviti susulan : Murid diminta untuk menyenaraikan aktiviti yang melibatkan amalan berbudi bahasa.

PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH (Diserahkan kepada guru/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)Disemak oleh Guru / Pensyarah Pembimbing :

Catatan

Tandatangan :Nama :Tarikh :

Disemak oleh Guru Besar :

Catatan

Tandatangan :Nama :Tarikh :