rph 2 latihan mengajar

19
RIS SEMESTER 1 SESI 2010/2011 KOD & NAMA KURSUS PJJ SEMESTER 2 SESI 2014/2015 KPR 3974 LATIHAN MENGAJAR 1 DISEDIAKAN OLEH: NAMA NO. MATRIK FARIDAH BT HAMID D 20112052808 KUMPULAN : K 01076 ( A142 PJJ ) PENSYARAH : PROF. MADYA DR. SITI KHARIAH BT MOHD ZUBIR TARIKH : 4 APRIL 2015 PEMARKAHAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2

Upload: faridah-azizan

Post on 16-Dec-2015

151 views

Category:

Documents


10 download

DESCRIPTION

RPH 2 latihan mengajar

TRANSCRIPT

PEMARKAHANRISSEMESTER 1 SESI 2010/2011

KOD & NAMA KURSUS

PJJ SEMESTER 2 SESI 2014/2015

KPR 3974 LATIHAN MENGAJAR 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2

DISEDIAKAN OLEH:

NAMANO. MATRIK

FARIDAH BT HAMIDD 20112052808

KUMPULAN: K 01076 ( A142 PJJ)PENSYARAH: PROF. MADYA DR. SITI KHARIAH BT MOHD ZUBIRTARIKH: 4 APRIL 2015

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH 2)

Nama Guru Pelatih: Faridah bt Hamid

Mata Pelajaran: Bahasa Malaysia

Bilangan Murid: 25 orang

Tahun : 3 Al-Falah

Tarikh: 1 April 2015 (Rabu)

Masa: 10.35 11.35 (60 minit)

Tajuk: Kebudayaan (Kain Songket)

Objektif Pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat;i. Membaca dan menyatakan maksud ayat daripada teks dengan sebutan yang betul.ii. Membaca maklumat yang tercatat pada iklan dengan sebutan yang betul.iii. Kadar pencapaian objektif yang diharapkan ialah 90% memuaskan.

Hasil Pembelajaran Khusus

Huraian Hasil Pembelajaran

Standard Kandungan

2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa, dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.

Standard Pembelajaran

2.2.3Membaca dan memahami ayat dalam perenggan daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul.

Kemahiran Bahasa: Membaca

Sistem Bahasa: Tatabahasa: Frasa: Kosa Kata: songket, warisan, tenunan

Pengisian Kurikulum: Penyerapan ilmu: Kraftangan, Kajian Tempatan, Sivik dan KewarganegaraanPenyerapan Nilai: Ketekunan, kerjasamaElemen Merentas Kurikulum: Kreativiti dan inovasi, keusahawanan

Alat Bantu Mengajar: Kain songket, petikan dan lampiran aktiviti (slaid power point).

Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah melihat kain songket.

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan

Induksi Set( 3 minit )

1. Guru membentangkan sehelai kain songket.2. Bersoal jawab secara lisan tentang kain songket.ABM:Kain songket

ILMU: Sivik dan kewarganegaraan.

Langkah 1 (10minit)Membaca pantun

1. Murid diminta melengkapkan pantun mengenai Kain Songket yang diberi.2. Murid membaca pantun yang telah dilengkapkan dengan sebutan yang betul.ABM: Lembaran kerja 1KP Verbal linguistikSebutan dan intonasiILMU: Kajian TempatanNILAI MURNI: Menghargai seni warisan.

Langkah 2 (20 minit)Membaca Teks

1. Murid membaca teks Kain Songket pada slaid power point secara beramai-ramai.2. Murid dibimbing oleh guru membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul.3. Beberapa orang murid diminta membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul.4. Murid dibimbing membaca dan memahami frasa-frasa berkaitan dengan Kain SongketContoh frasa: tenunan songket benang sutera halus benang emasABM: Lampirtan 1Teks (Power Point)KP Verbal linguistik

NILAI MURNI: Ketekunan, rajin.

KEUSAHAWANAN

Langkah 3 (10 minit)Membaca catatan perbincangan1. Murid diagihkan dalam beberapa kumpulan.2. Guru memberikan tugasan di dalam kumpulan untuk murid membezakan kain songket dahulu dan sekarang berdasarkan teks.3. Murid mencatat hasil perbincangan pada lembaran kerja yang diberi.4. Murid membaca hasil perbincangan kumpulan tentang perbezaan kain songket dahulu dan sekarang.5. Murid diminta menyenaraikan lagi 2 barangan yang boleh dihasilkanmenggunakan kain songket.ABM: Lembaran kerja 2 Lampiran 1KB Klasifikasi, membanding bezaNILAI MURNI: Kerjasama, beraniKEUSAHAWANAN

Langkah 4 (9 minit)Membaca maklumat daripada iklan.1. Secara kumpulan, murid berbincang dan menulis pengumuman berbentuk iklan.Contoh : kain songket2. Murid mempamerkan dan membacakan maklumat yang tercatat pada iklan yang telah dihasilkan.ABM: Lembaran kerja 3NILAI MURNI: Kerjasama, beraniBCB Bacaan intensif

KEUSAHAWANAN

Penutup (8 minit)

1. Murid membaca teks dalam kumpulan dengan sebutan yang betul.2. Murid memberi jawapan pemahaman berdasarkan teks yang dibaca.ABM: Lembaran kerja 4/5KP Verbal linguistikNILAI MURNI: Teliti, tekun

Tugasan: Pemulihan: 1. Murid dibimbing membaca frasa di dalam iklan dengan sebutan yang betul. 2. Murid memadankan frasa dengan makna.

Pengayaan: 1. Murid membina dan menulis ayat dengan betul. 2. Murid membaca dan memahami teks dengan sebutan yang betul.

Aktiviti Susulan (jika Ada): Tiada

Catatan Guru Praktikum: Didapati 22/25 orang murid dapat menguasai kemahiran membaca dengan baik dan mencapai objektif pembelajaran. Manakala 3/25 perlu bimbingan individu serta latih tubi untuk menguasai bacaan dengan baik. Dalam hal ini saya telah meminta bantuan rakan sebaya pelajar untuk membantu mereka yang masih belum begitu baik dalam pembacaan.

Ulasan Pensyarah Penyelia/ Guru Pembimbing: -

LEMBARAN KERJA 1AKTIVITI: Lengkapkan pantun dan baca dengan sebutan dan intonasi yang betul.

LAMPIRAN 1SLAID POWER POINTAKTIVITI: Baca dan tuliskan frasa yang berwarna.

LEMBARAN KERJA 2Tuliskan perbezaan kain songket dahulu dan sekarang.

SONGKET DAHULUSONGKET SEKARANG

LEMBARAN KERJA 3Tulis maklumat yang sesuai tentang kain songket sebagai iklan dengan menggunakan frasa yang dicadangkan.

LEMBARAN KERJA 4Baca dan fahami teks di bawah.

LEMBARAN KERJA 5 Baca teks dan jawab soalan di bawah:

PEMULIHANBaca frasa dan suaikan dengan maksud yang betul.

Rakyat biasaKain yang ditenun

Pakaian rasmiOrang kebanyakan

Pakaian tradisiPakaian untuk majlis tertentu

Kain songketPakaian yang melambangkan sesuatu kaum

Bingkai gambarAlat untuk meletakkan gambar

PENGAYAANBina ayat berpandukan frasa di bawah dan baca semula ayat tersebut dengan sebutan yang betul.

bingkai gambar . .

pakaian tradisi .

rakyat biasa . .

pakaian rasmi . . kain songket . .