rph ting 2

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN Tarikh : 22 Julai 2015 Bil. Pelajaran : Tingkatan : 4 Dedikasi Minggu : 25 Hari : Rabu Bil. Pelajar : 15 Orang Masa : 9.00 pagi – 10.20 pagi (80 minit) Tunjang pembelajaran : Gaya hidup sihat Tajuk pembelajaran : Pengurusan konflik dan stress Fokus pembelajaran : Cara-cara mengatasi konflik dan stress Pengetahuan awal murid : Pelajar pernah didedahkan dengan pelbagai masalah disiplin dalam kelas Pendidikan Kesihatan pada pembelajaran yang lepas. Objektif pembelajaran : Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat : Psikomotor Pelajar dapat melakonkan situasi berdasarkan skrip yang disediakan bagi cara-cara mengatasi konflik dan stress dengan betul. Kognitif Pelajar dapat menyatakan secara bertulis sekurang-kurangnya tiga punca berlakunya stress dalam aktiviti lembaran kerja dengan tepat dan betul.

Upload: manrunner

Post on 06-Dec-2015

240 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

RPH

TRANSCRIPT

Page 1: RPH TING 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Tarikh : 22 Julai 2015 Bil. Pelajaran : Tingkatan : 4 Dedikasi Minggu : 25Hari : Rabu Bil. Pelajar : 15 OrangMasa : 9.00 pagi – 10.20 pagi (80 minit)

Tunjang pembelajaran : Gaya hidup sihatTajuk pembelajaran : Pengurusan konflik dan stressFokus pembelajaran : Cara-cara mengatasi konflik dan stress

Pengetahuan awal murid : Pelajar pernah didedahkan dengan pelbagai masalah disiplin dalam kelas Pendidikan Kesihatan pada pembelajaran yang lepas.

Objektif pembelajaran : Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat :

Psikomotor Pelajar dapat melakonkan situasi berdasarkan skrip yang disediakan bagi cara-cara mengatasi konflik dan stress

dengan betul. Kognitif

Pelajar dapat menyatakan secara bertulis sekurang-kurangnya tiga punca berlakunya stress dalam aktiviti lembaran kerja dengan tepat dan betul.

Afektif Pelajar menunjukkan sikap bekerjasama dalam aktiviti perbincangn kumpulan semasa fasa perkembangan.

Strategi Mengajar : Stail ArahanKBKK : Pelajar dapat menyelesaikan masalah yang diberi dan menjawab persoalan yang diberiPersediaan pelajar : Alat tulis, buku nota dan kertas.Persediaan guru : Kad tugasan, skrip lakonan, manila kad, gambar ekspresi wajah, pen marker, pita pelekat.

Page 2: RPH TING 2

FASA/MASA AKTIVITI MAKLUMAT PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

ORGANISASI CATATAN

Set Induksi

(10 minit)

1. Set induksi 1. Guru bertanya khabar tentang kesihatan diri pelajar

2. Guru mempamerkan gambar mimik muka yang menunjukkan ekspresi wajah

3. Pelajar memberi respon terhadap gambar yang ditunjukan oleh guru dengan menyatakan (gembira, suka, sedih, kecewa, marah)

4. Guru memberi penerangan yang lebih mendalam mengenai gambar ekspresi wajah yang telah dipamerkan untuk mengukuhkan ingatan murid

G

xxx xxx xxx xxx

xxx xxx xxx xxx

Langkah 1

(10 minit)

1. Lakonan situasi berdasarkan skrip yang disediakan.

1. Guru memilih beberapa orang pelajar secara rawak untuk melakonkan situasi yang telah disediakan oleh guru.

2. Pelajar melakonkan situasi yang diberi oleh guru berdasarkan skrip lakonan yang telah disediakan.

x x x x

xxx xxx xxx xxx G xxx xxx xxx xxx

Page 3: RPH TING 2

3. Guru mengarahkan pelajar-pelajar lain agar mencatat isi-isi penting yang terdapat di dalam situasi yang dilakonkan tersebut.

4. Guru bersoal jawab dengan pelajar mengenai isi-isi penting yang terdapat dalam situasi lakonan sebentar tadi.

Langkah 2

(15 minit)

1. Perbincangan dan sesi percambahan idea dalam kumpulan

1. Guru mengarahkan pelajar membentuk empat kumpulan yang sama jumlah dan melantik seorang ketua dan seorang pencatat.

2. Pelajar bergerak membentuk empat kumpulan seperti yang diarahkan oleh guru

3. Guru mengedarkan kad tugasan kepada setiap kumpulan.

4. Guru memberi penerangan tentang aktiviti yang akan dijalankan berdasarkan kad tugasan.

xxx xxx xxx xxx

G

xxx xxx xxx xxx

Page 4: RPH TING 2

5. Pelajar berbincang di dalam kumpulan yang diketuai oleh ketua kumpulan dan mencatat hasil perbincangan.

6. Pelajar mencatat hasil perbincangan dalam bentuk lakaran peta minda.

7. Guru menyelia dan memberi bimbingan kepada setiap kumpulan

xxx xxx xxx xxx

G

xxx xxx xxx xxx

Langkah 3

( 20 minit)

1. Perbentangan hasil kumpulan

2. Menjawab soalan lembaran kerja

1. Guru akan mengarahkan setiap kumpulan untuk membentangkan hasil perbincangan kumpulan masing-masing.

2. Guru dan pelajar akan memberi respon serta merta selepas pembentangan setiap kumpulan.

x x x x

xxx xxx xxx xxx G xxx xxx xxx xxx

Page 5: RPH TING 2

Fasa Kemuncak (15 minit)

1.Kuiz 1. Guru mengedarkan lembaran kerja untuk menguji tahap pemahaman pelajar terhadap isi pelajaran yang telah dipelajari

2. Pelajar menjawab soalan lembaran kerja yang diedarkan dalam tempoh masa yang ditetapkan oleh guru.

3. Kertas soalan pelajar akan ditukarkan dengan rakan di sebelah setelah masa menjawab tamat.

3. Guru membincangkan jawapan berdasarkan lembaran kerja yang dijawab oleh pelajar.

Penutup

(10 minit)

1. Rumusan guru 1. Guru membuat rumusan mengenai keseluruhan isi pelajaran yang telah dipelajari.

2. Sesi soal jawab antara pelajar dan guru.

G

xxx xxx xxx xxx

xxx xxx xxx xxx