model assure 5

8
RPH MODEL ASSURE RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Hari : kHAMIS Tarikh : 4 September 2012 Masa : 60 Minit Tahun : 3 Bijak Bilangan murid : 35 orang Umur : 9 Tahun Tema : Alam Haiwan Tajuk : Mari Kenali Haiwan Hasil Pembelajaran : Fokus utama : 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. Aras 3: Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul Fokus sampingan : 8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk. Aras 3: Membina ayat tunggal dan ayat majmuk yang lengkap. Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat: i) Membaca teks dialog dengan sebutan dan intonasi yang betul. ii) Membina 5 ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan gambar yang diberi. Kemahiran Bahasa : mendengar dan bertutur, membaca, menulis Tatabahasa : ayat tunggal dan ayat majmuk Ilmu : Bahasa Melayu, Pendidikan Seni Nilai Murni : menyayangi, bekerjasama,

Upload: jamil-ang

Post on 15-Jul-2016

218 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

tugasan

TRANSCRIPT

Page 1: Model Assure 5

RPH MODEL ASSURERANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Hari                      : kHAMISTarikh                  : 4 September 2012Masa                    : 60 MinitTahun                  : 3 BijakBilangan murid   : 35 orangUmur                    : 9 TahunTema                    : Alam HaiwanTajuk                    : Mari Kenali Haiwan

Hasil Pembelajaran :

Fokus utama :5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan       memahami perkara yang dibaca.       Aras 3: Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul

Fokus sampingan :8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.       Aras 3: Membina ayat tunggal dan ayat majmuk yang lengkap.

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:i)     Membaca teks dialog dengan sebutan dan intonasi yang betul.ii)    Membina 5 ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan gambar yang diberi.

Kemahiran Bahasa      : mendengar dan bertutur, membaca, menulisTatabahasa                   : ayat tunggal dan ayat majmukIlmu                                : Bahasa Melayu, Pendidikan SeniNilai Murni                     : menyayangi, bekerjasama,Kemahiran Bernilai TambahKemahiran Berfikir        : Kemahiran menghubungkait,Kecerdasan Pelbagai    : kinestatik, intrapersonal, naturalisKemahiran Belajar           : Menerima maklumat,Pengetahuan Sedia ada  : Murid dapat menyatakan pengalaman mereka melawat

Page 2: Model Assure 5

                                             zoo.Bahan Bantu Mengajar  : Video “ Rancangan Siti Moon”, Teks dialog “Perlumbaan antara Sang Arnab dan Sang Kura-Kura”, Kostum Arnab dan Kura-Kura, kertas A4, kad perkataan, Power point “Ayat tunggal dan Ayat majmuk”, Lagu “Burung Kakak Tua”, Lembaran Kerja.

Page 3: Model Assure 5

   LANGKAH MASA ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

CATATAN

Set Induksi( 5 Minit )

i)    Video “Rancangan Siti Moon”ii)  Contoh soalan:      Apakah yang dapat dilihat berdasarkan tayangan tersebut.

i)    Murid diminta melihat tayangan video dan menghayatinya.ii)  Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan video.Iii  Guru menjelaskan tajuk pengajaran pada hari ini.

1.    KB:Menghubung kait2.    BCB:Menonton dengan aktif3.    BBM:Video “Rancangan Siti Moon”.4. Model ASSURE:Analys

Langkah 1( 20 Minit )

i)    Teks dialog bertajuk “Perlumbaan Sang Arnab dengan Sang Kura-kura”

i)    Guru mengedarkan helaian teks cerita.ii)  Murid dipilih untuk melakonkan watak yang diberi berdasarkan teks.iii) Guru berbincang dan bersoal jawab dengan murid berkaitan teks.

1.    KB:Menjana idea2.    KP:KinestatikIntrapersonalNaturalisNilai:Menghargai, menyayangi3.    BBM:Teks dialog, Kostum4.  Model ASSURE:State Objective

Langkah 2( 15 Minit )

i)    Permainan “Cuba teka siapa saya? ”      Kad perkataan:  Itik  Ayam  Arnab  Buaya  Harimau  Zirafah  Monyet  Lembu

i)    Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.ii)  Kumpulan pertama diminta berada di hadapan kelas dan beratur.iii)  Ketua kumpulan akan melihat perkataan yang diberikan guru dan perlu melukisnya.Iv Setiap ahli secara bergilir-gilir akan melukis gambar tersebut dan murid terakhir akan meneka gambar itu.v)  Permainan diteruskan mengikut kumpulan.

1. Nilai:Kerjasama2.  BBM:3.  Teknik:PermainanKad perkataan4.  Model ASSURE:Select Method

Langkah 3( 15 Minit )

i)    Power point “Ayat tunggal dan Ayat Majmuk ”ii)  Tatabahasa   Ayat tunggal dan ayat majmuk

i)    Guru memberi penerangan tentang ayat tunggal dan ayat majmuk.ii)  Guru mengedarkan lembaran kerja.Iii  Murid diminta membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkagambar.

1.    KB:Menjana ideaMenghubung kait2. BBM:Power pointLembaran kerja3.  Model ASSURE:Evaluate

Penutup( 5 Minit )

i)    Rumusan isi pelajaran

i)    Guru berbincang dengan murid tentang 

1.  BBM:Lagu ‘Burung

Page 4: Model Assure 5

Langkah 1( 20 Minit )

i)    Teks dialog bertajuk “Perlumbaan Sang Arnab dengan Sang Kura-kura”

i)    Guru mengedarkan helaian teks cerita.ii)  Murid dipilih untuk melakonkan watak yang diberi berdasarkan teks.iii) Guru berbincang dan bersoal jawab dengan murid berkaitan teks.

1.    KB:Menjana idea2.    KP:KinestatikIntrapersonalNaturalisNilai:Menghargai, menyayangi3.    BBM:Teks dialog, Kostum4.  Model ASSURE:State Objective

Langkah 2( 15 Minit )

i)    Permainan “Cuba teka siapa saya? ”      Kad perkataan:  Itik  Ayam  Arnab  Buaya  Harimau  Zirafah  Monyet  Lembu

i)    Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.ii)  Kumpulan pertama diminta berada di hadapan kelas dan beratur.iii)  Ketua kumpulan akan melihat perkataan yang diberikan guru dan perlu melukisnya.Iv Setiap ahli secara bergilir-gilir akan melukis gambar tersebut dan murid terakhir akan meneka gambar itu.v)  Permainan diteruskan mengikut kumpulan.

1. Nilai:Kerjasama2.  BBM:3.  Teknik:PermainanKad perkataan4.  Model ASSURE:Select Method

Langkah 3( 15 Minit )

i)    Power point “Ayat tunggal dan Ayat Majmuk ”ii)  Tatabahasa   Ayat tunggal dan ayat majmuk

i)    Guru memberi penerangan tentang ayat tunggal dan ayat majmuk.ii)  Guru mengedarkan lembaran kerja.Iii  Murid diminta membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkagambar.

1.    KB:Menjana ideaMenghubung kait2. BBM:Power pointLembaran kerja3.  Model ASSURE:Evaluate

Penutup( 5 Minit )

i)    Rumusan isi pelajaranii)  Penerapan nilai-nilai murni yang

i)    Guru berbincang dengan murid tentang   pelajaran yang dipelajari hari ini.ii)  Murid juga menyatakan nilai-nilai   murni yang

1.  BBM:Lagu ‘Burung Kakak Tua’

2.  Model ASSURE:Require

Page 5: Model Assure 5
Page 6: Model Assure 5
Page 7: Model Assure 5

MODEL PENDEKATAN SISTEM DICK DAN CARE