rancangan pengajaran harian

13
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) TAHUN 6 Mata pelajaran : Kemahiran hidup Masa : 11.30 pg – 12.30 tgh hari Tajuk : 23 September 2010 Bilangan murid : 30 orang Tarikh : 6 Bestari Tajuk : Tanaman Sayuran Sub. Tajuk : Alatan-alatan berkebun Kemahiran : Murid-murid dapat memilih alatan perkebunan yang sesuai ketika hendak berkebun serta dapat mengaplikasikan kemahiran itu ketika berada di rumah. Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui alatan berkebun yang biasa dilihat dikawasan rumah. Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid dapat : 1. Menyenaraikan lima daripada lapan alatan perkebunan yang digunakan semasa berkebun dengan betul tanpa bantuan buku. 2. Menyatakan lima daripada lapan kegunaan alatan perkebunan dengan betul dengan bantuan buku.

Upload: nurhumaira-bt-mohammed-salleh

Post on 01-Jul-2015

1.368 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) TAHUN 6

Mata pelajaran : Kemahiran hidup Masa : 11.30 pg – 12.30 tgh hari

Tajuk : 23 September 2010 Bilangan murid : 30 orang

Tarikh : 6 Bestari

Tajuk : Tanaman Sayuran

Sub. Tajuk : Alatan-alatan berkebun

Kemahiran : Murid-murid dapat memilih alatan perkebunan yang sesuai ketika hendak berkebun serta

dapat mengaplikasikan kemahiran itu ketika berada di rumah.

Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui alatan berkebun yang biasa dilihat dikawasan rumah.

Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid dapat :

1. Menyenaraikan lima daripada lapan alatan perkebunan yang digunakan semasa

berkebun dengan betul tanpa bantuan buku.

2. Menyatakan lima daripada lapan kegunaan alatan perkebunan dengan betul dengan

bantuan buku.

Kemahiran berfikir : Membuat inferens, menjana idea, membuat gambaran mental dengan mengingat kembali.

Penerapan nilai : Kerjasama, bertanggungjawab, hormat menghormati dan berani.

Bahan bantu mengajar : Blogspot, power point, alatan perkebunan dan sebagainya.

Page 2: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Langkah / Masa

(minit)

Isi pelajaran Aktiviti guru Aktiviti murid Catatan

Set induksi

( 5 minit )

Mempamerkan peralatan

perkebunan:

1) Cangkul

2) Pongkes

3) Serampang tangan

4) Sudip tangan

5) Pencakar tangan

6) Sabit

7) Tajak

8) Penyiram air

Guru memulakan

kelas dengan

bercerita mengenai

peralatan berkebun.

Guru menunjukkan

video/gambar dan

memberi arahan agar

mendengar maklumat

daripada

video/gambar

mengenai cara

menggunakan alatan.

Melalui kesan bunyi

atau muzik yang

boleh menarik

perhatian dengan

rangsangan auditori

atau visual.

Murid-murid akan

mendengar video yang

ditayangkan oleh guru .

Murid-murid

mengenalpasti alatan

perkebunan.

Murid-murid diminta

memerhati dan

memahami isi

pengajaran awal yang

telah diajar

berdasarkan video

yang telah ditunjukkan.

BBM :

Video alatan

tangan

Nilai – nilai

murni

Menjana idea

dan membuat

inferens

Page 3: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Langkah /

Masa ( minit )

Isi pelajaran Aktiviti guru Aktiviti murid Catatan

Penyampaian

Langkah 1

( 30 minit )

Menyenaraikan

peralatan perkebunan

1) Cangkul

2) Pongkes

3) Serampang

4) Sudip tangan

5) Pencakar tangan

6) Sabit

7) Pencakar tangan

8) Tajak

9) Penyiram air

Kegunaan peralatan

perkebunan :

1) Cangkul

- Digunakan untuk

mencangkul tanah

dan menggembur

batas.

2) Pongkes

- Digunakan untuk

mengangkut

tanah dan

Merangsang ingatan

kembali dengan

murid-murid dengan

bertanya secara

rawak mengenai

pengalaman

menggunakan

peralatan berkebun.

Guru membawa

model, tunjuk dan

buat demonstrasi

alatan.

Guru bahagikan

kepada murid kepada

6 kumpulan.

Seterusnya setiap

kumpulan diberi

peluang untuk

membuat demonstrasi

alatan.

Setiap kumpulan

Murid-murid

menceritakan

pengalaman

menggunakan alat

perkebunan .

Murid-murid memerhati

demostrasi yang

dilakukan oleh guru

dan dikehendaki

mengulangi semula

perlakuan guru.

Murid-murid

mendengar

penerangan guru

mengenai kegunaan

peralatan.

Murid-murid membuat

perbincangan

mengenai alatan yang

telah diberikan oleh

guru.

BBM

Power point.

Nilai – nilai

murni

Berkerjasama,

berani.

Page 4: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

sampah sarap

3) Serampang tangan

- Digunakan untuk

merumput dan

menggembur

tanah.

4) Sudip tangan

- Digunakan untuk

mengubah anak

benih.

5) Pencakar tangan

- Digunakan untuk

mengumpul

rumpai dan

meratakan batas.

6) Sabit

- Digunakan untuk

memotong rumput

panjang dan

membersihkan

kawasan.

7) Tajak

- Digunakan untuk

merumput

kawasan yang

diberi alatan yang

berbeza dan

membuat demostrasi

alatan.

Guru menerangkan

kegunaan peralatan.

Page 5: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

luas.

8) Penyiram air

- Digunakan untuk

menyiram

tanaman

Guru mengemukakan

Soalan kepada murid-

murid secara rawak

mengenai pengalaman

yang pernah dilalui.

Langkah /

Masa ( minit )

Isi Pelajaran Aktiviti guru Aktiviti murid Catatan

Langkah 2

( 15 minit )

Guru menyediakan

soalan bertulis

Contoh :

Ali ingin membuat batas,

peralatan apakah yang

akan digunakan olehnya?

a) Pongkes

b) Cangkul

c) Sabit

d) Sudip tangan

Jawapan dari soalan ini

Guru memberikan

soalan mengenai

kegunaan peralatan

dalam pelbagai

situasi.

Soalan diagihkan

kepada semua murid-

murid. Setelah murid

selesai menjawab

soalan, guru memberi

maklum balas.

Murid-murid menjawab

soalan bertulis yang

diberikan oleh guru.

Murid-murid membuat

pembetulan dengan

menulis kembali

jawapan yang betul

diatas kertas soalan

BBM

Latihan

bertulis

Page 6: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

ialah b iaitu cangkul. Ini

kerana kegunaan

cangkul ialah

mengembur tanah atau

membuat batas.

Ahmad ingin

membersihkan daun

kering di halaman

rumahnya. Peralatan

apakah yang sesuai

digunakan oleh Ahmad?

a) Pongkes

b) Cangkul

c) Sabit

d) Sudip Tangan

Jawapan bagi soalan ini

pula ialah a iaitu

pongkes. Ini kerana

kegunaan pongkes ialah

mengangkut tanah dan

sampah sarap.

Aminah ingin

mengemburkan tanah di

dalam pasu bunga

dihalaman rumahnya.

Imbas kembali

terhadap jawapan

yang diberikan oleh

pelajar dan membuat

peneguhan dengan

memberi jawapan

yang betul.

Page 7: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Jadi, peralatan apakah

yang boleh digunakan

olehnya?

a) Cangkul

b) Sudip Tangan

c) Tajak

d) Serampang tangan

Jawapan bagi soalan ini

ialah d iaitu serampang

tangan. Ini kerana

kegunaan serampang

tangan ialah untuk

merumput dan

mengembur tanah.

Pak Kamal ingin

membersihkan semak

samun dibelakang

rumahnya. Untuk

membersihkan kawasan

tersebut, peralatan

apakah yang sesuai

digunakan olehnya?

a) Sudip tangan

b) Pongkes

Page 8: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

c) Tajak

d) Sabit

Jawapan bagi soalan ini

ialah d iaitu sabit kerana

kegunaan sabit ialah

memotong rumput

panjang dan

membersihkan kawasan.

Langkah /

Masa ( minit )

Isi Pelajaran Aktiviti guru Aktiviti murid Catatan

Penutup Merumus secara ringkas

terhadap isi pelajaran.

Di akhir pengajaran ini,

guru membuat rumusan

secara ringkas mengenai

kegunaan peralatan –

peralatan perkebunan

kepada murid – murid

dan memberi penekanan

agar murid – murid dapat

menghafal kegunaan

peralatan perkebunan

yang telah dipelajari

Guru memberi komen

terhadap prestasi

pelajar dan

merumuskan isi

pelajaran tentang

penyediaan tapak.

Guru mengagihkan

nota-nota ringkas

mengenai tajuk yang

dipelajari iaitu

penyediaan tapak

kepada murid-murid.

Guru juga

Murid-murid

mendengar dengan

teliti segala rumusan

yang dibuat oleh guru.

Murid-murid membaca

nota-nota itu semula.

Murid – murid

melekatkan nota

tersebut di dalam buku

latihan.

Page 9: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

mengingatkan kepada

murid supaya

membaca nota yang

diberikan dan

melekatkan nota

tersebut di dalam

buku latihan.