rph konstruktivisme sains

9

Upload: annaliew

Post on 28-Jan-2016

280 views

Category:

Documents


12 download

DESCRIPTION

sains

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Konstruktivisme Sains
Page 2: RPH Konstruktivisme Sains

RPH Konstruktivisme SainsContoh RPH Konstruktivisme Sains Tahun 3 Penyerapan

Mata pelajaran: Sains (unit 8) Kelas: Tahun 3E Tarikh: 20 Julai 2012 Masa: 9.45 pagi – 10.15 pagi (30 minit) Bilangan murid: 33 orang Bidang pelajaran: Penggunaan bahan yang boleh menyerap air

1)      Objektif pembelajaran: menyatakan kegunaan bahan yang boleh menyerap air dalam kehidupan harian.

Hasil pembelajaran: Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:   A         Menguasai isi kandungan

a. Menyata peralatan dalam rumah dan sekolah yang boleh menyerap air.

b. Menyata kegunaan benda tersebut.

.

   B         Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikira.       Menghunung kait dan mengaplikasi benda yang boleh menyerap air serta kegunaannya.

   C         Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni      a. melibatkan diri secara aktif dalam perbincangan.

      b. menghargai idea dan pendapat murid lain.

Konsep/prinsip/hukum/teori:Benda yang boleh menyerap air mempunyai banyak kegunaan dalam kehidupan kita.

Bahan, peralatan dan bahan sumber:Kain, kertas tisu,sapu tangan, mop,tuala.

MyCD (Teacher’s courseware –multimedia gallery)

Langkah berjaga-jaga:Elakkan kayu mop daripada terhantuk kepala.

 Pengetahuan sedia ada: Murid pernah mempelajari bahan yang boleh menyerap  air.

Page 3: RPH Konstruktivisme Sains

Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Permulaan/Mencungkil idea(3 min)

Gambar orang  mop lantai

Buat kaitan denganpengetahuan sedia ada pelajar dengan menyoal Cungkil idea murid tentang keadaan semasa air terlimpah ke atas lantai.

Murid memberirespon

Strategi/Teknik:Penyoalan seluruhKelas

Menstruktur/Menstruktursemula(20 min)

 Bahan yang

boleh menyerap

air banyak

kegunaanya

dalam kehidupan

harian.

Mengutarakan satupersoalan utama:Apakah yang sesuai digunakan untuk mengelap lantai yang basah dengan air yang banyak?

Menghubung kait dan mengaplikasi.

Maklum balasTaksir kefahaman secara lisan – Murid yang telah menguasai maju ke fasa aplikasi, manakala muridyang tidak, dikumpul dalam satu kumpulan dan diberi penerangan kumpulan kecil

Murid membuathubung kait dengan pengetahuan sedia ada, bericadangan dan menjawabpersoalan yang dikemukakan.

Aktviti pemulihan:Mendengar penerangan gurudalam kumpulan kecil

Strategi/Teknik:Aktiviti perbincangandalam kumpulanSikap saintifik dannilai murni:Penglibatan aktifserta bersopan santun dalam perbincangan.

Aplikasi Idea(4 min)

Penggunaan bahan yang boleh menyerap air  dalam kehidupan harian seperti mop lantai, tuala mandi,kain lampin pakai buang dan kertas tisu.

Tunjukkan gambar benda-benda tersebut.MyCD(multimedia gallery)

Pelajar mengenalpasti benda –benda tersebut dalam kelas dan rumah mereka.

Strategi:PerbincanganKumpulan, memberi pandangan.Sumberpengajaran:MyCD(multimedia gallery)

Refleksi/Penutup

Benda-benda

yang boleh

Taksir kefahamandengan

Pelajar membuatkesimpulan

Strategi:Penyoalan

Page 4: RPH Konstruktivisme Sains

(3 min) menyerap air

banyak membantu

kita dalam

tugasan harian.

menyelesaikan masalah dalam buku latihan.

pelajaran denganmenyatakan ideautama sertamengaitkannyadengan idea asal.Lembaran kerja mukasurat 52

keseluruhan kelas

Rancangan Pengajaran Harian Dunia Sains dan Teknologi

Page 5: RPH Konstruktivisme Sains

Matapelajaran                        :  Dunia Sains Dan Teknologi

Kelas                                      :  3 Bestari

Masa                                       :  8. 30 – 9.30

Tema                                      :  Sains Bahan

                                   Standard Pembelajaran       : 6.1.1,  6.1.6

Objektif  Pembelajaran         : Murid dapat1.    Menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 objek yang boleh menyerap air dengan menjalankan aktiviti.2.    Murid menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 objek yang kalis air dengan menjalankan aktiviti.

FASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASI1.    Persediaan

Pemerhatian dan analisis

1. Menunjukkan gambar 2 orang budak yang  sedang mandi.

2. Murid memerhati gambar tersebut..

3. Guru menyoal murid dengan mengimbas kembali pengetahuan sedia ada.

1. Bagaimanakah  mereka mengeringkan badan selepas mandi?

2. Apakah objek  yang boleh digunakan untuk mengeringkan badan mereka?

3. Mengapakah kamu tidak menggunakan beg plastic untuk mengeringkan badan?

2.     Imaginasi

Penjanaan IdeaSintesis Idea

1.  Guru mengedarkan kad manila kepada setiap kumpulan.

2. Murid diminta menyenaraikan objek-objek lain yang boleh digunakan untuk mengeringkan badan dan tidak boleh mengeringkan badan.

3. Wakil murid setiap kumpulan diminta membentangkan hasil perbincangan.4. Murid boleh menyatakan bahawa objek yang dapat mengeringkan adalah objek yang boleh menyerap air dan yang tidak boleh mengeringkan adalah objek kalis air.

1. Senaraikan objek-objek lain yang boleh mengeringkan badan dan tidak boleh mengeringkan badan selepas mandi.

2. Mengapakah objek-objek tersebut boleh mengeringkan badan?

3. Mengapakah objek yang tersebut tidak boleh mengeringkan badan?

Page 6: RPH Konstruktivisme Sains

3.    Perkembangan

Penambahnaikan dan menilai

1. Guru membekalkan objek-objek seperti kapas, tisu, tuala, beg plastik, guli, sabut kelapa, batu, kertas surat khabar, kepingan plastik, baju hujan, bikar dan sebesen air berwarna.

2. Murid menjalankan aktiviti di dalam kumpulan berpandukan kad aktiviti yang disediakan oleh guru.

3. Murid merekodkan pemerhatian di jadual dalam aktiviti yang disediakan.(Lampiran 2).

1. Objek yang manakah boleh menyerap air?

2. Objek yang manakah kalis air?

4.    Tindakan

Pelaksanaan dan AmalanBerterusan

1.Wakil murid membentangkan hasil aktiviti yang telah dijalankan.

2. Guru dan murid dari kumpulan lain memberi sumbangsaran idea untuk mengukuhkan  hasil  dapatan pemerhatian murid.

1. Berikan contoh-contoh objek lain yang boleh menyerap air dan kalis air.

EMK                                          :  Kreativiti, nilai murni.

BBB                                           :  Carta gambar Kad manila, besen, air berwarna, kapas, tisu,                                                     tuala, beg plastik, guli, sabut kelapa, batu, kertas surat khabar,                                                     kepingan plastik, baju hujan.

Penilaian P-P                             : Lembaran kerja

Refleksi                                  :

Lampiran 

KAD AKTIVITI KUMPULAN

KOD SP : 6.1.1 DAN 6.1.6

Tajuk aktiviti : Menyatakan objek yang boleh menyerap air dan kalis air.

Arahan aktiviti

Page 7: RPH Konstruktivisme Sains

1. Senaraikan objek-objek yang terdapat di atas meja.2. Jiruskan sebikar air berwarna ke atas objek-objek tersebut satu persatu.3. Rekodkan pemerhatian kamu di jadual di bawah.

Tandakan     _/ objek manakah yang boleh menyerap air.

Bil

Objek Menyerap air Kalis air

12345678910

oalan :

1. Objek-objek yang boleh menyerap air ialah …………………………………………………………………………………

2. Objek-objek kalis air ialah ……………………………………………………………………………………………………………