kesusasteraan dalam pengajaran bahasa melayu :rancangan pengajaran harian
DESCRIPTION
KAMI PELAJAR DARI UPSITRANSCRIPT
BMP 3073 KESUSASTERAAN DALAM PENGAJARAN BAHASA MELAYU RANCANGAN PENGAJARAN HARIANDISEDIAKAN OLEH: SITI ZUBAIDAH BT IBRAHIM ( D20091035632 ) ROBIN
Tarikh Hari Tingkatan Bilangan murid Masa Mata pelajaran
: 5 Mac 2012 : Rabu : 5 wira : 13orang : 40 minit : Bahasa Melayu
Tajuk Pembelajaran Topik
: Cerpen Dendam ( Antologi Teks Komponen Sastera) : Membincangkan mengenai tema, persoalan, watak, plot, latar, gaya bahasa, nilai dan pengajaran yang terdapat dalam cerpen Dendam.
Pengetahuan sedia ada pelajar : Pelajar telah membaca mengenai cerpen dendam seperti yang telah diarahkan oleh guru pada minggu lepas.
Hasil pembelajaran : Diakhir proses pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat: i) Menghuraikan mengenai tema, persoalan, watak, plot, latar, gaya, bahasa, nilai dan pengajaran yang terdapat dalam cerpen Dendam. ii) Menceritakan kembali mengenai kisah dan konflik yang terdapat dalam cerpen Dendam.
Bahan Bantu mengajar Nilai murni / KBKK
: Montaj, buku teks, buku rujukan dan soalan latihan pengukuhan. : Perasaan kasih sayang kepada ahli keluarga dan kerjasama.
Langkah
Isi kandungan
Aktiviti pembelajaran
pengajaran
dan Teknik,
Kecerdasan
pelbagai, Nilai murni dan KBKK
Set induksi ( 5 minit)
Penceritaan mengenai cerpen Dendam.
i.
Guru memulakan kelas dengan Teknik aktiviti senaman muka bersama :Berpusatkan pelajar.
pengajaran kepada
pelajar dan guru. menayangkan cerpen montaj Dendam Kecerdasan pelbagai :Interpersonal dan
ii.
Guru
mengenai
kepada pelajar. iii.
Guru memangil seorang pelajar Intrapersonal. untuk menceritakan cerpen Dendam. sinopsis Nilai murni pelajar : Kerjasama.
iv.
Selepas
selesai
menceritakan, guru memberitahu bahawa pada hari ini mereka KBKK : Menceritakan. akan mempelajari mengenai
cerpen Dendam.
Bersoal Jawab Interaksi dua hala ( 5 minit )
i.
Guru bertanyakan kepada pelajar Teknik mengenai tanggapan kefahaman dan :Berpusatkan
pengajaran kepada
mereka terhadap pelajar dan guru.
sinopsis cerpen Dendam yang telah diceritakan oleh rakan Kecerdasan pelbagai :Interpersonal dan
mereka sebentar tadi. ii.
Pelajar menjelaskan mengenai Intrapersonal. cerpen Dendam berdasarkan Nilai murni : Kerjasama.
sudut pandangan mereka.
KBKK :Menjelaskan dan berfikir
secara kreatif.
Pengajaran dan Pembelajaran ( 20 minit)
Mendedahkan pelajar kepada tema, persoalan, watak, plot, latar, gaya bahasa, nilai dan pengajaran yang terdapat dalam cerpen Dendam.
i.
Guru
meminta
pelajar Teknik tema, :Berpusatkan
pengajaran kepada
membacakan mengenai
persoalan, watak, plot, latar, pelajar dan guru. gaya bahasa, nilai dan
pengajaran yang terdapat dalam Kecerdasan pelbagai cerpen Dendam di hadapan kelas :Verbal linguistik, secara bergilir-gilir. Pelajar lain Interpersonal dan diminta memberikan perhatian Intrapersonal. terhadap bacaan yang dibaca oleh rakan mereka. ii. Nilai murni
Selepas itu, guru memilih secara : Kerjasama. rawak para pelajar untuk
menjelaskan kembali mengenai KBKK kefahaman bacaan mereka telah terhadap :Menjelaskan, dibaca menerangkan berfikir secara kreatif. kepada tema, dan
yang
sebentar tadi. iii. Guru pelajar menerangkan mengenai
persoalan, watak, plot, latar, gaya bahasa, nilai dan
pengajaran yang terdapat dalam cerpen Dendam.
Latihan Pengukuhan ( 5 minit)
Guru mengedarkan kepada pelajar soalan pengukuhan untuk dijawab.
i.
Pelajar menjawab soalan yang diberikan oleh guru.
ii.
Guru
menyemak
jawapan
bersama-sama pelajar.
Kesimpulan ( 5 minit )
i.
Guru meminta seorang pelajar Teknik untuk merumuskan hasil :Berpusatkan
pengajaran kepada
pembelajaran pada hari ini. ii. Selepas rumusan itu, guru membuat
pelajar dan guru.
secara
keseluruhan Kecerdasan pelbagai lisan dan
mengenai isi pembelajaran pada :Kecerdasan hari ini.
kecerdasan intrapersonal.
Nilai murni : Kerjasama.
KBKK :Menjelaskan, menerangkan berfikir secara kreatif. dan
Refleksi : Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar. Semua pelajar memahami mengenai isi pembelajaran yang disampaikan.
LATIHAN PENGUKUHAN 1. Apakah tilikan bidan terhadap Angah dalam cerpen Dendam? a) Angah bakal membawa kesengsaraan kepada keluarga. b) Angah dapat menbawa tuah kepada keluarga. c) Angah dikatakan tidak mendatangkan keuntungan kepada keluarga. d) Angah merupakan seorang anak yang nakal.
2. Apakah kesalahan yang telah dilakukan oleh angah yang menyebabkan Along marah kepadanya? a) Membuang sampah di ruang tamu. b) Tidak mempedulikan Along mencarinya. c) Bermain buaian di halaman rumah. d) Mengoyak-ngoyakan buku latihan Along.
3. Berdasarkan cerpen Dendam, pilih perwatakan yang salah mengenai Angah. a) Nakal b) Manja c) Penyayang d) Pendendam
Menagih kasih daripada ayah, sama seperti menagih kasih daripada ibu. Ayah dan ibu seakan pecaya akan tilikan bidan yang membidankan kelahiran Angah. Aku sungguh hairan melihat ayah dan ibu, yang termasuk dalam golongan intelek, masih percaya kepada tilikan yang mengatakan Angah akan membawa tuah kepada keluarga ini.
(Dipetik daripada cerpen Dendam, antologi Gema Sepi Gadis Genius, Tingkatan 2, Dewan Bahasa dan Pustaka.) 4. Unsur peribahasa yang terdapat dalam petikan ialah . . . a) Golongan intelek b) Menagih kasih c) Berat sebelah d) Tilikan bidan
5. Teknik plot yang terdapat dalam petikan diatas ialah . . . a) Dialog b) Monolog c) Pemerian d) saspens