rancangan pengajaran harian 16 ogos

6
Rancangan Pengajaran Harian Kelas : Harapan 5 Tarikh : 16 Ogos 2012 Masa : 8.45-9.45 pagi Mata Pelajaran: Bahasa Melayu Tema : Antonim Tajuk : 4.0 Membaca 6.0 Tulisan Kemahiran : 4.3 Menambah perbendaharaan kata 4.3.1 Perbendaharaan kata 6.5 Menyusun dan menulis semula 6.5.1 Perkataan Bilangan Murid : 6 orang Kumpulan 1 Bi l Nama Kategori Kehadiran 1 . Ahmad Mujahid b. Zolkpli Slow Learner 2. Maya A/P Shailesh Patel ADHD 3. Siti Nadiah bt. Nordin Robit Penglihatan 4. Thaminraj A/L Kobal Slow Learner Kumpulan 2 Bi l Nama Kategori Kehadiran 1. Muhammad Zaini b. Mohd Zaidi Disleksia 2. Rene Mikel b. Muhammad Irsyad Edward Slow Learner Hasil pembelajaran: Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat Kumpulan 1 i. Membina 2 daripada 3 ayat mudah daripada perkataan antonim yang diberikan oleh guru dengan betul dengan bimbingan guru.

Upload: nurhaimi-abdul-rahman

Post on 20-Aug-2015

1.057 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan pengajaran harian 16 ogos

Rancangan Pengajaran Harian

Kelas : Harapan 5Tarikh : 16 Ogos 2012Masa : 8.45-9.45 pagiMata Pelajaran: Bahasa MelayuTema : AntonimTajuk : 4.0 Membaca 6.0 TulisanKemahiran : 4.3 Menambah perbendaharaan kata 4.3.1 Perbendaharaan kata 6.5 Menyusun dan menulis semula 6.5.1 Perkataan

Bilangan Murid : 6 orang Kumpulan 1Bil Nama Kategori Kehadiran1 . Ahmad Mujahid b. Zolkpli Slow Learner2. Maya A/P Shailesh Patel ADHD3. Siti Nadiah bt. Nordin Robit Penglihatan4. Thaminraj A/L Kobal Slow Learner

Kumpulan 2Bil Nama Kategori Kehadiran1. Muhammad Zaini b. Mohd Zaidi Disleksia 2. Rene Mikel b. Muhammad Irsyad Edward Slow Learner

Hasil pembelajaran: Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat

Kumpulan 1i. Membina 2 daripada 3 ayat mudah daripada perkataan antonim yang

diberikan oleh guru dengan betul dengan bimbingan guru.ii. Menjawab 3 daripada 5 antonim yang betul bagi perkataan bergaris dengan

betul (rujuk lembaran kerja)

Kumpulan 2i. Memadankan kata berlawanan mengikut pasangan antonim yang betul

dengan bimbingan guru.ii. Menulis semula kata antonim dengan tulisan yang kemas.

Pengetahuan Sedia Ada: Murid sudah tahu membaca ayat mudah.Penerapan Nilai: Mendengar arahan, keyakinan diri, ketelitian,bersungguh-sungguhUnsur Terapi: Pertuturan, fisioPenggabungjalinan : Membaca, MenulisBBB/BBM:lembaran kerja, buku latihan, kad perkataan

Page 2: Rancangan pengajaran harian 16 ogos

Langkah / Masa

Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi(+ 5 minit) “Buat Rangsangan”

1. Murid diminta bersedia untuk memulakan pengajaran.2. Guru menerangkan aktiviti yang akan dilaksanakan iaitu “ buat rangsangan”3. Guru meminta murid mendengar dengan teliti arahan yang akan disampaikan oleh guru.4. apabila guru menyebut angkat tangan kiri,murid harus angkat tangan kanan,bila guru suruh toleh ke kiri, murid harus toleh ke kanan dan sebaliknya.5. Guru mengaitkan aktiviti dengan isi pelajaran pada hari tersebut.

Unsur Terapi: Pendengaran , fisio

Nilai:Mendengar arahan, Keyakinan diri,ketelitian

Langkah 1(+ 10 minit)

Mengeja dan menyebut kata

antonim

Padankan kata antonim

1. Murid ditunjukkan kad perkataan , kata antonim (berlawanan) oleh guru.2. Guru menunjukkan perkataan mula diikuti perkataan yang berlawanan.3. Guru akan menyebut dahulu perkataan tersebut, diikuti oleh murid.4. Murid dikehendaki mengeja dan menyebut perkataan tersebut.

1. Guru menampal kata antonim pada papan putih2. Murid diminta memadankan kata antonim dengan perkataan yang ditampal.

BBB: kad perkataan

Unsur Terapi: Pertuturan,fisio

Nilai: Bersungguh-sungguh, keyakinan diri

Page 3: Rancangan pengajaran harian 16 ogos

Langkah 2(+ 15 minit)

Kumpulan 1- Permainan

“Cuba cari saya”

Kumpulan 2- Pengukuhan

1. Guru menampal kad perkataan antonim secara terbalik pada papan putih.2. Murid dikehendaki untuk membuka dua kad perkataan. Jika perkataan tersebut bukan perkataan antonim,murid diminta membuka kad perkataan yang lain sehingga dapat mencari pasangan perkataan antonim yang betul.

1. Murid dikehendaki menjawab lembaran kerja “memadankan dan mewarnakan pasangan antonim yang sama”

BBB : kad perkataan,lembaran kerja

Unsur Terapi: fisio

Nilai: Ketelitian, Bersungguh-sungguh

Langkah 3(+ 15 minit)

Kumpulan 1- Pengukuhan

Kumpulan 2- Permainan

“Cuba cari saya”

Kumpulan 11. Murid diberi penerangan mengenai aktiviti yang akan dijalankan 2. Murid dikehendaki menjawab lembaran kerja ‘pilih antonim yang betul bagi perkataan bergaris”

Kumpulan 21. Guru menampal kad perkataan antonim secara terbalik pada papan putih.2. Murid dikehendaki untuk membuka dua kad perkataan. Jika perkataan tersebut bukan perkataan antonim,murid diminta membuka kad perkataan yang lain sehingga dapat mencari pasangan perkataan antonim yang betul

BBB: lembaran kerja,kad perkataan

Unsur Terapi:Fisio

Nilai: Ketelitian, Bersungguh-sungguh

Page 4: Rancangan pengajaran harian 16 ogos

Langkah 4(+ 10 minit)

Kumpulan 1- Membina

ayat mudah

jauh sejuk besar

Kumpulan 2- Menyalin

semula kata

1.Guru memberi arahan aktiviti yang akan dijalankan.

Kumpulan 11. Murid dikehendaki membina ayat mudah daripada perkataan antonim yang disenaraikan oleh guru ke dalam buku latihan.

kumpulan 21. Murid dikehendaki menyalin semula kata antonim yang telah dipelajari ke dalam buku latihan.

BBB: Buku latihan,kad tugasan

Unsur Terapi: Fisio

Nilai: Mendengar arahan, Bersungguh-sungguh

Penutup (+ 5 minit)

Rumusan pengajaran

-kognitif

1.Guru bersoal jawab dengan murid tentang   apa yang telah dipelajari pada    hari ini.2. Guru merumuskan pengajaran hari ini.3. Bersurai

Unsur Terapi: Pertuturan

Nilai: keyakinan diri