rancangan pengajaran harian

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup Kelas : 5 Bestari Tarikh : 2 Mac 2010 Masa : 9.00 Pagi- 10.00 Pagi Bilangan Pelajar : 30 0rang Tajuk : Pengurusan Ikan Hiasan Kemahiran : Murid dapat mengenalpasti jenis-jenis makanan ikan hiasan. Pengetahuan Sedia : Murid telah mengetahui jenis- jenis ikan hiasan. Ada Hasil Pembelajaran :Di akhir pengajaran dan pembelajaran,murid dapat : i.Menyatakan jenis makanan untuk ikan hiasan dengan tepat. ii.Mengenalpasti dan tentukan jenis makanan yang sesuai mengikut spesies ikan hiasan dengan betul. Kemahiran Berfikir : Mengklasifikasikan/mengkategori Penerapan Nilai : i.Kasih sayang

Upload: muhd-ayip

Post on 01-Jul-2015

284 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup

Kelas : 5 Bestari

Tarikh : 2 Mac 2010

Masa : 9.00 Pagi- 10.00 Pagi

Bilangan Pelajar : 30 0rang

Tajuk : Pengurusan Ikan Hiasan

Kemahiran : Murid dapat mengenalpasti jenis-jenis makanan ikan

hiasan.

Pengetahuan Sedia : Murid telah mengetahui jenis-jenis ikan hiasan.

Ada

Hasil Pembelajaran :Di akhir pengajaran dan pembelajaran,murid dapat :

i.Menyatakan jenis makanan untuk ikan hiasan dengan

tepat.

ii.Mengenalpasti dan tentukan jenis makanan yang sesuai

mengikut spesies ikan hiasan dengan betul.

Kemahiran Berfikir : Mengklasifikasikan/mengkategori

Penerapan Nilai : i.Kasih sayang

ii.Rasional

Bahan Bantu Mengajar : i.Gambar makanan ikan

ii.Gambar ikan-ikan hiasan

iii.Buku teks kemahiran hidup tahun 5 ( m/s 94-96)

iv.Video ikan diberi makan

Page 2: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

v.Komputer riba

vi.L.C.D

vii.Contoh-contoh sebenar makanan ikan hiasan seperti

cacing, lipas, udang geragau kering, kerang segar, pellet.

Langkah/FasaMasa(minit)

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi(5 minit)

1.Guru menayangkan video ikan hiasan diberi makan2.Murid menonton video tersebut3Guru bertanya kepada murid tentang video tersebut:i.Apa yang kamu dapat lihat?ii.Kenapa ikan itu makan?iii.Kenapa makanan penting kepada ikan?iv.Apa makanan yang kamu berikan kepada ikan?

BBM :

Video ikan yang sedang diberi makan.

Penyampaian

Langkah 1

(20 minit)

Jenis-jenis makanan untuk ikan hiasan

i.Makanan hidupii.Makanan keringiii.Makanan ramuan khasiv.Makanan basah

1.Guru menunjukkan gambar jenis-jenis makanan ikan hiasan.(Rujuk lampiran 1)2.Murid melihat jenis-jenis makanan ikan tersebut.3.Guru menyenaraikan contoh bagi setiap jenis makanan ikan.4.Murid menyatakan dengan jelas tentang jenis makanan ikan hiasan.5.Guru menunjukkan contoh sebenar makanan ikan hiasan 6.Murid dapat mengkelaskan jenis-jenis makanan ikan hiasan.

BBM: i.Gambar jenis-jenis makanan ikan hiasan.ii.Contoh sebenar jenis-jenis makanan ikan hiasan. Seperti:Cacing,lipas,cengkerikUdang geragau kering,pellet,emping,kerang segar,iii.Buku teksiv.Komputer ribav.L.C.D

KB:Mengklasifikasi/mengkategori

Langkah 2

(20 minit)

Jenis makanan ikan hiasan mengikut spesiesIkan.

1.Guru menunjukkan gambar ikan-ikan hiasan beserta nama2.Murid menyebut semula nama-nama ikan hiasan

Nilai:RasionalBBM: i.Gambar ikan hiasan

Page 3: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

tersebut.3.Guru mengelaskan ikan-ikan hiasan tersebut mengikut spesies4.Murid dapat kenalpasti spesies ikan hiasan dengan jelas.5.Guru menampal jadual jenis makanan ikan mengikut spesies ikan.(Rujuk lampiran 2)6.Murid dapat mengenalpasti jenis makanan yang sesuai mengikut spesies ikan.

ii.Jadual jenis makanan ikan mengikut spesies.iii.L.C.Div.Komputer riba

K.B:Klasifikasi/mengkategori

Penilaian

(10 minit)

1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid2.Murid menjawab soalan yang diberikan mengikut tempoh masa yang diberikan.(Rujuk lampiran 3)

Penutup

( 5 minit)

Rumusan:

-Isi pelajaran yang disampaikan-Kefahaman murid terhadap isi pelajaranPeneguhan atas tindakan murid semasa di dalam kelas.

1.Guru bertanyakan kepada murid tentang isi pelajaran pada hari ini.2.Murid menjelaskan kefahaman yang telah mereka perolehi semasa proses pengajaran dan pembelajaran 3.Guru memberikan peneguhan kepada tingkah laku murid semasa sesi pengajaran dan pembelajaran.

Nilai :

Kasih Sayang