contoh rancangan pengajaran harian bestari

Upload: autdrey-yna

Post on 05-Apr-2018

253 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/31/2019 Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bestari

    1/10

    Tingkatan : 4 Bestari

    Tajuk : Masyarakat Malaysia alaf baru

    Pakej/Modul : BM01P01

    Masa : 80 minit

    HPU & HPK : 1.0 (1.1,1.2) 7.0 (7.1)HHP : Aras 1 ( ii ) Aras 2 (i)

    Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

    1. Menyenaraikan lima perubahan dalam kehidupan masyarakat Malaysia pada masa kini.

    2. Memberi maksud lirik lagu dalam bahasa gramatis.

    3. Menyenaraikan lima langkah untuk meningkatkan produktiviti dalam setiap sektor.

    Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:

    Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan

    Set Induksi

    Keranamu

    Malaysia (5 Minit)

    i.Guru memperdengarkan lagu Keranamu Malaysia dan

    meminta pelajar menyanyi bersama-sama.

    ii.Bersoaljawab dengan pelajar:

    a.Nyatakan lapisan masyarakat yang disebutkan dalam

    lagu.

    b.Mengapakah anak-anak perlu diasuh mindanya.

    c.Apakah harapan negara kepada masyarakat Malaysia alaf

    baru.

    BBM

    1. Lirik Lagu

    2. Komputer/LCD

    Nilai

    - Cinta negara

    Kecerdasan

    pelbagai:

    -muzik

    Langkah 1:

    Menukar ayat

    puitis supaya

    menjadi gramatis

    (10 minit)

    Aktiviti-Aktiviti (Langkah)

    i.Pelajar membaca beberapa baris lagu seperti berikut:

    Buruh, nelayan dan juga petani

    Gaya hidup kini dah berubah

    Anak-anak terasuh mindanya

    Jadi generasi bijak pandai

    ii.Pelajar menyusun ayat daripada baris lagu supaya

    menjadi ayat yang gramatis dengan bantuan guru.

    a.Gaya hidup buruh, nelayan dan petani sudah berubah.

    b.Minda anak-anak terasuh supaya menjadi generasi bijak

    pandai.

    BBM

    -Powerpoint

    Nilai

    -Kegigihan

    -Kerajinan

    -Pembelajaran

    berbantu

    teknologi.

    -Direktif

    Langkah 2

    Ayat majmuk dan

    ayat tunggal (10

    minit)

    i.Guru memaparkan ayat majmuk yang dipetik daripada lirik

    lagu contoh:

    a.Gaya hidup buruh, nelayan dan petani sudah berubah.

    b.Pakar teknologi maklumat, pakar ekonomi, jaguh sukan

    BBM

    -Powerpoint

    Nilai

  • 7/31/2019 Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bestari

    2/10

    dan jutawan berkereta buatan nasional.

    ii.Pelajar mencerakinkan ayat majmuk kepada ayat tunggal

    contoh:

    a.Gaya hidup buruh sudah berubah

    b.Gaya hidup nelayan sudah berubah.

    c.Gaya hidup petani sudah berubah.

    - Berdikari

    -Kemahiran

    teknologi

    maklumat dan

    komunikasi.-Pembelajaran

    bersifat individu.

    Langkah 3

    Masyarakat

    Malaysia alaf baru

    (20 minit)

    i.Pelajar menyenaraikan lapisan masyarakat di Malaysia.

    Contoh buruh, petani, nelayan, guru dan lain-lain.

    ii.Guru mencatatkan lapisan masyarakat di Malaysia.

    iii.Pelajar membuat perbandingan masyarakat petani,

    buruh, nelayan dan peniaga dahulu dan alaf baru daripada

    aspek :

    a.Peralatan

    b.Pemasaran

    c.Pendidikand.Gaya hidup

    Nilai

    - Bekerjasama

    -Kajian masa

    depan.

    -Kemahiran

    berfikir

    -Pembelajarankontekstual

    Langkah 4

    Usaha-usaha

    meningkatkan

    produktiviti

    masyarakat (30

    minit)

    i.Pelajar dipecahkan kepada empat kumpulan.

    ii.Setiap kumpulan diminta untuk menyenaraikan usaha-

    usaha bagi meningkatkan produktiviti masyarakat seperti

    berikut:

    Kumpulan 1: Petani

    Kumpulan 2: Nelayan

    Kumpulan 3: Peniaga

    Kumpulan 4: Buruh

    iii.Setiap kumpulan membentangkan hasil perrbincangankumpulan.

    iv.Pelajar berhujah mempertahankan idea kumpulan

    dengan menggunakan bahasa dan intonasi yang sesuai.

    BBM

    -Kertas sebak.

    Nilai

    -Bekerjasama

    -Berkeyakinan

    -Koperatif dan

    koloboratif.

    -Kecerdasan

    pelbagai

    (interpersonal)

    -Pemudahcara

    Penutup (5 minit)i.Guru memperdengarkan lagu Keranamu Malaysia semula.

    ii.Pelajar menyanyi beramai-ramai.

    Nilai

    -Cinta negara

    Pengisian Kurikulum

    Sistem Bahasa: Sintaksis ( ayat dasar dan ayat majmuk)

    Kemahiran Bernilai Tambah:

    -Kecerdasan pelbagai: Muzik, dan interpersonal.

    -Kemahiran generik: Kemahiran teknologi maklumat dan komunikasi (KTMK)

    RPH

  • 7/31/2019 Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bestari

    3/10

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Matapelajaran : sains

    Tarikh Hari : 24 Mei 2011 / Khamis

    Masa : 12.00 1.00

    Kelas : 5 Tekun

    Bilangan Murid : 33 orang

    Bidang : Rantai Makanan Dan Siratan Makanan

    Tajuk : Siapa Makan Siapa

    Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah mengetahui jenis jenis makanan yang dimakan oleh

    haiwan.

    Hasil Pembelajaran : Diakhir pelajaran murid dapa

    1. Dapat mengenalpasti haiwan dan makanan yang dimakannya.2. Mengelaskan haiwan kepada herbivore, karnivor dan omnivor

    Kemahiran Proses Sains : Mengelaskan

    Kemahiran berfikir : Menyenaraikankan, membuat urutan, Menghubungkaitkan

    Penerapan nilai : Penyayang , baik hati , bertanggungjawab.

    Strategi Pembelajaran

    Langkah

    / Masa

    Isi Pembelajaran /

    Kandungan

    Aktiviti Pengajaran dan

    pembelajaran

    Catatan

    Set

    induksi

    ( 5 minit)

    Murid melihat tayangan video

    apa yang dimakan olehhaiwan di dalam habitatnya.

    Langkah

    1( 10

    Mengaitkan haiwan

    dengan dengan

    Murid memadankan gambar

    haiwan dengan

  • 7/31/2019 Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bestari

    4/10

    minit ) makanannya makanannyaContoh

    Kuda - rumput

    Helang tikus

    Ayam - padi , cacing

    Langkah

    2(10

    minit)

    Menyusun haiwan

    mengikut makanannya

    Murid meyusun gambar

    haiwan mengikut

    makanannyaContoh

    Makan tumbuhan

    Lembu, arnab , kuda

    Makan haiwan lain

    Harimau, helang, singa

    Makan tumbuhan dan haiwan

    Kucing, beruang, ayam, itik

    Langkah

    3( 10

    minit)

    Mengelaskan haiwan

    dengan jenis

    makanannyaHerbivoe

    haiwan yang makan

    tumbuhan sahaja

    Karnivor haiwan yang

    makan haiwan lain

    sahaja.

    Omnivor haiwan yang

    makan tumbuhan dan

    haiwan lain sahaja.

    Murid mengelaskan gambar

    yang diberi tadi mengikut

    tabiat makanannya.Herbivor

    Lembu, arnab , kuda

    Karnivor - Harimau, helang,

    singa

    Omnivor Ayam , beruang,

    itik

    Langkah

    4( 20

    Latihan Latihan 1Murid mengelaskan

    haiwan mengikut tabiat

  • 7/31/2019 Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bestari

    5/10

    minit) makanannya

    Latiahn 2

    Tandakan ( / ) pada penyataan

    yang betul dan ( X ) pada

    penyataan yang salah.

    Penutup(

    5 Minit )

    Rumusan Menyesuaikan gambar haiwan

    dengan tabiat makannya.

  • 7/31/2019 Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bestari

    6/10

    RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

    BAHASA MALAYSIA

    Tarikh 27 Mac 2012

    Tahun 5 Gardenia

    Bilangan murid 25 orang / 25 orang

    Masa 0930 pagi 1030 pagi

    Tajuk PeribahasadalamBahasaMelayu

    Fokus Utama 8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.

    Aras 1 (i) menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat.

    Fokus Sampingan 1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila.

    Aras 2 (ii) menjawab soalan yang mempunyai makna yang tersirat

    6.2

    Membaca dan mengenal pasti pelbagai genre penulisan

    Aras 1 (i) mengenal pasti penggunaan kata, frasa, ayat dan peribahasa

    dalam sesuatu genre.

    Objektif Pelajaran:

    Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

    1. Menulis sekurang-kurangnya 7 daripada 10 pelbagai jenis ayat berpandukan latihan ransanganberbentuk gambar.

    2. Menjawab sekurang-kurangnya 4 daripada 5 soalan kefahaman yang mempunyai makna tersirat

  • 7/31/2019 Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bestari

    7/10

    3. Mengena lpasti 4 daripada 5 penggunaan peribahasa dalam genre penulisan teks Maisara danKhadijah.

    SistemBahasa Sintaksis :

    - Ayat tunggal- Ayat Majmuk

    Peribahasa

    PengisianKurikulum

    Nilai :

    - Semangat bermasyarakat- Kasih sayangKemahiran Bernilai Tambah:

    -Kecerdasan Pelbagai

    Kecerdasan visual ruang Kecerdasan muzik

    Kemahiran Berfikir

    Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi- Mengaplikasikan perisian

    PengetahuanSedia Ada Murid telah mempelajari sebilangan peribahasa daripada Pengajaran dan

    Pembelajaran Bahasa Melayu.

    Bahan Bantu Mengajar Video dan audio Mantera Semerah Padi, Komputer , Perisian P&P

    Peribahasa dalam Bahasa Melayu

    Langkah/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan

    Set Induksi Video danLirikLagu a. Murid mendengar video lagu Kecerdasan muzik

  • 7/31/2019 Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bestari

    8/10

    (5 minit) Mantera Semerah Padi

    Peribahasa yang

    terdapat pada lirik lagu

    Mantera Semerah

    Padi:

    - Di mana bumiku pijak,

    di situ langit ku junjung.

    - Alang-alang menyelu

    kpekasam, biar sampai

    ke pangkal lengan.

    Mantera semerah padi.

    b. Murid dikehendak imengenal

    pasti peribahasa yang terdapat di

    dalam lirik lagu Mantera Semerah

    Padi.

    c. Guru kaitkan isi P&P dengan set

    induksi.

    Langkah 1

    (Kemahiran Membaca)

    10 minit

    Latihan 1 a.Murid dikehendaki menekan

    butang bank soalan pada halaman

    utama. Kemudian, menekan butang

    latihan 1.

    b. Murid dikehendaki mengenalpasti dan mengariskan peribahasa

    yang terdapat dalam petikan

    Maisara dan Khadijah latihan 1.

    Jawapan murid hendaklah ditulis

    pada buku tulis.

    c. Selepas latihan siap, murid boleh

    menekan butang jawapan untuk

    memeriksa jawapan.

    Nilai murni:

    Kasih sayang Semangat

    bermasyaraka

    t

    Kemahiran teknolog

    dan maklumat

    Mengaplikasian perisian

    Langkah 2(Kemahiran Lisan)

    15 minit

    Latihan 2 a. Murid dikehendaki menekanbutang bank soalan dan menekan

    butang Latihan 2.

    b. Seterusnya, murid dikehendaki

    menjawab soalan kefahaman yang

    mempunyai makna yang tersirat

    dengan memilih jawapan yang betul.

    Jawapan murid hendaklah ditulis

    pada buku tulis.

    d. selepas siap, murid boleh

    menekan butang jawapan untuk

    memeriksa jawapan yang betul.

    Kemahiran berfikirKemahiran teknolog

    dan maklumat

    Mengaplikasian perisian

    Langkah 3

    (Kemahiran Menulis)-

    fokus utama

    15 minit

    Latihan 3 a. Murid dikehendaki menekan

    butang Latihan 3.

    b.Murid dikehendaki menjawab

    soalan latihan ransangan berbentuk

    Kemahiranvisual ruang

    Kemahiran teknolog

    dan maklumat

  • 7/31/2019 Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bestari

    9/10

    Penilaian/pentaksiran gambar. Di mana murid harus

    suaikan gambar dengan perkataan

    yang betul. Jawapan murid

    hendaklah ditulis pada buku tulis.

    c. Berdasarkan peribahasa pada

    langkah 3b, murid dikehendaki

    membina pelbagai ayat yang sesuai.

    Ayat yang dibina hendaklah ditulis

    pada buku tulis.

    d. kemudian, guru akan meyemak

    jawapan murid dan membimbing

    mereka membina ayat yang betul.

    Mengaplikasian perisian

    Langkah 4

    10 minit

    Latihan penggayaan

    Latihan pemulihan

    Pengayaan

    a. Murid yang berjaya melaksanakantugasan pada langkahke 3,

    dikehendaki menekan butang bank

    soalan. Seterusnya menekan butang

    Latihan Penggayaan. Baca arahan.

    b. Murid dikehendaki mengisi silang

    kata berpandukan maksud

    peribahasa.

    c. Untuk memeriksa jawapan, murid

    boleh menekan butang jawapan.

    d. murid dikehendaki membina ayat

    menggunakan peribahasa tersebut

    tanpa bimbingan guru.

    Pemulihan

    a. Murid yang tidak berjaya

    melaksanakan aktiviti pada Langkah

    3 dikehendaki menekan bank

    soalan. kemudian menekan butang

    latihan pemulihan. Baca arahan.

    b. Murid dikehendaki suai padankan

    peribahasa dengan maksud

    peribahasa yang betul.

    c. Untuk memeriksa jawapan, murid

    boleh menekan butang jawapan.

  • 7/31/2019 Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bestari

    10/10

    d. seterusnya, guru akan

    membimbing murid membina ayat

    majmuk menggunakan peribahasa.

    Penutup

    5 minit

    PenutupKognitif a. Guru bersoal jawab dengan

    murid tentang perkara yang telah

    mereka pelajari.

    Kemahiranintrapersonal