rph math

11
Rancangan Pengajaran Harian Mata pelajaran : Matematik Tema /tajuk : Wang hingga RM 10 Tahun : 1 Delima Bilangan Murid : 35 Tarikh : 2 Mac 2012 Masa : 8:00 – 9:00 a.m. (60 minit) Standard Pembelajaran : 4.1(i ), (ii)a, (ii)b, (iv)a ,(iv)b Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat: 1. Mengenal pasti wang Malaysia dalam bentuk syiling dan wang kertas. 2. Mewakilkan nilai wang a) Sen hingga RM 1 b) Ringgit hingga RM10 Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1. Guru memainkan lagu serta lirik yang dipaparkan dalam slide power point. Murid menyanyi bersama-sama guru dan menyatakan berapa nilai wang yang telah dinanyikan dalam lagu.

Upload: azeah-mohd-mansor

Post on 30-Jul-2015

130 views

Category:

Documents


17 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Math

Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran : Matematik

Tema /tajuk : Wang hingga RM 10

Tahun : 1 Delima

Bilangan Murid : 35

Tarikh : 2 Mac 2012

Masa : 8:00 – 9:00 a.m. (60 minit)

Standard Pembelajaran : 4.1(i ), (ii)a, (ii)b, (iv)a ,(iv)b

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat:

1. Mengenal pasti wang Malaysia dalam bentuk syiling dan wang kertas.

2. Mewakilkan nilai wang

a) Sen hingga RM 1

b) Ringgit hingga RM10

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

1. Guru memainkan lagu serta lirik yang dipaparkan dalam slide power point. Murid menyanyi bersama-sama guru dan

menyatakan berapa nilai wang yang telah dinanyikan dalam lagu.

2. Guru mempamerkan mata wang Malaysia dalam bentuk syiling menggunakan slide power point dan juga guru menunjukkan

replika mata wang Malaysia dalam bentuk syiling.Murid menyatakan perbezaan syiling dari segi bentuk, corak, warna dan

saiz.

3. Guru mempamerkan mata wang Malaysia dalam bentuk wang kertas menggunakan slide polwer point dan juga guru

menunjukkan replika wang kertas Malaysia. Murid menyatakan perbezaan wang kertas dari segi bentuk, corak, warna dan

saiz.

Page 2: RPH Math

4. Aktiviti murid secara berkumpulan iaitu menukar wang dari beberapa keeping syiling kepada nilai ringgit dan kepingan

syiling kepada nilai sen.

5. Aktiviti murid iaitu berlakon seperti suasana di pasar dengan melakukan aktiviti berjual beli dalam tukaran wang Malaysia.

Element merentas Kurikulum (EMK) :

1. Menggunakan laras bahasa yang betul semamsa membuat perbincangan dan arahan

2. Mengenal pasti maklumat, menghubungkaitkan nilai wang syiling dan wang kertas, menerangkan simbol-simbol yang

terdapat dalam wang kertas dan syiling.

3. Element keusahawanan seperti pemerhartian keadaan sekeliling dengan mengadakan aktiviti berjual beli dan berfikiran

kreatif dalam menyelesaikan masalah.

4. Mewujud dan membentuk nilai-nilai murid seperti jujur, amanah, adil, kerjasama, ikhlas, kasih sayang

Bahan Bantu Mengajar:

Contoh replika wang kertas dan syiling, permainan, kad bergambar, lagu dalam laptop dan lembaran kerja

Penilaian:

Guru menilai murid melalui pemerhatian semasa aktiviti pembelajaran dan perbincangan dalam kelas yang dijalankan.

Menggunakan instrument Lembaran kerja yang telah disiapkan oleh guru dan guru bersoal jawab dengan murid

Refleksi:

Page 3: RPH Math

LANGKAH KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

Set induksi

(5 minit)

Lagu-nyanyian M.Daud

Kilau bertajuk Gila Judi

Menyatakan nilai wang

yang disebut di dalam

lagu?

Pengulangan sebutan nilai

mata wang

Guru memainkan lagu (Gila Judi)guru juga memaparkan lirik

lagu gila judi dalam slide power point.

Murid menyanyi bersama guru.

Guru menyoal murid tentang :

1. Berapa nilai wang yang telah disebut dalam lagu .

2. Pengulangan jumlah mata wang ?

Pemikiran Kritis:

Menyatakan dan

membandingkan sebutan

Nilai : Kerjasama

BBM:

laptop, Contoh replika

wang kertas dan syiling

Page 4: RPH Math

Langkah 1

(15 minit)

Mengenal pasti wang

Malaysia dalam bentuk

syiling.

Paparan syiling dari

a) 5 sen, 10 sen, 20 sen,

dan 50 sen

1. Guru mempamerkan syiling dengan slide power point

2. Guru menunjukkan replika syiling.

3. Guru menyatakan perbezaan nilai syiling dari segi

bentuk, corak ,warna dan saiz.

Pemikiran kritis:

Menbezakan dan

membandingkan sebutan,

nilai wang, bentuk, corak,

warna dan saiz.

Nilai: Jujur

BBM:

Contoh replika syiling,

Langkah 2

(15 minit)

Mengenal pasti wang

Malaysia dalam bentuk

wang kertas

Paparan wang kertas

1. Guru mempamerkan wang kertas menggunakan slide

power point

2. Guru menunjukkan replika wang kertas.

Pemikiran kritis:

Menbezakan dan

membandingkan sebutan,

nilai wang, bentuk, corak,

Page 5: RPH Math

a) RM1, RM5 dan RM10

3. Guru menyatakan perbezaan nilai wang kertas dari segi

bentuk, corak ,warna dan saiz.

warna dan saiz.

Nilai: Jujur

BBM:

Contoh replika wang

kertas

Page 6: RPH Math

Langkah 3

(20 minit)

Menukar wang

a) Sen hingga RM1

Contoh:

10 sen+ 20 sen + 20 sen

+50 sen = RM 1.00

b) Ringgit hingga RM10

Contoh:

RM 5 + RM 5 = RM10

Aktiviti jualan seperti di

pasar

Aktiviti penukaran wang

1. Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan.

2. Guru mengagihkan replika wang kertas dan syiling

kepada murid mengikut kumpulan

3. Guru memberi arahan setiap kumpulan menukarkan

beberapa kepingan syiling kepada nilai ringgit dan nilai

ringgit hingga RM 10 . Nilai ringgit akan disebut oleh

guru.

4. Aktiviti diulang sebanyak 5 kali

5. Murid dikehendaki berlakon seperti suasana jual beli di

pasar.

6. Dalam kumpulan, murid dibahagi kepada 2 kumpulan

kecil

a) Kumpulan pertama menjadi penjual di pasar

b) Kumpulan kedua mejadi pembeli

7. Murid memulakan aktiviti berjual beli sambil dibimbing

oleh guru

Pemikiran kritis:

Membandingkan dan

membezakan,

mengelaskan maklumat

Nilai :Kerjasama, Jujur,

Ikhlas

BBM:

Replika wang kertas dan

syiling, ikan permainan

dan sayur-sayuran

permainan

Penutup

(5 minit)

Guru membuat

kesimpulan kandungan

tajuk.

Guru membuat rumusan tentang tajuk yang diajar:

1. Guru memberi contoh cara menyelesaikan masalah

kepada murid.

Pemikiran kritis:

Menyelesaikan masalah

Nlai: Kerjasama, Kasih

Page 7: RPH Math

a) Guru menyatakan

cara untuk mengenali

jumlah wang kertas

dan wang syiling.

b) Guru mengingatkan

murid bagaimana cara

menyelesaikan

masalah.

c) Guru mengagihkan

lembaran kerja yang

telah disediakan

2. Guru menerangkan dengan lebih lanjut tentang

perbezaan wang kertas dan wang syiling semasa

berjual beli.

3. Guru mengagihkan lembaran kerja yang telah

disediakan oleh guru kepada murid

sayang

BBM:

Lembaran kerja