rph sains

12
KRS 3023 : KURIKULUM DAN PENGAJARAN SAINS SEKOLAH RENDAH TAJUK KUMPULAN UPSI 01(A112PJJ) DISEDIAKAN OLEH : NAMA NO. ID NO. TELEFON AHMAD HAMIZA ROZAINI BIN ISAHAK D20102041270 019-5455679 NAMA TUTOR E-LEARNING : PROF MADYA DR ABD LATIF BIN HJ GAPOR TARIKH SERAH : 24 NOVEMBER 2012 Tugasan 1 Rancangan pengajaran harian Dan Refleksi

Upload: ahmad-hamiza-rozaini-isahak

Post on 30-Oct-2014

317 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

Page 1: rph sains

KRS 3023 : KURIKULUM DAN PENGAJARAN SAINS

SEKOLAH RENDAH

TAJUK

KUMPULAN

UPSI 01(A112PJJ)

DISEDIAKAN OLEH :

NAMA NO. ID NO. TELEFON

AHMAD HAMIZA ROZAINI BIN ISAHAK D20102041270 019-5455679

NAMA TUTOR E-LEARNING : PROF MADYA DR ABD LATIF BIN HJ GAPOR

TARIKH SERAH : 24 NOVEMBER 2012

Tugasan 1

Rancangan pengajaran harian Dan Refleksi

Page 2: rph sains

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN 1

Mata Pelajaran : Sains

Kelas :Tahun Empat

Tema / Tajuk : Bahan

Masa : 8.15 – 9.15 pagi ( 60 minit )

Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

i) Memberi sifat-sifat utama bahan

ii) Mengelaskan objek mengikut jenis bahan yang digunakan untuk

membuatnya.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

FASA CADANGAN AKTIVITI CATATAN

Orientasi:

Set Induksi

(5 minit)

- Guru menunjukkan objek dan murid

menyatakan nama objek dan bahan buatannya.

Contoh : 1)pensel – kayu

2)pemadam - getah

- Guru menyoal murid.

Soalan :

1) Apakah yang

Benda yang saya

pegang ini?

2) Ia diperbuat drpd

apa?

1. Aktiviti

pengajaran

dan

pembelajaran:

( 20minit)

- Guru menunjukkan 5 jenis bahan dan sifatnya.

1)logam – dapat mengalirkan haba dan arus

elektrik

Contoh : sudu

- Guru meneruskan dengan bahan lain seperti

2)kaca –lutsinar

3)kayu – terapung di permukaan air

4)getah – boleh diregangkan

5)Plastik – penebat haba

- Guru meminta murid menamakan objek lain

disekitar kelas dan bahan buatannya.

Contoh : tingkap - kaca

- Guru membimbing murid dengan memberikan

contoh diluar kelas.

Contoh : kereta

- Guru menerangkan tentang gabungan bahan

untuk objek

Contoh : Jam tangan – kaca dan getah

Wayar – logam dan getah/plastik

- Guru meminta murid menamakan Objek yg

berada di dalam dan luar kelas yang

mempunyai gabungan bahan.

ABM : objek yang berada

disekitar kelas.

Page 3: rph sains

Aktiviti

kumpulan

(15minit)

- Guru membahagikan kumpulan kepada

3.Setiap kumpulan akan melantik seorang

ketua serta nama kumpulan berdasarkan jenis

bahan.

- Guru menerangkan cara permainan “treasure

hunt” dimana murid kena mencari bahan yg

ditetapkan mengikut kumpulan.

1.Cari objek yg diperbuat drpd kayu?

2. Cari objek yg diperbuat drpd Logam?

3. Cari objek yg diperbuat drpd Kaca?

4. Cari objek yg diperbuat drpd Getah?

5. Cari objek yg diperbuat drpd Plastik?

6. Cari objek yg diperbuat drpd gabungan

Plastik dan logam?

7. Cari objek yg diperbuat drpd gabungan

Plastik dan kaca?

8. Cari objek yg diperbuat drpd gabungan

getah dan logam?

9. Cari objek yg diperbuat drpd gabungan

Plastik dan kayu?

- setiap kumpulan diberikan masa selama 10

minit untuk mencari semua bahan tersebut.

- Guru meminta ketua kumpulan

membentangkan hasil carian objek.

- Guru menilai serta memberikan markah kepada

setiap kumpulan.

- Guru memberikan hadiah kepada pemenang.

Lembaran aktiviti

kumpulan

Aktiviti

Pengukuhan

(15 minit)

- Guru mengedarkan lembaran kerja kepada

murid dan membuat.

Lembaran kerja 1

Aktiviti

Pengayaan

(5 minit)

- Guru memberikan latihan kerja rumah kepada

murid

Lembaran kerja 2

Page 4: rph sains

Refleksi

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dapat berjalan dengan lancar dimana setiap

aktiviti yang dirancang dapt dilaksanakan dengan baik.Namun terdapat beberapa kelemahan

dan kekuatan yang dapat saya kesan sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran ini.Antara

kekuatan yang dapat dikesan ialah murid-murid yang aktif semasa proses pengajaran

dijalankan.Ini sedikit sebanyak dapat menaikkan semangat saya untuk mengajar.Selain itu

persekitaran yang baik juga dapat membuatkan pengajaran lebih bermakna serta murid tertarik

dengan aktiviti kumpulan iaitu treasure hunt.Selain itu beberapa kelemahan yang dapat

dikesan antaranya penggunaan masa yang tidak mengikut perancangan disebabkan saya tidak

biasa dengan pengajaran sains ini.Selain itu pemahaman tentang isi pengajaran yang tidak baik

dan pengajaran berdasarkan buku teks serta pengetahuan sedia ada guru sahaja banyak

menunjukkan kelemahan saya.Oleh itu langkah-langkah penambahbaikan ialah dengan

mengulangkaji isi pembelajaran terlebih dahulu sebelum memulakan pengajaran serta perlukan

mentor untuk menunjukajar ketika pengajaran berlangsung.

Page 5: rph sains

Lembaran Kumpulan

Nama Kumpulan:........................................

Ketua Kumpulan :...........................................

Soalan Betul/Salah

1.Cari objek yg diperbuat drpd kayu?

2. Cari objek yg diperbuat drpd Logam?

3. Cari objek yg diperbuat drpd Kaca?

4. Cari objek yg diperbuat drpd Getah?

5. Cari objek yg diperbuat drpd Plastik?

6. Cari objek yg diperbuat drpd gabungan Plastik dan logam?

7. Cari objek yg diperbuat drpd gabungan Plastik dan kaca?

8. Cari objek yg diperbuat drpd gabungan getah dan logam?

9. Cari objek yg diperbuat drpd gabungan Plastik dan kayu?

Markah:

Page 6: rph sains

Lembaran kerja 1

Aktiviti Pengukuhan

Nama :........................................................................

Kelas :..................................................

Senaraikan Seberapa banyak objek mengikut jenis bahan pembuatannya.

Kayu Logam Kaca Getah Plastik

Markah :

Page 7: rph sains

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN 2

Mata Pelajaran : Sains

Kelas :Tahun Empat

Tema / Tajuk : Ukuran Jisim

Masa : 8.15 – 8.45 pagi ( 30 minit )

Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

I. Mengenalpasti unit piawai bagi ukuran jisim

II. Mengelaskan objek mengikut jisim sepert berat atau ringan

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

FASA CADANGAN AKTIVITI CATATAN

Orientasi:

Set Induksi

(2 minit)

- Guru menunjukkan slaid tentang ukuran

kepada murid.

- Murid memerhatikan slaid

2. Aktiviti

pengajaran

dan

pembelajaran:

( 18minit)

- Guru menayangkan slaid sambil bersoal jawab

Dengan murid mengenai slaid.

- Murid menjawab serta bersoaljawab dengan

guru mengenai slaid.

- Guru menunjukkan alat-alat penimbang berat

dengan menggunakan slaid serta alat

penimbang yg betul kepada murid.

• Di dalam pasar raya atau kedai

Alat Mengukur Jisim

NERACA MAMPATAN NERACA ELEKTRONIK

- Murid bersoaljawab mengenai alat penimbang

yg ada.

- Guru menunjukkan unit timbangan berat serta

hubungannya

I. Kilorgam (kg)

II. Gram (g)

III. Miligram (mg)

- murid mendengar dengan teliti dan menyoal

guru.

ABM : slaid penjagaran

Page 8: rph sains

- Guru menerangkan perbezaan objek yg berat

dan ringan

- Murid memerhatikan penerangan guru dengan

melihat contoh lain diluar seperti paku lebih

berat dari kapas.

Aktiviti

Individu

(5minit)

- Guru memilih 5 orang murid untuk bermain

permainan “muzikal chair”.

- Guru menerangkan cara permainan kepada

murid serta syaratnya.

- Muzik dimainkan dan apabila muzik

diberhentikan murid berebut duduk diatas

kerusi yg ada.Murid yg tidak dapat duduk

didenda dengan menjawab soalan dari guru.

Contoh: sebutkan satu alat ukuran berat?

- Guru mengulangi aktiviti hingga ada

pemenang.Guru memberikan peneguhan

kepada murid yg berjaya.

ABM: Laptop dan kerusi

Penutup

(5minit)

- Guru bersoaljawab mengenai pembelajaran

- Guru mengedarkan lembaran kerja kepada

murid dan menyuruh murid menyelesaikan

latihan di rumah

Lembaran kerja

Page 9: rph sains

Refleksi Pengajaran.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dapat berjalan dengan lancar dimana setiap

aktiviti yang dirancang dapat dilaksanakan dengan baik.Namun terdapat beberapa kelemahan

dan kekuatan yang dapat saya kesan sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran ini.Antara

kekuatan yang dapat dikesan ialah murid-murid yang aktif semasa proses pengajaran

dijalankan.Ini sedikit sebanyak dapat menaikkan semangat saya untuk mengajar.Selain itu

persekitaran yang baik juga dapat membuatkan pengajaran lebih bermakna serta aktiviti

muzical chair yg menarik minat murid untuk melakukannya.Selain itu beberapa kelemahan

yang dapat dikesan antaranya penggunaan masa yang tidak mengikut perancangan disebabkan

saya tidak biasa dengan pengajaran sains ini.Selain itu pemahaman tentang isi pengajaran yang

tidak baik dan pengajaran berdasarkan buku teks serta pengetahuan sedia ada guru sahaja

banyak menunjukkan kelemahan saya.Oleh itu langkah-langkah penambahbaikan ialah dengan

mengulangkaji isi pembelajaran terlebih dahulu sebelum memulakan pengajaran serta perlukan

mentor untuk menunjukajar ketika pengajaran berlangsung.

Page 10: rph sains

Lembaran Kerja

Nama :.........................................................................

Tahun:.............................................................

Isikan Tempat kosong.

............................................................

..........................................................................

.......................................................

...............................................................

..............................................................

.....................................................................

Page 11: rph sains

Slaid Pengajaran.

PENGUKURAN

JISIM

SAINS TAHUN 4

ALAT PENGUKURAN JISIM

Untuk mengetahui BERAT dan RINGAN sesuatu objek / benda.

Alat Mengukur Jisim

• Di dalam makmal sains

NERACA TUAS NERACA 3 ALUR

• Di dalam pasar raya atau kedai

Alat Mengukur Jisim

NERACA MAMPATAN NERACA ELEKTRONIK

• Di dalam rumah

Alat Mengukur Jisim

ALAT TIMBANG BERAT ALAT TIMBANG BARANG DAPUR

Unit jisim dalam Sistem Metrik

• Kilogram (kg)

• Gram (g)

• Miligram (mg)

Page 12: rph sains

Hubungan antara unit jisim

• 1 kilogram = 1000 gram

• 1 gram = 1000 miligram

Tukarkan kepada unit gram.1)2 kg = ……………2)3 kg + 500 g = ……………..

Unit ukuran sesuatu objek

BERAT• Kilogram (kg)

• Contoh:

1)Buah-buahan

2)Berat badan

3)Objek besar

RINGAN• Gram (g)

• Miligram (mg)

• Contoh:

1)Gula-gula

2)Susu tin

3) Ikan bilis

4)Objek kecil

CONTOH MENGUKUR JISIM

Mengukur jisim objek

1)Berapakah jumlah berat buku itu?

2)Apakah unit yang digunakan?

Mengukur jisim objek

1)Berapakah jumlah berat ikan itu?

2)Apakah unit yang digunakan?

Kuiz: Kira jisim batu ini.

1 kg 1 kg