rancangan pengajaran harian 2

4
RACANGAN PENGAJARAN HARIAN – 15 MINIT. Kelas : Prasekolah Pintar Tarikh : 8.11.2012 (Khamis) Masa : 8.30 pagi – 8.45 pagi Bil. Murid : 25 orang Umur : 5 hingga 6 tahun Modul : Bertema Tema : Haiwan Sub Tema : Haiwan Di Air Tajuk : Kitaran Hidup haiwan Tunjang : Sains dan Teknologi Standard Kandungan : ST 3.4 Menjalankan penerokaan ke atas ciri, habitat, cara pergerakan, jenis makanan, kitaran hidup haiwan jinak yang biasa dijumpai. Standard Pembelajaran : ST 3.4.1 Menamakan haiwan yang biasa dijumpai (dalam kehidupan harian, dijumpai dalam buku, ditayangkan melalui program televisyen dll) ST 3.4.8 Memerhati dan menceritakan kitaran hidup haiwan yang biasa dijumpai. BM 3.5.7 Membatangkan suku kata tertutup dan suku kata terbuka untuk menjadi perkataan. (Contoh: katak, telur, berudu) Kesepaduan Tunjang : Komunikasi, Fizikal dan Estetika, Kemanusiaan

Upload: shu-haida

Post on 05-Aug-2015

411 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

Rancangan Pengajian Harian Pra Sekolah

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian 2

RACANGAN PENGAJARAN HARIAN – 15 MINIT.

Kelas : Prasekolah Pintar

Tarikh : 8.11.2012 (Khamis)

Masa : 8.30 pagi – 8.45 pagi

Bil. Murid : 25 orang

Umur : 5 hingga 6 tahun

Modul : Bertema

Tema : Haiwan

Sub Tema : Haiwan Di Air

Tajuk : Kitaran Hidup haiwan

Tunjang : Sains dan Teknologi

Standard Kandungan : ST 3.4 Menjalankan penerokaan ke atas ciri, habitat, cara pergerakan, jenis makanan, kitaran hidup haiwan jinak yang biasa dijumpai.

Standard Pembelajaran : ST 3.4.1 Menamakan haiwan yang biasa dijumpai (dalam kehidupan harian, dijumpai dalam buku, ditayangkan melalui program televisyen dll)

ST 3.4.8 Memerhati dan menceritakan kitaran hidup haiwan yang biasa dijumpai.

BM 3.5.7 Membatangkan suku kata tertutup dan suku kata terbuka untuk menjadi perkataan. (Contoh: katak, telur, berudu)

Kesepaduan Tunjang : Komunikasi, Fizikal dan Estetika, Kemanusiaan

Objektif Pembelajaran : Pada akhir Pengajaran dan Pembelajaran murid dapat:

i. Mengenal jenis haiwanii. Mengenal kitaran hidup katak

iii. Membaca suku kata dan perkataaniv. Menulis dengan cara yang betul

Pengetahuan Sedia Ada : Mengenal nama haiwan

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian 2

Mengenal habitat haiwan

Kemahiran Berfikir : Menjana idea

Penerapan Nilai : Kesabaran, tanggungjawab, kreatif

Kecerdasan Pelbagai : Blog Pengajaran dan Pembelajaran

BBM : Neutralistik, visual spartial, logik matematik, muzik.

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian 2

MASA/LANGKAH

AKTIVITI BAHAN CATATAN

Set Induksi

(2 minit)

Guru membawa sebuah kotak dan meminta meneka objek yang terdapat di dalam kotak.

Memberi gambaran yang berkaitan dengan objek yang berada dalam kotak.

KotakKatak mainan

MI:

Langkah1

( 3 minit)

Memaparkan carta kitaran hidup katak.

Guru menerangkan kepada murid mengenai kitaran hidup katak.

Carta kitaran hidup katak

MI:Naturalistik

Langkah 2

( 4 minit)

Guru mengajar murid mengecam gambar dan mengeja nama haiwan tersebut.Contoh:Katak, telur, berudu, anak katak.

Kad perkataan MI:Visual Spartial

Pengabungjalinan:Bahasa melayu

Kemahiran Membaca

Langkah3

(3 minit)

Guru menyebut lirik lagu baris demi baris.

Guru menyanyi lagu katak dengan iringan muzik.

Komputer riba MI:muzik

Penutup(3 minit)

Guru membuat pengukuhan dengan menyebut semula kitaran hidup katak.

Carta Kitaran hidup katak

MI:Visual SpartialInterpersonalIntrapersonal