rancangan pengajaran harian

15
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Komponen RPH Kelas : Mata Pelajaran : Tarikh : Masa : Tajuk : Kemahiran : Kumpulan 1 : Kumpulan 2 : Bilangan murid : Nyatakan bilangan murid (nama dan kecacatan) Kumpulan 1 Nama pelajar Kategori M Israfi Gifted

Upload: izzati

Post on 21-Jun-2015

282 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: RANCANGAN  PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Komponen RPH

Kelas :

Mata Pelajaran :

Tarikh :

Masa :

Tajuk :

Kemahiran : Kumpulan 1 :

Kumpulan 2 :

Bilangan murid : Nyatakan bilangan murid (nama dan kecacatan)Kumpulan 1

Nama pelajar KategoriM Israfi Gifted

Kumpulan 2Nama pelajar KategoriAzman MR

Page 2: RANCANGAN  PENGAJARAN HARIAN

Pengetahuan sedia ada : Kumpulan 1 :Murid sudah biasa melihat ..........Kumpulan 2 :

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat ;Kumpulan 1 : i). Mengenall vokal ...... dengan memadankan .... betul sekurang-kurangnya 3 drp.5

Kumpulan 2 :

Penggabungjalinan isi kandungan

Penerapan Nilai

Unsur TerapiContoh :Pengamatan, motor kasar & halus,

Resos/BBM

Page 3: RANCANGAN  PENGAJARAN HARIAN

Langkah Pengajaran

Langkah Isi Kandungan Aktiviti P & P

Catatan

Induksi Set

Langkah 1(…..minit)

Kumpulan 1 :

Kumpulan 2 :

Langkah 2(…..minit)

Kumpulan 1 :

Kumpulan 2 :

Langkah 3(…..minit)

Kumpulan 1 :

Kumpulan 2 :

Penutup sosial/kognitif(…..minit)

Refleksi

Page 4: RANCANGAN  PENGAJARAN HARIAN

KEMAHIRAN

Kemahiran yang hendak diajar berdasarkan sukatan pelajaranCth : Membaca 4.1 : Membina dan membaca suku kata

KEMAHIRAN SEDIA ADA

Pengetahuan atau kemahiran yang dimiliki murid yang berkaitan

Dapat membantu kefahaman murid dalam tajuk / kemahiran yang diajar.

HASIL PEMBELAJARAN

Apakah yang dihasrat dapat dicapai oleh murid di akhir pelajaran

Kalau pengajaran secara kumpulan, Hasil Pembelajaran perlu dinyatakan secara kumpulan

Page 5: RANCANGAN  PENGAJARAN HARIAN

Dalam bentuk tingkah laku, boleh diukur, dan spesifikCth: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat;

i. membina sekurang-kurangnya dua perkataan daripada suku kata yang dipelajari

Penanda wacana bagi tingkah laku - membaca, menulis, menceritakan, membezakan, dsb.

Boleh diukur ?Cth : Menjawab empat daripada enam soalan ….

Spesifik?Menjawab tiga daripada lima soalan secara lisan; ATAUMenjawab tiga daripada lima soalan secara bertulis

Page 6: RANCANGAN  PENGAJARAN HARIAN

PENGGABUNGJALINAN ISI KANDUNGAN

Cth : 4.1.1. Suku kata3.3.1 Bentuk dan bunyi huruf vokal

dan konsonan

PENERAPAN NILAI16 nilai murni atau yang bersesuaian

UNSUR TERAPICth : Pertuturan, muzik, fizikal

Bagaimana unsur terapi dilaksanakan dalam langkah pengajaran

RESOS Adalah sumber P & P dan BBM

Page 7: RANCANGAN  PENGAJARAN HARIAN

LANGKAH PENGAJARAN

i. Isi KandunganIsi pelajaran bagi langkah berkaitan

ii. Aktiviti P & PNyatakan dgn perinci aktiviti P & P mengikut urutanPerlu lebih berpusatkan murid

iii. CatatanBoleh nyatakan teknik, terapi, nilai, dan resosCth: Teknik : Nyanyian

Terapi : Muzik Nilai : Berani Resos : Perakam keset

iv. Set induksi- kenapa penting?

Page 8: RANCANGAN  PENGAJARAN HARIAN

- berapa lama- Cara – apakah perkara-perkara yg perlu diberi perhatian?

ii. Langkah pengajaran – perlu dapat merealisasikan hasil pembelajaran yang dikehendaki

iii. Penutup KepentinganBerapa lama Apakah perkara penting dalam penutup?

Page 9: RANCANGAN  PENGAJARAN HARIAN

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama Guru : XXKelas : Redha 3Tarikh : 25 Mac 2008Hari : SelasaMasa : 7.40 – 8.40 (60 minit)Mata pelajaran : Bahasa MelayuTajuk : Membina dan menulis ayat mudahKemahiran : Membina dan membaca suku kata kv+kv

Menyalin dan menulis ayat mudah

Bilangan murid : 6 orang

Kategori : Kumpulan 11. Muhammad Hafiz B Johari Slow learner (ringan)2. Aisyahtul Nadiah Bt Mohd Yussof Slow learner (ringan)

Kumpulan 21. Mohd Fadzli B Mohd Haris Slow learner, disleksia2. Muhd Nur Alif B Rosli Slow learner, disleksia3. Mohd Hafiz B Zaidin Slow learner, disleksia4. Lee Jean Heng Sindrom down(ringan)

Page 10: RANCANGAN  PENGAJARAN HARIAN

Pengetahuan sedia ada :

Kumpulan 1Boleh mengeja suku kata kv+kv tanpa bantuan guru

Kumpulan 2Boleh mengeja suku kata kv+kv dengan bimbingan guru Hassil Pembelajaran : Kumpulan 11. Membaca dengan lancar petikan mudah daripada gabungan 4 suku kata2. Menulis dan membina ayat mudah yang disebut guru

Kumpulan 21. Membaca petikan mudah gabungan 3 suku kata dengan bantuan guru2. Menulis dan menyalin ayat mudah dengan bantuan guru

Penerapan Nilai : Berusaha, berani, yakin, rajin dan kerjasama

Unsur Terapi : Pertuturan, psikomotor halus dan pengamatan

Penggabung jalinan MP :Pendidikan Seni, Muzik, Pendidikan Jasmani dan Matematik

Page 11: RANCANGAN  PENGAJARAN HARIAN

BBM : Petikan mudah, kad imbasan

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN

Set Induksi(5 minit)

Lakonan spontan

oGuru membuat lakonan spontan yang mudah supaya murid dapat meneka perbuatan guru

oGuru bersoaljawab dengan pelajar

Terapi :

PertuturanPengamatan

Langkah 1(10 minit)

Pengenalan tanda bacaan

oGuru mengaitkan lakonan spontan dengan pelajaran hari ini

oGuru menerangkan beberapa tanda bacaan dalam petikan seperti koma, titik nokhtah, tanda seruan, huruf besar / kecil dan lain-lain lagi

oMurid akan mendengar cara penggunaan tanda bacaan ini semasa membaca petikan dan menulis ayat.

Nilai ;BeraniBekerjasamaYakin

Terapi :PertuturanPengamatan

Page 12: RANCANGAN  PENGAJARAN HARIAN

(semua kumpulan)

Langkah 2(15 minit)

Menulis ayat mudah

Menyalin ayat mudah daripada petikan yang diedar

Kumpulan 1oMurid menulis ayat mudah

yang disebut guruoMurid membaca dan

memahami ayat yang ditulis

Kumpulan 2oMurid diedarkan dengan

petikan mudah.oMurid menyalin petikan

mudah yang diedar

Nilai :BerusahaBeraniYakin

BBM :Petikan mudahBuku tulis

Terapi :PengamatanPertuturan

Langkah 3(15 minit)

Permainan ‘telegram karat”

oGuru menerangkan cara permainan ‘telegram karat’

oMurid membuat satu barisanoGuru menunjukkan satu ayat

sambil membacanya kepada murid di hadapan sekali.

oMaklumat akan disampaikan pada rakan yang lain

Nilai :AmanahBerusahaBekerjasama

Terapi :PendengaranPengamatanPertuturan

Page 13: RANCANGAN  PENGAJARAN HARIAN

Langkah 4(10 minit)

Pengukuhan Kumpulan 1oMurid menyalin petikan yang

diedar lengkap dengan tanda bacaan yang betul

oMurid akan dinilai sama ada dapat menggunakan tanda bacaan yang betul dalam penulisan

Kumpulan 2oMurid menulis ayat mudah

dengan bimbingan guru

Nilai :BerusahaYakinRajin

BBM :Petikan mudahBuku tulis

Terapi :PertuturanMotor kasar

Penutup(5 minit)

Nyanyian oGuru bersama murid menyanyikan lagu ‘anak ayam dikejar musang’ sambil membuat beberapa pergerakan badan.

Nilai :Bekerjasama

Terapi :Muzik

Refleksi :

Page 14: RANCANGAN  PENGAJARAN HARIAN