rancangan pengajaran harian
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Sejarah
Tingkatan : 4D
Tarikh : 1 Oktober 2012
Masa : 8.00-9.00 pagi
Bilangan Murid : 30 orang
Topik : Bab 3 (Tamadun Awal Asia Tenggara)
Sub Topik : 3.1 Bentuk dan Ciri-ciri Kerajaan Awal
3.1.1 Kerajaan Agraria
3.1.2 Kerajaan Maritim
Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah mempelajari tentang Tamadun Awal Asia
Tenggara dari bab-bab yang lepas.
Objektif Pembelajaran : Pelajar dapat:
i) Menyatakan 2 kerajaan awal Asia Tenggara
sepanjang sesi
pengajaran dan pembelajaran.
ii) Menyenaraikan 2 ciri-ciri Kerajaan Agraria dan
maritim
selepas mendengar penerangan guru.
iii) Membandingkan 3 ciri kerajaan agraria dan maritim
selepas
guru menunjukkan gambar.
Bahan Bantu Mengajar : i) Gambar pelabuhan dan sawah padi, Beras, Ikan,
Kad
Manila, Papan Putih, Marker pen
Nilai Murni/Nilai Patriotik : Berbangga dengan aset Negara :
Memanfaatkan kurniaan Tuhan
Refleksi :
LANGKAH/MASA
KANDUNGAN PENGAJARAN
AKTIVITI P&P CATATANAKTIVITI GURU AKTIVITI
MURID
Set Induksi(5 Minit)
Tajuk :Bab 3 : Tamadun Awal Asia Tenggara
Subtopik : 3.1 Bentuk-bentuk Kerajaan Awal 3.1.1 Ciri-ciri Kerajaan Agraria 3.1.2 Ciri-ciri Kerajaan Maritim
Objektif Pengajaran :
Pelajar dapat: 1) Menyatakan dua Kerajaan Awal Asia Tenggara selepas perbincangan antara pelajar dan guru berpandukan buku teks.2) Menyenaraikan dua daripada tiga ciri-ciri Kerajaan Agraria dan Kerajaan Maritim selepas mendengar penerangan guru. 3) Membandingkan tiga ciri Kerjaan
-Menunjukkan gambar beras dan ikan kepada pelajar pada tayangan slide.
- Meminta semua pelajar untuk mengkategorikan gambar tersebut sama ada ianya hasil pertanian atau hasil perikanan.
- Bertanya tentang apakah tajuk yang akan dipelajari.
- Memberitahu hasil pembelajaran yang harus dicapai oleh pelajar pada hari ini.
-Pelajar melihat gambar yang ditayangkan oleh guru.
- Pelajar menyatakan kategori hasil tersebut.
- Menjawab pertanyaan guru tentang tajuk yang akan dipelajari.
- Mendengar dengan teliti.
BBM:Slide(tayangan slide pada Ipad dengan menggunakan aplikasi ‘Keynote’)
Agraria dan Kerajaan Maritim selepas guru mengedarkan nota peta minda.
Langkah 1(15 minit)
3.1 Bentuk-bentuk Kerajaan Awal
Menyatakan dua Kerajaan Awal Asia Tenggara selepas perbincangan antara pelajar dan guru berpandukan slide.
Dua Kerajaan Awal di Asia Tenggara:
1.) Kerajaan Agraria2.) Kerajaan Maritim
(Nilai kepatuhan diterapkan)Beri arahan kepada pelajar:
1) Bentuk 3 kumpulan.2) Kenalpasti 2 kerajaan awal di Asia Tenggara dalam tayangan slide yang bakal ditayangkan.3) Tulis jawapan selepas melihat tayangan slide dalam kertas edaran yang disediakan.
- Menayangkan slide pembentukan kerajaan awal di Asia Tenggara.
- Memberi masa kepada pelajar untuk menulis jawapan.
- Memilih beberapa orang pelajar untuk memberikan jawapan mereka.
- Guru membuat ulasan tentang slide yang ditayangkan.
-Pelajar mendengar arahan daripada guru.
-Pelajar melihat tayangan slide.
- Menulis jawapan
- Pelajar menyebut jawapan.
- Mendengar penerangan guru.
BBM :- Slide(tayangan slide pada Ipad dengan menggunakan aplikasi ‘Keynote’)
- Kertas edaran
Langkah 2(15 minit)
3.1.1 Ciri-ciri Kerajaan Agraria3.1.2 Ciri-ciri Kerajaan Maritim
Menyenaraikan dua daripada
(Nilai keberanian diterapkan)
- Memberi penerangan tentang ciri-ciri Kerajaan Agraria
- Mendengar penerangan guru.
BBM:- Peta minda- Kad Manila
Nilai Murni :- Keberanian
empat ciri-ciri Kerajaan Agraria dan Kerajaan Maritim selepas mendengar penerangan guru.
dan Kerajaan Maritim berpandukan peta minda.
-Memilih beberapa orang pelajar untuk tampil ke hadapan dan melabelkan ciri-ciri dua kerajaan awal di Asia Tenggara.
-Pelajar yang dipilih tampil ke hadapan dan melabelkan jawapan mereka di papan putih.
Langkah 3(15 minit) Membandingka
n 3 ciri Kerajaan Agraria dan Kerajaan Maritim selepas mendengar penerangan guru.
(Nilai keberanian diterapkan)
- Menayangkan slide pembelajaran berkaitan Kerajaan Agraria dan Kerajaan Maritim
- Bertanya kepada pelajar tentang perbezaan antara Kerajaan Agraria dan Kerajaan Maritim.
- Pelajar melihat tayangan slide.
- Menjawab pertanyaan guru.
BBM:- Slide(tayangan slide pada Ipad dengan menggunakan aplikasi ‘Keynote’)
Nilai Murni :- Keberanian
Pengukuhan/Penilaian(7 minit)
Aktiviti Pengukuhan:
Menyuai padankan gambar
Permainan teka silang kata
- Meminta pelajar untuk menyuai padankan gambar dengan perkataan yang berkaitan Kerajaan Agraria dan Kerajaan Maritim.
- Menayangkan soalan teka silang kata melalui paparan slide.
- Memilih beberapa orang pelajar untuk memberikan jawapan bagi
- Pelajar yang dipilih tampil ke hadapan dan menyuai padankan gambar dengan perkataan di papan putih.
- Melihat dan membaca soalan teka silang kata yang dipaparkan.
- Pelajar yang dipilih memberikan menjawab.
BBM:- Gambar
- Slide(tayangan slide pada Ipad dengan menggunakan aplikasi ‘Keynote’)
- Kad Manila
Nilai :-Berani dan berkeyakinan tinggi.
Nilai patriotik:-Berbangga dengan asset Negara.
permainan teka silang kata.
- Bertanya kepada pelajar apakah nilai yang boleh diperolehi melalui topik Kerajaan Awal di Asia Tenggara.
- Memberi pendapat.
Penutup(3 Minit)
- Rumusan hasil pembelajaran pada hari ini.
- Kerja rumah pelajar: Membaca buku teks dan peta minda yang diberikan oleh guru: Bab 3: Pengaruh Agama Hindu dan Buddha Dalam Kerajaan Awal.
-Bertanya kepada pelajar tentang apa yang dipelajari pada hari ini.
- Guru memberitahu pelajar tajuk yang akan diajar dalam P&P yang akan datang.
-Mengedar nota peta minda kepada pelajar.
-Memberi pendapat tentang hasil pembelajaran pada hari ini.
-Menerima nota peta minda daripada guru.