rph renang
TRANSCRIPT
institut pendidikan guru kampus temenggong ibrahim, johor bahru
KEMAHIRAN HIDUP
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENSYARAH: AGOS BIN ATAN
NORMAN LIZAM BIN SULAIMAN (800204-05-5325)
KPLI- KDC PENDIDIKAN KHAS
AMBILAN NOVEMBER 2009
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tahun (kelas) : 4 Gigih
BIlangan murid : 15 orang Tarikh : 16/12/2009
Mata pelajaran : Pendidikan Jasmani Masa : 8.00-8.30 pagi
Tajuk yang hendak diajar : Renang – Keapungan
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat melakukan apungan di
dalam air dengan bantuan guru.
Isi Pelajaran : Konsep apungan di dalam air.
Pengetahuan sedia ada : Mandi di jeram atau sungai.
Bahan Sumber Pengajaran : Buku: Renang Meniti Tangga Kejayaan
Nilai Murni : Keyakinan diri
Kajian Masa depan / Kemahiran Berfikir : Alat apungan automatik/ Membuat ramalan
Langkah Keselamatan (jika perlu) : 1. Jangan sesekali berenang bersendirian. Guru sentiasa
berada menemani murid.
2. Ketahui kawasan yang dirancang untuk berenang.
3. Jangan mengunyah gula-gula getah semasa berenang.
4. Jangan berasa terlalu megah dengan keupayaan atau
ketahanan diri.
5. Jangan sesekali berenang sebaik sahaja selepas
makan hidangan berat.
6. Sentiasa berwaspada ketika menyelam.
7. Jangan berlari, menolak orang lain, atau bergurau
secara kasar semasa berada di geladak kolam renang.
Penyampaian Isi pelajaran /kemahiran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Set Induksi
5 minit
Pengenalan Guru menerangkan: kepentingan kemahiran apungan badan. Konsep apungan di dalam air.
Langkah 1
5 minit
1. Pemanasan dan Pernafasan
2. Regangan
Berdiri tegak sambil meletakkan kedua-dua tangan pada sisi tubuh.
Tarik nafas dalam dalam. Perlahan-lahan depangkan kedua-dua tangan. Gerakkan ke atas sehingga kedua-dua bertemu tegak di
atas kepala. Sambil menghembuskan nafas, perlahan-lahan turunkan
kedua-dua tangan ke bawah. Ulang sebanyak 10 kali. Berdiri tegak dengan kedua-dua tangan memaut
Berdiri tegak dengan kedua-dua kaki direnggangkan. Tangan diletakkan di sisi tubuh. Perlahan-lahan angkat tangan hingga melepasi kepala dan
regangkan setinggi yang boleh. Sambil menjengketkan tubuh pada hujung tubuh. Turunkan tumit kaki dan perlahan-lahan turunkan juga
kedua-dua tangan anda sehingga sampai ke aras bahu. Pusingkan bahagian atas tubuh dari aras pinggang
perlahan-lahan ke kiri. Balik semula ke posisi hadapan dan pusingkan tubuh ke
kiri seberapa jauh yang boleh. Balik semula ke posisi hadapan dan bongkokkan bahagian
atas tubuh ke depan sehingga hujung jari tangan dapat menyentuh jari kaki.
Kembali berdiri tegak lurus dan ulangi senaman sambil
Guru mengawasi sambil membetulkan kesilapan.
memusingkan tubuh ke kanan pula.
Langkah 2
3 minit
Latih Ansur Maju Cuba tarik nafas lebih banyak. Pakai gogal dan pandang ke dinding kolam Pakai tali pinggang apung yang kecil Minta bantuan rakan supaya berdiri di samping murid
untuk meningkatkan keyakinan. Turunkan badan perlahan-lahan ke bawah sambil tangan
memegang tebing. Perlahan-lahan apungkan badan ke permukaan.
ABM: Gogal, tali pinggang apung.
Setiap murid bergilir-gilir
Nilai murni: keyakinan diri
Fasa Bersedia Tegakkan kepala. Pegang hujung tebing dengan hanya dua jari setiap
tangan. Rapatkan tubuh ke dinding kolam. Bengkokkan lutut.
Langkah 3
3 minit
Fasa Turun Tarik nafas dalam-dalam. Turunkan tubuh perlahan-lahan ke dalam air. Tahan nafas. Turunkan tangan ke dalam air.
Langkah 43 minit
Fasa Pemulihan Luruskan tangan tangan ke hadapan. Pegang tebing kolam. Berdiri.
Langkah 56 minit
Latih tubi Ulangi pencarian latihan keapungan menegak sebanyak 5 kali.
Cuba sambilmemejamkan mata dan mencelikkan mata. Jangan dongakkan kepala ke belakang. Perlahan-lahan turunkan badan ke posisi terapung.
Penutup 5 minit
Mengapung Pada akhir sesi aktiviti di dalam air: Berehat seminit sebelum beredar. Sambil berada dalam air separas dada, apungkan tubuh
dan bernafas perlahan-lahan dan dalam-dalam selama 30
kali. Kemudian baring terlentang, biarkan tumit berada di
dasar kolam. Apungkan tubuh tanpa bergerak. Tarik nafas dalam-dalam, tahan selama 5 saat. Hembuskan kemudian tarik semula nafas dengan cepat
dan tahan lagi.
Apungkan tubuh selama 3 minit.
Penilaian Teknik apungan dan kegunaannya untuk kemahiran seterusnya.
Guru akan memberi mata setiap kali murid berjaya menyempurnakan latih tubi.
Pelajar akan cuba sehingga dapat mengumpul 5 mata maksimum.
Catatan guru: Proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar.
Catatan Penyelia: