rancangan pengajaran harian
TRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran Harian 2013
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
SK SEMBULAN, KOTA KINABALU,SABAH
Nama Guru : Nur Nadrah Hasfinie Hasanuddin
Tarikh : 6 September 2012 (Khamis)
Masa :8.10–9.10 pagi (60 minit)
Tahun : 4 Arif
Bil. Murid : 20 orang
Tema : Hasil Tani Meningkatkan Ekonomi
Tajuk :Ternakan Ikan
Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
i. Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik.
ii. Mencatat sekurang-kurangnya 6 daripada 8 isi penting yang terdapat dalam petikan.
iii. Menyenaraikan sekurangnya-kurangnya 6 daripada 8 kata hubung dalam petikan.
Hasil Pembelajaran Utama:
I.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi dan gaya pembacaan yang
sesuai.
10.0 Menghasilkan penulisan kreatif dan bukan kreatif.
Nur Nadrah hasfinie
Rancangan Pengajaran Harian 2013
Hasil Pembelajaran Khusus:
Fokus Utama
I.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 3 (i) Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik.
Fokus Sampingan
10.3 Membuat ringkasan daripada bahan yang didengar dan dibaca.
Aras 1 (i) Mencatat idea yang terdapat dalam petikan yang dibaca atau didengar.
Kemahiran Berbahasa:
i. Kemahiran Membaca
ii. Kemahiran Bertutur
iii. Kemahiran Menulis
iv. Kemahiran mendengar
Sistem Bahasa
i. Sebutan dan Intonasi
ii. Tatabahasa : kata hubung
Pengisian Kurikulum :
i. Pengetahuan : Ekonomi
ii. Nilai : Bersyukur
iii. Kewarganegaraan : Mencintai Negara Sendiri
Nur Nadrah hasfinie
Rancangan Pengajaran Harian 2013
iv. Kemahiran Bernilai Tambah
o Kemahiran Berfikir : membuat ramalan
o Kajian Masa Depan
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
i. Pendekatan berpusatkan murid.
Penekanan Konsep 5P:
I. Penggabungjalinan : Kemahiran Menulis, Kemahiran Membaca, Kemahiran Lisan
II. Penyerapan : i) Ilmu : Ekonomi
ii) Nilai: : Bersyukur
iii) Kemahiran Bernilai Tambah – Kemahiran Berfikir (membuat ramalan) , (meneliti bahagian kecil dan keseluruhan)
III. Pemulihan :Lembaran Kerja – Memadankan gambar dan perkataan
IV. Pengayaan :Permainan bahasa “Tekalah Saya”
V. Penilaian :Pemerhatian, soal jawab
Bahan Bantu Mengajar (BBM):
i. Bahan Maujud : Lirik lagu “ Ikan Kekek Mak Iloi - Iloi”
ii. Bahan Maujud : Kolam Pak Abu ( langkah 1)
iii. Bahan Maujud : Permainan bahasa “ Tekalah saya”
Nur Nadrah hasfinie
Rancangan Pengajaran Harian 2013
Pengetahuan sedia ada : murid pernah melihat hidupan laut
PROSEDUR PELAKSANAAN PENGURUSAN PENGAJARAN-PEMBELAJARAN
Langkah/Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Catatan
Set Induksi
(5 minit)
8.10-8.15
Pagi
Menyanyikan lagu “ikan kekek mak iloi – iloi” .
Guru melekatkan lirik lagu pada papan putih.
Guru meminta murid – murid berdiri untuk menyanyikan lagu secara beramai – ramai mengikut rentak muzik.
Guru bersoal jawab tentang bahan yang ditunjukkan.
Guru mengaitkan aktiviti tersebut dengan isi pelajaran.
Kemahiran Bahasa:
- Kemahiran Bertutur dan kemahiran mendengar
Kecerdasan Pelbagai
- Visual-ruang
- Verbal Linguistik
Nilai:
- Bersyukur
Nur Nadrah hasfinie
Rancangan Pengajaran Harian 2013
Langkah 1
(15 minit)
8.15-8.30
Pagi
Petikan “ Penternakan Ikan ”
i. Membaca petikan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul.
ii. Bersoal jawab tentang petikan.
Soalan :
1) Apakah jenis – jenis ikan yang dipelihara oleh Pak Abu?
2) Apakah kelebihan ikan – ikan yang diternak oleh Pak Abu?
3) Dimanakah ikan tersebut dibekalkan pada setiap minggu?
4) Adakah menternak ikan mampu meningkatkan ekonomi Negara?
1)
Bahan Bantu Mengajar (kolam ikan) :
i. Ikan merah
1) Guru mengedarkan helaian kertas yang mengandungi petikan ”Penternak Ikan” kepada murid.
2) Guru mengarahkan murid untuk membaca secara perlahan petikan pendek yang terdapat di helaian kertas yang diberikan.
1. Guru memandu murid membaca dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul.
2. Murid diminta untuk membaca petikan tersebut dengan sebutan dan intonasi yang baik secara berkumpulan berdasarkan petikan yang
Kemahiran Bahasa:
- Membaca
- Bertutur
Sistem Bahasa
- Sebutan dan intonasi
Kecerdasan Pelbagai
- Verbal Linguistik
Strategi Pengajaran & Pembelajaran
- Berpusatkan murid.
Aktiviti : bersoal jawab.
Nur Nadrah hasfinie
Rancangan Pengajaran Harian 2013
ii. Ikan keli
iii. Ikan patin
iv. Ikan tilapia merah
v. Ikan kaloi
telah dipisahkan melalui slaid powerpoint.
3. Guru menyoal beberapa soalan yang berkaitan dengan petikan.
4. Guru mempamerkan beberapa gambar ikan dalam BBM iaitu kolam buatan yang disediakan untuk memberi gambaran jenis – jenis ikan .
Langkah 2
(20 minit)
8.30-8.50
Pagi
Isi – isi penting yang terdapat dalam petikan.
i. Mengusahakan ternakan ikan kerana permintaan yang tinggi daripada pelanggan.
ii. Kebaikan ikan seperti mempunyai kandungan asid
1) Guru mengedarkan helaian kertas yang mengandungi pengurusan grafik kepada murid.
2) Murid berbincang secara berpasangan mencari isi penting yang
Kemahiran Bahasa:
- Kemahiran Menulis, kemahiran bertutur, kemahiran mendengar
Kemahiran Bernilai Tambah:
- Kemahiran
Nur Nadrah hasfinie
Rancangan Pengajaran Harian 2013
lemak omega yang tinggi dapat menambah khasiat untuk manusia.
iii. Membuat penghantaran kepada pembekal makanan di Kuching.
iv. Kadar penghantaran setiap minggu dengan bekalan ikan yang banyak.
v. Keuntungan yang diperolehi dalam sebulan .
terdapat dalam petikan.
3) Murid diminta mencatat isi – isi penting yang terdapat dalam petikan pada helaian tersebut.
4) Secara individu, murid dikehendaki menulis jawapan dalam pengurusan grafik yang diberikan.
berfikir
(meneliti bahagian kecil dan keseluruhan)
- Kemahiran belajar cara belajar
Aktiviti : perbincangan
Langkah 3
(15 minit)
8.50-9.05
Pagi
Kata hubung
i. Menyenaraikan kata hubung gabungan dan dan kata hubung pancangan relatif yang.
Guru menerangkan konsep kata hubung yang mempunyai 4 jenis yang berlainan iaitu kata hubung gabungan, pancangan relatif dan komplemen dan kata hubung keterangan.
Guru meminta murid
Kemahiran Bahasa:
- Menulis
Strategi Pengajaran & Pembelajaran
- Berpusatkan murid.
Nur Nadrah hasfinie
Rancangan Pengajaran Harian 2013
Pengayaan
i. Permainan Bahasa iaitu “Teka Siapa Saya”.
*Papan Tulis
Pemulihan:
Memadankan gambar dan perkataan
memberikan contoh – contoh kata hubung yang lain.
Guru meminta murid menyenaraikan kata hubung “ dan” dan “yang” yang terdapat dalam petikan tersebut.
Murid diberikan lembaran kerja.
Murid diminta untuk membina ayat berdasarkan kata hubung yang diberikan.
Bagi murid yang telah siap, murid diberikan aktiviti permainan bahasa iaitu “Teka Siapa Saya ? ”
.
Untuk murid pemulihan, mereka akan memadankan gambar dan
Sistem Bahasa
- Kata hubung
Nur Nadrah hasfinie
Rancangan Pengajaran Harian 2013
perkataan.
Penutup
(5 minit)
9.05-9.10
Pagi
Soalan : adakah ternakan ikan untuk perkembangan ekonomi Negara pada masa akan datang?
Penutup kognitif.
Penerapan nilai.
Murid ditanya tentang topik yang telah dipelajari.
Guru membuat rumusan pembelajaran hari ini
Penerapan nilai murni.
Nilai :
- Patriotisme
Kemahiran Bernilai Tambah
- Kemahiran Berfikir
(Membuat ramalan)
- Kajian Masa Depan
Nur Nadrah hasfinie