rph (slot) 1 subjek sahaja
TRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran Harian Prasekolah (SLOT)
Tarikh
Hari
Masa
Bilangan Pelajar
Kelas
1 Oktober 2012
Isnin
08:30-09:00 Pagi (30 Minit)
25 Orang
Prasekolah Kancil
Tajuk
Tunjang Utama
Standard Pembelajaran Utama
Mengenal Haiwan
Komunikasi Bahasa Malaysia
(BM 2.1.7) Menamakan objek di persekitaran.
(BM 2.2.7) Menjawab soalan dengan ayat yang mudah
dan sesuai.
(BM 3.5.7) Membatangkan suku kata terbuka dan suku
kata tertutup untuk menjadi perkataan.
(BM 4.2.6) Menyalin perkataan dengan cara yang betul.
Standard Pembelajaran Lain
Yang Disepadukan
(PFK 2.2.5) Membuat pergerakan tangan secara simulasi
seperti menolak kotak, menarik tali dan lain-lain.
(KTI 2.1.13) Menyanyi dengan gerakan.
(ST 3.4.5) Mengecam tempat tinggal haiwan (contoh:
kucing-rumah, ayam-reban, itik-kolam, lembu-padang,
kerbau-sawah, katak-air dan darat, ikan-air, burung-
pokok).
Objektif Pelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
1. Membaca perkataan mempunyai suku kata
terbuka dan suku kata tertutup.
2. Mengeja dan membaca perkataan mudah.
3. Menulis dan menyalin perkataan dengan cara
yang betul.
Konsep Utama 1. Perkataan KVKVK, KVKKV, KVKVKV, KVVKA,
KVKKVK, VKKVKK.
Kosa Kata itik, ular, lembu, zirafah, monyet, anjing, buaya, harimau,
tupai, gajah, kucing.
Pengetahuan Sedia Ada Murid
1. Murid telah mengenal haiwan yang terdapat di
persekitaran dan melalui televisyen.
2. Murid sudah tahu cara menulis dengan betul dan
boleh menyalin perkataan.
3. Murid boleh membatangkan perkataan mudah.
Nilai Menerapkan nilai tentang sayangi haiwan dan alam
sekitar.
Alatan dan Bahan 1. Komputer
2. Skrin putih
3. Projektor
4. Kad bergambar
5. Kad perkataan
6. Lembaran kerja
7. Bluetack
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Set Induksi
(2 Minit)
Menyayi dengan
gerakan.
Guru dan murid sama-sama
menyanyi sambil melakukan
pergerakan kreatif.
”Lagu deria dan
gerakan”
Kinestetik:
gerakan ala
joget.
Perkembangan
Langkah 1:
(5 minit)
Memperkenalkan
haiwan.
Guru menayangkan slaid
powerpoint memperkenalkan
haiwan jinak dan haiwan liar
kepada murid-murid sambil
membaca cerita pendek.
Bahan: Slaid
Powerpoint
MI: kecerdasan
visual spatial
Langkah 2:
(5 minit)
Mengeja dan
membatangkan
suku kata
terbuka dan
tertutup.
Guru menunjukkan kad gambar
haiwan dan murid menyebut nama
haiwan tersebut.
Guru menunjukkan kad perkataan
dan murid mengeja suku kata
tersebut untuk membatang
perkataan.
Bahan: kad
gambar haiwan,
kad perkataan
MI: kecerdasan
bahasa dan
lingustik
Langkah 3:
(5 minit)
Memadankan
kad perkataan
dengan gambar.
Guru melekatkan kad perkataan
pada papan putih dan murid
diminta memilih gambar haiwan
yang betul lalu dipadankan dengan
perkataan.
Bahan: kad
gambar, kad
perkataan
MI: kecerdasan
visual spatial
Langkah 4:
(10 minit)
Aktiviti menulis Guru menerangkan cara
menyiapkan latihan bertulis.
Guru mengagihkan lembaran kerja
kepada murid-murid.
Murid-murid bergerak ke tempat
masing-masing dan menyiapkan
latihan menulis.
Bahan:
lembaran kerja,
pensel.
Kinestetik:
psikomotor
halus.
MI: kecerdasan
bahasa
Penutup
(3 minit)
Murid hantar
tugasan,
menyanyi lagu
dan kuiz uji
minda.
Murid-murid menghantar tugasan
mereka kepada guru.
Guru mempamerkan hasil kerja
murid yang terbaik.
Guru dan murid sama-sama
menyanyikan lagu.
Guru memberi kuiz uji minda dan
murid-murid menjawab soalan
dengan tepat berdasarkan
pelajaran yang telah disampaikan
oleh guru.
Bahan: carta
lagu (slaid
powerpoint).
Senikata lagu:
”Anak Ayam
Turun Sepuluh”
MI: kecerdasan
muzik,
kecerdasan
bahasa
Refleksi :