rancangan pelajaran harian 5.docx

6
Rancangan Pelajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 4 Tarikh : 24 Julai 2013 Masa : 9.00 hingga 10.00 pagi Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 4 Terbilang Bilangan Murid : 47 orang Tema : Lestari Alam Tajuk : Bumi Tercemar Hasil Pembelajaran: Fokus utama 4.4 Menyatakan pilihan untuk menerima atau menolak pandangan dan pendapat dalam perundingan bagi mencapai kata sepakat. Aras 1 i. Mengemukakan alasan yang sesuai untuk menerima atau menolak sesuatu pendapat. Fokus sampingan 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. Aras 3 i. Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik. Objektif pembelajaran: Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat: 1. Mengemukakan sekurang-kurangnya 4 daripada 5 alasan yang sesuai untuk menerima pendapat tentang kebaikan menjaga alam sekitar berdasarkan teks Alam Ceria Kita Selesa .

Upload: eqa-darnestra

Post on 29-Nov-2015

17 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

gbgb

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pelajaran Harian 5.docx

Rancangan Pelajaran HarianBahasa Melayu Tahun 4

Tarikh : 24 Julai 2013

Masa : 9.00 hingga 10.00 pagi

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 4 Terbilang

Bilangan Murid : 47 orang

Tema : Lestari Alam

Tajuk : Bumi Tercemar

Hasil Pembelajaran:

Fokus utama

4.4 Menyatakan pilihan untuk menerima atau menolak pandangan dan pendapat

dalam perundingan bagi mencapai kata sepakat.

Aras 1

i. Mengemukakan alasan yang sesuai untuk menerima atau menolak

sesuatu pendapat.

Fokus sampingan

5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul

dan memahami perkara yang dibaca.

Aras 3

i. Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan

menarik.

Objektif pembelajaran:

Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:

1. Mengemukakan sekurang-kurangnya 4 daripada 5 alasan yang sesuai untuk

menerima pendapat tentang kebaikan menjaga alam sekitar berdasarkan teks

‘Alam Ceria Kita Selesa’.

2. Membaca teks ‘Alam Ceria Kita Selesa’ dengan sebutan dan intonasi yang

betul dan menarik.

Page 2: Rancangan Pelajaran Harian 5.docx

Sistem Bahasa :

i. Kosa Kata

ii. Sebutan dan Intonasi

Pengisian kurikulum

Ilmu :

Nilai :

Kemahiran bernilai tambah (KBT):

Kemahiran berfikir : Menjana idea

Kemahiran belajar cara belajar :

Kecerdasan pelbagai :

Pengetahuan sedia ada :

Bahan bantu mengajar : Teks ‘Alam Ceria Kita Selesa’,

Langkah/

MasaIsi pelajaran Aktiviti P&P Catatan

Set induksi

(5 minit)

1. Permainan ‘Teka

Perkataan’

2. Contoh perkataan :

i. Bahulu

ii. Karipap

iii. Buah melaka

iv. Koci

v. Pulut Panggang

vi. Kuih Lapis

3. Contoh soalan :

i. Apakah perkataan

yang dapat awak

1. Wakil kumpulan memilih

sampul yang disediakan

oleh guru.

2. Murid diminta menyusun

huruf-huruf yang terdapat

di dalam sampul yang

telah dipilih berdasarkan

klu yang diberikan oleh

guru secara

perbincangan dalam

kumpulan.

3. Murid menyatakan

perkataan yang telah

dibentuk.

BBM :

- Sampul

Permainan

‘Teka

Perkataan’

- Gambar kuih-

muih tradisional

KBT :

- Kemahiran

berfikir

Nilai :

Page 3: Rancangan Pelajaran Harian 5.docx

teka?

ii. Apakah kategori

perkataan-perkataan

tersebut?

iii. Awak suka makan

kuih-muih itu?

4. Andaian jawapan :

i. Kuih bahulu, karipap,

pulut panggang,

buah melaka, koci

dan kuih lapis.

ii. Makanan atau kuih-

muih.

iii. Suka.

4. Guru mengaitkan

jawapan murid dengan isi

pelajaran.

- Kerjasama

Langkah 1

(15 minit)

1. Teks ‘Kuih Bahulu’.

(Rujuk Lampiran 1)

2. Kosa kata :

i. Popular

ii. Komersial

iii. Musim

iv. Rumit

v. Adunan

1. Murid diperdengarkan

dengan bacaan teks ‘Kuih

Bahulu’ yang

menggunakan sebutan

dan intonasi yang betul.

2. Wakil setiap kumpulan

diminta membaca teks

tersebut di hadapan

kelas.

3. Murid lain diminta

membuat penilaian

terhadap wakil kumpulan

yang membaca teks.

BBM :

- Teks ‘Kuih

Bahulu’

- Kad markah

- Panduan

memberi

markah

KBT :

- Kemahiran

intepersonal

Nilai :

- Menghargai

warisan kita

- Kerjasama

Page 4: Rancangan Pelajaran Harian 5.docx

Sistem bahasa:

- Sebutan dan

intonasi

- Kosa kata

Langkah 2

( 20 minit)

1. Teks ‘Kuih Bahulu’

(Rujuk Lampiran 1)

2. Permainan ‘Kad

Penanda Wacana’.

1. Guru memberi

penerangan tentang

penanda wacana.

2. Murid diminta memilih

dan mengenal pasti

dengan menggariskan

penanda wacana yang

terdapat di dalam teks.

3. Murid disuruh

mengkelaskan penanda

wacana tersebut ke

dalam jenis penanda

wacana yang betul.

4. Murid dan guru

berbincang serta

menyemak jawapan

berdasarkan penanda

wacana yang telah

dikategorikan.

BBM :

- Nota Penanda

Wacana,

- Teks ‘Kuih

Bahulu’,

- Kad Penanda

Wacana

KBT :

- Kemahiran

berfikir

- Kemahiran

belajar cara

belajar

Nilai:

- Kerjasama

Langkah 3

( 10 minit)

Pengukuhan :

1. Lembaran kerja :

- Menggariskan

penanda wacana

yang terdapat dalam

teks.

(Rujuk Lampiran 2)

1. Murid diminta

melengkapkan lembaran

kerja.

2. Guru membimbing murid

menjawab latihan

tersebut.

3. Guru berbincang dan

menyemak jawapan

BBM :

- Lembaran kerja

KBT :

- Kemahiran

berfikir

Page 5: Rancangan Pelajaran Harian 5.docx

bersama murid.

Langkah 4

(5 minit)

Pengayaan :

1. Lembaran kerja :

- Mencari penanda

wacana tersembunyi

(Rujuk Lampiran 3)

Pemulihan :

2. Lembaran kerja :

- Mencari penanda

wacana tersembunyi

berdasarkan klu

yang diberikan.

(Rujuk Lampiran 4)

1. Murid melengkapkan

lembaran kerja.

BBM :

- Lembaran kerja

KBT :

- Kemahiran

berfikir

Penutup

(5 minit)

Rumusan:

1. Sosial

2. Kognitif

1. Murid menyatakan nilai

yang terdapat di dalam

sesi pengajaran.

2. Murid menyatakan isi

pelajaran yang telah

dipelajari dan

merumuskan keseluruhan

sesi pengajaran.

Nilai:

- Kerjasama

- Menghargai

warisan kita

KBT :

- Kemahiran

berfikir