pair teaching

8
SEKOLAH KEBANGSAAN TABUAN HILIR Jalan Kampung Tabuan Melayu, 93450 Kuching, Sarawak TEL: 082-370311 FAX: 082-370315 EMAIL: [email protected] RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Nama Guru : Sarimah Binti Udin Silvia Meera Anak William Kelas : Tahun 2 Ibnu Batutta Tarikh Hari : 28 April 2015 : Selasa Masa : 9.00-9.30 Pagi Bilangan Murid Nama Murid : 5 Orang : 1. Hasri Bin Sarbini 2. Keneddy Anak Robin 3. Mohamad Zulkhary bin Iswandy 4. Nabil Asyraf Bin Sukor 5. Muhammad Aiman Hakim bin Marzuki Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Kreatif

Upload: cik-sarimah

Post on 09-Dec-2015

230 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

rph pair teaching

TRANSCRIPT

Page 1: Pair Teaching

SEKOLAH KEBANGSAAN TABUAN HILIRJalan Kampung Tabuan Melayu, 93450 Kuching, Sarawak

TEL: 082-370311 FAX: 082-370315 EMAIL: [email protected]

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama Guru : Sarimah Binti Udin

Silvia Meera Anak William

Kelas : Tahun 2 Ibnu Batutta

Tarikh

Hari

: 28 April 2015

: Selasa

Masa : 9.00-9.30 Pagi

Bilangan Murid

Nama Murid

: 5 Orang

: 1. Hasri Bin Sarbini

2. Keneddy Anak Robin

3. Mohamad Zulkhary bin Iswandy

4. Nabil Asyraf Bin Sukor

5. Muhammad Aiman Hakim bin Marzuki

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Kreatif

Komponen : Pendidikan Muzik

Page 2: Pair Teaching

Tajuk : 4.0 Apresiasi dan Estetika Muzik

Standard Kandungan : 4.2 Gerakan mengikut lagu

Standard Pembelajaran : 4.2.1 Melakukan gerakan mengikut

i) Lirik lagu

Objektif : Pada akhir pembelajaran , murid dapat melakukan 4 daripada 6 pergerakan mengikut irama muzik tanpa

bimbingan guru.

Nilai : Kerjasama, keberanian dan kejujuran.

Bahan Bantu Mengajar

Kemahiran berfikir

: Topeng haiwan(gajah dan tikus), Komputer riba, pembesar suara, dan kotak ajaib.

: Menjana Idea, Mengimbas semula.

FASA ISI KANDUNGAN AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN

Set induksi( 5 minit)

Bersoal jawab tentang lirik lagu yang didengakan

1. Guru mendengarkan kepada murid, lagu gajah dan tikus.

2. Guru bertanya soalan kepada murid.Cadangan soalan:- Apakah haiwan yang terdapat

dalam video tersebut?- Bagaimanakah bunyi gajah?- Bangaimanakah bunyi tikus?- Dimanakah terdapatnya gajah

dan tikus?

1. Murid mendengar lagu “Gajah dan tikus”

2. Murid memberi respon kepada soalan yang diajukan.

Lagu “Gajah dan tikus”

BBM: 1. Komputer riba2. Pembesar suara

Kemahiran berfikir:Menjana idea

Langkah 1 Membuat 1. Guru mendengarkan sekali lagi lagu 1. Murid mendengar semula Lagu “Gajah dan tikus”

Page 3: Pair Teaching

(10 minit) pergerakan mengikut lirik lagu

“Gajah dan tikus”2. Guru membuat demonstrasi

pergerakan mengikut lirik lagu.3. Meminta murid mengikut pergerakan

yang ditunjukkan oleh guru.

Cadangan pergerakan:Saya seekor gajah di hutan sunyi1.Membuat gerakan telinga gajah dan simbol senyapMencari kawan-kawan sama menari2.Tangan ke kanan dan ke kiri dan berpusing secara berpasangan.Lenggang-lenggang lenggang ke kananLenggang lenggang lenggang ke Kiri 3.Melenggokkan punggung ke kanan dan kiri (Ulang 2 kali)Saya seekor tikus di lubang kecil1.Membuat gerakan dua tangan di hadapan mulut. mencari kawan-kawan sama menari2.Tangan ke kanan dan ke kiri dan berpusing secara berpasangan.Jengkit jengkit jengkit ke kananJengkit jengkit jengkit kiri3.Jengkitkan kaki ke kanan dan ke kiri (ulang 2 kali)

lagu “Gajah dan tikus” sambil menyanyi bersama.

2. Murid melihat demonstrasi pergerakan yang ditunjukkan oleh guru.

3. Murid mengikut pergerakan yang dilihat.

BBM : 1. Komputer riba2. Pembesar suara

Nilai:Keberanian

Langkah 2 Membuat 1. Guru membahagikan watak Gajah 1. Murid melakukan Lagu “Gajah dan tikus”

Page 4: Pair Teaching

(10 minit) pergerakan frasa demi frasa dan persembahan gerakan

dan Tikus menggunakan permainan “Kotak Ajaib”.

2. Guru mengarahkan murid untuk memakai topeng mengikut watak masing-masing

3. Guru dan murid membuat pergerakan sambil menyanyi.

4. Guru memainkan lagu dan meminta murid membuat persembahan tanpa bimbingan.

permainan Kotak Ajaib untuk memilih watak.

2. Murid memakai topeng dan membantu rakan yang lain untuk memakai topeng.

3. Murid membuat pergerakan sambil menyanyi.

BBM:1. Topeng haiwan2. Kotak Ajaib3. Komputer riba4. Pembesar suara

Nilai:Keberanian,Kerjasama

Penutup(5 minit)

Guru merumuskan pengajaran hari tersebut.

1. Guru bertanya kepada pelajar tentang pelajaran hari ini.

2. Guru memberitahu murid kita haruslah menyanyangi haiwan disekeliling kita.

1. Murid menjawab soalan yang diajukan oleh guru.

Kemahiran berfikir:Mengimbas semula

Nilai:Kejujuran

Page 5: Pair Teaching

Catatan Guru :____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

Cadangan Penambahbaikan :____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

Page 6: Pair Teaching

Catatan Guru Pembimbing :____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

Tarikh :Tandatangan :Nama :

Catatan Pensyarah Pembimbing :____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

Tarikh :Tandatangan :Nama :