persedian mengajar
TRANSCRIPT
Rancangan Mengajar Harian
Hari/ Tarikh: Isnin / 13 Zulhijjah 1432- 13 November 2011
Darjah/ Masa: Darjah 5/ 2.00-2.25 Petang
Bilangan/ Hitung Panjang Umur Murid:
13 Orang/ 10 Tahun
Minggu Mengajar: 3
Bilangan Mengajar: 3
Matapelajaran: Solat
Tajuk: Mengkafankan mayat
Objektif Am: 1- Menanamkan perasaan keinsafan di hati murid-murid bahawa kerja pengurusan jenazah (mengkafankan mayat) sangat besar pahalanya.
Objektif Khas:
1-Murid-murid dapat menyatakan penggunaan kain kafan.
2- Murid-murid dapat menyatakan hukum mengkafankan mayat.
3- Murid-murid dapat menyeneraikan alat-alat yang digunakan untuk mengkafankan mayat.
Pengetahuan Sedia Ada:Murid pernah melihat cara mengkafankan
mayat.
Penerapan Akhlak:Sentiasa menanamkan kesedaran dan
keinsafan mengingati mati.
Media Pengajaran:Gambar, keratan akhbar dan slide
powerpoint, kain putih,peralatan
mengkafankan .
Rujukan/Sumber:Kitab Zainul Talib penggal 1, Pendidikan
Islam dan Kitab Al-Fiqh al Manhaj.
Kaedah/Teknik Pengajaran:
Penerangan / soal jawab / perbincangan.
Isi Pelajaran:1- Muqaddimah ( Kepentingan Pengurusan Jenazah ).
Iaitu : * Kain yang sempurna bagi mayat lelaki ialah 3
lapis kain putih, tiap-tiap selapis meliputi seluruh
badannya dan harus ditambah dengan sehelai baju
dan serban.
*Kain yang sempurna bagi mayat perempuan ialah 5
lapis,iaitu satu lapis kain yang menutup diantara 2
lutut dan pusat,satu lapis baju.satu lapis tutup kepala
(telekong) dan 2 lapis kain yang meliputi sekalian
badan.
2. Alat-alat Mengkafankan Jenazah.
Langkah Pengajaran dan Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Penerapan Akhlak AlatanGuru Pelajar
Pendahuluan Doa sebelum belajarGuru membaca Doa
Sebelum belajarMurid-murid
membaca Doa Sebelum belajar
Sentiasa bertaqarrub dengan Allah.
Set Induksi(5 minit)
Lagu Dakwah yang bertajuk “Selimut Putih”.
1.Guru menayangkan lagu melalui youtube.
2.Guru bertanya mengenai lagu dakwah yang telah di tayangkan
1.Muridmemerhatikantayangan lagu dalam youtube.
2.Murid menjawab soalan yang di ajukan
Ta’at Menurut PerintahSlide Show
dan youtube
Langkah 1(5 Minit)
1.Kepentingan menyelenggarakan Jenazah.
2- Kain yang sempurna bagi mayat lelaki ialah 3 lapis kain putih, tiap-tiap selapis meliputi seluruh badannya dan harus ditambah dengan sehelai baju dan serban.
3- Kain yang sempurna bagi mayat perempuan ialah 5 lapis,iaitu satu lapis kain yang menutup diantara 2 lutut dan pusat,satu lapis baju.satu lapis tutup kepala(telkung) dan 2 lapis kain yang meliputi sekalian badan.
1.Guru menerangkan kepentingan menyelenggarakan jenazah.
2.Guru menerangkan kain yang boleh di gunakan untuk mengkafankan mayat.
Murid mendengar penerangan guru
1- Ta’at kepada guru
2- Mengingati mati
1.Slide Powerpoint2- Kain
Langkah Pengajaran dan
MasaIsi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Penerapan Akhlak
Alatan
Guru Pelajar
Langkah 2( 5 minit)
Alat pengkafan jenazah seperti kain putih,kapas dua gulung,dua buku cendana, dua piring atau dulang, satu helai tikar, kain telekung untuk perempuan dan serban untuk mayat lelaki.
1.Guru menerangkan mengenai alat-alat pengkafan jenazah.
2.Guru meminta murid-murid mencari alat-alat pengkafankan jenazah secara online.
1.Muridmendengar penerangan guru.
2.Murid memulakan tugasan mencari alat-alatpengkafankan jenazah melalui on line.
Mengingati mati
GambarSlide
PowerpointAlat-alat
pengkafankan mayat
Penutup(5 minit)
Soalan:1.Apa hukum menyelenggarakan mayat?
2.Apakah yang wajib di lakukan kepada mayat orang Islam?
3.Seelok-elok mengkafankan jenazah ialah dengan kain?
4.Jenazah manakah yang akan menggunakan kain kafan 3 Lapis?
Guru meminta murid-murid untuk menjawab soalan yang disediakan melalui on line.
Murid menjawab melalui online.
Menyedari tentang
pentingnya pengurusan
jenazah.
Online (internet)
Langkah Pengajaran dan Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Penerapan Akhlak
Alatan
Guru Pelajar
Kerja LanjutanSoalan seperti
yang di lampirkan
1.Guru memberikan kertas edaran sebagai kerja rumah.
1.Pelajar menerima kertas edaran sebagai kerja rumah
Taat perintah
guru
Kertas edaran
Penilaian Kendiri
Penilaian Pembimbing/
Penyelia