rph produksi (80 minit)

Upload: tiffany-davis

Post on 04-Apr-2018

237 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/30/2019 RPH PRODUKSI (80 MINIT)

    1/6

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    MATA PELAJARAN: TEKNOLOGI MAKLUMAT DAN KOMUNIKASI

    Tingkatan :5 ICT Tempat : Makmal Komputer 1

    Tarikh : 21 Disember 2012 Masa : 11.00 am hingga 12.10 pm

    Topik : 4.3 PEMBANGUNAN MULTIMEDIA

    4.3.3.2 MENGAPLIKASIKAN SEMUA FASA DALAM PRODUKSI

    MULTIMEDIA UNTUK MENGHASILKAN PROJEK

    PENDIDIKAN INTERAKTIF MULTIMEDIA

    HASIL PEMBELAJARAN :

    Di akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat :1. Mengetahui fasa-fasa pembangunan produksi multimedia interaktif .

    2. Menyenara ikan langkah- langk ah untuk pembangun an produ ksi multi media interaktif.

    3. Menghasilkan CD Interaktif secara digital

    BAHAN BANTU MENGAJAR :

    1.

    E-bahan atau modul2. Youtube video3. CD interaktif (courseware)

    PENGETAHUAN SEDIA ADA :

    1. Mengenali semua fasa dalam produksi multimedia.

  • 7/30/2019 RPH PRODUKSI (80 MINIT)

    2/6

    PELAKSANAAN PENGAJARAN

    Isi kandungan Pengetahuan/Kemahiran yang perlu dikuasai

    1) Set Induksi

    - Paparan video yang dimuat turun Pelajar dapat mengaitkan set induksi dengan topik

    daripada http://www.youtube.com yang akan diajar.

    2) Subtopik a. Pelajar mengetahui fasa-fasa pembangunan

    4.3.3.2 Mengaplikasikan semua fasa dalam produksi multimedia interaktif.

    produksi multimedia untuk menghasilkanb. Pelajar menyenaraikan setiap fasa yang terlibat

    projek interaktif multimedia beserta contoh bagi memudahkan penghasilan

    CD interaktif multmedia (courseware)

    3 ) Enam fasa pembangunan produksi

    yang terlibat 1) Pelajar memahami setiap fasa produksi.

    a) SEBELUM PRODUKSI2) Murid membezakan setiap fasa yang terlibat

    i. Fasa Analsis beserta contoh bagi memudahkan penghasilan

    ii. Fasa Reka Bentuk CD interaktif multimedia.

    b) SEMASA PRODUKSI

    i. Fasa Implementasi

    ii. Fasa Pengujian

    c) SELEPAS PRODUKSI

    i. Fasa Penilaian

    ii. Fasa Pengedaran

    http://www.youtube.com/http://www.youtube.com/
  • 7/30/2019 RPH PRODUKSI (80 MINIT)

    3/6

  • 7/30/2019 RPH PRODUKSI (80 MINIT)

    4/6

  • 7/30/2019 RPH PRODUKSI (80 MINIT)

    5/6

    Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

    Pengenalan: SET INDUKSI

    1. Guru menayangkan video tentang Cara-cara penghasilan 3D animasi kartun 10 minit

    2. Pelajar menonton video dan memberi sepenuh perhatian kepada tayangan BBM :

    video yang ditunjukkan. i. Video

    3. Guru menutup video dan bertanya apa yang pelajar lihat. ii. Slide Power

    4. Pelajar menjawab soalan guru secara sukarela. Point

    5. Guru mengaitkan jawapan pelajar tentang tajuk P&P berdasarkan video

    yang dipaparkan.

    Perkembangan Pengajaran: 20 minit

    1. Guru menerangkan objektif P&P pada hari tersebut iaitu apa yang pelajar BBM :

    perlu faham pada hari tersebut. i. Slide Power

    2. Guru menayangkan slaid berbentuk modul supaya pelajar dapat merujuk Point.

    nota dan memberikan panduan untuk menggunakannya ii. Modul

    3. Pelajar dibenarkan bertanya sekiranya tidak faham. iii. ContohCD interaktif

    digital.

    Aktiviti 1: 40 minit

    1. Pelajar dibahagikan kepada beberapa kumpulan (3 orang setiap kumpulan) BBM :

    2. Guru menjelaskan perkaitan topik dengan isi pelajaran iaitu produksi i. Modul

    Multimedia dengan memberikan gambaran yang paling senang untuk ii.Contoh CD

    difahami oleh pelajar. interaktif digital3. Setiap kumpulan akan diberikan modul untuk memudahkan pelajar membuat

    CD multimedia (courseware) sebagai rujukan. Nilai Murni:

    4. Guru memberikan tips-tips yang baik untuk mencari maklumat di Internet -Bekerjasama

    agar para pelajar mendapat bimbingan yang sepatutnya -Yakin bersuara

    5. Setiap kumpulan membuat CD interaktif secara praktikal dan guru memantau

    Setiap kumpulan pelajar KBKK :

    6. Para pelajar akan merujuk kepada contoh CD interaktif multimedia - Melihat

    (courseware) yang ditunjukkan sebagai panduan - Menganalisis

    7. Kumpulan yang menghasilkan CD interaktif yang menarik akan diberikan

    ganjaran sebagai motivasi untuk pelajar.

  • 7/30/2019 RPH PRODUKSI (80 MINIT)

    6/6

    Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

    Penutup: 7 minit

    1. Guru memilih 2 pelajar supaya merumuskan semua hasil pembelajaran yang

    diingini dan memberikan sedikit komen dan peringatan agar para

    pelajar dapat merasai sendiri penghasilan CD interaktif multimedia

    (courseware) walaupun dengan menggunakan perisian MS PowerPoint

    sahaja.2. Sekurang-kurangnya pelajar mampu menghasilkan CD multimedia secara

    interaktif.

    Tugasan: 3 minit

    1. CD interaktif multimedia (courseware) hendaklah disiapkan dan dihantar

    kepada guru pada sesi kelas yang akan datang

    Refleksi Kendiri:

    Catatan/Tugas-tugas lain:

    Masa Aktiviti Pengesahan