mzu 3116 kurikulum pengajaran muzik ii - rph kbsr tahun 4 (semester 5)

6
RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN MUZIK KBSR TAHUN 4 Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik Tahun : 4 Jujur Bilangan Murid : 20 orang Tarikh : 22 April 2014 Masa : 8.45 9.15 pagi ( 30 minit ) Aspek : Pengalaman muzikal Tajuk : NENEK SI BONGKOK TIGA Item : 2.1 Nyanyian dan Permainan Alat Perkusi Kemahiran : Menyanyi dan memainkan alat muzik secara muzikal Tempo, melodi Hasil pembelajaran : Di akhir pengajaran pembelajaran, murid murid dapat: 1. Memainkan dua alat perkusi mengikut corak irama yang berlainan. Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid menyanyikan lagu Nenek Si Bongkok Tiga . 2. Murid pernah mengendalikan dan memainkan alat perkusi kastenet dan woodblock. Strategi : Kecerdasan Pelbagai 1. Muzik 2. Kinestik Nilai : Kerjasama, prihatin, keyakinan KBKK : Menjana idea, memahami, meneroka, mengimprovisasi, merasai Bahan Bantu Mengajar : Laptop, LCD projektor, kibod, pita rakaman

Upload: stephanie-unsil

Post on 22-Jun-2015

731 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: MZU 3116 Kurikulum Pengajaran Muzik II - RPH KBSR Tahun 4 (SEMESTER 5)

RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN MUZIK KBSR TAHUN 4

Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik

Tahun : 4 Jujur

Bilangan Murid : 20 orang

Tarikh : 22 April 2014

Masa : 8.45 – 9.15 pagi ( 30 minit )

Aspek : Pengalaman muzikal

Tajuk : NENEK SI BONGKOK TIGA

Item : 2.1 Nyanyian dan Permainan Alat Perkusi

Kemahiran : Menyanyi dan memainkan alat muzik secara muzikal – Tempo, melodi

Hasil pembelajaran : Di akhir pengajaran pembelajaran, murid – murid dapat:

1. Memainkan dua alat perkusi mengikut corak irama yang berlainan.

Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid menyanyikan lagu “Nenek Si Bongkok Tiga”.

2. Murid pernah mengendalikan dan memainkan alat perkusi kastenet dan woodblock.

Strategi : Kecerdasan Pelbagai

1. Muzik2. Kinestik

Nilai : Kerjasama, prihatin, keyakinan

KBKK : Menjana idea, memahami, meneroka, mengimprovisasi, merasai

Bahan Bantu Mengajar : Laptop, LCD projektor, kibod, pita rakaman

Langkah/Masa Isi Kandungan Aktiviti P&P Catatan

Page 2: MZU 3116 Kurikulum Pengajaran Muzik II - RPH KBSR Tahun 4 (SEMESTER 5)

Set Induksi

(5 minit)

Aktiviti menarik

nafas

1. Guru menayangkan klip video

“menghidu bunga” melalui slaid

powerpoint.

Murid - murid memerhati dan

mendengar penerangan guru.

2. Guru mengaitkan aktiviti “menghidu

bunga” dengan aktiviti menarik nafas

dengan betul.

Murid memahami perkaitan aktiviti

“menghidu bunga” dengan cara

menarik nafas yang betul.

3. Guru membuat demonstrasi dan

bimbing murid menarik nafas

dengan betul iaitu dengan

mengembangkan dada di bahagian

diafragma sama seperti cara

menghidu bunga.

Murid – murid meniru gaya menghidu

bunga untuk menarik nafas dengan

bimbingan guru.

BBM :

Slaid powerpoint

Teknik:

demonstrasi

penerangan

BCB:

kemahiran

mendengar

Nilai :

patuh

bekerjasama

yakin

Page 3: MZU 3116 Kurikulum Pengajaran Muzik II - RPH KBSR Tahun 4 (SEMESTER 5)

Langkah 1

( 5 minit )

Memperkenalkan

lagu dan menepuk

corak irama.

1. Guru menayangkan slaid point lirik

lagu “ Nenek Si Bongkok Tua”

Murid memerhati lirik lagu yang

dipamerkan sambil mendengar lagu

yang dimainkan.

2. Guru memainkan rakaman lagu ini

secara keseluruhan sebanyak 2 kali.

Seterusnya menepuk tangan

mengikut corak irama.

Murid memerhati dan mendengar

dengan teliti.

3. Guru menayangkan corak irama

kepada murid dan meminta murid

menepuk tangan.

Murid – murid menepuk dengan

bimbingan guru.

Teknik:

demonstrasi

penerangan

BCB:

kemahiran

mengecam

Nilai:

Patuh

bekerjasama,

berdikari

sabar

ABM:

slaid (lirik lagu)

LCD

laptop

Langkah 2

( 7 minit )

Menyanyi sambil

menepuk tangan

mengikut corak

irama.

1. Guru dan murid menyanyikan lagu

“Nenek Si Bongkok Tiga” dengan

iringan minus one.

Murid mendengar dengan teliti dan

ABM:

slaid (lirik lagu)

LCD

Page 4: MZU 3116 Kurikulum Pengajaran Muzik II - RPH KBSR Tahun 4 (SEMESTER 5)

menyanyi bersama guru.

2. Guru dan murid menyanyikan lagu

“Nenek Si Bongkok Tiga” sambil

menepuk tangan berpandukan corak

irama tadi.

Murid menyanyi sambil menepuk

tangan.

3. Guru mengesan kesalahan pitch,

sebutan dan tepukan semasa

nyanyian.

Murid menyanyi dan membuat

tepukan dengan teliti.

pita rakaman

TKP:

visual

verbal

muzik

interpersonal

BCB:

kemahiran

mendengar

kemahiran bertutur

Nilai :

teliti

sabar

berdikari

Langkah 3

( 8 minit )

Memainkan alat

perkusi mengikut

corak irama yang

diimbas pada slide

powerpoint.

1. Guru menayangkan gambar cara

mengendalikan alat perkusi loceng

dan kayu tik tok.

Murid mendengar penerangan guru

dengan teliti.

2. Guru menunjukkan cara

mengendalikan dan memainkan alat

perkusi mengikut corak irama.

Murid – murid memerhati dan

mendengar penerangan guru

seterusnya memainkan alat perkusi

tersebut mengikut corak irama yang

dipelajari dengan iringan muzik.

ABM:

(i) Loceng

Page 5: MZU 3116 Kurikulum Pengajaran Muzik II - RPH KBSR Tahun 4 (SEMESTER 5)

3. Guru membahagikan murid kepada

3 kumpulan.

i. Kumpulan A menyanyikan lagu

“Nenek Si Bongkok Tiga”.

ii. Kumpulan B memainkan alat

perkusi loceng mengikut corak

irama yang telah dipelajari.

iii. Kumpulan C memainkan kayu tik

tok mengikut corak irama yang

telah dipelajari.

Guru memainkan lagu “Nenek Si

Bongkok Tiga” dengan kibod

bersama murid.

(ii) Kayu tik tok

Teknik:

demonstrasi

penerangan

BCB:

kemahiran

mendengar

kemahiran

menaakul

Nilai :

peka

prihatin

Penutup

( 5 minit )

1. Persembahan

kumpulan dan

kuiz muzikal.

2. Guru memberi

1. Guru menyuruh kumpulan –

kumpulan membuat persembahan

nyanyian dan bermain alat perkusi.

ABM:

Kibod

Laptop

Page 6: MZU 3116 Kurikulum Pengajaran Muzik II - RPH KBSR Tahun 4 (SEMESTER 5)

komen tentang

persembahan

murid.

Murid membuat persembahan secara

repertoir dan kumpulan.

2. Guru memberi penerangan dan

mengedarkan senikata lagu kepada

pelajar untuk ditampalkan dalam

buku lagu.

Murid mendengar penerangan guru

dan menerima senikata lagu untuk

ditampalkan di dalam buku lagu.

3. Guru bersama dengan murid

menyanyikan lagu “Nenek Si

Bongkok Tiga” sambil bermain alat

perkusi loceng dan kayu tik tok.

Murid bersama guru menyanyikan

lagu “Nenek Si Bongkok Tiga”

dengan permainan alat perkusi

loceng dan kayu tik tok yang

dipelajari sepanjang proses

pengajaran dan pembelajaran pada

hari ini.

carta perkusi

Slaid

Lembaran Kerja –

Senikata lagu

“Nenek Si Bongkok

Tiga.”

Teknik:

Perbincangan

Sumbang saran

Nilai:

Kerjasama

Prihatin

Disiplin