rancangan pengajaran harian 2
DESCRIPTION
rphTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RBT TAHUN 4
Mata Pelajaran Reka Bentuk Dan Teknologi
Kelas Tahun 4 VIVEGAM
Tarikh 15 FEBRUARI 2016
Masa 11.30 PM – 12.30 PM
Hari ISNIN
Bilangan Murid ......./20 Orang
Tajuk 6.0 Sains Rumah Tangga
Standard Kandungan 6.1 Menghasilkan Artikel Jahitan
Standard Pembelajaran 6.1.1 Menyatakan artikel jahitan dan kegunaannya seperti beg pensel, sarung
kusyen,kusyen mini dan penggantung surat.
6.1.2 Mengenal pasti alatan jahitan iaitu gunting kertas, gunting fabrik, pembaris
lurus, pita ukur, roda surih, kertas karbon tukang jahit, kapur tukang jahit,
peretas jahitan, jarum peniti, dan jarum jahit tangan
6.1.3 Menyatakan jenis bahan jahitan iaitu fabrik dan benang.
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1.Menyatakan artikel jahitan dan kegunaannya dengan betul.
2.Mengenal pasti alatan jahitan dengan tepat.
3.Menyatakan jenis bahan jahitan dengan betul.
Penerapan Nilai Murni Berdisiplin Bersyukur Bertanggungjawab Yakin diri. Bersungguh-sungguh, Keberanian Tolong Menolong Menepati masa Hormat Berdikari Kebebasan
Kemahiran Berfikir: Intrapersonal Membuat keputusan Membuat kesimpulan Mengingat Kembali Mencirikan Menjana idea Membuat urutan Menghubung kaitkan Mereka Cipta Menilai Mengenal pasti Menganalisis
Bahan Bantu Mengajar : Artikel jahitan Kit alatan jahitan LCD projector Fabrik Lembaran kerja
Penyerapan Ilmu : Pendidikan Seni visual
Strategi Pengajaran: Berpusatkan murid, perbincangan,berpusatkan bahan
Langkah / Masa
Isi Pengajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi
(5 Minit)
PENGENALAN 1.Guru menunjukkan beberapa contoh artikel jahitan.
2.Guru bersoal jawab dengan murid:
a) Apakah nama artikel jahitan ini?
Jawapan :Alas dulang, permainan lembut, sarung kotak tisu.
b) Dimanakah kamu biasa melihat artikel jahitan ini?
Jawapan :Di rumah, pasar raya, pasar malam.
c) Bolehkah kamu menghasilkan artikel seperti ini?Jawapan :Pelbagai respon dari murid.
3.Guru mengaitkan jawapan murid dengan pembelajaran pada hari ini.
BBM :
Contoh artikel
KBT:
Intrapersonal
Membuat keputusan
Membuat kesimpulan
NILAI MURNI :
Berdisiplin
Bersyukur
Bertanggungjawab
Yakin diri.
Langkah 1
(15 Minit)
MEMPERKENALKAN ALATAN JAHITAN.
LANGKAH 1 – 5 MINIT
1.Guru menayangkan sebuah video yang memperkenalkan alatan jahitan.
ALATAN JAHITAN:
gunting kertas, gunting fabrik, pembaris lurus, pita
BBM :Video
KBT :Intrapersonal
ukur, roda surih, kertas karbon tukang jahit, peretas jahitan, jarum peniti, kapur tukang jahit, dan jarum jahit tangan.
AKTIVITI – 10 MINIT
1.Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan lalu setiap kumpulan akan menghantar wakil untuk bermain aktiviti “JOM BER BOWLING” dengan mengulingkan bola pada kayu bowling.
2.Sekiranya setiap kayu bowling jatuh ke tanah maka murid tersebut perlu memilih salah satu bola ping pong yang bernombor.
3.Guru akan mengarahkan murid ke stesen mengikut nombor yang didapatinya.
4.Di sana terdapat manila kad yang dihiasi dengan gambar beserta dengan borang bernombor.
5. Murid perlu mengisi borang bernombor tersebut dengan menulis nama bagi alatan yang ditunjukkan dalam manila kad mengikut nombor yang ditetapkan.
Mengingat Kembali
Mencirikan
STRATEGI PDP :Strategi berpusatkan bahan, strategi berpusatkan murid.
NILAI MURNI: Bersungguh-Sungguh,
Keberanian
Tolong Menolong
Yakin Diri
Menepati masa
Langkah 2
(15 Minit)
MENERANGKAN FUNGSI (ALATAN JAHITAN)
1.Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan.
2.Setiap kumpulan diberi “puzzle” iaitu gambar alatan jahitan.Murid perlu menyambung puzzle tersebut lalu menyebut nama alatan tersebut.
3.Setiap fungsi alatan akan diterangkan oleh guru.
BBM :Puzzle
KBT :Menjana idea
Membuat urutan
AKTIVITI – 10 MINIT1.Guru perlu membahagikan murid kepada 4 kumpulan.
2.Murid perlu menyusun fungsi alatan jahitan mengikut gambar yang di tampalkan dengan betul.
Menghubung kaitkan
STRATEGI PDP :strategi berpusatkan bahan, strategi berpusatkan murid.
NILAI MURNI : Bersungguh- sungguh.
Hormat
Yakin diri
Langkah 3
(15 Minit)
GURU MEMPERKENALKAN JENIS-JENIS PENGGUNAAN KAIN FABRIK DI KEHIDUPAN SEHARIAN.
LANGKAH 3 – 5 MINIT1.Guru mempamerkan 3 jenis kain fabrik di hadapan murid dengan menggunakan bahan maujud.
JENIS-JENIS FABRIK
a) Fabrik Kapas
b) Fabrik Sutera
c) Fabrik Nilon
2.Guru bersoal jawab dengan murid:
a) Apakah yang anda dapat dilihat di hadapan kelas?
JAWAPAN: Kain
b) Apakah perbezaan antara ketiga-tiga kain yang dipamerkan?
BBM :Fabrik
KBT :Mereka Cipta
Intrapersonal
Mengingat Kembali
Membuat Urutan
STRATEGI PDP :Strategi berpusatkan bahan, strategi berpusatkan murid.
JAWAPAN: Jenis Pakaian Yang Berbeza.
c)Adakah pakaian yang dipamerkan adalah datang daripada jenis golongan fabrik yang sama?
JAWABAN: Tidak.Jenis Fabrik Yang Berbeza.
AKTIVITI – 10 MINIT1.Guru membahagikan murid kepada 3 kumpulan lalu setiap kumpulan akan menghantar wakil untuk mengambil sampul yang terkandung alatan seperti :
a) Marker Pen
b) Manilla Kad
c) Peta I-Think
d) Jenis Fabrik – Bahan Maujud
2.Setiap kumpulan, perlu membuat
-ciri-ciri kain fabrik/
-kelebihan/
-perbezaan antara kain fabrik yang lain dengan mengikut peta I-Think yang telah diberi.
3.Murid perlu membentangkan maklumat yang dibincangkan dalam kumpulan manakala guru akan menambahkan informasi yang perlu disampaikan.
NILAI MURNI : Bersungguh-sungguh,
Tolong menolong
Menepat masa
Berdikari
Kebebasan
PENYERAPAN ILMUPendidikan seni
Pengukuhan
(5 Minit)
LEMBARAN KERJA 1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.
BBM :
Lembaran kerja
KEMAHIRAN
2. Guru berbincang mengenai jawapan daripada lembaran kerja tersebut.
3. Murid menyiapkan lembaran kerja dan menampal latihan tersebut.
BERFIKIR :
MenilaiMengenal pastiMenganalisis
NILAI MURNI : Bersungguh-sungguh,
Yakin diri
Berdikari
AmanahPenutup
(5 Minit)
PENUTUP KOGNITIF 1.Murid diminta menceritakan pengalaman pembelajaran pada hari ini.
KEMAHIRAN BERFIKIR :Menilai
Membuat Kesimpulan.
NILAI MURNI : Bersungguh – Sungguh
Keyakinan
Keberanian