tugasan penilaian dan pentaksiran pdp dan kajian tindakan

27
KPD 3026: PENGAJARAN, TEKNOLOGI & PENAKSIRAN TAJUK KUMPULAN EL- J01 DISEDIAKAN OLEH NAMA NO. ID NO. TELEFON AMINAH BTE MOHD.AFANDI D20111049946 012-7519176 CAWANGAN : UNIVERSITI PENDIDIKAN SULTAN IDRIS KOLEJ ISLAM JOHOR PJJ KUMP JHR BHRU J02 1 BAHAGIAN 11: RAKAMAN VIDEO PdP RANCANGAN PELAJARAN HARIAN REFLEKSI PdP LAPORAN KAJIAN TINDAKAN DALAM PENDIDIKAN PEMARKAHAN

Upload: aminah-mohd-afandi

Post on 31-Dec-2014

151 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: Tugasan Penilaian Dan Pentaksiran Pdp Dan Kajian Tindakan

KPD 3026: PENGAJARAN, TEKNOLOGI & PENAKSIRAN

TAJUK

KUMPULAN

EL- J01

DISEDIAKAN OLEH

NAMA NO. ID NO. TELEFON

AMINAH BTE MOHD.AFANDI D20111049946 012-7519176

CAWANGAN :

UNIVERSITI PENDIDIKAN SULTAN IDRIS

KOLEJ ISLAM JOHOR

PJJ KUMP JHR BHRU J02

NAMA TUTOR E-LEARNING: EN.OMAR HISHAM BIN MOHD.BAHARIN

TARIKH SERAH: 05 MEI 2012

1

BAHAGIAN 11:

RAKAMAN VIDEO PdPRANCANGAN PELAJARAN HARIAN

REFLEKSI PdPLAPORAN KAJIAN TINDAKAN DALAM PENDIDIKAN

PEMARKAHAN

Page 2: Tugasan Penilaian Dan Pentaksiran Pdp Dan Kajian Tindakan

PELAN PENGAJARAN ( RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR TAHUN 1)

2.1 Rancangan Pengajaran Harian.

TAHUN 1 DINAMIK

MATA

PELAJARAN

BAHASA MELAYU

TARIKH 17 APRIL 2012

HARI SELASA

MASA 8.30– 9.30

JUMLAH

MURID

36 ORANG

TEMA MAKANAN KESIHATAN

TAJUK SAYUR-SAYURAN

KEMAHIRAN

BAHASA

TATABAHASA

Kata Adjektif ( warna )

PENGETAHUA

N SEDIA ADA

Murid selalu makan sayur-sayuran.Murid juga kerap melihat sayur-sayuran

di pasar dan di kantin sekolah.

ELEMEN

MERENTAS

KURIKULUMKeusahawanan

TEMA PERTANIAN

2

Page 3: Tugasan Penilaian Dan Pentaksiran Pdp Dan Kajian Tindakan

TAJUK Kebun Sayur Pak Mat

FOKUS UTAMA

Standard Kandungan 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan

betul mengikut konteks.

Standard Pembelajaran

5.1.5 Memahami dan menggunakan kata adjektif warna dengan betul mengikut konteks.

FOKUS SAMPINGAN

Standard Kandungan

Standard Pembelajaran

2.2

2.2.1

.

Membaca dan memahami perkataa, frasa,dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.

Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata, diftong,vokal berganding ,digraf dan konsonan bergabung dengan sebutan yang betul.

OBJEKTIF

Pada akhir pengajaran, murid dapat:

i. menggunakan kata adjektif warna dengan betul mengikut konteks.

ii. Membaca perkataan yang mengandungi dua suku kata dengan sebutan

yang betul.

PENGISIAN KURIKULUM

i. Ilmu: Pendidikan Seni dan Sains

ii. Nilai : Bersyukur

iii. KBT: Kemahiran Berfikir.

SISTEM BAHASA Tatabahasa: Kata adjektif warna.

MEDIA Petikan lagu, kad perkataan, dan lembaran kerja

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

3

Page 4: Tugasan Penilaian Dan Pentaksiran Pdp Dan Kajian Tindakan

LANGKAHAKTIVITI

PENGISIAN KURIKULUM

CATATAN

Set induksi

( 5 min )

q. Dua orang murid dipilih dan ditutup matanya.B .Setiap murid diberikan sepinggan sayur-sayuran,c. Kedua-dua orang murid diminta meneka apa benda

yang ada dengan cara merasa,menghidu dan merasa.

Sawi

Lobak

Cili

Timun

tomato

Langkah 1

( 10 min )

Menyanyi Lagua. Murid membaca seni kata lagu.

b. Murid menyanyi mengikut rentak seni kata lagu “ Pak Mat Ada Kebun” dengan bimbingan guru.

c. Murid menyanyikan lagu ‘Pak Mat Ada Kebun’ secara beramai-ramai

Nilai: Bekerjasama

KBT: Kemahiran berfikir (Kreatif)

Muzik

Lampiran 1

Senikata Lagu

Kebun Sayur Pak Mat

Langkah 2

( 15 min ) a. Murid membaca petikan yang diberikan secara individu,kumpulan dan kelas.

b. Murid menyenaraikan warna-warna yang terdapat dalam petikan.

c. Murid membaca perkataan mengikut kad perkataan yang dipamerkan.

Nilai: Kerjasama

KBT: Kemahiran Berfikir

Lampiran 2

Petikan

Kebun Sayur Pak Mat

4

Page 5: Tugasan Penilaian Dan Pentaksiran Pdp Dan Kajian Tindakan

LANGKAHAKTIVITI

PENGISIAN KURIKULUM

CATATAN

Langkah 3

( 15 min )

a. Murid berlakon mengikut jenis sayur- sayuran. Watak terung Watak tomato Watak kangkung Watak bayam

Kinestatik

Dialog

Kad perkataan

Langkah 4( 15 min )

a. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.

b. Murid melengkapkan ayat dengan perkataan yang betul

Pemulihana. Murid mewarna gambar sayur-sayuran. Nilai: Berdikari Lampiran

Pengayaan a. Murid menyusun huruf menjadi perkataan yang betul

Nilai: Berdikari Lampiran

Refleksi: Pengajaran dan pembelajarar pada hari ini amat menyeronokan.

Murid menunjukkan minat sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran.

Impak : 30 dari 36 orang murid dapat menyenaraikan warna dengan betul.dalam

petika sementara enam orang murid lagi diberi bimbingan oleh guru.

5

Page 6: Tugasan Penilaian Dan Pentaksiran Pdp Dan Kajian Tindakan

Lampiran 1

Lagu

Pak Mat ada kebun,E, I, E, I, ODi kebunnya ada sayur,E, I, E, I, OKangkung dan sawi warna hijau,E, I, E, I, OCili dan tomato warna merah,E, I, E, I, OTerung pula warna ungu,E, I, E, I, O Petikan teks

Pak Mat pekebun sayur. Dia menanam pelbagai jenis sayur. Antaranya sayur kubis , sawi, bayam, terung, tomato, cili dan kangkung. Sayur-sayurannya ada pelbagai warna. Ada warna merah, hijau dan ungu. Setiap hari Pak Mat pergi ke kebun sayurnya.Pak Mat memakai baju kuning dan berseluar biru. Dia juga memakai topi berwarna kelabu ketika berkebun.

Lampiran 2

Kad perkataan

6

merahkuning hijau

Page 7: Tugasan Penilaian Dan Pentaksiran Pdp Dan Kajian Tindakan

Dialog

Kangkung : Eh, terung kenapa ungu!Terung : Saya ungu, tetapi kawan-kawan saya yang lain ada yang putih, hijau dan kuning.Kangkung : Eh, cili merahnya engkau!Cili : Yalah, aku dah masak tetapi masa muda aku hijau tau.Kangkung : Wah, bagusnya kita ada bermacam- macam warna. Inilah namanya warna- warna kehidupan.

Lengkapkan ayat dengan jawapan yang betul.

7

ungu biru kelabu

Page 8: Tugasan Penilaian Dan Pentaksiran Pdp Dan Kajian Tindakan

Warnakan gambar mengikut warnanya.

8

Ini ________________Cili berwarna ______________

Ini _________________Terung berwarna _________________

Ini ___________________Bayam berwarna __________________

Ini ____________________Tomato berwarna _______________

Ini ________________Timun berwarna ________________

Page 9: Tugasan Penilaian Dan Pentaksiran Pdp Dan Kajian Tindakan

1.

2 .

3.

4.

5.

9

Page 10: Tugasan Penilaian Dan Pentaksiran Pdp Dan Kajian Tindakan

10

Page 11: Tugasan Penilaian Dan Pentaksiran Pdp Dan Kajian Tindakan

2.2 REFLEKSI PENGAJARAN

Amalan refleksi adalah amat penting untuk peningkatan, profesionalisme keguruan.

Dengan penggunaan proses refleksi, guru dapat menggunakan teori pengajaran dan

pembelajaran untuk menilai kebaikan dan kelemahan pengajaran serta pembelajaran

muridnya, lalu membaiki dan mengubahsuai rancangan, kaedah dan teknik mengajar ke

arah meningkatkan keberkesanan pengajaran dan pembelajaran dalam bilik darjah.

Di bawah konteks pendidikan, refleksi ialah sesuatu proses seseorang yang berusaha

untuk mengingat dan merenung kembali aktiviti-aktiviti pendidikan yang telah difikirkan

atau dialaminya, menganalisis dan menilai kesannya, termasuk memikirkan cara

membaiki dan merancang dengan pengubahsuaiannya untuk digunakan dengan lebih

berkesan pada masa hadapan

Bagi seorang guru,pengajaran mikro merupakan perkara biasa bagi mereka kerana

mereka pernah mengalaminya semasa mengikuti kursus p erguruan di universiti atau di

institusi perguruan.Melalui pengajaran mikro,para pendidik didedahkan dengan

11

Page 12: Tugasan Penilaian Dan Pentaksiran Pdp Dan Kajian Tindakan

pengajaran sebenar.Melalui pengajaran mikro ini,para guru telah dapat mengenalpasti

kelemahan-kelemahan dan kekuatannya melalui komen yang dibuat dan refleksi yang

dijalankan.Refleksi yang saya jalankan adalah kepada murid-murid Tahun 1 Dinamik

yang terdiri daripada 36 orang murid.Tahap kecergasan murid ini adalah pelbagai

2.2.1Definisi Refleksi

Dalam bukunya How We Think ( 1993 ),Dewey menghuraikan pemikiran refleksi sebagai

satu cara menghadapi situasi bermasalah.Seseorang itu akan melalui proses aktif dan

sedar dengan memikirkan masalah secara refleksi dan menyelesaikannya secara

praktik.Menurut Hanipah ( 2004 ) refleksi mengikut sesetengah orang adalah ulasan

terhadap amalan seseorang untuk memastikan ketepatan kepada satu-satu peraturan

yang telah ditentukan.Refleksi juga boleh ditakrifkan sebagai menjadikan satu situasi

bermasalah dalam amalan. Munurut Hanipah (2004) refleksi mengikut sesetengah orang

adalah satu ulasan terhadap amalan seseorang untuk memastikan ketepatan atau

keakurannya kepada satu-satu peraturan yang telah ditentukan. Refleksi juga boleh

dilihat sebagai satu proses merenung,menganalisis dan mencari alasan dan seterusnya

membuat cadangan dan tindakan untuk memperbaiki diri yang dilakukan secara

berterusan.

Dalam konteks perguruan, kebolehan membuat tranformasi dan refleksi membolehkan

guru sentiasa mempelajari dan memahami sesuatu yang baru hasil daripada apa yang

boleh dilaluinya. Menurut Shulman (1987) dalam konteks perguruan, kebolehan

membuat transformasi dan refleksi membolehkan guru sentiasa mempelajari dan

memahami sesuatu yang baru hasil daripada apa yang telah dilaluinya dalam

menjalankan proses pengajaran dan pembelajaran.

Menurut (Hatton & Smith, 1995) jenis-jenis penulisan refleksi boleh dibahagikan kepada

empat jenis iaitu :

i.Penulisan Deskriptif

Ia merupakan gaya penulisan refleksi yang hanya membuat laporan peristiwa yang

berlaku tanpa memberikan sebab,akibat dan kesannya.Tiada sebarang bentuk alasan

atau justifikasi

ii. Refleksi Descriptif

Ia mengandungi penerangan,sebab dan akibat sesuatu peristiwa atau

pengalaman.Refleksi ini terdapat cirri-ciri penaakulan,renungan dan alasan.

iii.Refleksi Dialog

12

Page 13: Tugasan Penilaian Dan Pentaksiran Pdp Dan Kajian Tindakan

Ia umpama monolog iaitu kata-kata bisikan hati.Ia membantu penerokaan lebih

luas.Refleksi ini membawa kesedaran diri dan pengetahuan baru.Ia bersikap lebih

terbuka.

iv. Refleksi Kritikal

Refleksi ini mengaitkan peristiwa dan pengalaman bilik darjah dengan perkara di luar

rutin bilik darjah.Terdapat cirri-ciri penaakulan,renungan dan alas an.Juga cirri-ciri

penerokaan terhadap kemungkinan sudah lepas dan akan datang.

2.2.3Proses Refleksi Pedagogi

Proses refleksi pedagogi ini merangkumi enam peringkat seperti yang digambarkan

dalam rajah di bawah.

13

Page 14: Tugasan Penilaian Dan Pentaksiran Pdp Dan Kajian Tindakan

Lingkaran Proses Refleksi Pedagogi

Berdasarkan proses refleksi di atas,dapatlah kita simpulkan ianya bermula daripada

kefahaman awal.Para pendidik perlu membuat ref;eksi awal mengenai sejauh mana

penguasaan kefahaman anak-anak murid kita.Seterusnya ia diikuti dengan peringkat

14

Kefahaman mengenal pasti dan menjelaskan isu, fenomena atau masalah pedagogi

Transfomasimerancang tindakan pedagogi

Pelaksanaanmelaksanakan, menguji atau mengkaji

tindakan yang dirancang

Penilaian menilai tindakan yang diambil

RefleksiRefleksi terhadap tindakan yang diambil

Kefahaman barumembuat atau merancang

pengubahsuaian, peningkatan atau tindakan susulan.

Page 15: Tugasan Penilaian Dan Pentaksiran Pdp Dan Kajian Tindakan

transformasi merancang tindakan,pelaksanaan,penilaian,refleksi dan seterusnya

kefahaman baru.Setiap langkah berurutan dan berterusan untuk setiap golongan

pendidik mengambil tindakan-tindakan seterusnya demi memastikan pencapaian

sebenar pelajar-pelajar kita dan juga untuk meningkatkan lagi kefahaman ilmu

pendidikan,pengetahuan serta pengalaman guru itu sendiri dalam memberikan yang

terbaik kepada para pelajarnya.

2.2.4 Peringkat-peringkat Pemikiran Reflektif

Menurut Birchall (1992), pemikiran reflektif memerlukan penggunaan pengalaman-

pengalaman sedia ada untuk menimbangkan kemungkinan tindakan altenatif yang boleh

jaya untuk mencapai objektif penyelesaian masalah serta menetapkan keputusan bagi

tindakan seterusnya.

Ciri pemikiran reflektif ialah melibatkan penyelesaian sesuatu masalah secara peringkat,

secara kritis dan kreatif, ingatan semula pengalaman-pengalaman yang berkaitan serta

penialian terhadap kemungkinan-kemungkinan penyelesaian. Berikut peringkat-

peringkat pemikiran reflektif yang berlaku semasa menyelesaikan sesuatu masalah

tertent

1. Masalah - Proses pemikiran reflektif bemula.

2. Membaca dan mentafsir maklumat - Memahami masalah melalui pemikiran

3. Menentu dan menyusun maklumat - Memproses dan menganalisis data

dengan pemikiran secara kritis.

4. Mencari hubungan - Mengingati kembali perhubungan pengalaman-

pengalaman yang sedia ada dengan penyelesaian masalah.

5. Merancang hipotesis - Penggunaan pemikiran kritis dan kreatif.

6. Membukti hipotesis - Mencari pelbagai kemungkinan penyelesaian.

7. Menilai penyelesaian - Penggunaan pemikiran refleksi ( metakognisi ) untuk

membuat keputusan atau menetapkan tindakan.

2.2.5 Refleksi Pembelajaran bagi Makropengajaran

Pengalaman saya pernah mengajar Prasekolah selama hampir tahun banyak

membantu saya dalam menjalankan proses pengajaran dan pembelajaran terutama

murid-murid tahun satu.Memandangkan sesi persekolahan baru sahaja bermula tidak

15

Page 16: Tugasan Penilaian Dan Pentaksiran Pdp Dan Kajian Tindakan

sampai pun setengah tahun,sudah tentunya saya rasa amat teruja untuk mengajar

murid-murid cilik ini.Kalau dilihat dari segi lokasi ,sekolah saya terletak di pinggir

bandar.Namun berhampiran sekolah saya terdapat perkampungan setinggan dan

penempatan orang asli.Oleh itu, terdapat sebilangan pelajar saya terdiri daripada anak-

anak orang asli dan anak-anak Melayu yang kehidupannya turut dipengaruhi oleh

budaya orang asli iaitu kerap ponteng sekolah dan tiada minat untuk belajar.

Pada mulanya, saya bimbang juga bila memikirkan bagaimana untuk menjayakan

persediaan mengajar harian ini. Pertamanya, adakah murid-murid yang

barumenjejakkan kaki kea lam persekolahan sebenar dapat menerima pelajaran yang

baru bagi mereka kerana sewaktu di alam prasekolah agak berbeza.Pada hari itu saya

mengajar Bahasa Melayu mengenai membaca sukukata konsonan bergabung dan

mengenal warna.

Saya memulakan pengajaran dengan memilihan set induksi yang saya rasa mampu

menarik minat pelajar saya.Aktiviti meneka ‘Siapa Saya’ dengan menutup mata dua

orang pelajar yang dipilih berjaya menimbulkan keseronokan kepada pelajar-pelajar lain.

Pemilihan bahan maujud iaitu sayur-sayuran segar Berjaya menarik minat

pelajar.Mereka dapat merasa dan menyentuh bahan tersebut.Selain itu,ppengetahuan

sedia ada pelajar juga telah biasa melihat sayur-sayuran samada di rumah atau di

pasar.Pengajaran saya bertambah seronok dengan penggunaan pembesar suara

dimana pelajar diberikan peluang bercakap menggunakannya.Tayangan slaid sayur-

sayuran menggunakan LCD juga Berjaya menarik perhatian pelajar.

Keadaan ini menambahkan lagi keyakinan saya untuk meneruskan langkah pengajaran

seterusnya.Banyak contoh isi pelajaran yang hendak saya sampaikan saya kaitkan

dengan kehidupan seharian mereka.Sebagai contoh,saya mengaitkan warna merah

dengan pakaian PJ yang mereka pakai.Begitu juga dengan warna hijau dan

kuning.Saya sedar pelajar Tahun Satu tertutamanya amat pentingkan perkaitan isi

pelajaran dengan pengetahuan sedia ada dan persekitaran kehidupan mereka. Warna

amat banyak memainkan peraanan dalam kehidupan pelajar.

Melalui aktiviti memberi penerangan saya dapati murid-murid agak kurang memberikan

tumpuan terutama bagi murid-murid Tahun Satu.Kesediaan mereka untuk mendengar

penerangan daripada guru amat terhad.Melebihi masa 10 minit sahaja murid-murid mula

hilang tumpuan dan mula melakukan aktiviti sendiri seperti bercakap,berjalan dan

16

Page 17: Tugasan Penilaian Dan Pentaksiran Pdp Dan Kajian Tindakan

sebagainya.Penggunaan pembesar suara amat menarik minat murid.Semasa guru

memberikan penerangan ,saya banyak menggunakan pembesar suara dan ini juga

antara cara berkesan mengawal murid.Apabila murid diberikan peluang bercakap

menggunakan pembesar suara ini,mereka amat suka dan berlumba untuk menjawab

soalan yang dikemukakan.

Meningkatkan pemikiran reflektif amat penting bagi guru-guru yang sentiasa berusaha

untuk meningkatkan keberkesanan pengajaran dan pembelajaran mereka.

Sehubungan ini, guru sendiri juga boleh menggunakan teknik refleksi dan penilaian

kendiri semasa dan selepas melaksanakan rancangan dan mengajarnya dalam bilik

darjah. Sehubungan usaha ini pula guru boleh memikirkan dan meninbangkan perkara-

perkara berikut:

Adakah set induksi yang digunakan sesuai dan berjaya menarik perhatian

murid?

Adakah perkembangan pelajaran dapat membantu murid memahami konsep

dengan jelas atau membolehkan mereka menguasai kemahiran baru mengikut

objektif pelajaran yang ditentukan?

Adakah isi pelajaran disampaikan secara sistematik, tepat dan lengkap?

Adakah murud-murid melibatkan diri cergas dalam aktiviti pembelajaran?

Adakah teknik dan kaedah mengajar digunakan sesuai dan berkesan?

Adakah aktiviti penilaian diadakan semasa aktiviti pengajaran dan

pembelajaran?

Adakah aktiviti penutup sesuai dan berkesan?

Adkah aktiviti pengajaran dan pembelajaran yang dijalankan dapat mencapai

objektif pelajaran yang ditentukan?

Guru yang berusaha memikir dan cuba menjawab soalan-soalan tersebut, proses

refleksi dan penilaian kendiri sebenarnya telah berlaku. Hasinya akan membolehkan

guru menyedari dan memahami kekuatan dan kelemahan pengajarannya. Akibatnya,

guru akan berusaha mencari ikhtiar untuk mengatasi bidang kelemahannya dengan

menyediakan dan seterusnya melaksanakan aktiviti pengajaran dan pembelajaran

dengan lebih sempurna dan berkesan lagi.

17

Page 18: Tugasan Penilaian Dan Pentaksiran Pdp Dan Kajian Tindakan

Rumusan

Kesimpulannya penguasaan teknik refleksi dan penilaian kendiri adalah amat penting

bagi guru-guru yang bertanggungjawab untuk memastikan pencapaian objektif

pengajaran dan pembelajaran mereka dengan berkesan.

Saya ingin membawa perubahan dalam keadaan kelas ini. Saya ingin murid-murid

mendengar pengajaran saya kerana percakapan dua hala boleh menjejaskan

pembelajaran. Kebisingan yang disebabkan oleh pembelajaran tidaklah menjadi

masalah tetapi kebisingan yang mengganggu pembelajaran perlu dielakkan. Murid-

murid yang bising bukan sahaja tidak dapat menguasai kemahiran yang diajar tetapi

murid-murid lain juga terjejas dan ini berlaku tidak adil kepada semua murid-murid yang

lain

Pelajar perlu lebih latihan berkaitan ……………….

Ulang kaji kandungan tajuk ini pada akhir bab ini / ………….

Ulangkaji topik / konsep ini dengan murid yang lemah.

Murid berjaya menguasai konsep ……..

Masukkan sebahagian kandungan dalam kerja rumah pada minggu hadapan

Sebahagian murid tidak faham. Perlu mengajar dengan cara yang lain dalam P&P akan

datang.

Gunakan kerja secara berkumpulan untuk mengulang kaji.

Kerja rumah disiapkan oleh semua murid.

Perlu memberikan lebih masa untuk aktiviti ini untuk membantu murid berpindah kepada

tugasan baru.

Saya perlu bertanya lebih banyak soalan yang terbuka.

Cari jalan untuk memasukkan lebih murid dalam aktiviti dalam kelas.

Cari lebih banyak contoh ….. untuk membantu murid lebih memahami …………..

Tidak cukup peluang untuk murid melakukan …… semasa pengajaran.

Memerlukan kepelbagaian teknik menyoal / memberi jawapan .

Gembira dengan maklum balas murid pada hari ini. Lebihkan soalan mencabar dalam

P&P akan datang.

18

Page 19: Tugasan Penilaian Dan Pentaksiran Pdp Dan Kajian Tindakan

KERTAS CADANGAN KAJIAN TINDAKAN :

MEMPERTINGKATKAN PENGUASAAN SEBUTAN DAN

PERBENDAHARAAN KATA BAHASA MELAYU MENGGUNAKAN KAEDAH

NYANYIAN

1.PENGENALAN

Saya telah membuat kajian tindakan berkaitan pencapaian akademik Bahasa

Melayu tahun 1 SK Taman Sutera.Lokasi sekolah kami terletak di pinggir bandar.Kelas 1

Dinamik yang seramai 36 orang murid dimana terdapat dua orang murid asli.Selain itu

juga terdapat enam orang murid Melayu yang turut tinggal sekampung dengan

penempatan orang asli.Pemerhatian di lakukan semasa sesi pembelajaran berlangsung.

Di dapati bahawa sebilangan pelajar di dalam kelas tersebut tidak memberi perhatian

19

Page 20: Tugasan Penilaian Dan Pentaksiran Pdp Dan Kajian Tindakan

sepenuhnya terhadap mata pelajaran tersebut dan tidak dapat menguasai kemahiran

membaca dengan baik. Selain itu,rekod pencapaian sebilangan murid agak kurang

memuaskan dimana mereka masih lagi menguasai sekurang-kurangnya band 2

sahaja.Oleh itu, untuk menaikkan prestasi pelajar saya telah merangka satu pelan

tindakan yang bernama Simulasi Watak (Roleplay) supaya murid 1 Dinamik meminati

untuk belajar iaitu dengan menarik minat pelajar untuk memahirkan mengeja perkataan

yang mengandungi huruf konsonan berganding seperti ’ng’. Dan dapat mengenal antara

ungu dan biru.

2.PERNYATAAN MASALAH

Sekolah Kebangsaan Taman Sutera ini merupakan salah sebuah sekolah yang

terletak di daerah Johor Bahru merupakan antara sekolah yang berada di pinggir bandar.

Berdasarkan rekod pencapaian mata pelajaran Bahasa Melayu di tahap sederhana.Namun

prestasi di kalangan pelajar-pelajar yang tinggal di perkampungan asli amat kurang

merangsangkan.. Ramai pelajar yang masih gagal menguasai kemahiran

membaca.Bahasa Melayu merupakan mata pelajaran yang amat penting bukan sahaja di

sekolah malah ia penting selepas alam persekolahan dan ia perlu diaplikasikan di dalam

setiap aspek termasuk semasa di peringkat pengajian tinggi.

Berdasarkan pemerhatian kami, terdapat dua fenomena yang memberikan

sumbangan kepada gred pencapaian pelajar yang merosot iaitu fator persekitaran dan

keluarga.

3.RASIONAL KAJIAN

Rasional utama kajian ini dijalankan adalah kerana Bahasa Melayu merupakan

mata pelajaran yang paling penting. Ini adalah kerana Bahasa Melayu merupakan bahasa

utama dan bahasa rasmi negara.Lebih-lebih lagi kerajaan sekarang sedang menjalankan

program MBMMBI iaitu memartabatkan Bahasa Melayu. Ia akan diaplikasikan apabila

pelajar tamat alam persekolahan iaitu semasa belajar di peringkat yang lebih

tinggi.Sekiranya pelajar sudah menguasai bahasa ini pada peringkat pengajian maka

20

Page 21: Tugasan Penilaian Dan Pentaksiran Pdp Dan Kajian Tindakan

dengan secara tidak langsung memudahkan pelajar tersebut untuk mempertingkatkan lagi

keyakinan diri

Secara rasionalnya kajian ini dijalankan adalah kerana pelajar bagi kelas akhir

Sek Men Keb Selayang Bharu (2 Silikon) mendapat keputusan ujian B.I sangat rendah.

Ini akan memberi impak yang negatif terhadap pelajar dan sekolah itu sendiri. Apabila

kajian ini dibuat secara rasionalnya dapat membantu pihak sekolah dalam membendung

masalah ini agar semua pihak terlibat agar sedar betapa pentingnya peningkatan

pencapaian B.I.

21