rph transformation form 2

Upload: zurr-izaty-zolkepli

Post on 08-Jan-2016

140 views

Category:

Documents


10 download

DESCRIPTION

rph untuk pencerapan

TRANSCRIPT

Rancangan Pengajaran Harian 2015HariSelasaTarikh15 /9/ 2015

Tingkatan/Kelas2KKehadiran pelajar /

Waktu7Tempoh/Minit35 minit

Bidang PembelajaranNomborPerkaitanBentuk Dan Ruang

TopikBab 11:Penjelmaan

Objektif Pembelajaran1.Memahami konsep penjelmaan.2.Memahami dan menggunakan konsep translasi.

Hasil PembelajaranPada akhir pdp, pelajar dapat:1.Mengenalpasti konsep penjelmaan.2.Mengenalpasti konsep translasi

3.Menghuraikan translasi dalam bentuk

KBKKMembuat inferensMencari semua penyelesaian yang mungkin

MenganggarMembanding dan membeza

MenterjemahMenyusun atur

Membuat gambarajahMengecam pola

MentafsirMemproses secara mental

MengelasCubajaya

Mengecam perhubungan

Nilai murniBaik hati/kerajinan/kerjasama/kebersihan/tanggungjawab/keberanian

Sumber Pengajaran Dan PembelajaranRujukanBuku Teks Tingkatan 2/

Alatkalkulator/komputer/

BahanSoalan Kuiz/ Kad imbasan/ Gambarajah lembaran kerja/benda maujud

Pendekatan Pengajaranberpusatkan guru/berpusatkan pelajar / berpusatkan bahan

Kaedah PengajaranInduksi/deduksi/inkuiri penemuan/perbincangan/penyoalan/kerja amali/ ekspositori (penerangan/bercerita/demo).

Perkembangan PengajaranKandungan /KonsepProses Pengajaran Dan PembelajaranCatatan/Nota

Tindakan GuruAktiviti Murid

Fasa 1

Set Induksi(2 Minit)

Meneroka konsep transformasi.

Transformasi Pergerakan semua titik dari tempat asal ke tempat baru.

Imej dan objekGuru meminta pelajar meneka apa yang mereka akan pelajari berdasarkan aktiviti yang ditunjukkan guru (silapmata).

Pelajar akan membuat pemerhatian dan meneka apa yang mereka akan pelajari hari ini.Pengetahuan:1.Apakah yang akan kita pelajari hari ini?

Fasa 2 Perkembangan

Penerokaan

Aktiviti 1

(10 minit)

Transformasi terbahagi kepada 3:

a)Translasi

Pergerakan semua titik objek pada jarak dan arah yang sama

b)Putaran

Semua titik objek berpusing pada arah yang sama pada satu titik dan sudut yang sama

c)Pantulan

Semua titik objek dipantulkan pada satu garis lurus yang dipanggil paksi pantulan

1.Guru meminta pelajar untuk mencari 3 jenis transformasi dengan melihat di bawah kerusi masing-masing.

2.Pelajar yang menjumpai 3 perkataan tersebut akan menampal perkataan tersebut di hadapan kelas.3.Guru memberi penerangan ringkas tentang 3 jenis penjelmaan.4.Guru mengedarkan lembaran kerja Aktiviti 1 kepada setiap pelajar1.Pelajar mencari perkataan di bawah kerusi masing-masing.

2.Pelajar mendengar penerangan guru.3.Pelajar memadankan jawapan yang betul.

Kefahaman:1.Jelaskan 3 jenis penjelmaan

2.Nyatakan imej dan objek.

Aplikasi

1.Ringkaskan konsep bagi 3 jenis penjelmaan

Fasa 3

Pengembangan Penerangan(10 Minutes)Translasi

1.Guru memberi penerangan tentang :A)objek dan imej dalam translasiB)Bentuk translasi

2.Guru memanggil beberapa orang pelajar untuk mencuba aktiviti di hadapan.

1.Pelajar memberi tumpuan terhadap penerangan guru. 2,Pelajar yang terpilih akan mencuba aktiviti di hadapan.

Aplikasi:1.Bezakan translasi dengan jenis penjelmaan yang lain.

2.Tentukan objek dan imej

3.Ungkapkan translasi dalam bentuk

4.Lukiskan imej bagi objek di bawah translasiSintesis1.Hubungkaitkan pergerakan translasi dengan turun naik bangunan.Ctoh sebelum pelajar boleh naik ke tingkat atas atau turun ke tingkat bawah, pelajar perlu berjalan ke arah kiri atau kanan untuk menggunakan tangga.

Fasa 4

Perkembangan

Aplikasi/Penelitian

Aktiviti 2(10 Minit)

(kuiz berkumpulan)

Mengaplikasikan pengetahuan sedia ada dalam soalan kuiz.

1.Dalam kumpulan, setiap pelajar akan diberi nombor dari 1-6.

2.Guru mengedarkan soalan kuiz kepada setiap kumpulan.2. Guru meminta pelajar menjawab soalan secara berkumpulan .

4. Selepas 5 minit, guru akan memanggil nombor tertentu yang mana pelajar yang memegang nombor itu akan tampil ke hadapan dan memberi jawapan.

1. Pelajar akan mendapat nombor yang mewakili diri masing-masing.2. Pelajar menerima kertas kuiz dan menjawab soalan melalui perbincangan bersama rakan.3. Selesai menjawab, pelajar yang terpilih akan dipanggil oleh guru berdasarkan nombor masing-masing.Pengetahuan:

1.Nyatakan jenis transformasi.

Kefahaman:

1.Isikan tempat kosong

Aplikasi:

1.Bincangkan soalan yang diberi

Analisis:

1.Lukis imej

2.Tentukan bentuk translasi

Penilaian:

1.Pamerkan pendapat

Fasa 5

Penutupan

(Pentaksiran) (3 minit)

Kesimpulan Pembelajaran *Penjelmaan/Transformation

:berubah/to change.*3jenis penjelmaan

:pantulan/translasi/putaran

*Bentuk translasi/

translation form :

a:movement of x-axis(kiri/kanan)

b:movement of y-axis(bawah/atas)

1.Guru memanggil beberapa orang pelajar membuat kesimpulan secara lisan apa yang telah dipelajari

2. Guru memberi latihan sebagai pengukuhan di rumah.1. Pelajar berdiri dan menyatakan apa yang telah dipelajari tentang konsep transformasi dan translasi.2. Pelajar menanda soalan latihan yang perlu dibuat, Sintesis:1.Rumuskan apa yang telah dipelajari

Penilaian:

1.Pamerkan pendapat

Refleksi:Kehadiran pelajar:../..

Jumlah pelajar yang menguasai objektif pdp: ./.

Catatan:

Pengukuhan/tindakan susulan aktiviti pengayaan bagi pelajar yang menguasai objektif:

.

.Jumlah pelajar yang tidak mencapai objektif pdp: ./.

Catatan:

Pengukuhan/tindakan susulan aktiviti pengayaan bagi pelajar yang menguasai objektif:

.

.Aktiviti 1Padankan jenis-jenis penjelmaan dengan konsepnya yang betul/Match the types of transformations with the correct concepts.

TRANSLATION/TRANSLASI

REFLECTION/PANTULAN

ROTATION/PUTARAN

Aktiviti 2

Lampiran

Aktiviti 3(kuiz-numbered heads together)

1.Konsep penjelmaan:..

2.Jenis penjelmaan: 1 2. 3..

3.Tentukan imej dan objek bagi setiap penjelmaan yang berikut/Determine the object and the image for each of the following transformations:

Setiap kumpulan mendapat soalan yang berbeza4.Lukis imej bagi setiap objek yang berikut di bawah translasi yang diberi/Draw the image for each of the objects under the given translation.

Setiap kumpulan mendapat soalan yang berbeza5.Diberi A ialah imej bagi A di bawah satu translasi.Tuliskan translasi itu dalam bentuk Given that A is the image of A under a translation.write the transaltion in the form of Setiap kumpulan mendapat soalan yang berbeza3.Tentukan imej dan objek bagi setiap penjelmaan yang berikut/Determine the object and the image for each of the following transformations:

Label with O as object and I as image/Labelkan dengan huruf O untuk objek dan I untuk imej.

4.Tentukan imej bagi setiap objek yang berikut di bawah translasi yang diberi/Determine the image for each of the objects under the given translation.

Lekatkan imej di tempat yang betul./Paste the image at the correct position.

5.Diberi A ialah imej bagi A di bawah satu translasi.Tuliskan translasi itu dalam bentuk

Given that A is the image of A under a translation.write the transaltion in the form of

3.Tentukan imej dan objek bagi setiap penjelmaan yang berikut/Determine the object and the image for each of the following transformations:

Label with O as object and I as image/Labelkan dengan huruf O untuk objek dan I untuk imej.

4.Tentukan imej bagi setiap objek yang berikut di bawah translasi yang diberi/Determine the image for each of the objects under the given translation.

Lekatkan imej di tempat yang betul./Paste the image at the correct position.

5.Diberi A ialah imej bagi A di bawah satu translasi.Tuliskan translasi itu dalam bentuk

Given that A is the image of A under a translation.write the transaltion in the form of

9