rancangan harian 1 (isnin)

9
BAHASA MALAYSIA TAHUN 1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TARIKH : 08 FEBRUARI 2011 (ISNIN) MASA : 0720 – 0820 (60 MINIT) TEMA : TERNAKAN TAJUK : TERNAKAN DATUK SAYA 1

Upload: 810518136258

Post on 20-Jul-2015

246 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Harian 1 (Isnin)

BAHASA MALAYSIA TAHUN 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH : 08 FEBRUARI 2011 (ISNIN)

MASA : 0720 – 0820 (60 MINIT)

TEMA : TERNAKAN

TAJUK : TERNAKAN DATUK SAYA

1

Page 2: Rancangan Harian 1 (Isnin)

Tarikh : 08 Februari (Isnin)Masa : 0720 - 0820 (60 minit)Tahun : Tahun 1 CemerlangTema : TernakanTajuk Pelajaran : Ternakan Datuk SayaBilangan Murid : 25 orang

Fokus Utama 1.2 : Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusilaAras 2 (ii) : Menjawab pertanyaan dengan spontan

Fokus Sampingan 5.1 : Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang

dibaca.Aras 1(ii) : Membaca ayat tunggal dengan sebutan dan intonasi yang betul8.1 : Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmukAras 1(i) : Membina ayat tunggal daripada perkataan yang diberi dengan tulisan yang cantik

Pengetahuan Sedia Ada :i) Murid-murid telah mengetahui jenis – jenis haiwanii) Murid-murid telah menguasai kemahiran menulis dan kemahiran membaca peringkat awal.

2

Page 3: Rancangan Harian 1 (Isnin)

Objektif Eksplisit :Pada akhir pelajaran murid dapat :

i) Menjawab pertanyaan dengan spontan lima daripada lapan haiwan ternakan berdasarkan kad gambar .ii) Membaca tiga daripada lima ayat tunggal dengan sebutan dan intonasi yang betul berdasarkan kad rangkaikata

dan gambar yang diberi.iii) Menulis tiga daripada lima ayat tunggal menggunakan kata nama am dengan tulisan yang cantik di dalam buku latihan.

Sistem Bahasa : i) Tatabahasa : Kata Nama Amii) Kosa kata : Membajak, mengangkat ,sumber, menghasilkan,makanan

Pengisian Kurikulum :i) Ilmu : Sains,Matematik, Pendidikan Seni Visualii) Nilai murni : Kasihan,Bertanggungjawab

Kemahiran Bernilai Tambah : i) Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestik,Muzik,naturalisii) Kemahiran berfikir : Menjana ideaiii) Belajar Cara Belajar : Bacaan mekanis dan bacaan secara individu.

Isi Pelajaran :i) Bersoaljawab mengenai haiwan ternakanii) Gambar haiwan ternakan iii) Tatabahasa – Kata Nama Amiv) Kosa kata - Membajak,mengangkat, sumber, menghasilkan, makanan

3

Page 4: Rancangan Harian 1 (Isnin)

Bahan Sumber Mengajari. Kad Gambar ii. Kad Perkataaniii. Kad Rangkaikataiv. Kad Selak v. Kit padanan warna vi. Slaid contoh ayat (power point )vii. Lembaran Kerjaviii. Lirik Lagu ( Slaid Powerpoint)

ix. LCD Projektor & Laptop x. Kertas kosong

4

Page 5: Rancangan Harian 1 (Isnin)

Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set induksi(5 minit)

LaguTajuk: Pak Mamat ada kebun.

- Guru memaparkan lirik lagu haiwan menggunakan slaid power point.

- Guru membimbing murid membaca lirik lagu.- Guru dan murid menyanyi bersama – sama.- Guru mengaitkan pelajaran hari ini dengan

lagu yang dinyanyikan

TKP- Muzik- Kinestetik- Naturalis

Strategi - Berpusatkan murid- Bacaan Mekanis

BSM- Slaid power point

Penilaian :5.1 Aras : 1(ii)

5

Page 6: Rancangan Harian 1 (Isnin)

Perkembangan Langkah 1(15 minit)

SlaidHaiwan Ternakan-Gambar Lembu-Gambar Kuda-Gambar Angsa-Gambar Kerbau-Gambar Arnab -Gambar Itik -Gambar Kambing-Gambar Ikan

-Guru memaparkan slaid gambar haiwan ternakan-Murid memerhati slaid yang dipaparkan. -Guru menyatakan kepada murid gambar haiwan yang dipaparkan merupakan haiwan ternakan.-Murid dibahagikan kepada lima kumpulan .-Murid dikehendaki menyenaraikan lima nama haiwan yang dipaparkan dalam slaid ke dalam kertas yang diedarkan.

- Wakil kumpulan melaporkan hasil perbincangan.- Guru membuat rumusan.

Kemahiran Berfikir:- menjana idea

TKP: -Verbal linguistik-Interpersonal-kinestetik

Ilmu: - Sains

Nilai- Rajin- Bekerjasama

BSM:

-Slaid powerpoint- Kertas kosong

Penilaian HPFS :1.2 : Aras 2(ii)

Langkah 2(20 minit)

Kad Gambar-Gambar kerbau-Gambar lembu-Gambar kuda

- Guru menunjukkan kad gambar haiwan- Murid menamakan gambar tersebut - Guru menunjukkan kad rangkaikata .- Guru menyuruh beberapa orang murid

Strategi : BCB:

- Bacaan mekanis- Bacaan secara

individu

6

Page 7: Rancangan Harian 1 (Isnin)

-Gambar ikan-Gambar itik

Kad Rangkaikata

Contoh ayat (Slaid) 1. Kerbau membajak sawah. 2. Lembu boleh menghasilkan susu

3. Kuda mengangkat barang

4. Ikan sumber makanan.

5. Itik menghasilkan telur.

memadankan kad gambar dengan kad rangkaikata yang betul di papan tulis.- Guru membetulkan jawapan murid dan

berbincang tentang kepentingan haiwan kepada manusia.

- Guru memaparkan slaid contoh ayat yang dihasilkan daripada padanan kad gambar haiwan dan kad rangkaikata.

- Guru membimbing murid membaca ayat tersebut dengan sebutan dan intonasi yang betul.

TKP: Spatial ,-Verbal linguistik-Interpersonal-Kinestetik

Nilai murni:-kerjasama

BSM:- Kad Gambar- Kad Rangkaikata- Slaid contoh ayat

Penilaian HP

FS :5.1 Aras 1(ii)FU:1.2 Aras 2(ii)

7

Membajak sawah

Menghasilkan susu

Mengangkat barang

Sumber makanan

Menghasilkan telur

Page 8: Rancangan Harian 1 (Isnin)

Langkah 3(15 minit ) Penerapan Tatabahasa:

Kata Nama Am- lembu- kuda-angsa-kerbau-ayam-itik-kambing-ikan-telur-sawah

Latihan bertulisAyat Tunggal

PengayaanPermainan Bahasa : -Kad Selak

- Guru menyuruh beberapa orang murid ke hadapan kelas.

- Guru menyuruh murid tersebut menulis perkataan yang disebut oleh guru di papan tulis.

- Guru menerangkan kepada murid perkataan yang ditulis merupakan Kata Nama Am.

- Guru menunjukkan contoh kad perkataan Kata Nama Am

- Guru memberi tugasan mengikut kecerdasan murid.

Kumpulan A dan BMembina lima ayat tunggal menggunakan Kata nama am yang diberi dalam buku tulis dengan tulisan yang cantik.

Kumpulan CMengisi tempat kosong dengan Kata Nama Am yang sesuai (lembaran kerja)

- Guru akan membimbing murid-murid kumpulan C sewaktu mereka melakukan aktiviti menulis.

Pengayaan- Guru memberikan kad selak- Murid menyenaraikan seberapa banyak nama

haiwan dari kad selak.

TKP : -Kinestetik-Verbal Linguistik

Sistem Bahasa- Kata Nama Am

Strategi- Pendekatan

induktif

Kemahiran Berfikir- Menjana Idea

BSM-Lembaran kerja-Kad Selak -Kit padanan warna-kad perkataan

Penilaian HP 8.1 Aras 1 (i)

8

Page 9: Rancangan Harian 1 (Isnin)

Pemulihan

-Kit padanan warna

PemulihanMurid melakukan aktiviti perrmainan bahasa.( kit padanan warna )

Penutup(5 minit)

Permainan “Baling Boling”

-Guru memberi arahan cara bermain “Baling Boling”-Beberapa orang murid diminta membaling boling sehingga jatuh.-Murid yang berjaya menjatuhkan boling tersebut diminta menyebut nama haiwan yang tertulis pada boling itu dan diberikan ganjaran.(pensel)-Guru merumuskan isi pelajaran

Kecerdasan Pelbagai-Verbal linguistik-kinestetik

Nilai murni: - Berhati - hati

Aktiviti susulan : Murid melukis sekurang – kurangnya seekor haiwan ternakan. TKP : Naturalis dan spatial

9