rancangan pembelajaran harian pemulihan

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KELAS PEMULIHAN SK TENGHILAN, TUARAN Nama Guru : Luqmanhakim Bin Tawan Sekolah : SK Tenghilan, Tuaran Kelas : 2 Kenanga dan 2 Destini Tarikh : 3 Oktober 2015 Hari : Jumaat Masa : 9.10 – 10.10 pagi Mata Pelajaran : Bahasa Melayu KUMPULAN A B Nama Murid 1. Abdullah Kheirul Azzam 2. Olisius Ank Ampalang 1. Nur Ann Darwishsya 2. Gareth Bale Tajuk / Tema Gaya Hidup Sihat Kemahiran: 1. Membezakan abjad 1. Suku kata KV+KVK Hasil Pembelajara n: Pada akhir pengajaran dan pembelajara n murid dapat: Membezakan huruf p,d,b dengan betul. Menyebut ejaan kv+kvk dengan betul dan jelas. Pengetahuan Sedia Ada: Telah mengenal huruf konsonan dan vokal. Telah mengenal suku kata KV dan KVK. Bahan Bantu Belajar Kad abjad Kad suku kata Papan selit

Upload: luqman-hakim

Post on 03-Dec-2015

21 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

rph pemulihan

TRANSCRIPT

Page 1: rancangan pembelajaran harian pemulihan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KELAS PEMULIHAN

SK TENGHILAN, TUARAN

Nama Guru : Luqmanhakim Bin Tawan

Sekolah : SK Tenghilan, Tuaran Kelas : 2 Kenanga dan 2 Destini

Tarikh : 3 Oktober 2015 Hari : Jumaat

Masa : 9.10 – 10.10 pagi

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

KUMPULAN A B

Nama Murid 1. Abdullah Kheirul Azzam

2. Olisius Ank Ampalang

1. Nur Ann Darwishsya

2. Gareth Bale

Tajuk / Tema Gaya Hidup Sihat

Kemahiran: 1. Membezakan abjad 1. Suku kata KV+KVK

Hasil Pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

Membezakan huruf p,d,b dengan betul.

Menyebut ejaan kv+kvk dengan betul dan jelas.

Pengetahuan Sedia Ada:

Telah mengenal huruf konsonan dan vokal. Telah mengenal suku kata KV

dan KVK.

Bahan Bantu Belajar

Kad abjad Kad suku kata Papan selit Gambar-gambar aktiviti permainan Dart Papan lontar suku kata/abjad.

Nilai Murni 1. Patuh 2. Kerjasama

Kemahiran Berfikir

Keputusan menyelesaikan masalah, kemahiran membuat keputusan.

LANGKAH PENGAJARAN

Page 2: rancangan pembelajaran harian pemulihan

LANGKAH KUMPULAN 1 KUMPULAN 2 CATATAN

Set Induksi

+/-5 minit

1. Guru bersoal jawab dengan murid:

a. Bagaimana hendak sihat?

b. Apakah yang murid suka lakukan pada waktu

lapang?

2. Murid bercerita pengalaman mereka bermain dengan

rakan-rakan.

Langkah 1

+/-20 minit

LEMBARAN KERJA

1. Murid menjawab lembaran kerja.

Contoh: Padankan huruf besar dan huruf kecil.

INTERAKSI P&P

1. Guru menampalkan

gambar-gambar aktiviti

permainan yang lazim

kanak-kanak lakukan di

papan putih.

2. Murid mengajuk nama-

nama permainan yang

cikgu tunjukkan.

3. Guru akan tampalkan suku

kata awalan KV pada

setiap gambar permainan.

4. Murid mengambil kad

perkataan KVK dan

menampal pada gambar-

gambar yang dipaparkan

(ulang aktiviti melibatkan

beberapa orang murid).

5. Murid-murid membacakan

perkataan yang terbentuk.

6. Murid menulis semula

perkataan yang terbentuk

di papan putih.

7. Murid diminta membaca

semua perkataan yang

ditulis sambil mengeja.

8. Guru merumuskan isi

pelajaran dengan meminta

BBB:

Lembaran Kerja

Kad Imbasan

Kad Suku Kata

T:

Soal Jawab

KB:

Menjana Idea

NILAI:

Berdikari

Patuh

Page 3: rancangan pembelajaran harian pemulihan

murid menamakan semua

gambar yang disediakan.

Langkah 2

+/-15 minit

INTERAKSI P&P

1. Guru akan mempamerkan

abjad p, b dan d di dalam

huruf besar dan kecil.

2. Guru menampal gambar

aktiviti permainan berserta

perkataan yang bermula

abjad p, d, dan b.

3. Guru akan membimbing

murid dalam melafazkan

bunyi perkataan yang

dipaparkan dengan

menekankan bunyi

perkataan.

4. Guru akan mempamerkan

gambar yang lain dan

murid diminta untuk

menampalkan abjad yang

betul dengan gambar di

papan putih.

5. Murid akan menyalin

perkataan yang dibina itu

ke dalam buku latihan.

AKTIVITI PENGUKUHAN

1. Murid bermain permainan

dart yang tersedia suku

kata/abjad.

2. Guru akan sediakan

beberapa keping soalan

perkataan yang tidak

lengkap kepada murid.

3. Murid akan membuat

lontaran kepada jawapan

suku kata akhiran kvk yang

betul dengan soalan.

4. Murid melaksanakan

arahan yang diterima.

5. Murid yang dapat suaikan

jawapan dengan betul

akan diberi markah.

6. Permainan diteruskan

sehingga masa tamat.

7. Mata akan diberikan jika

dapat kumpulkan

perkataan yang betul.

BBB:

Lembaran Kerja

Kad Imbasan

Kad Suku Kata

Kad abjad

Gambar permainan

Papan dart suku kata

T:

Soal Jawab

KB:

Menjana Idea

Menyelesaikan masalah

NILAI:

Berdikari

Patuh

Langkah 3

+/-15 minit

AKTIVITI PENGUKUHAN

1. Murid akan bermain

permainan “Duduk, Berdiri

dan Angkat Tangan.”

2. Imbasan abjad D diberikan

untuk murid duduk, abjad B

untuk murid berdiri, abjad P

untuk murid mengangkat

tangan.

LEMBARAN KERJA

1. Murid menjawab lembaran kerja.

Contoh:Warnakan suku kata kvk yang betul dengan gambar.

BBB:

Lembaran kerja

Kad abjad

KB:

Menjana Idea

Page 4: rancangan pembelajaran harian pemulihan

3. Guru akan menunjukkan

kad imbasan bergambar

dan murid akan

melaksanakan aktiviti

mengikut abjad yang

dipamerkan.

4. Mata akan diberikan jika

murid dapat melaksanakan

arahan dengan cepat dan

melafazkan abjad dengan

sebutan betul.

NILAI:

Berdikari

Patuh

Penutup

+/-5 minit

Penutup Kognitif:

Murid :

Mengimbas kembali apa yang di pelajari dengan sesi perkongsian dengan rakan-rakan.

Penutup Sosial

Guru memberi ganjaran kepada murid-murid yang berjaya menjawab soalan dengan betul dan tepat.

Refleksi sebelum:

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

Refleksi selepas:

S e j a h

p a k

b i h

T a b i r

r o p

r i k

Page 5: rancangan pembelajaran harian pemulihan

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________