lesson plan

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Kimpalan Gas Tingkatan : 2 SPPJ Tempat : C14 411 Tarikh :15/ 12/2013 Masa : 2.00 PM – 2.40 PM Topik : KIMPALAN GAS ASAS HASIL PEMBELAJARAN Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat: 1. Menggunakan peralatan kimpalan kimpalan gas asetilina untuk mengimpal asas. 2. Mengenal pasti dan memeriksa kecacatan yang terdapat yang terdapat pada hasil kimpalan gas oksi-asetilina asas dan mengamalkan keselamatan semasa mengimpal gas. 3. Mengenal pasti peralatan dan pemasangan peralatan kimpalan gas oksi asetilina. 4. Mengenal pasti pelbagai jenis nyalaan serta kegunaannya dan melaras tekanan gas bagi mendapatkan setiap jenis nyalaan oksi- asetilina. BAHAN BANTU MENGAJAR 1. video 2. Lembaran kerja 3. Ppt slaid 4. Bahan dan peralatan kimpalan gas PENGETAHUAN SEDIA ADA Pelajar pernah melihat kerja-kerja membuat kimpalan di bengkel-bengkel sekitar mereka.

Upload: nur-natasya-umira

Post on 12-Jun-2015

431 views

Category:

Education


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Lesson plan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Kimpalan Gas

Tingkatan : 2 SPPJ Tempat : C14 411

Tarikh :15/ 12/2013 Masa : 2.00 PM – 2.40 PM

Topik : KIMPALAN GAS ASAS

HASIL PEMBELAJARANPada akhir pembelajaran, pelajar dapat:

1. Menggunakan peralatan kimpalan kimpalan gas asetilina untuk mengimpal asas.2. Mengenal pasti dan memeriksa kecacatan yang terdapat yang terdapat pada hasil kimpalan gas

oksi-asetilina asas dan mengamalkan keselamatan semasa mengimpal gas.3. Mengenal pasti peralatan dan pemasangan peralatan kimpalan gas oksi asetilina.4. Mengenal pasti pelbagai jenis nyalaan serta kegunaannya dan melaras tekanan gas bagi

mendapatkan setiap jenis nyalaan oksi-asetilina.

BAHAN BANTU MENGAJAR

1. video2. Lembaran kerja3. Ppt slaid4. Bahan dan peralatan kimpalan gas

PENGETAHUAN SEDIA ADA

Pelajar pernah melihat kerja-kerja membuat kimpalan di bengkel-bengkel sekitar mereka.

PELAKSANAAN PENGAJARAN

Isi Kandungan Pengetahuan/Kemahiran yang perlu dikuasai

Set induksi:

i. Memberi gambaran

a) Bagaimana mahu mencantumkan antara

(a) Mendapat sedikit gambaran mengenai kimpalan gas dan proses percantuman logam.

Page 2: Lesson plan

kertas dengan kertas.

b) Mengaplikasikan konsep perncantuman tadi kepada bahan lain seperti contoh kepingan logam.

ii. Memperkenalkan tajuk pada hari ini.

Isi 1: keselamatan kimpalan gas oksi-asetilina.

1. Pengenalan kepada kemalangan yang kerap berlaku dalam bengkel kimpalan gas dan puncanya.

2. Keselamatan a) Amalan pencegahan.b) Alat bantuan kecemasan

I. Peti ubatII. Pemadam api

III. Butang kecemasan

(a) Mengenal pasti jenis kemalangan yang sering berlaku dan puncanya serta menggunakan pelbagai alat bantuan kecemasan.

(b) Mengamalkan langkah-langkah keselamatan dan pencegahan kemalangan.

Isi 2: Pengenalan dan pengendalian kelengkapan oksi asetilina.

1. Pergerakan dan pengendalian alatan dan kelengkapan.a) Silinder gas oksigenb) Silinder gas asetilinac) Alatur gas oksigend) Alatur gas asetilinae) Hos oksigenf) Hos asetilinag) Sumputan apih) Muncung sumpitan i) Alat pencegah nyalabalas oksigen dan asetilinaj) Alat-alat penyambung kelengkapan oksi-

asetilinak) Apron kulit gogell) Sarung tangan kulit pemercik apim) Pencuci tipn) Berus dawai

2. Jenis-jenis gas a) Gas oksigen b) Gas asetilina

3. Pemasangan alat kelengkapan kimpal gas oksi-asetilina4. Pengujian kebocoran

5. Pengendalian alatan kimplan gas oksi-asetilina

(a) Menerangkan fungsi dan pengendalian pelbagai alatan dan kelengkapan oksi-asetilina.

(b) Mengenal pasti dan membezakan kod, warna, bebenang bagi peralatan oksigen dan asetilina.

Page 3: Lesson plan

Isi 3. Nyalaan Kimpalan gas oksi-asetilina

1. Jenis nyalaan dan kegunaanyaa. Nyalaan pengabonb. Nyalaan pertengahan c. Nyalaan pengoksidaan

2. Proses melaras tekanan gas pelbagai jenis nyalaan dan memadam kebakaran.

a) Mengenal pasti pelbagai jenis nyalaan dan kegunaannya

b) Melakukan pelarasan api untuk mendapatkan pelbagai jenis nyalaan.

c) Mengamalkan arahan menyala dan memadamkan api mengikut prosedur yang betul.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan[fyi, catatan adalah mengenai ingatan kpd diri anda, kpd pelajar, alatan yg perlu dibawa, nilai murni yg hdk diserapkan, pengetahuan tambahan, harapan….dsb]

Pengenalan/set induksi [5 minit]:Memberi gambaran mengenai proses pencantuman logam.i. Guru memberi contoh dengan memberi permasalahan

mencantumkan antara 2 kepingan logam ii. Bahan Kertas digunakan sebagai subjek bagi permasalahan

dan mengaitkan dengan bahan logam yang memerlukan kerja kimpal bagi penyambungan.

iii. guru mengaitkan kerja kimpalan gas dengan persekitaran dan industri yang terlibat dengannya.

iv. Menceritakan kerjaya-kerjaya yang terlibat dengan kimpalan gas.

(a) Pelajar digalakkan mencari maklumat selanjutnya dengan melayari internet atau membaca bahan-bahan rujukan.

Isi 1: keselamatan kimpalan gas oksi –asetilina

i. Guru memberi peringatan mengenai kejadian kemalangan yang sering berlaku melalui gambar di tunjukkan di slaid serta punca-puncanya.

ii. Memberitahu alat bantuan kecemasan yang perlu digunakan serta kaedah menggunakannya sekiranya kecemasan dan menunjukkan contoh gambar di slaid.

iii. Menerangkan peraturan keselematan di dalam bengkel dan menyuruh pelajar menurutinya.

iv. Menasihati pelajar supaya sentiasa mengutamakan keselamatan di dalam semasa kerja-kerja kimpalan

Page 4: Lesson plan

gas.

Isi 2: Pengenalan dan pengendalian alatan dan kelengkapani. Guru menggunakan slaid bagi menunjukkan gambar

alatan yang digunakan dalam kimpalan gas.ii. Lembaran kerja mengenai sistem kimpalan gas dan

kelengkapaannya diberikan kepada pelajar.iii. Guru menerangkan komponen yang ada di dalam

kimpalan gas melalui lembaran kerja yang diberikan secara teori.

iv. Paparan video ditunjukkan mengenai sistem kimpalan gas.

Isi 3: Nyalaan kimpalan gas oksi-asetilina

i. Guru menunjukkan carta jenis-jenis nyalaan kimpalan gas.

ii. Menerangkan cara-cara pelarasan secara teori iii. Paparan video mengenai pelarasan nyalaan api

digunakan.iv. Guru menerangkan kembali apa yang pelajar faham

mengenai video yang dipaparkan dengan membuat soalan lisan kepada pelajar.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran CatatanPenutup:

i. Guru meminta pelajar merumuskan pelajaran pada hari ini: (a) Kefahaman mengenai konsep kimpalan gas.(b) Cara penggunaan peralatan kimpalan gas dan

langkah keselamatan menggunakannya.(c) Mengenal pasti kecacatan di dalam kimpalan gas.

ii. Guru merumuskan pelajar mendapat gambaran bagaimana penyambungan logam dengan menggunakan kimpalan gas dapat dilakukan.

Tugasan:

Page 5: Lesson plan

Refleksi Kendiri:

Refleksi sebelum pengajaran:Pelajar pernah melihat kerja-kerja mengimpal namun tidak mengetahui jenis kimpalan yang digunakan bagi kerja-kerja penyambungan besi. Jadi, pengenalan asas kimpalan gas penting bagi pelajar bagi mengembangkan minda mereka bagi kerja-kerja yang melibatkan bahan logam dan peralatan mekanikal.

Refleksi selepas pengajaran:pelajar dapat mencapai objektif pembelajaran yang telah ditetapkan. Pelajar dapat berinteraksi dengan guru sebaiknya.

Refleksi selepas pengajaran yang akan saya tulis merangkumi perkara-perkara berikut:i. Komunikasi pelajar dan guru.ii. Kefahaman pelajar terhadap topik.iii. Kerjasama pelajar di dalam kelas.

Catatan/Tugas-tugas Lain: bayangkan dan tulisMasa Aktiviti Pengesahan

REFLEKSI KENDIRI MINGGUAN

KENAL PASTI MASALAH PENGAJARAN(Kenal pasti masalah yang perlu diselesaikan beserta penghuraian yang kritikal)

Bayangkan satu atau dua masalah dan tulis

Page 6: Lesson plan

MEMAHAMI MASALAH(Kenal pasti punca dan akibat masalah melalui pembacaan & perbincangan)

Bayangkan dan tulis

PERLAKSANAAN TINDAKAN PENAMBAHBAIKAN(Melaksanakan tindakan yang disertai dengan penambahbaikan berterusan)

Bayangkan dan tulis

Disahkan oleh guru/pensyarah pembimbing (catatan, jika ada):