96155589-contoh-rph
TRANSCRIPT
HA
SIL PEM
BELA
JAR
AN
HA
S I
L
PEM
BELA
JAR
AN
MEN
DEN
GA
R D
AN
BER
TUTU
R
MEM
BA
CA
MEM
BA
CA
MEN
ULIS
MEN
UL
I S
1.0 Berbual dengan keluarga, rakan sebaya dan pihak
lain dalam situasi formal dan tidak formal (1.1 – 1.6)
2.0 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang
didengar, ditonton, dibaca, atau dialami (2.1-2.2)
3.0 Menyampaikan maklumat dalam pengucapan yang
mudah, betul, menarik, dan berkesan (3.1-3.3)
4.0 Berbincang tentang tajuk-tajuk yang relevan secara
bertatasusila(4.1-4.4)
5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi
dan gaya pembacaan yang sesuai (5.1-5.2)
6.0 Membaca dan memahami maklumat yang terdapat
dalam pelbagai jenis teks (6.1-6.6)
7.0 Membaca, menaakul, dan menghayati kandungan
teks yang dibaca (7.1-7.3)
8.0 Menggunakan pelbagai jenis ayat dan wacana
dalam penulisan (8.1-8.6)
9.0 Mencatat dan menyusunmaklumat (9.1-9.3)
10.0 Menghasilkan penulisan kreatif dan bukan kreatif
(10.1-10.3)
RANCANGAN
PENGAJARAN
HARIAN
(RPH)
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 3
Nama : Siti Zubaidah Bt Abdullah
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 3 Mawar
Tarikh : 8 Ogos 2011 ( Isnin )
Masa : 60 minit ( 10.40 – 11.40 am)
Bilangan Murid : 34 orang
Tajuk : Keluarga ( Jasa Ibu)
Hasil pembelajaran : Pada akhir pelajaran , murid dapat:
1. Menyatakan permintaan dengan intonasi dan
paralinguistik yang betul.
2. Membaca dan mengenal pasti isi kandungan teks.
3. Membina dan menulis perkataan dalam yang dengan
betul.
4. Membina ayat topik yang jelas tentang sesuatu isi.
Fokus Utama:
1.4 Menyatakan permintaan secara berterus terang dan meyakinkan dengan
menggunakan intonasi dan paralinguistik yang sesuai untuk menguatkan
permintaan.
Aras :1 1)Memilih dan menggunakan kata dan ayat yang sesuai untuk
menyatakan sesuatu permintaan .
2)memohon kebenaran untuk melakukan tugas.
Aras :2 1)Menyatakan permintaan dan memberi alasan yang wajar.
6.3 Membaca dan mengenal pasti isi utama dan isi sampingan daripada teks.
Aras :1 1)Mendapatkan keterangan maksud keseluruhan ayat.
Aras :2 1)Mengecam isi penting daripada pelbagai bahan bacaan.
Fokus Sampingan :
5.1 Membaca kuat perkataan dengan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul
dan memahami perkara yang dibaca.
Aras : 2 1)Membaca pelbagai jenis ayat dan memberi penekanan pada intonasi
berdasarkan tanda baca.
8.1 Membina dan menulis perkataan ayat tunggal dan ayat majmuk.
Aras :3 1)Membina ayat tunggal dan ayat majmuk yang lengkap.
SISTEM BAHASA
1) Tatabahasa : Tanda baca,ayat penyata
2) Imbuhan
3) Penjodoh bilangan : seorang,sejambak
4) Kosa kata : paralinguistik ,parajurit
5) Sebutan/intonasi
6) ejaan
PENGISIAN KURIKULUM
1) Ilmu : Pendidikan Sivik,Kajian Tempatan
2) Nilai Murni : bertanggungjawab,kasih sayang,bersyukur
3) Kemahiran Nilai Tambah
a) Kemahiran Berfikir : Mencirikan, Mengumpul Maklumat.
b) BCB :mendengar,membaca
c) Teori kecerdasan pelbagai / kinestatik
PENGETAHUAN SEDIA ADA
Pernah dan tahu
- Mengenal ibu dan ayah
- Membezakan ayat topik dan ayat huraian
- Mengetahui maklumat asas berkaitan tugas seorang ibu
BAHAN BANTU BELAJAR
- Buku Teks
- Poster
- Video nyayian
Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
pembelajaran
Catatan
Set Induksi
( 5 Minit)
1. Menyanyikan
lagu “ibu ratu
hatiku”
(video “ibu ratu
hatiku”)
Semua murid bangun
dan menyanyikan
lagu “ibu ratu hatiku”
melalui bimbingan
guru dan lirik lagu
yang terdapat dalam
slide video .
BBM :
Slide video
“ibu ratu
hatiku”
Verbal
Linguistik
Langkah 1
( 25 Minit)
i. Poster gambar
ibu bersama
keluarga
( Rujuk Buku Teks m/s
12)
ii. Aktiviti
berdasarkan buku
teks:
a. Membaca
Murid diminta
menyatakan jasa-jasa
ibu kepada keluarga.
Murid diminta
menyatakan perkara
yang boleh dilakukan
untuk menunjukkan
rasa sayang kepada
ibu.
.
Murid diminta
menyenaraikan
perkara penting yang
BBM :
Poster
Buku Teks
KB :
Mengumpul
maklumat
petikan dan
menjawab
soalan.
b. Fahami
perkataan dan
bina ayat.
c. Sebab atau
alasan yang
menyokong
penyataan.
terdapat dalam poster
tersebut.
Murid membina ayat
topik daripada
perkara penting yang
disenaraikan.
KP :
Verbal
Linguistik
Langkah 2
(25 Minit)
i Petikan dialog
( Rujuk Buku Teks m/s
18)
Contoh peribahasa di
dalam dialog:
a. Anak emas,
b. Kais pagi
makan pagi,kais
petang makan
petang.
c. Hilang punca.
Murid dikehendaki
duduk bersama
pasangan yang
ditentukan oleh guru.
Murid dikehendaki
mendengar cerita
yang disampaikan
guru tentang anak
yang derhaka.
.
Secara berpasangan,
murid dikehendaki
menyenaraikan dan
menyatakan maksud
peribahasa yang
terdapat di dalam
petikan dialog itu.
KBKK
BBM :
Buku teks
KB :
Mentafsir,men
dengar
Nilai :
Kerjasama.
Melafazkan syair „jasa
ibu‟ yang diedarkan.
Murid diminta untuk
mentafsir dengan
lebih lanjut maksud
peribahasa yang
disenaraikan.
Murid yang dipilih
,berdiri di hadapan
kelas untuk
menyampaikan syair.
Penutup
( 5 Minit)
Penutup kognitif :
Apakah yang telah
kamu pelajari sebentar
tadi?
Apakah
tanggungajawab kamu
sebagai seorang
pelajar dan anak
kepada ibu?
Murid diminta
menyatakan perkara-
perkara yang telah
dipelajari.
Murid dikehendaki
membuat rumusan
berkaitan tajuk „jasa
ibu‟.
Kerja rumah : Guru
memberi lembaran
kerja.
Nilai Murni :
Menghargai
dan
menyayangi
ibu.
Menghormati
orang tua.
RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
Nama: Siti Zubaidah Bt Abdullah
Tarikh: 18 April 2011
Masa: 7.40 – 8.40 pagi
Tahun: 2 Cempaka
Mata pelajaran: Bahasa Melayu Tahun 2
Tema: Destinasi Pelancongan
Tajuk: Mari Melancong
Hasil pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Bercerita tentang pengalaman „makan angin‟ bersama keluarga
dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas.
2. Membaca petikan teks `Makan Angin bersama Keluarga Saya‟ secara
mekanis dengan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas.
3. Mengenal pasti kata nama dan kata nama khas daripada petikan teks
`Makan Angin bersamaKeluarga Saya‟
Fokus utama:
2.1Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi
yang betul dan jelas.
Aras 1 (i) Berbual tentang sesuatu perkara dengan menggunakan ayat yang betul.
Fokus sampingan:
2.1 Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi
yang betul dan jelas.
Aras 3 (i) Bercerita tentang sesuatu perkara berdasarkan sesuatu situasi dengan
menggunakan bahasa yang betul.
Sistem bahasa:
Tatabahasa
-Kata Nama, Kata Nama Khas
Kosa kata – negara, melancong
Pengisian kurikulum:
Ilmu: Kajian Tempatan dan Muzik
Nilai: Patriotisme dan semangat bermasyarakat.
Kemahiran bernilai tambah:
Kemahiran berfikir: menjana idea
Kecerdasan pelbagai: muzik, visual, interpersonal
Kemahiran belajar cara belajar: konstruktivisme
Bahan bantu mengajar: Klip Video „Cuti-cuti Malaysia‟, Petikan bertajuk „Makan Angin
bersama Keluarga Saya, kad tulisan.
Masa / Langkah Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan
Set induksi
( 5 minit)
Mengenal pasti
tempat-tempat
pelancongan di
Malaysia dalam
klip video „Cuti-
cuti Malaysia‟
1.Guru
menayangkan klip
video bertajuk „Cuti-
cuti Malaysia‟
2.Guru meminta
murid mendengar
lagu sambil
mengenal pasti
nama tempat
pelancongan yang
terdapat dalam klip
video tersebut.
3. Murid mendengar
dan mengenal pasti
nama-nama tempat
pelancongan yang
terdapat dalam klip
video .
BBM:
- Klip video „
Cuti-cuti
Malaysia „
KBT:
Kontekstual
Kecerdasan
pelbagai
Kemahiran
berfikir
Langkah 1
(20 minit)
Guru bersoal jawab
dengan murid
mengenai
pengalaman
melancong dalam
negara
1.Guru memilih 5
orang murid secara
rambang untuk
menyatakan
pendapat tentang
klip video yang telah
ditayangkan.
2. 5 orang murid
menyatakan
pendapat tentang
klip video yang telah
ditayangkan.
KBT:
Konstruktivisme,
Kecerdasan
pelbagai.
Teori:
Behaviourisme
3.Murid berkongsi
pengalaman mereka
„makan angin‟
bersama guru dan
rakan-rakan.
Langkah 2
(15 minit )
Membaca petikan
cerita „Makan Angin
bersama Keluarga
Saya‟
1. Guru
membahagikan
murid kepada
lima kumpulan dan
setiap kumpulan
diberikan nama
bersempena dengan
tempat pelancongan
yang telah
dinyatakan.
2.Guru
mengedarkan
petikan bertajuk
„ Makan Angin
Bersama Keluarga
Saya‟ kepada murid-
murid.
3.Guru membaca
petikan tersebut
secara kuat, terang
dan jelas dengan
intonasi yang betul
4.Murid mengajuk
bacaan guru secara
kuat, terang dan
jelas dengan
menggunakan
intonasi yang betul.
Kemahiran
Membaca
Mekanis
BBM
Petikan „Makan
Angin
bersamaKeluarga
Saya‟
Teori:
Behaviourisme
Nilai: semangat bermasyarakat, patriotisme.
5. Guru meminta 5
orang murid untuk
membaca petikan
dan diikuti oleh
rakan-rakan lain.
6. 5 orang murid
membaca ayat
secara kuat, terang
dan jelas dengan
intonasi yang betul
dan diikuti dengan
rakan-rakan yang
lain.
Langkah 3 (15 minit)
Mengenal pasti kata
nama melalui
petikan „Makan
Angin bersama
Keluarga Saya‟
1. Guru
mengarahkan murid
berbincang dalam
kumpulan dan
mengenal pasti kata
nama dan kata
nama khas dalam
petikan tersebut.
2. Guru meminta
seorang wakil dalam
setiap kumpulan
untuk ke hadapan.
3.Murid tersebut
perlu menulis kata
nama dan kata
nama khas dalam
jadual yang
disediakan guru di
papan tulis mengikut
kategori.
KBT:
Kontekstual,
Kemahiran
berfikir.
Sistem bahasa:
Kata nama dan kata
nama khas
4.Guru berbincang
jawapan dengan
murid.
Penutup (5 minit)
-Rumusan isi
-Murid-murid diminta
menyanyikan lagu
“Cuti-Cuti Malaysia”
1.Guru merumuskan
P&P dengan sesi
soal jawab bersama
murid.
2.Guru memasang
semula klip video
„Cuti-cuti Malaysia‟
3.Murid dan guru
menyanyikan lagu
tersebut bersama-
sama
BBM: Klip Video
„Cuti-cuti
Malaysia‟
KBT:
Kontruktivisme
Kecerdasan
Pelbagai
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 4
Nama : Siti Zubaidah Bt Abdullah
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 4 Melor
Tarikh : 11 Ogos 2011
Masa : 60 minit (10.15- 11.15 Pagi )
Bilangan Murid : 28 orang
Tajuk : Sains Teknologi dan Reka Cipta
Tema : Maju Sains Maju Negara
Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
1 80% pelajar dapat menggunakan kata dan ayat yang sesuai untuk menyatakan
sesuatu permintaan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas.
2. menjelaskan tentang sesuatu isi yang dibaca dalam teks Maju Sains Negara dengan
baik dengan sebutan dan intonasi yang betul..
3. Menulis perkataan, frasa, ayat, dan peribahasa yang terdapat dalam teks Maju Sains
Negara .
.
HASIL PEMBELAJARAN:
Fokus Utama:
1.4 Menyatakan permintaan secara berterus terang dan meyakinkan dengan
mengunakan intonasi dan paralinguistik yang sesuai untuk menguatkan
permintaan.
Aras :1 i)Memilih dan menggunakan kata dan ayat yang sesuai untuk menyatakan
permintaan
ii)Menyatakan sesuatu sebab untuk menyokong permintaan
Fokus Sampingan :
8.4 . Membina dan menulis ayat topik dan ayat huraian berdasarkan sesuatu perkara.
Aras : 1 i) Membina ayat topik yang jelas tentang sesuatu isi.
ii)Menyatakan dan menghuraikan isi utama dengan menggunakan ayat
yang gramatis.
SISTEM BAHASA
Tatabahasa : Kata tunggal, Kata bilangan, Kata adjektif, Kata sendi, Imbuhan
Kosa Kata : Sains, Teknologi,Maju,Negara
Sebutan dan Intonasi : Syair, Intonasi Ayat Bahasa Melayu.
PENGISIAN KURIKULUM
4) Ilmu : Pendidikan Sivik, Sains, Kajian Tempatan
5) Nilai Murni : Keberanian, Kerajinan, Kerjasama
Semangat Bermasyarakat
6) Kemahiran Nilai Tambah
Kemahiran Berfikir : Mencirikan, Mengumpul maklumat.
Kecerdasan Pelbagai : Verbal Linguistik
Kontesktual : Menghubungkaitkan dan mengalami.
PENGETAHUAN SEDIA ADA
Pernah dan tahu
- Mengenai Sains dan Teknologi
- Membezakan ayat topik dan ayat huraian
- Mengetahui maklumat asas Sains dan Teknologi
BAHAN BANTU MNGAJAR
- Kad Imbasan
- Lembaran Kerja
- Power Point
- Video
Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
( 5 Minit)
i.Guru menanyakan
soalan.
Guru bertanya siapa
mempunyai
komputer, kereta
dan telefon di
rumah?
Murid memberi
jawapan dan
menyatakan apa
yang mereka ada.
Guru menunjukkan
kad imbasan kepada
murid-murid iaitu
gambar :
-Kereta
-Telefon
-Komputer
Guru memberitahu
kepada murid-murid
tajuk pembelajaran
BBM :
Kad imbasan
(Lampiran)
KB
Kemahiran
Berfikir
iaitu “Sains
Teknologi dan Reka
Cipta”.
Langkah 1
(15 minit)
1. Gambar dan teks
“Maju Sains Maju
Negara”.
Guru menerangkan
isi berkaitan dengan
Gambar dan teks
“Maju Sains Maju
Negara” .
Murid diminta
membaca secara
mekanis teks yang
terdapat pada
gambar tersebut.
Murid berbincang
secara berpasangan
perkara yang
dinyatakan di dalam
teks tersebut.
Murid diminta
menyenaraikan
perkara penting yang
terdapat dalam
gambar.
BBM:
Gambar dan
teks “Muju
Sains Maju
negara”
(Powerpoint)
KB :
Mengumpul
maklumat
Verbal
Linguistik
Langkah 2
(10 Minit)
“Teknologi Teras
Warisan”. (Membaca
Syair)
Murid dikehendaki
duduk bersama
pasangan yang
ditentukan oleh guru.
Guru membimbing
BBM :
Syair
Teknologi
Teras
murid membaca
petikan syair
“Teknologi Teras
Warisan” tersebut
dengan intonasi
yang betul diikuti
oleh murid.
Secara
berpasangan, murid
membaca syair
tersebut dengan
intonasi yang betul.
Guru
membincangkan
tentang isi yang
terdapat dalam
petikan Syair.
Murid memberi
sumbangsaran
terhadap
perbincangan
tersebut.
Murid diminta untuk
mencari maksud
rangkap yang telah
digariskan.
Warisan”
(Lampiran)
KB :
Mentafsir
Nilai :
Kerjasama.
Langkah 3
( 15 Minit)
Latihan Bertulis
1.Aneka pilihan dan
struktur (kata dan ayat
Murid menjawab dan
mengemukakan
pendapat tentang
BBM
Soalan
yang sesuai untuk
menyatakan sesuatu
permintaan.)
sumbangan sains
dan teknologi dalam
setiap kehidupan
dalam bentuk latihan
bertulis aneka pilihan
(objektif) dan
struktur.
(Powerpoint)
Langkah 4
(10 Minit)
Maju Sains Maju
Negara”.
(Pengajaran
Pemulihan dan
Pengayaan)
Murid-murid
menjawab lembaran
kerja tambahan.
Murid menonton
video.
BBM :
Soalan
Bertulis
(Lampiran)
Video
(Powerpoint)
Penutup
( 5 Minit)
Penutup kognitif :
Apakah yang telah
kamu pelajari sebentar
tadi?
Murid diminta
menyatakan
perkara-perkara
yang telah dipelajari.
Kerja rumah : Guru
memberi lembaran
kerja.
KB
Merumus