rph pemulihan matematik tahun 3

Upload: ezzah-ahmad-tarmizi

Post on 03-Jun-2018

466 views

Category:

Documents


11 download

TRANSCRIPT

  • 8/12/2019 rph pemulihan matematik tahun 3

    1/5

    NAMA GURU: EZZAH BINTI AHMAD TARMIZI

    SEKOLAH: SK KLIA

    TARIKH: 11 FEBRUARI 2014

    HARI: SELASA

    MASA: 10.30 pagi 11.30 pagi

    KELAS: 3 EAGLE

    MATA PELAJARAN: MATEMATIK

    KUMPULAN

    Nama Murid

    Konstruk/Kemahiran Tambah dalam lingkungan 1000

    Objektif :

    Pada akhir pengajaran dan pembelajaran

    ini, murid dapat,

    1. Menambah dua nombor hingga

    nombor tiga digit dengan

    mengumpul semula.

    Pengetahuan Sedia Ada 1. Murid boleh membilang nombor

    mengikut susunan secara menaik.

    2. Murid boleh menambah nombor

    satu digit dengan nombor satu

    digit.

    3. Murid boleh menambah nombor

    dua digit dengan nombor satu digit

    tanpa mengumpul semula.

    RANCANGAN PENGAJARAN KUMPULANPROGRAM PENDIDIKAN PEMULIHAN

  • 8/12/2019 rph pemulihan matematik tahun 3

    2/5

    Alat Bantu Mengajar Kayu aiskrim, straw, lembaran kerja,

    papan nilai tempat, kad soalan.

    Penerapan Nilai Murni Berani, yakin, bijaksana.

    Unsur KBKK Menyusun atur, mengelas, menilai.

    EMK Kreativiti

    Set Induksi 1. Murid membuat pemerhatianterhadap dua keping kad nomboryang ditunjukkan oleh guru danmurid menyatakan bilangannya.

    43 23

    453 332

    2. Murid menyatakan jumlah bagikedua-dua nombor tersebut.

    3. Murid diminta menulis penambahanyang ditunjukkan dalam bentuklazim.

    4 5 3

    + 3 3 2

    7 8 5

    Langkah 1 1. Murid diberikan soalan

    penambahan dua digit tanpa

    mengumpul semula.

    Contoh:

    i) 123+22=

    ii) 15+101=

  • 8/12/2019 rph pemulihan matematik tahun 3

    3/5

    2. Guru menunjukkan cara

    menyelesaikan soalan dengan

    menggunakan straw. Guru

    mengikat straw mengikut nilai

    tempat.

    3. Murid mencuba menjawab soalan

    dengan kaedah yang ditunjuk oleh

    guru.

    4. Guru dan murid bersoal jawab.

    Langkah 2 1. Guru menerangkan operasi

    tambah mengumpul semula

    dengan menggunakan straw.

    2. Murid menggunakan straw untuk

    menyelesaikan masalah.

    3. Murid dibimbing oleh guru.

    4. Murid menunjukkan hasil kepada

    guru.

    5. Guru memberikan respons

    terhadap jawapan murid.

    Langkah 3 1. Guru menunjukkan kepada murid

    cara untuk selesaikan masalah

    dalam bentuk lazim.

  • 8/12/2019 rph pemulihan matematik tahun 3

    4/5

    ra pu sa

    3

    +1

    3 9

    +1 5 6

    4 9 5

    2. Murid dibimbing untuk mengisi

    nilai nombor mengikut nilai tempat

    yang betul.

    Langkah 4 1. Murid diberikan lembaran kerja.

    2. Murid perlu melengkapkan

    lembaran kerja dengan

    menggunakan bentuk lazim.

    Penutup Penutup Kognitif

    1. Murid diberikan satu soalan kuiz.

    Jumlahkan kedua-dua

    nombor ini.

    125

    380

    2. Kemudian, murid merumuskan isipelajaran yang telah dipelajari padahari ini.

    3. Murid mendengar gurumerumuskan isi pelajaran yangtelah dipelajari dengan lebih

    lengkap.

  • 8/12/2019 rph pemulihan matematik tahun 3

    5/5