rancangan mengajar bm tahun 3 2015.docx

10
[TERKINI : 2 OKTOBER 2012] Rancangan Pengajaran Harian [RPH] (Pengajaran Aspek Tatabahasa Tahun 3: Kata Hubung ) Tarikh /Hari : Tahun : 3 Baiduri Bil Murid :34 orang Masa : 8.10 9.10 pagi Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tema : Kebudayaan Tajuk : Boria STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks. 5.1.6 Memahami dan menggunakankata hubung dengan betul mengikut konteks. Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i. Memahami dan menggunakan kata hubung gabungan yang betul mengikut konteks. ii. Mengisi tempat kosong dengan menggunakan kata hubung gabungan yang betul. Sistem Bahasa Tatabahasa : Kata hubung. Sebutan dan inovasi Pengisian Kurikulum Ilmu : Kesenian Nilai Murni : Kerjasama Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK Kreativtii : Pergerakan kreatif - Imaginasi dan visualisasi , mencipta lirik lagu Kepelbagain Kaedah dan teknik KB : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman, KP : Verbal linguistik, Intrapersonal dan kinestatik BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang lirik lagu Pembelajaran konstruktivisme Bahan bantu mengajar Jenis Bilangan 1 Komputer riba 1 2 LCD 1 3 Lirik lagu :Bangun pagi 18 4 Grafik peta pemikiran : Carta pelbagai alir 1 5 Beg kertas 1 6 Model anak patung, kerusi dan meja 1 7 Gambar keadaan gigi yang rosak, muka yang comot 1 8 Lembaran kerja pemulihan 5 9 Borang rekod penilaian i. Pemerhatian mengecam kata nama am konkrit ii. Kuiz kata nama am konkrit lagu bangun Pagi 1 1

Upload: royizwan-izwan

Post on 22-Dec-2015

260 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: rancangan mengajar bm tahun 3 2015.docx

[TERKINI : 2 OKTOBER 2012]Rancangan Pengajaran Harian [RPH]

(Pengajaran Aspek Tatabahasa Tahun 3: Kata Hubung )

Tarikh /Hari :Tahun : 3 BaiduriBil Murid :34 orangMasa : 8.10 – 9.10 pagiMata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tema : KebudayaanTajuk : Boria

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN5.1 Memahami dan menggunakan

golongan kata dengan betul mengikut konteks.

5.1.6 Memahami dan menggunakankata

hubung dengan betul mengikut konteks.

Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Memahami dan menggunakan kata hubung gabungan yang betul mengikut konteks.

ii. Mengisi tempat kosong dengan menggunakan kata hubung gabungan yang betul.

Sistem Bahasa Tatabahasa : Kata hubung. Sebutan dan inovasi

Pengisian Kurikulum

Ilmu : Kesenian Nilai Murni : KerjasamaTeknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK Kreativtii : Pergerakan kreatif - Imaginasi dan visualisasi , mencipta lirik lagu

Kepelbagain Kaedah dan teknik

KB : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman, KP : Verbal linguistik, Intrapersonal dan kinestatik BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang lirik lagu Pembelajaran konstruktivisme

Bahan bantu mengajar

Jenis Bilangan1 Komputer riba 12 LCD 13 Lirik lagu :Bangun pagi 184 Grafik peta pemikiran : Carta pelbagai alir 15 Beg kertas 16 Model anak patung, kerusi dan meja 17 Gambar keadaan gigi yang rosak, muka yang comot 18 Lembaran kerja pemulihan 59 Borang rekod penilaian

i. Pemerhatian mengecam kata nama am konkritii. Kuiz kata nama am konkrit lagu bangun Pagi

11

Page 2: rancangan mengajar bm tahun 3 2015.docx

Langkah/masa

Isi Pengajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Pengisian kurikulum/elemen merentas kurikulum

catatan

Set induksi( 5 minit )

Mendengar dan mengecam kata hubung

Mendengar dan mengecam kata hubung

1. Murid menonton rakaman boria2. Murid bersoal jawab tentang

kata hubung yang terdapat dalam lirik lagu yang didengar

3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan petikan yang akan dibaca.

Nilai murni ;Hormat-menghormati

Ilmu :Pendidikan moral

http://warisanboria.blogspot.com/

Langkah 1

( 10 minit )

Membaca secara makanis

Membaca secara makanis1. Murid membaca petikan yang

diberikan oleh guru2. Murid mendengar penerangan

guru tentang kata hubung3. Murud diminta menggaris kata

hubung gabungan yang terdapat dalam petikan boria

4. Murid menyebut semula kata hubung tersebut

Nilai murni : rajin Lampiran 1

konstruktivisme

Langkah 2

( 15 minit )

Berbincang dan melengkapkan lirik

Berbincang dan melengkapkan lirik1. Murid berbincang dalam

kumpulan untuk melengkapkan serangkap lirik lagu boria menggunakan kata hubung gabungan dengan betul

2. Murid dan guru berbincang untuk mendapatkan jawapan yang betul.

Nilai murni :Kerjasama, mematuhi arahan

Lembarankerja 1

Langkah 3

(15minit)

Membaca dan menyayi

Membaca dan menyayi1. Murid membaca kuat lirik yang

telah dilengkapkan dengan kata hubng gabungan

2. Murid menyanyikan lagu boria berdasarkan lirik yang telah dilengkapkan secara berkumpulan.

Nilai kurni :Kerjasama, patriotisme

Lembarankerja 2

Penilaian

( 10 minit )

Murid diberi lembaran kerja dan diminta mengisi tempat kosong dengan kata hubung gabungan yang betul

1. Murid mengisi tempat kosong dengan menggunakan kata hubung gabungan yang sesuai yang diberikan.

Nilai murni : telitiPenilaianKBMenghubung kait

Page 3: rancangan mengajar bm tahun 3 2015.docx

Penutup Pemulihan :1. Murid melengkapkan ayat

dengan kata hubung gabungan yang diberi

Pengayaan1. Murid membina ayat

menggunakan kata hubung gabungan yang diberi

Nilai murni :bertanggungjawab

Pemulihan :Kontekstual

Penggayaan :BCB

Page 4: rancangan mengajar bm tahun 3 2015.docx

Lampiran 1

Baca petikan di bawah dan jawab soalan yang diberi oleh guru secara lisan.Boria

Boria yang popular di Pulau Pinang boleh dikatakan sebagai salah satubentuk teater dan mulai bertapak sejak pertengahan abad ke-19 atauantara tahun 1845 dan 1874. Kesenian ini dikatakan berasal daripadacabang kesenian Parsi. Boria dibawa ke negeri tersebut oleh pedagangpedagang berketurunan India yang menganut agama Islam.

Persembahan boria mempunyai dua segmen iaitu sketsa dannyanyian. Nyanyian boria yang diketuai oleh seorang tukang karangbiasanya akan memegang sebatang tongkat penunjuk ketika menyanyisambil menari. Sailor yang terdiri lebih dari enam orang di belakangtukang karang akan menyanyi dengan mengulangi rangkap pertamanyanyian tukang karang untuk menegaskan lagi lirik boria berunsurnasihat dalam bentuk jenaka.

Menurut ahli kumpulan boria bahawa alat-alat muzik yangdigunakan semasa persembahan boria juga telah berubah mengikutperedaran masa. Namun begitu, penggunaan alat-alat muzik sepertiviolin, marwas, gendang panjang, akordian, harmonika secara umumnyamasih dikekalkan.

Boria sentiasa mempunyai tempat dalam masyarakat dahulu dansekarang. Persembahan boria bukan sahaja untuk masyarakat di PulauPinang malahan tersebar luas di negeri-negeri lain terutamanya di utaraSemenanjung Malaysia. Kini kita ketahui bahawa boria mula merentassempadan etnik kerana bukan sahaja diminati oleh orang Melayu tetapijuga etnik lain yang terdapat di Malaysia.

Page 5: rancangan mengajar bm tahun 3 2015.docx

Lembaran Kerja 2

Lengkapkan lirik lagu boria dibawah

dengan kata hubung yang sesuai.

BORIA 1 MALAYSIA

Salam sejahtera kami ucapkan

Kepada semua rakan ………………….. juga taulan

Boria 1 Malaysia kami persembahkan

Kita berhibur ………………………. dapat pengajaran

Ewah

1 Malaysia teras Negara

Melayu, Cina, ………………………India kaum utama

Hidup rukun damai ………………………..rajin bekerja

………………………………agama pegangan utama.

Page 6: rancangan mengajar bm tahun 3 2015.docx

Lembaran Kerja 3

1. Faiz ______________ Amin suka menonton persembahan boria.

2. Kumpulan boria itu menyanyi ________________ menari.

3. Faiz perlu memilih untuk menyertai kelab boria ____________ kelab seni.

4. Kumpulan boria itu memakai baju_____________ seluar yang berwarna– warni.

5. Cikgu Pian bermain gitar_________________menyanyi.

Isikan tempat kosong dengan kata hubung gabungan yang betul.

dan

sambil

atau

Page 7: rancangan mengajar bm tahun 3 2015.docx

Penilaian

1. Razi ___________keluarganya pulang ke Perak untuk menziarahi neneknya yang sakit.

A dan C atau

B sambil D tetapi

2. Hanif bijak dalam akademik _________ aktif dalam kelab boria.

A yang C serta

B sambil D atau

3. Suzana suka membaca majalah _____________ mendengar radio.

A atau C sambil

B bahawa D lalu

4. Boria bukan hanya untuk hiburan sahaja__________ memberi banyak pengajaran.

A untuk C tetapi

B bahawa D sambil

5. Tetamu itu bangun ____________ turun ke serambi untuk berbual-bual.

A atau C dan

B tetapi D lalu

Isikan tempat kosong dengan kata hubung gabungan yang betul.

Page 8: rancangan mengajar bm tahun 3 2015.docx

Pemulihan

1. Hobi Amin ________ Abu ialah membaca buku. (dan, tetapi)

2. Tukang karang menyanyi dengan lantang ______________memegangsebatang tongkat. (atau, sambil)

3. Azman pendiam ______________ suka menyanyi. (serta, tetapi)

4. Kamu hendak mengulang kaji pelajaran di sekolah ___________di rumah. (dan, atau)

5. Mereka bertemu___________bersalaman. (lalu, tetapi)

Lengkapkan ayat dengan kata hubung

gabungan yang diberi.

Page 9: rancangan mengajar bm tahun 3 2015.docx

Pengayaan

1. dan______________________________________________________________________________________________________________________

2. tetapi

______________________________________________________________________________________________________________________

3. atau______________________________________________________________________________________________________________________

4. sambil______________________________________________________________________________________________________________________

5. lalu______________________________________________________________________________________________________________________

Tulis ayat menggunakan kata hubung yang diberi.