contoh_rph_gp_leong_suit_yee_7_saya_sayang_diri_saya.docx;filename= utf-8''contoh rph gp...

13
Cik Leong Suit Yee (PISMP4B/JAN2014) Diedit oleh Puan S. Allimalai Mata Pelajaran : Pendidikan Moral Tarikh : 7 Julai 2015 Tahun : 1 Merah Bilangan Murid : 30 orang Nilai : 7.0 Kasih Sayang Tajuk : Unit 7 - Saya Sayang Diri Saya Masa : 10:45 pagi - 11:15 pagi (30 minit) Standard Kandungan : 7.1 Menyayangi Diri Standard Pembelajaran : 7.1.1 Menyatakan cara menjaga kebersihan diri 7.1.3 Menghargai diri dengan menjaga kebersihan diri 7.1.5 Menjaga kebersihan diri Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid pernah: mempelajari cara untuk menjaga kebersihan diri dalam kehidupan seharian: o rumah o tadika 1

Upload: gyheng

Post on 13-Apr-2016

247 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Contoh_RPH_GP_Leong_Suit_Yee_7_Saya_Sayang_Diri_Saya.docx;filename= UTF-8''Contoh RPH GP Leong Suit Yee 7 Saya Sayang Diri Saya.docx

Cik Leong Suit Yee (PISMP4B/JAN2014)Diedit oleh Puan S. Allimalai

Mata Pelajaran : Pendidikan Moral

Tarikh : 7 Julai 2015

Tahun : 1 Merah

Bilangan Murid : 30 orang

Nilai : 7.0 Kasih Sayang

Tajuk : Unit 7 - Saya Sayang Diri Saya

Masa : 10:45 pagi - 11:15 pagi (30 minit)

Standard Kandungan : 7.1 Menyayangi Diri

Standard Pembelajaran : 7.1.1 Menyatakan cara menjaga kebersihan diri

7.1.3 Menghargai diri dengan menjaga kebersihan diri

7.1.5 Menjaga kebersihan diri

Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid pernah:

mempelajari cara untuk menjaga kebersihan diri dalam kehidupan seharian:

o rumah

o tadika

1

Page 2: Contoh_RPH_GP_Leong_Suit_Yee_7_Saya_Sayang_Diri_Saya.docx;filename= UTF-8''Contoh RPH GP Leong Suit Yee 7 Saya Sayang Diri Saya.docx

Cik Leong Suit Yee (PISMP4B/JAN2014)Diedit oleh Puan S. Allimalai

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1. Kognitif (Penaakulan Moral)i. Mengenalpasti sekurang-kurangnya 3 cara untuk menjaga kebersihan diri yang betul.

ii. Menyatakan sekurang-kurangnya 3 kepentingan menjaga kebersihan diri dalam kehidupan seharian.

iii. Menyatakan sekurang-kurangnya 2 kesan negatif sekiranya gagal menjaga kebersihan diri dalam kehidupan

seharian.

2. Psikomotor (Perlakuan Moral)i. Menunjukkan aksi/cara menjaga anggota badan sendiri seperti mulut, gigi, rambut, kuku, tangan dan kaki.

ii. Menyanyikan sebuah lagu yang bertajuk “Saya Jaga Diri Saya”.

3. Afektif (Perasaan Moral)i. Mengamalkan sikap menghargai diri dengan menjaga kebersihan diri.

Elemen Merentasi Kurikulum : Pendidikan Kesihatan Reproduktif dan Sosial

KBAT : Penilaian

Penerapan Nilai : Bertanggungjawab/Kerajinan

Bahan Bantu Mengajar : Komputer riba, LCD projektor, skrin tayangan, persembahan PowerPoint, lagu “Saya Jaga Diri Saya”

\

2

Page 3: Contoh_RPH_GP_Leong_Suit_Yee_7_Saya_Sayang_Diri_Saya.docx;filename= UTF-8''Contoh RPH GP Leong Suit Yee 7 Saya Sayang Diri Saya.docx

Cik Leong Suit Yee (PISMP4B/JAN2014)Diedit oleh Puan S. Allimalai

LANGKAH / MASA ISI KANDUNGAN AKTIVITI ALATAN / CATATAN

Set Induksi

(±3 minit)

Kebersihan Diri 1. Murid diminta untuk memerhati wajah

budak lelaki dan persekitarannya yang

ditunjukkan dalam slaid persembahan

PowerPoint wajah budak lelaki yang

berpakaian kotor.

2. Sesi soal jawab dikendalikan oleh guru

bersama murid:

Mengapakah budak lelaki tersebut berpakaian kotor?

Adakah anda suka bermain di tempat yang kotor itu?Berikan alasan anda

Bagaimanakah cara anda menjaga kebersihan diri dalam kehidupan seharian?

3. Guru mengaitkan hasil perbincangan

murid dengan tajuk pelajaran hari ini,

iaitu “Saya Sayang Diri Saya”. (Sila

Pendekatan Pemupukan Nilai

BBM : Komputer riba, LCD

projektor, skrin

tayangan, persembahan

PowerPoint wajah

budak lelaki yang

berpakaian kotor

Kaedah :Perbincangan

Teknik :Menyoal

Aplikasi Kemahiran :Pembelajaran

Kontekstualisme

3

Page 4: Contoh_RPH_GP_Leong_Suit_Yee_7_Saya_Sayang_Diri_Saya.docx;filename= UTF-8''Contoh RPH GP Leong Suit Yee 7 Saya Sayang Diri Saya.docx

Cik Leong Suit Yee (PISMP4B/JAN2014)Diedit oleh Puan S. Allimalai

Rujuk Lampiran 1)

Perkembangan 1

(±8 minit)

Nilai: Kasih SayangKepekaan dan perasaan cinta yang

mendalam serta berkekalan yang lahir

daripada hati yang ikhlas.

Cara Penjagaan Kebersihan Diri yang Betul

1. Murid menceritakan pengalaman diri

dalam menjaga kebersihan diri dalam

kehidupan seharian dengan bimbingan

guru

Sesi Soal Jawab:

Bilakah anda akan memberus gigi?

Bagaimanakah cara anda mandi

supaya badan anda bersih?

Apakah yang anda akan lakukan

sebelum menjamu selera?

Pernahkah anda batuk?

Apa yang anda patut lakukan

semasa anda batuk? Mengapa?

2. .Murid didedahkan tentang cara untuk

menjaga kebersihan diri yang betul

BBM : Komputer riba, LCD

projektor, skrin

tayangan,

persembahan

PowerPoint cara

penjagaan kebersihan

diri yang betul

Kaedah : Bercerita

Teknik:Menyoal, Menerang,

Bercerita Ringkas

4

Page 5: Contoh_RPH_GP_Leong_Suit_Yee_7_Saya_Sayang_Diri_Saya.docx;filename= UTF-8''Contoh RPH GP Leong Suit Yee 7 Saya Sayang Diri Saya.docx

Cik Leong Suit Yee (PISMP4B/JAN2014)Diedit oleh Puan S. Allimalai

dengan menggunakan persembahan

PowerPoint cara penjagaan kebersihan

diri yang betul

Perkembangan 2

(±8 minit)

Kepentingan Menjaga Kebersihan Diri dalam Kehidupan Seharian:Kesan Positif

a. Dapat hidup dengan selesa dan

bahagia

b. Tidak mudah kehilangan perhatian dan

minat semasa berada dalam kelas

c. Boleh mengurangkan kemungkinan

tidak hadir ke sekolah atas sebab sakit

d. Dapat mempunyai badan yang lebih

cergas, sihat dan bertenaga

e. Mengurangkan risiko jangkitan

penyakit

f. Menjamin kesejahteraan hidup

g. Sentiasa ceria dan mampu melakukan

pelbagai kerja tanpa sebarang

masalah

1. Murid diberi peluang untuk menyatakan

kepentingan menjaga kebersihan diri

dalam kehidupan seharian.

2. Murid dibimbing untuk mengenalpasti

kesan negatif sekiranya gagal menjaga

kebersihan diri dalam kehidupan

seharian.

3. Guru memberi penerangan yang lebih

jelas kepada murid dengan

menggunakan persembahan

PowerPoint kepentingan menjaga

kebersihan diri (kesan positif) dan kesan

gagal menjaga kebersihan diri (kesan

negatif).

BBM : Komputer riba, LCD

projektor, skrin

tayangan,

persembahan

PowerPoint

kepentingan menjaga

kebersihan diri,

persembahan

PowerPoint kesan

gagal menjaga

kebersihan diri

Kaedah :Perbincangan

Teknik :Menyoal,

Sumbangsaran,

5

Page 6: Contoh_RPH_GP_Leong_Suit_Yee_7_Saya_Sayang_Diri_Saya.docx;filename= UTF-8''Contoh RPH GP Leong Suit Yee 7 Saya Sayang Diri Saya.docx

Cik Leong Suit Yee (PISMP4B/JAN2014)Diedit oleh Puan S. Allimalai

Kesan Negatif

a. Menjatuhkan imej dan kawan akan

menjauhi anda

b. Mengundang pelbagai jenis penyakit

berbahaya

c. Tidak dapat menumpukan perhatian

dengan sepenuhnya di dalam kelas

Menerang

Aplikasi Kemahiran :Kemahiran Kajian

Masa Depan

6

Page 7: Contoh_RPH_GP_Leong_Suit_Yee_7_Saya_Sayang_Diri_Saya.docx;filename= UTF-8''Contoh RPH GP Leong Suit Yee 7 Saya Sayang Diri Saya.docx

Cik Leong Suit Yee (PISMP4B/JAN2014)Diedit oleh Puan S. Allimalai

d. Tidak dapat mewujudkan kehormonian

dalam kehidupan seharian

Perkembangan 3

(±8 minit)

Sikap Menghargai Diri dengan Menjaga

Kebersihan Diri

Contoh Sikap

a. Jenny sentiasa berpakaian kemas dan

bersih.

b. Saya suka menyimpan kuku yang

panjang.

1. Guru memberi arahan yang jelas

kepada murid mengenai aktiviti

perbincangan yang akan dijalankan.

Soalan akan dikemukakan kepada

murid secara lisan.

Sekiranya ia menunjukkan sikap

menghargai diri dengan menjaga

Kaedah :Penyelesaian Masalah,

Perbincangan,

Permainan

Teknik :Menyoal

Sumbangsaran

7

Page 8: Contoh_RPH_GP_Leong_Suit_Yee_7_Saya_Sayang_Diri_Saya.docx;filename= UTF-8''Contoh RPH GP Leong Suit Yee 7 Saya Sayang Diri Saya.docx

Cik Leong Suit Yee (PISMP4B/JAN2014)Diedit oleh Puan S. Allimalai

c. Mei Ling akan membasuh tangan

sebelum menjamu selera.

d. Rambut Albert sentiasa disikat dengan

rapi dan pendek.

e. Kumar tidak menutup mulutnya

semasa membatuk.

f. Siem Yan tidak akan berkongsi sikat

dan tualanya bagi menghindar

penyakit kulit dan kuku.

g. Ahmad akan memakai kasut sebelum

keluar dari rumah.

h. Saya tidak suka mandi walaupun

badan saya kotor dan berbau busuk.

kebersihan diri, maka murid akan

menunjukkan kad Hijau

Sekiranya tidak, murid akan

menunjukkan kad merah.

Bagi perlakuan yang tidak

menunjukkan sikap menghargai diri

dengan menjaga kebersihan diri,

murid perlu memberikan alasan

yang rasional dan cara untuk

mengatasinya secara positif.

2. Guru memberi pujian dan motivasi

kepada murid.

3. Guru mengedarkan lembaran kerja

kepada murid. (Sila Rujuk Lampiran 3)

4. Guru menyemak hasil kerja murid

secara kumpulan memberi pujian dan

motivasi kepada murid.

Aplikasi Kemahiran :Pembelajaran Aktif

BBM: kad warna Hijau

dan Merah

8

Page 9: Contoh_RPH_GP_Leong_Suit_Yee_7_Saya_Sayang_Diri_Saya.docx;filename= UTF-8''Contoh RPH GP Leong Suit Yee 7 Saya Sayang Diri Saya.docx

Cik Leong Suit Yee (PISMP4B/JAN2014)Diedit oleh Puan S. Allimalai

Penutup

(±3 minit)

Kebersihan Diri

Perbandingan antara Budak Lelaki A

dan Budak Lelaki B

Lirik Lagu: “Saya Jaga Diri Saya”

Sila

Rujuk

Lampiran 2

1. Murid dibimbing untuk membuat

perbandingkan antara wajah Budak

Lelaki A yang berpakaian kotor

(digunakan dalam set induksi) serta

wajah Budak Lelaki B yang berpakaian

kemas dan bersih.

2. Murid diberi peluang untuk

mengeluarkan pendapat masing-

masing.

3. Murid menyanyikan lagu “Saya Jaga

Diri Saya” (rentak lagu “Jika Kamu Rasa

Gembira”) sambil menunjukkan cara

menjaga anggota badan diri.

4. Guru membimbing murid untuk

membuat rumusan dan menyatakan

nilai murni berdasarkan isi pelajaran

pada hari ini.

BBM : Komputer riba, LCD

projektor, skrin

tayangan, persembahan

PowerPoint kebersihan

diri, lagu “Saya Jaga

Diri Saya”

Kaedah :Perbincangan,

Teknik :Menyoal,

Sumbangsaran,

Menyanyi

KBAT:Penilaian

9

Page 10: Contoh_RPH_GP_Leong_Suit_Yee_7_Saya_Sayang_Diri_Saya.docx;filename= UTF-8''Contoh RPH GP Leong Suit Yee 7 Saya Sayang Diri Saya.docx

Cik Leong Suit Yee (PISMP4B/JAN2014)Diedit oleh Puan S. Allimalai

Refleksi :

10