bm rph jasa ibu
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( KSSR )
Tarikh : 13 Mei 2012
Tahun : 3 Melur
Bil Murid : 30 Orang
Masa : 8.30 pagi – 9.30 pagi
Tema : Keluarga
Tajuk : Jasa ibu
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Standard Kandungan : 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara dengan
tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi
yang betul.
Standard Pembelajaran: 1.5.1 Bercerita tentang sesutu perkara dengan tepat, sebutan
yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan
ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul.
Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat,
1) Menyatakan sekurang-kurangnya dua (2) ayat tunggal dan dua (2)
ayat majmuk berkaitan jasa ibu.
2) Membaca dua (2) daripada empat perengan dalam petikan dengan
sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
3) Menulis tiga (3) ayat majmuk berkaitan dengan jasa ibu.
Kemahiran Bahasa:
a. Mendengar dan bertutur
b. Membaca
c. Menulis
Sistem Bahasa:
a. Leksikal (kosa kata) : Rohani, jasmani, mendewasakan, hayat
b. Morfologi : kata hubung
c. Sintaksis : ayat majmuk
Pengisian kurikulum
a. Ilmu
Dunia Seni Visual
b. Nilai
Kerjasama, keberanian, kerajinan, hormat –menghormati, kesyukuran,
kasih saying, rasional
c. Kewarganegaraan
d. Peraturan Sosibudaya
Laras bahasa
Kesantunan berkomunikasi
Adat resam
Kebudayaan
Peribahasa
e. Kemahiran Bernilai Tambah
Konsep 5 (Pengaayaan, Pemulihan, Penilaian, Penggabungjalinan,
Penyerapan)
Integrasi TMK Pemb Kontekstual KBKK Kemahiran Belajar Kajian
Masa Depan Pembelajaran Konstruktisme
f. Elemen Merentas Kurikulum
Kreativiti dan inovatif
Keusahawana
Pengetahuan sedia ada
Pelajar sudah mengetahui pembinaan ayat tunggal.
Pelajar sudah tahu penggunaan kata hubung.
Bahan Bantu Mengajar:
Bil Bahan Jumlah
1. LCD projector 1
2. Edaran lirik lagu 21
3. Edaran petikan 21
4. Contoh Kad ucapan 1
5. Kertas kad berwarna 21
Perincian Penyampaian Perlaksanaan Pengajaran-Pembelajaran:
Isi pelajaran Langkah dan aktiviti Catatan
Soalan guru:
1) Bilakah Hari Ibu
disambut?
- Minggu ke 2 bulan Mei
Set induksi : 5 minit
1. Guru membawa sampul
surat yang berisi kad dan
meminta seorang murid
tampil ke hadapan untuk
membuka sampul kad.
2. Murid membaca dengan
kuat perkataan yang
terdapat pada kad ucapan.
3. Guru bertanya pelajar
tentang tarikh sambutan
Hari Ibu.
4. Guru mengaitkan jawapan
murid dengan tajuk
pelajaran.
BBM : kad ucapan
KBT : Interpersonal
Nilai : keberanian
Objektif :
1) Menyatakan
sekurang-
kurangnya dua (2)
ayat tunggal dan
dua (2) ayat
majmuk berkaitan
jasa ibu.
Tayangan video : Buatmu Ibu
SOALAN GURU:
1. Bagaimanakah perasaan
kamu terhadap ibu?
- Sayang, kasih
2. Apakah kelebihan yang
ada pada ibu kamu?
- Pandai menjahit, suka
memasak, baik hati
3. Bagaimanakah cara
untuk mengenang jasa
ibu?
- Belajar bersungguh-
sungguh, membantu
ibu, mendengar
Langkah 1: 20 minit
1. Guru menayangkan
tayangan video kepada
murid yang bertajuk
“Buatmu ibu”.
2. Murid bersama- sama guru
menyanyikan lagu Buatmu
Ibu.
3. Guru bersoal jawab dengan
murid tentang jasa ibu.
4. Murid diminta membentuk
kumpulan kecil. Setiap
kumpulan mempunyai lima
orang ahli.
5. Setiap kumpulan
BBM : tayangan
video
KBT : Interpersonal,
intrapersonal
Nilai : Kerjasama,
kasih sayang, hormat
menghormati,
kesyukuran
KBKK : menerangkan
sebab
Konstruktivisme
nasihat ibu, membincangkan cara
mengenang jasa ibu dan
mencatatkan hasil
perbincangan.
6. Wakil dari setiap kumpulan
akan membentangkan hasil
perbincangan.
Kosa kata :
1. Rohani
2. Jasmani
3. Mendewasakan
4. Hayat
Langkah 2 : 15 minit
1. Guru mengedarkan petikan
teks.
2. Guru membaca terlebih
dahulu petikan teks.
3. Murid membaca teks
dengan betul mengikut
intonasi dan sebutan yang
betul dan kuat di dalam
kelas secara berkumpulan
dan individu mengikut
perenggan.
4. Guru menerangkan kosa
kata.
5. Guru menyuruh murid
mencari kata hubung yang
terdapat di dalam petikan
secara berkumpulan dan
mencatatkan hasil
perbincangan
BBM : Petikan teks
KBT : Interpersonal,
intrapersonal
Nilai : Kerjasama,
keberanian,
Kecerdasan
pelbagai : verbal
linguistik
ARAHAN : Bina ayat
majmuk menggunakan kata
hubung yang sesuai
berkaitan dengan jasa ibu
Langkah 3 : 15 minit
1. Murid menyenaraikan kata
hubung yang terdapat
BBM : Petikan teks,
kad ucapan Hari Ibu
KBT : Interpersonal,
intrapersonal
kepada kita.
Kata hubung dalam petikan :
1) dan
2) yang
3) hingga
4) telah
dalam petikan di dalam
buku latihan.
2. Setiap murid diminta
membina tiga (3) ayat
majmuk berdasarkan kata
hubung yang terdapat
dalam petikan di dalam kad
ucapan Hari Ibu yang
diedarkan oleh guru.
3. Guru membetulkan
kesilapan penulisan murid
(jika ada.)
Nilai : kerajinan,
rasional
Ilmu : Dunia Seni
Visual
Konstruktivisme
Pemulihan
Mengisi tempat kosong
dengan kata hubung yang
sesuai.
Pengayaan
Menulis satu perenggan
karangan pendek yang
berkaitan dengan Ibu Saya.
Pemulihan
1. Guru mengedarkan
lembaran kerja.
2. Guru meminta murid-
murid melengkapkan ayat
majmuk dengan mengisi
tempat kosong dengan
kata hubung yang sesuai
pada lembaran kerja.
Pengayaan
Guru meminta murid-murid
menulis satu perenggan
karangan pendek yang
berkaitan dengan Ibu Saya.
ABM: Lembaran kerja
Nilai: rasional
Kemahiran pelbagai:
intrapersonal
Penutup : 3 minit
Guru membuat rumusan isi
pelajaran.
Penilaian Kendiri (sebagai gantian ruangan Refleksi dan WAJIB Selepas Setiap
Pengajaran)
Langkah Kekuatan Kelemahan Cadangan
penambahbaikan
Catatan
Set
Induksi
Langkah 1
Langkah 2
Langkah 3
Langkah 4
Langkah 5
Tandatangan Pelatih
Tarikh :
Komen pensyarah guru pembimbing
LAMPIRAN
Lirik Buatmu Ibu
Ibu bergenang airmatakuTerbayang wajahmu yang redup sayu
Kudusnya kasih yang engkau hamparkanBagaikan laut yang tak bertepian
Biarpun kepahitan telah engkau rasakanTidak pun kau merasa jemu
Mengasuh dan mendidik kami semua anakmuDari kecil hingga dewasa
Hidupmu kau korbankanBiarpun dirimu telah terkorban
Tak dapat ku balasiAkan semua ini
Semoga Tuhan memberkati kehidupanmu ibu.
AKTIVITI PENGAYAAN
1. Hobi Amin ________ Abu ialah membaca buku. (dan, tetapi)
2. Tukang karang menyanyi dengan lantang ______________memegang
sebatang tongkat. (atau, sambil)
3. Azman pendiam ______________ suka menyanyi. (serta, tetapi)
4. Kamu hendak mengulang kaji pelajaran di sekolah ___________
di rumah. (dan, atau)
5. Mereka bertemu___________bersalaman. (lalu, tetapi)
KARANGAN : KASIH IBU BAPA
Arahan : Lengkapkan ayat dengan kata hubung yang diberi.
ARAHAN : Baca dengan teliti petikan ini dan gariskan kata hubung yang terdapat dalam petikan.
Sejak keci lagi kita dididik supaya menjadi anak yang baik dan taat kepada ibu bapa. Kita membesar menjadi seorang anak yang sempurna dari segi rohani dan jasmani. Ibu bapa telah banyak berkorban untuk melihat kita berjaya dalam pelajaran.
Apabila besar,apakah pengorbanan yang perlu kita lakukan untuk membalas kasih sayang mereka? Sudah tentulah kita perlu membantu mereka supaya dapat meringankan beban mereka. Kita haruslah membalas jasa mereka yang telah mendewasakan kita.
Oleh itu, sebagai seorang anak perempuan, perlulah membantu ibu menguruskan rumah tangga seperti memasak,mengemas rumah,mencuci pinggan mangkuk dan sebagainya.Anak lelaki pula akan membantu bapanya melakukan kerja-kerja seperti di kebun,di ladang,di sawah dan sebagainya.
Selain itu,sebagai seorang anak kita perlu menjaga ibu bapa ketika mereka sakit. Kita perlu mmendoakan ibu bapa kita supaya sihat dan dipanjangkan umur supaya kita dapat berbakti kepada mereka sehingga ke akhir hayat mereka.