rph ptl 1 (ahad 8 mac 2015)

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENGURUSAN TINGKAH LAKU KSSR TAHUN 1 Tajuk : Keselamatan Diri Tarikh : 8 Mac 2015 (Ahad) Kelas : Pendidikan Khas 1 Masa : 9.00 – 10.00 (60 Minit) Standard Kandungan : 3.3 Mematuhi peraturan keselamatan ketika di jalan raya Standard Pembelajaran : 3.3.1 Melintas Jalan Raya dengan Betul Bilangan murid : 5 orang Nama murid NAMA KATEGORI Mohamad Sofi Bin Mohd Arman Disleksia Abu Khanifah Bin Mohd Zawawi Slow Learner Fitri Nurakmal Bin Mohd Razali Cerebral Palsi Nur Alia Binti Mohd Arman Slow Learner Nur Ayreen Nabila Binti Abdullah Pelbagai See Alieya Nabila Binti See Beng Aik Disleksia

Upload: nur-syazwani-idris

Post on 11-Dec-2015

227 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

cecontoh sikit utk dicontohi

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Ptl 1 (Ahad 8 Mac 2015)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENGURUSAN TINGKAH LAKU KSSR TAHUN 1

Tajuk : Keselamatan Diri

Tarikh : 8 Mac 2015 (Ahad)

Kelas : Pendidikan Khas 1

Masa : 9.00 – 10.00 (60 Minit)

Standard Kandungan : 3.3 Mematuhi peraturan keselamatan ketika di jalan raya

Standard Pembelajaran : 3.3.1 Melintas Jalan Raya dengan Betul

Bilangan murid : 5 orang

Nama muridNAMA KATEGORI

Mohamad Sofi Bin Mohd Arman Disleksia

Abu Khanifah Bin Mohd Zawawi Slow LearnerFitri Nurakmal Bin Mohd Razali Cerebral Palsi

Nur Alia Binti Mohd Arman Slow LearnerNur Ayreen Nabila Binti Abdullah Pelbagai

See Alieya Nabila Binti See Beng Aik Disleksia

Page 2: Rph Ptl 1 (Ahad 8 Mac 2015)

Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui cara melintas jalan raya dengan betul

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid dapat:

1. Murid dapat menyebut 1 langkah melintas jalan raya dengan betul

Elemen Merentas : Pendidikan Seni

Kurikulum

BBM : Gambar, Video, Muzik

BAHAGIAN ISI PEMBELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN CATATAN

Set Induksi

(8 minit)

Permainan Rebut Kerusi 1. Guru mengurus rutin murid-murid

dan menayangkan video dan

menerangkan tentang permainan

Rebut Kerusi

2. Murid bermain permainan Rebut

Kerusi dengan mematuhi

peraturan permainan yang

ditetapkan.

3. Guru mengaitkan keseronokan

pada hari ini dengan keselamatan

di jalan raya

Nilai :

- Tekun

- Berani Menjawab

Soalan

Terapi

- Main, Muzik

BBM

- Muzik

Langkah 1 Merangsang

Pengalaman murid

1. Guru menyoal mengenai berjalan Kaedah:

Page 3: Rph Ptl 1 (Ahad 8 Mac 2015)

(5 Minit) mengenai berjalan kaki kaki ke sekolah kepada murid.

2. Murid menjawab soalan guru dan

memberikan pengalaman mereka

ke sekolah.

3. Guru mencungkil pengalaman

murid dengan berbantukan

soalan-soalan yang lebih

merangsang murid.

- Syarahan

Terapi

- Pertuturan

Nilai

-Menjawab dengan sopan

Langkah 2

(15 Minit)

Tayangan Video

mengenai melintas jalan

raya dengan betul

1. Guru menayangkan video

mengenai melintas jalan raya

dengan betul secara satu persatu

dan mengulas video berkenaan

2. Murid menonton video berkenaan

dan mendengar ulasan oleh guru

mengenai melintas jalan raya

dengan betul

Kaedah:

- Sayarahan

BBM

- Video

Nilai

- Mendengar dengan

teliti

Langkah 3

(15 minit)

Membina Montaj Jalan

Raya

1. Guru memberikan murid beberapa

keping gambar dan murid

dikehendaki duduk di dalam

kumpulan.

2. Murid membuat montaj mengenai

Jalan Raya dengan menggunakan

Kaedah :

Berpusatkan Bahan

Nilai:

- Tekun, Kerjasama

Bahan bantu mengajar:

Page 4: Rph Ptl 1 (Ahad 8 Mac 2015)

kepingan gambar yang diberikan

oleh guru.

3. Guru memantau aktiviti murid dan

memberikan bantuan sekiranya

diperlukan

- Gambar

Langkah 4

(10 minit)

Penilaian Kefahaman

dalam aspek melintas

Jalan dengan betul

- Senarai Semak

1. Guru memberikan soalan secara

rawak dan meminta murid

menjawab soalan yang diajukan.

2. Murid menjawab soalan yang

diberikan oleh guru bagi tujuan

penilaian kefahaman mereka.

3. Guru menilai kefahaman murid

berdasarkan jawapan yang

dikemukakan.

Nilai:

- Keyakinan

- Usaha

- Ketekunan

Unsur Terapi

- Pertuturan

Penutup

(3 Minit)

Rumusan Pembelajaran

Melintas Jalan Raya

dengan betul dan

selamat.

1. Guru merumuskan pembelajaran

pada hari berkenaan melintas jalan

raya dengan betul dan menyoal

perasaan murid pada hari ini.

Nilai

- Menghargai

- Tekun

Page 5: Rph Ptl 1 (Ahad 8 Mac 2015)

REFLEKSI:

KELEMAHAN

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

KEKUATAN

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

CADANGAN PENAMBAHBAIKAN

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________