Download - rph sains
KRS 3023 : KURIKULUM DAN PENGAJARAN SAINS
SEKOLAH RENDAH
TAJUK
KUMPULAN
UPSI 01(A112PJJ)
DISEDIAKAN OLEH :
NAMA NO. ID NO. TELEFON
AHMAD HAMIZA ROZAINI BIN ISAHAK D20102041270 019-5455679
NAMA TUTOR E-LEARNING : PROF MADYA DR ABD LATIF BIN HJ GAPOR
TARIKH SERAH : 24 NOVEMBER 2012
Tugasan 1
Rancangan pengajaran harian Dan Refleksi
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN 1
Mata Pelajaran : Sains
Kelas :Tahun Empat
Tema / Tajuk : Bahan
Masa : 8.15 – 9.15 pagi ( 60 minit )
Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
i) Memberi sifat-sifat utama bahan
ii) Mengelaskan objek mengikut jenis bahan yang digunakan untuk
membuatnya.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
FASA CADANGAN AKTIVITI CATATAN
Orientasi:
Set Induksi
(5 minit)
- Guru menunjukkan objek dan murid
menyatakan nama objek dan bahan buatannya.
Contoh : 1)pensel – kayu
2)pemadam - getah
- Guru menyoal murid.
Soalan :
1) Apakah yang
Benda yang saya
pegang ini?
2) Ia diperbuat drpd
apa?
1. Aktiviti
pengajaran
dan
pembelajaran:
( 20minit)
- Guru menunjukkan 5 jenis bahan dan sifatnya.
1)logam – dapat mengalirkan haba dan arus
elektrik
Contoh : sudu
- Guru meneruskan dengan bahan lain seperti
2)kaca –lutsinar
3)kayu – terapung di permukaan air
4)getah – boleh diregangkan
5)Plastik – penebat haba
- Guru meminta murid menamakan objek lain
disekitar kelas dan bahan buatannya.
Contoh : tingkap - kaca
- Guru membimbing murid dengan memberikan
contoh diluar kelas.
Contoh : kereta
- Guru menerangkan tentang gabungan bahan
untuk objek
Contoh : Jam tangan – kaca dan getah
Wayar – logam dan getah/plastik
- Guru meminta murid menamakan Objek yg
berada di dalam dan luar kelas yang
mempunyai gabungan bahan.
ABM : objek yang berada
disekitar kelas.
Aktiviti
kumpulan
(15minit)
- Guru membahagikan kumpulan kepada
3.Setiap kumpulan akan melantik seorang
ketua serta nama kumpulan berdasarkan jenis
bahan.
- Guru menerangkan cara permainan “treasure
hunt” dimana murid kena mencari bahan yg
ditetapkan mengikut kumpulan.
1.Cari objek yg diperbuat drpd kayu?
2. Cari objek yg diperbuat drpd Logam?
3. Cari objek yg diperbuat drpd Kaca?
4. Cari objek yg diperbuat drpd Getah?
5. Cari objek yg diperbuat drpd Plastik?
6. Cari objek yg diperbuat drpd gabungan
Plastik dan logam?
7. Cari objek yg diperbuat drpd gabungan
Plastik dan kaca?
8. Cari objek yg diperbuat drpd gabungan
getah dan logam?
9. Cari objek yg diperbuat drpd gabungan
Plastik dan kayu?
- setiap kumpulan diberikan masa selama 10
minit untuk mencari semua bahan tersebut.
- Guru meminta ketua kumpulan
membentangkan hasil carian objek.
- Guru menilai serta memberikan markah kepada
setiap kumpulan.
- Guru memberikan hadiah kepada pemenang.
Lembaran aktiviti
kumpulan
Aktiviti
Pengukuhan
(15 minit)
- Guru mengedarkan lembaran kerja kepada
murid dan membuat.
Lembaran kerja 1
Aktiviti
Pengayaan
(5 minit)
- Guru memberikan latihan kerja rumah kepada
murid
Lembaran kerja 2
Refleksi
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dapat berjalan dengan lancar dimana setiap
aktiviti yang dirancang dapt dilaksanakan dengan baik.Namun terdapat beberapa kelemahan
dan kekuatan yang dapat saya kesan sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran ini.Antara
kekuatan yang dapat dikesan ialah murid-murid yang aktif semasa proses pengajaran
dijalankan.Ini sedikit sebanyak dapat menaikkan semangat saya untuk mengajar.Selain itu
persekitaran yang baik juga dapat membuatkan pengajaran lebih bermakna serta murid tertarik
dengan aktiviti kumpulan iaitu treasure hunt.Selain itu beberapa kelemahan yang dapat
dikesan antaranya penggunaan masa yang tidak mengikut perancangan disebabkan saya tidak
biasa dengan pengajaran sains ini.Selain itu pemahaman tentang isi pengajaran yang tidak baik
dan pengajaran berdasarkan buku teks serta pengetahuan sedia ada guru sahaja banyak
menunjukkan kelemahan saya.Oleh itu langkah-langkah penambahbaikan ialah dengan
mengulangkaji isi pembelajaran terlebih dahulu sebelum memulakan pengajaran serta perlukan
mentor untuk menunjukajar ketika pengajaran berlangsung.
Lembaran Kumpulan
Nama Kumpulan:........................................
Ketua Kumpulan :...........................................
Soalan Betul/Salah
1.Cari objek yg diperbuat drpd kayu?
2. Cari objek yg diperbuat drpd Logam?
3. Cari objek yg diperbuat drpd Kaca?
4. Cari objek yg diperbuat drpd Getah?
5. Cari objek yg diperbuat drpd Plastik?
6. Cari objek yg diperbuat drpd gabungan Plastik dan logam?
7. Cari objek yg diperbuat drpd gabungan Plastik dan kaca?
8. Cari objek yg diperbuat drpd gabungan getah dan logam?
9. Cari objek yg diperbuat drpd gabungan Plastik dan kayu?
Markah:
Lembaran kerja 1
Aktiviti Pengukuhan
Nama :........................................................................
Kelas :..................................................
Senaraikan Seberapa banyak objek mengikut jenis bahan pembuatannya.
Kayu Logam Kaca Getah Plastik
Markah :
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN 2
Mata Pelajaran : Sains
Kelas :Tahun Empat
Tema / Tajuk : Ukuran Jisim
Masa : 8.15 – 8.45 pagi ( 30 minit )
Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
I. Mengenalpasti unit piawai bagi ukuran jisim
II. Mengelaskan objek mengikut jisim sepert berat atau ringan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
FASA CADANGAN AKTIVITI CATATAN
Orientasi:
Set Induksi
(2 minit)
- Guru menunjukkan slaid tentang ukuran
kepada murid.
- Murid memerhatikan slaid
2. Aktiviti
pengajaran
dan
pembelajaran:
( 18minit)
- Guru menayangkan slaid sambil bersoal jawab
Dengan murid mengenai slaid.
- Murid menjawab serta bersoaljawab dengan
guru mengenai slaid.
- Guru menunjukkan alat-alat penimbang berat
dengan menggunakan slaid serta alat
penimbang yg betul kepada murid.
• Di dalam pasar raya atau kedai
Alat Mengukur Jisim
NERACA MAMPATAN NERACA ELEKTRONIK
- Murid bersoaljawab mengenai alat penimbang
yg ada.
- Guru menunjukkan unit timbangan berat serta
hubungannya
I. Kilorgam (kg)
II. Gram (g)
III. Miligram (mg)
- murid mendengar dengan teliti dan menyoal
guru.
ABM : slaid penjagaran
- Guru menerangkan perbezaan objek yg berat
dan ringan
- Murid memerhatikan penerangan guru dengan
melihat contoh lain diluar seperti paku lebih
berat dari kapas.
Aktiviti
Individu
(5minit)
- Guru memilih 5 orang murid untuk bermain
permainan “muzikal chair”.
- Guru menerangkan cara permainan kepada
murid serta syaratnya.
- Muzik dimainkan dan apabila muzik
diberhentikan murid berebut duduk diatas
kerusi yg ada.Murid yg tidak dapat duduk
didenda dengan menjawab soalan dari guru.
Contoh: sebutkan satu alat ukuran berat?
- Guru mengulangi aktiviti hingga ada
pemenang.Guru memberikan peneguhan
kepada murid yg berjaya.
ABM: Laptop dan kerusi
Penutup
(5minit)
- Guru bersoaljawab mengenai pembelajaran
- Guru mengedarkan lembaran kerja kepada
murid dan menyuruh murid menyelesaikan
latihan di rumah
Lembaran kerja
Refleksi Pengajaran.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dapat berjalan dengan lancar dimana setiap
aktiviti yang dirancang dapat dilaksanakan dengan baik.Namun terdapat beberapa kelemahan
dan kekuatan yang dapat saya kesan sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran ini.Antara
kekuatan yang dapat dikesan ialah murid-murid yang aktif semasa proses pengajaran
dijalankan.Ini sedikit sebanyak dapat menaikkan semangat saya untuk mengajar.Selain itu
persekitaran yang baik juga dapat membuatkan pengajaran lebih bermakna serta aktiviti
muzical chair yg menarik minat murid untuk melakukannya.Selain itu beberapa kelemahan
yang dapat dikesan antaranya penggunaan masa yang tidak mengikut perancangan disebabkan
saya tidak biasa dengan pengajaran sains ini.Selain itu pemahaman tentang isi pengajaran yang
tidak baik dan pengajaran berdasarkan buku teks serta pengetahuan sedia ada guru sahaja
banyak menunjukkan kelemahan saya.Oleh itu langkah-langkah penambahbaikan ialah dengan
mengulangkaji isi pembelajaran terlebih dahulu sebelum memulakan pengajaran serta perlukan
mentor untuk menunjukajar ketika pengajaran berlangsung.
Lembaran Kerja
Nama :.........................................................................
Tahun:.............................................................
Isikan Tempat kosong.
............................................................
..........................................................................
.......................................................
...............................................................
..............................................................
.....................................................................
Slaid Pengajaran.
PENGUKURAN
JISIM
SAINS TAHUN 4
ALAT PENGUKURAN JISIM
Untuk mengetahui BERAT dan RINGAN sesuatu objek / benda.
Alat Mengukur Jisim
• Di dalam makmal sains
NERACA TUAS NERACA 3 ALUR
• Di dalam pasar raya atau kedai
Alat Mengukur Jisim
NERACA MAMPATAN NERACA ELEKTRONIK
• Di dalam rumah
Alat Mengukur Jisim
ALAT TIMBANG BERAT ALAT TIMBANG BARANG DAPUR
Unit jisim dalam Sistem Metrik
• Kilogram (kg)
• Gram (g)
• Miligram (mg)
Hubungan antara unit jisim
• 1 kilogram = 1000 gram
• 1 gram = 1000 miligram
Tukarkan kepada unit gram.1)2 kg = ……………2)3 kg + 500 g = ……………..
Unit ukuran sesuatu objek
BERAT• Kilogram (kg)
• Contoh:
1)Buah-buahan
2)Berat badan
3)Objek besar
RINGAN• Gram (g)
• Miligram (mg)
• Contoh:
1)Gula-gula
2)Susu tin
3) Ikan bilis
4)Objek kecil
CONTOH MENGUKUR JISIM
Mengukur jisim objek
1)Berapakah jumlah berat buku itu?
2)Apakah unit yang digunakan?
Mengukur jisim objek
1)Berapakah jumlah berat ikan itu?
2)Apakah unit yang digunakan?
Kuiz: Kira jisim batu ini.
1 kg 1 kg